kalibr 6,5 a všechno okolo

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
gawein
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 179
Registrován: stř 03.12.2008, 0:20

Re: kalibr 6,5 a všechno okolo

Příspěvek od gawein »

Tak já přidám taky trochu do 6,5 ráží

264 Winchester magnum.
Tomuhle magnum stařečkovi bude brzo 60 roků. Bohužel měl do vínku několik smolných komplikaci. Magnumy v té době teprve začínaly,6,5 kalibr byl běžný v Evropě, ale v USA byla .25. Takže málo střel k výběru, v kombinaci se sériovou zbraní s 24 palcovou hlavní s 9 " twistem znamenala v podstatě komerční neúspěch. Hřebíkem do rakve byly7 mm Rem Mag. tedy totožná nábojnice, ale v kalibru 7mm, takže více druhů a hmotností střel. Většina původních majitelů 264 WM si tuhle ráži strašně chválila a dnes s novými střelami a hlavněmi zažívá drobný comeback. Mám ji půl roku v sestavě 26 " hlaveň a 8" twist. A spokojenost. V manuálech se dočtete, že je to nestabilní ráže s krátkou životností hlavně. Mám jiné zkušenosti: nábojnice uděláte jednoduše z 7RM a brzo jsem se dostal na cca 0,5 Moa s 143 ELD a výkonem 4300 J a 160 gr Hornady s 970 m/s a skoro 5000 J (sice jsem tlakově na hraně ale nábojnice jsou OK).Používám tuto ráži pouze pro lov, takže pokud mi hlaveň vydrží jen 1000 ran tak mě to netrápí. Protože jsem omezen střelbou na max 250 m používám 160 RN. Mám odloveno 8 kusů černé a funguje to podle mých představ.

6,5-300WSM Novější wildcat vycházející z 270 nebo 300 WSM. S novějšími a těžšími střelami jako třeba ELD je schopná vyskočit o úroveň víš než 6,5-284. Mají kamarád v 30" hlavni a 8 "twistu. Funguje výborně.

6,5 PRC Supernovinka od Hornadyho. Zatím zkoušeno pouze při záběhu, a mohu říci, že má opravdu velmi malý zpětný ráz(zkoušeno s original 147 ELD náboji v 25" hlavni s 8,5 " twistem. 264 a 6,5-300 mají trochu větší recoil, ale proti ostatním magnumům o hodně menší.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: kalibr 6,5 a všechno okolo

Příspěvek od pufr »

Perfektní zpráva o "drobném comebacku" 264WM :!: :!:

6,5 PRC vypadá jako vykročení z "vyváženého terčového náboje" s ambicí na "mílové" vzdálenosti střelby a mohla by se uplatnit v širším měřítku i u lovců s podobnou ambicí, kde ale 6,5-284 nabízí taky celkem elegantní, vyzkoušené a dnes už i relativně nenákladné řešení.
6_5mmPRC.jpg
6_5mmPRC.jpg (110.86 KiB) Zobrazeno 6324 x
6,5 mm Remington Magnum, které je hodně podobná, žádné zvláštní obliby nedosáhla
https://bobp.cip-bobp.org/uploads/tdcc/ ... -page1.pdf

Mi by se v tomhle "6,5 mm" ranku osobně líbila 25WSSM roztažená o ty 0,2 mm na 6,5-25WSSM, asi proto, že 25WSSM je hodně blízká geometrické zvětšenině 6 mm PPC :) H1=7,65mm, H2=7,62mm by mohlo zůstat - a ve Wilson WSSM matricích se jen vymění kalibr - Bushing (výběr .257 střel mě nijak zvlášť nefascinuje)
https://bobp.cip-bobp.org/uploads/tdcc/ ... mag-en.pdf
http://forum.accurateshooter.com/thread ... m.3270951/
Úplně jí vidím s čerstvě ostruženým krčkem a ještě "nevyrýsovanými" rameny - plnou příslibů :D - jako na tomhle obrázku :)
6_5-25wssm.jpg
6_5-25wssm.jpg (63.79 KiB) Zobrazeno 6324 x
Příspěvky uživatelů Jiskry a Gaweina řešící zapsání zbraně v "neCIPové" ráži do EZP byly z tohoto úzce zaměřeného vlákna přesunuty ke "zbraním" P.
Pufr
Hoki
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 113
Registrován: úte 12.8.2008, 15:36
Bydliště: Zruč nad S.

