7.62x39

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Jindrich Camek
Nový návštěvník
Příspěvky: 41
Registrován: čtv 21.2.2008, 17:13
Bydliště: Vsisko u Olomouce

Příspěvek od Jindrich Camek »

:evil: :twisted:
Ahoj.Osobne vlastnim kulovnici CZ 527 Carbine.Mam s ni strelenych asi dvacet kusu sparkate zvere.Prevazne srnci,lan a koloucha.Jsem s touto zbrani velice spokojen.Myslim,ze spekulace o spatnem strelivu nebo nepresnosti pusky jsou amaterske.Samozrejme,ze to neni zbran se kterou bych doporucoval strelbu na zver nebo do tercu na vzdalenost ne vetsi jak 120m.K cemuz,je tato puska urcena.Ostatne,kdo z vas,nebo nas dokaze na vetsi vzdalenost obeznat zver,zvlaste trofejovou.Jinak na delku 160m jsem testoval nekolikrat strelivo znacky,Barnaul,SB.Sako.Nemyslim,ze by u techto vyrobcu byl nejaky dramaticky rozdil.Coz se tyce podlitin,pokud neni zver strelena na tricet metru.Je tato raze ke zveri velice setrna.Tezko se da srovnavat s jinymy razemy.Odchazeni zvere z nastrelu.Uz jsem se setkal nekolikrat,ze zver srnci,cerna velikosti loncaka po komorove rane odchazi klidne nekolik desitek metru po zasahu vykonejsimy razemy.Spise by me zajimalo.Jestli by jste mne nekdo neporadil ohledne montaze na tuto zbran.Mam nasuvnou montaz je dobra ,nemam s ni problem.Ale z duvodu castych nahanek potrebuji otocnou montaz.Mate ji nekdo,nebo vite,kde bych ji mohl sehnat.Dekuji za radu.Jindra
František Fořt
Věčnej rejpal ;-)
Příspěvky: 662
Registrován: pon 09.10.2006, 11:25

Příspěvek od František Fořt »

I já se občas setkávám s nepodloženými obavami o účincích tohoto kalibru. Z poslední doby mám na naháňkách střelené dvě prasata, a to Barnaluem SP a Barnaulem HP. Poslední prase jsem střílel v neděli, sele 35 kg v plném trysku na 30 m. První rána Barnal SP, po ráně značilo, dal jsem druhou ránu Barnaulem HP a po 30 m le?elo. Obě rány byly komorové, první za pleco, druhá trochu ze?ikma. Velmi, podotýkám velmi dobrý ranivý účinek, chycené srdce a plíce, trochu i játra. Prase bylo komplet vybarvené v hrudní dutině.
používám nemysliveckou, ale velmi operativní samonabíjecí zbraň a v letošní sezóně mám na naháňkách při kontaktu se zvěří slovitelnost 70%. V neděli jsem byl například jediný, kdo střelil, ostatním "chlapcům" s kulobroky a brokovnicemi prasata ve zdraví po kanonádě zdrhla.
Nejdříve jsem na začátku sezóny poslouchal řeči, že samopalový náboj nemá správné účinky a tak, ale dnes už nikdo nic neříká a staví mě na exponované ?tonty, tj. zejména, když je potřeba něco slovit na ples atp.
když jsme s Andym na střelnici testovali Barnauly HP, tak ze vz. 58 chodily na 50 m velmi přesně, dokonce lépe, než MA. I SP docely u?ly. Tento kalibr je podle mě velmi dobrý na lov do 100 m a i tolik zatracované patrony Barnaul v této ráži zatím všem, kdo je mají, slouží velmi dobře.
jirka schindler
Nový návštěvník
Příspěvky: 32
Registrován: stř 20.6.2007, 20:42
Bydliště: ®atec CHomutovská

Příspěvek od jirka schindler »

Ahoj Franto mu?u se zeptat jakej máš soustřel s těma barnaulama SP.Já je skoušel na 60 metru rozptyl tak do 4 až 5 centimetru.Má to hodně tvrdou a dlouhou spouš».Mám sks ARMS HUNTERS s plastovou pažbou.Nemáš ňake fotky účinku a jine rady předem dík Jirka.
CZ 550 30-06 Z 6,5x57 ZH12x5,6,50R manum
František Fořt
Věčnej rejpal ;-)
Příspěvky: 662
Registrován: pon 09.10.2006, 11:25

Příspěvek od František Fořt »

Fotky posledního prasate bohužel, nemám, protože jsem zapomněl fotit, ač jsem fo»ák měl u sebe...... To prase bude v tombole na plesu, tak leda tam :wink: , ale tam by fotky byly asi dost rozmazané....

Z vz. 58 to chodilo na těch 50 m při dobré sérii kolem 5 cm, ale stříleli jsme přes otevřená mířidla. Barnauly HP chodí o něco líp, než SP. Problém je ten, že vz. 58 kouše ?pičky, protože má jiný náběh do komory, než SKS, tam to nedělá. V praxi to řeším tak, že dám na první ránu SP přímo do komory a na další rány už jdou ty HP.
machal
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 165
Registrován: čtv 31.7.2008, 7:38
Bydliště: Královeměstecko

Příspěvek od machal »

to F.F.: Františku Fořte proč ta skromnost? Proč svádět střelení kusu zvěře na zbraň nebo munici? Na dobré ?tonty určitě nechodí? protože máš určitou zbraň, ale proto že ví? co a jak se s ní má v danou chvíli udělat. Lovu zdar :wink:
Browning BAR Long trac 30-06,Docter 8x56RD, Browning FN 12/12, Deutscher Wachtelhund
jirka schindler
Nový návštěvník
Příspěvky: 32
Registrován: stř 20.6.2007, 20:42
Bydliště: ®atec CHomutovská

Příspěvek od jirka schindler »

No já natom mám meoptu 4x32 a spokojenost.Skoušel jsi to i na jinou zvěř než jen prasátka.Ja jsem na tuto ra? dost zvědavej v praxi. :shock: :shock:
CZ 550 30-06 Z 6,5x57 ZH12x5,6,50R manum
zizkam
Častý návštěvník
Příspěvky: 53
Registrován: čtv 20.9.2007, 7:34
Bydliště: Plzeňsko

Příspěvek od zizkam »

Mám SKS Simonov střílím stím pouze Barnauli protože se mě nejvíce osvědčili.Mám na něm puškohled a je to nastřelené na 80m a rozptyl je 3-4cm.Převážně s ním chodím na naháňky ale občas i na čekanou. Na čekaný kusy odchází max. do 30m.Lovím s tím jen lončáky do 70kg a selata.Max. vzdálenost na kterou lovím je tak 100-120m.Lovu zdar
mates 7x57,SKS,Iž12/70 jednuška,
jirka schindler
Nový návštěvník
Příspěvky: 32
Registrován: stř 20.6.2007, 20:42
Bydliště: ®atec CHomutovská

Příspěvek od jirka schindler »

Mu?u se zeptat jak značí zvěř po teto ráži.Dá se použít i na vysokou bude prostřelovat. :?
CZ 550 30-06 Z 6,5x57 ZH12x5,6,50R manum
kikin
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 471
Registrován: čtv 18.12.2008, 22:07

Příspěvek od kikin »

Tuto munici používám asi od r.1991.Nejprve SKS,pak čz 527.Tehdá nebyly na trhu poloplá?tě.SB je začal dělat až za války v Bosně,tam to cpali do kalachů.používal jsem SB,delaborovanou průbojnou,osazena Hornady.Naháňkový prasata daunují po jakémkoli zásahu komory,do 50kg spolehlivé průstřely.Stejný jsou standartní SB.Při dohledávce útočící kňour na ostro,120kg na 10m,mezi lopatky jedna,na 6m druhá,v ohni.Tolik v SKS.V 527 to funguje jinak.Střílím s ní max do 100m,50kg.Přes žebra,1/3 výšky trupu jde prase do 30m,naráží do stromů,cákanec na nástřelu,dobře barví.když je potřeba,aby zůstalo v ohni,dávám 1 lopatku,neudělá krok.Srnčí odskok 0-35m,není podlité.Uplně v pohodě.Jen jeden slabý srneček měl ulámaný na vstřelový straně všechny žebra.Zkusil jsem MFS 9,7g-tragedie.Sele se po ráně otočilo o 180°,vlítlo do rokle 130m a liška po komoře 110m.MFS jsou tvrdý,nevhodný.Na slabší zvěř,rozumnou dálku výborný,překvapivě účinný.Já to pouštím jen na srnčí a do 50kg černou.Lovu
Rogi
Nový návštěvník
Příspěvky: 10
Registrován: sob 23.1.2010, 19:39