Re: kalibr 6,5 a všechno okolo

Příspěvek od Hoki »

zispo píše:6,5 CM, je velice populární ráže hlavně ve světě, ale jde vidět i u nás. Již jsem psal poznatky o CM, je to hodně o střele já jsem ELDX nezkoušel i když je táto střela dělaná pro twist 8. Za mě už je to těžší střela, mám rád lehčí rychlejší. To neříkám, že to nebude střílet. Teď jsem se spíše vjenoval 6,5-284 a nějakým testům s monolitickou střelou. Kde završením byl lov kamzíka na 700M. Musím uznat, že z loveckého hlediska je 284 v 6,5 asi nejlepší. Samozřejmě se teď nebavím o střelbě na vzdálenosti okolo 100 M :lol: . Ve 284 tam už jsem víše zmiňované ELDX použil jen pro test co puška utáhne a musím říct, jak po lovecké stránce tak po terčové stránce víborná střela. Pokusím se sem dát nějaký vystup z testu. I když teď se vrhnu na 270 wsm což je o něco větší jak 6,5.
Nyní používám 6,5CR s náboji Hornady ELD-X 143 gr. BC - 0,625 !!! to nemá chybu , vynikající přesnost, ranivost, doporučuji. Dříve jsem používal 6,5x284 , mám ještě nějaké náboje se střelou Barnes LRX, tak kdybys chtěl , tak mi napiš.
Hoki
Hoki
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 113
Registrován: úte 12.8.2008, 15:36
Bydliště: Zruč nad S.

Re: kalibr 6,5 a všechno okolo

Příspěvek od Hoki »

Zajímavé počtení i pomocí překladače.

https://www.thetruthaboutguns.com/2018/ ... VD2hFWvR2c
Hoki
Pepa P.
Nový návštěvník
Příspěvky: 15
Registrován: pát 27.8.2010, 19:34

Re: kalibr 6,5 a všechno okolo

Příspěvek od Pepa P. »

zdravím, uvažuji o koupi o cz527 mtr v 6.5 grendel, máte někdo zkušenost s touto ráží, popřípadě s dostupností střeliva?
savazka
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 233
Registrován: čtv 20.11.2008, 17:20
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: kalibr 6,5 a všechno okolo

Příspěvek od savazka »

Tak moje roční zkušenost s ráží 6,5x57r a střelivem SaB 8,5g. Lovím primárně škodnou. Co se týče ranivosti, 95% škodné zůstáva v ohni, po horší ráně dosled zpravidla +-30m. Kdo by ale chtěl lišku na výcvik psa, má smůlu-většina z těch 25ti lišek(liščat) sice zhasla okamžitě s dopadem střely, ale zpravidla tzv. "vyvržená". Pouze při zcela ideálním zásahu na široko přes plece nenásleduje puknutí břišní stěny. Dříve jsem chodil s 5,6x52r a na škodnou zcela jiná káva, často jsem ani nebyl schopný najít vstřel/výstřel a kmotry přesto zůstávaly v ohni. Mám teď ale v revíru i černou a vysokou a tam bych se savažkou těžko válčil, už vzhledem k zákonu. Co se černé týče, lovím selata do 30ti kg. Z těch sedmi kusů zůstalo šest v ohni, jedno sele po zásahu na zadní komoru dosled cca 50m. Na srnčí překvapivě mírně horší. Ze stejných sedmi kusů i po ideálním zásahu přes plece sice dobře značí, ale srnčí odbíhá do 50ti metrů. Vzhledem k povaze lovu, kdy srnčí lovím zpravidla na 150-180m v rovných polích žádný problém. Jediný ulovený kolouch po zásahu do srdce poodešel sotva 10m a dlouze odkazoval. Obecně ale lze říci: Bez ohledu na lovenou zvěř střela v 95% případů zaduní jako úder do bubnu. Po všech zásazích zvěř výborně barví, dosled probíhá po množství barvy, jako když povolíte lahev a necháte čůrkem téct. Psa jsem nepotřeboval ani jednou. Nějakých 50 kusů zvěře všeho druhu už snad dá nějaké říkající údaje. Uvidíme, co přinesou další roky.
Brno Effect 6,5x57R
UB 16x70 / 5,6x52R
Belgie 16/70
ZKM 456
Gringo13
Nový návštěvník
Příspěvky: 27
Registrován: pát 31.7.2009, 20:36

Re: kalibr 6,5 a všechno okolo

Příspěvek od Gringo13 »

savazka píše: sob 14.9.2019, 11:08 Tak moje roční zkušenost s ráží 6,5x57r a střelivem SaB 8,5g.
Dobrý popis. Vďaka!
Odpovědět