Re: 7.62x39

Příspěvek od Rogi »

Já tuto raži neuznávám.Střílím Sako dělá krásné hříbky,jenže prase neprostřelí.Dále vím o několika střelených prasatech při naháňkách které nedohledaly.Po SB mi odcházelo i srnčí . Jenže pokud máš psa tak si občas mákne. Kňoura jsem také slovil padl již po čtvrté ráně.A musíš rychle přebijet protože SKS já používám leda k rajčatům.Jeto dámská flintička ,dále se hodí na ty sviště já tím střílím muštylky to je podobný.Když je sních tak střílím na krmelištích čuňátka na hlavu. Jo a nedávno jsem zažil naháňku na vysokou a nákej pán tam s tím přišel naštěstí tam bylo prd!
s.dvd
Nový návštěvník
Příspěvky: 20
Registrován: čtv 24.12.2009, 12:22

Re: 7.62x39

Příspěvek od s.dvd »

Rogi píše:Já tuto raži neuznávám.Střílím Sako dělá krásné hříbky,jenže prase neprostřelí.Dále vím o několika střelených prasatech při naháňkách které nedohledaly.Po SB mi odcházelo i srnčí . Jenže pokud máš psa tak si občas mákne. Kňoura jsem také slovil padl již po čtvrté ráně.A musíš rychle přebijet protože SKS já používám leda k rajčatům.Jeto dámská flintička ,dále se hodí na ty sviště já tím střílím muštylky to je podobný.Když je sních tak střílím na krmelištích čuňátka na hlavu. Jo a nedávno jsem zažil naháňku na vysokou a nákej pán tam s tím přišel naštěstí tam bylo prd!
Kňour padl po čtvrté ráně?To jako že si mu přestřelil všechny běhy??? :D Nevim,ale má rána na komoru z 65metrů a 55kg kňourek
zhasl jak podťatý... Jen by mne zajímalo,jak chceš RYCHLE přebíjet u SKSka... :roll:
O střelbě na hlavu se ani nebavím....
guncafé
Nový návštěvník
Příspěvky: 3
Registrován: stř 10.2.2010, 19:54

Re: 7.62x39

Příspěvek od guncafé »

Uvedenou ráži vlastním ve spojení se zbraní CZ 527 Carbine, použvám střelivo Federal softpoint 8g a mohu objektivně a ze své zkušennosti říci, že jde o výbornou zbraň, ráži i střelivo. S výše uvedenou kombinací mám střeleno 7ks srnčí zvěře bez jakéhokoliv problému, zvěř mi vždy značila, barvila sice slaběji, ale když byl nutný dosled, nebyl problém, kromě jediného případu, kdy jsem srnce svojí vlastí střeleckou chybou střelil špatně a byl nutný dosled a záraz, zbytek srnčí zvěře zůstal vždy na nástřelu, jeden do 10m a jeden do 30m od nástřelu po komorových ranách. Prasata jsem měl možnost střelit s touto zbraní dvě, kdy jedno z toho 70 kg vyvržené bylo dva kroky od nástřelu s prostřelenýma oběma pleckama, střela však neprostřelila a zůstala pod škárou, na nástřelu barva jak z kropičky 50x50 cm. Jsem si vědom limitu střelby do cca 150m, většinu zvěře jsem střelil do 100m. Zbraň je jinak velice lehká, skladná, výborná na šoulání i do kazatelen, zpětný ráz téměř neznatelný. O výborných účincích této ráže jsem přesvědčený z vlastní zkušennosti, ale i ze zkušenností mých přátel, kteří ji mají. Neříkám, že je to zbraň, která je vhodná k použití i na větší u nás žijcí zvěř, ale kdybych ji potkal, nebál bych se ji na jakoukoliv u nás žijící zvěř použít. Ten kdo haní nebo pochybuje většinou nemá osobní zkušennost.
staryvlk
Nový návštěvník
Příspěvky: 2
Registrován: stř 29.7.2009, 14:07

Re: 7.62x39

Příspěvek od staryvlk »

Používám v této ráži střelivo mfs 11,4g k naprosté spokojenosti. Při vzdálenostech do 60m srnčí občas odskočí do 30m.Při vzdálenostech 80 až 160m zůstává na fleku.Střílím z iž 18(nechce se mně tahat rok od roku těžší kulobrok) jedinou slabinu této zbraně spatřuji v tvdé spoušti kterou hodlám časem řešit napínáčkem.Těžší zvěř se v honitbě prakticky neoběvuje ,nicméně nepchybuji o dostatečné účinosti tohoto střeliva i nakusy nad 100kg.S pozdravem Lovu zdar.
beskydak
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 141
Registrován: stř 02.9.2009, 10:54
Bydliště: Jablunkovský průsmyk

Re: 7.62x39

Příspěvek od beskydak »

Náboje MFS ráže 7,62x39.
Několikrát se na tomto i na jiných fórech diskutovalo a radilo ohledně použití ráže 7,62x39. V této souvislosti jsem psal (nejen já) o střelivu MFS 11,7g SP a 11,4g HP. Tyto náboje měly mít dle maďarských stránek excelentní parametry s E0 2626J (stará verze). U nové produkce, která je na webu odhadem 1-2 roky, byly již data reálnější. E0 je uváděno 1835J. Po dohodě s účastníkem fóra na webu nové myslivosti, který je znám jako JPS, proběhlo ověření dat starší verze. V průběhu ověření bylo vystřeleno, a na hradlech změřeno 5 nábojů MFS 11,7g SP. Naměřené rychlosti byly V3-566, 580, 575, 572, 581 m/s. Vypočítanému průměru 575 m/s odpovídá E3-1934J, což je podstatný rozdíl vůči deklarovaným 2626J. Takže se potvrdilo, že papír snese všechno a žádný „zázrak“ se nekoná.
Dalšímu ověření byl podroben náboj shodné ráže i výrobce označovaný jako FMJ 8g REDUCED. Střela je u tohoto náboje klasická celoplášťová, plášť je z hlubokotažné oceli, vnitřek střely pouze olovo. Proměřeny byly 4 náboje, u nichž byly naměřeny tyto rychlosti – 461, 432, 451, 458 m/s. Vypočítanému průměru 450,5 m/s odpovídá E3-812J. Zajímavostí bylo, že toto střelivo, při tak nízké rychlosti mělo na 50m shodný nástřel jako střelivo se střelou SaB 8g SP laborované JPS na rychlost 700m/s.
Osobně lovím pouze s těmi 11,4 a 11,7 gramovkama. Mám s tím střeleno asi 10 ks srnčího. Moc dobré chování na zvěři. Zvěřina není podlitá na vstřelu, ani výstřelu. Vypadá to jako po 9,3x72R. Mezisvalové prostory jsou trochu zalité. Do 120 m je to parádní – nejdále střelený kus. Vyjma jednoho případu vše v ohni nebo do 30m, v závislosti umístění zásahu přes plecka nebo za plecko. Výjimkou byla srna, jenž zhasla 40m od nástřelu (věděla o mě, několik minut jsem ji našoulával, pořád popobíhala).
Jako balisticky a výkonově nejvhodnější se v této ráži jeví střelivo do 9,7g. Pokud však někdo loví do 100m, není hmotností střely v této ráži limitován.
Lesu, lovu
anton102
Nový návštěvník
Příspěvky: 26
Registrován: čtv 28.10.2010, 14:01
Bydliště: Valašsko

Re: 7.62x39

Příspěvek od anton102 »

Nevíte náhodou jestli se dá někde sehnat střelivo do této ráže od Federalu ? Ptal jsem se všude možně a nic, volal jsem i do Detexu a nemají a navíc mi bylo řečeno, že to z dovozem střeliva od Federalu vypadá bledě. Dost se divím, že se do toho nějaká firma pořádně neobula, jelikož na Federal jde většinou jen samá chvála.
Početná čtyřnohá smečka.
Odpovědět