7.62x39

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
zeagle
Nový návštěvník
Příspěvky: 2
Registrován: úte 26.9.2006, 23:27

7.62x39

Příspěvek od zeagle »

Pouzivate nekdo tohle strelivo k lovu? Jame mate vysledky?
Uživatelský avatar
Andy
Administrátor
Příspěvky: 1840
Registrován: úte 01.8.2006, 14:17
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy »

Stanislav to pouziva. Tak at nam rekne :wink:
nohavica stanislav
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 119
Registrován: pon 25.9.2006, 16:25

Příspěvek od nohavica stanislav »

Střílím s tím teprve od jara ,střelil jsem s tím 6. ks .srnčí zvěře .každý kus mi po ráně zůstal do 10 m. ale nikdy jsem nestřílel na větší vzdálenost jak 120. m. protože k této zbrani nemám velkou důvěru(čz527 )diky optice nikko stirling která mě už vykývala takže se chystám ji narok vyměnit.Tuto zbran jsem koupil již starší ale v super stavu bohužel i s touto optikou kdy se mi posunul zaměřovací kříž zrovna při lovu takže se vždycky zastavuji na smeti?ti kde jsou vysoké valy a dávám jednu kontrolní abych měl jistotu ale na 100.procent se nikdy necítím takže na posedy beru staré ZKK. větší zvěř v revíru nemáme takže o výkonu střeliva nemůžu polemizovat. Na srnčí dostačující bohatě.
František Fořt
Věčnej rejpal ;-)
Příspěvky: 662
Registrován: pon 09.10.2006, 11:25

Příspěvek od František Fořt »

Kolega s tím střílí (ČZ 527) a používá střelivo Barnaul. Má s tím střelené 2 srnce a dvě zásuvky (střední velikosti) a všechno na fleku nebo pár metrů s průstřelem. Ale má zásadu, že s tím nestřílí nad 120 m, přece jenom u toho oproti "normálním" rážím poměrně rychle klesá rychlost i dopadovka. ještě vím o jednom lesákovi, co s tím střelil na naháňce kňoura 120 kg a taky neudělal ani krok. Ten měl ale střelivo MFS s 11,2 g střelou (takový pokus o kopii Vulkanu). ještě by k tomu měl něco napsat vhool, ten se chystá si koupit v Praze SKS na naháňky.
vhool

Příspěvek od vhool »

TO F.F.: :lol: ty mi nedas pokoj co?pro uplnost kdyby mi přišel nekdo na společný hon s SKS nebo Saigou tak z něj udelam honce beze zbraně 8) . u F.F. bych udělal vyjimku,on by byl honec se zbraní ale bez střeliva :wink:
tibi1
Zkušený diskutér
Příspěvky: 605
Registrován: stř 18.10.2006, 6:52

Příspěvek od tibi1 »

pekne he he he....
Uživatelský avatar
Andy
Administrátor
Příspěvky: 1840
Registrován: úte 01.8.2006, 14:17
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy »

Kdyz jsem si porizoval svou prvni dlouhou zbran... vahal jsem mezi kalibrem 7,62x39 a 7,62x51 (308Win) nakonec jsem zvolil to druhe a dobre jsem udelal. Tezko bych si dnes vystrelil na srnce na 200+ metru. O cerne nemluve.

Nicmene povazuji tuto razi za dobrou volbu jak pro nahanku (i do samonabijecich zbrani avsak ne tech co maji charakter vojenske zbrane a hlavne maji zasobnik dle zakona. T.j. max. 2ks) tak i na srnci zver do 100m.
Mosin
Zkušený diskutér
Příspěvky: 633
Registrován: sob 14.10.2006, 10:20
Bydliště: jižní MORAVA

Příspěvek od Mosin »

Tuto ráži bych řadil k rážím menším určeným spíše k lovu srnčí a škodné. Je jasné, že se s tím dá střelit i velké prase, ale to bych vůbec neriskoval, protože pokud by uteklo z nástřelu mohl by to být opravdu velký problém. Z ruských ráží mám osobní zkušenost s větším nábojem 7,62x54R a ten bych považoval za vhodnější. Pokud chceš střílet na větší vzdálenosti doporučil bych určitě něco silnějšího. Opradu zíle?í na tom co s tím chceš lovit, ale jsem názoru, že by to mělo mít pro sichr přebytek E. Jinak by to byla skvělá varianta na doplnění silné ráže k lovu srnčí a škodné, popřípadě menší černé.
milan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 456
Registrován: úte 03.10.2006, 14:22

Příspěvek od milan »

TO Andy,
velice bych polemizoval o vhodností ráže 7,62x39 na naháňky.
Uznávám, že na srnčí a to ještě v případě, že je možno v klidu zamířit ano, a té? na škodnou. Pokud se zde někdo prezentuje kolik černé a jak velké tím nastřílel, měl by asi také uvést, kolikrát "minul" a nebo nedohledal zvěř na kterou vystřelil.
Nyctereutes
Nový návštěvník
Příspěvky: 25
Registrován: sob 27.1.2007, 18:05

Příspěvek od Nyctereutes »

Mosin píše:Tuto ráži bych řadil k rážím menším určeným spíše k lovu srnčí a škodné. Je jasné, že se s tím dá střelit i velké prase, ale to bych vůbec neriskoval, protože pokud by uteklo z nástřelu mohl by to být opravdu velký problém. Z ruských ráží mám osobní zkušenost s větším nábojem 7,62x54R a ten bych považoval za vhodnější. Pokud chceš střílet na větší vzdálenosti doporučil bych určitě něco silnějšího. Opradu zíle?í na tom co s tím chceš lovit, ale jsem názoru, že by to mělo mít pro sichr přebytek E. Jinak by to byla skvělá varianta na doplnění silné ráže k lovu srnčí a škodné, popřípadě menší černé.
Simonova používám na naháňky. Nebála bych se s tím lovit jakoukoliv naši zvěř. Náboj má energii dostatečnou. Je pravda, že Záleží na vzdálenosti a 200 m + je už opravdu hazard. Ale je lépe střílet na krat?í vzdálenosti a na jistotu. Tahle ráže je dost kontroverzní, ale asi Záleží na zkušenostech každého lovce. Má své zastánce i odpůrce. Já na samopalovou a kulometnou ráži nenechám dopustit. Je přesná, dostačující a hlavně dobře dostupná... :P
Nyctereutes
__________________________________________
"Ex natura vivere summum bonum est."
vhool

Příspěvek od vhool »

osobne bych se priklonil k mosinovu nazoru.je pravda ze i cerna do 50 kg neni pro tuto razi problem do 200m ale tezsi zver lovit timto nabojem je mirne receno nezodpovedne.neco jineho je "kulometny" naboj 7,62x54R.to je "pan naboj" z ruske provenience a je podle mne vhodny k lovu veskere u nas zijici zvere.ovsem v loveckem provedeni.uz jsem videl i "odbornika" co chodil lovit s vojenskym :evil: ,k tomu nemam slov :wink:
Olaf
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 318
Registrován: úte 26.9.2006, 14:38

Příspěvek od Olaf »

Zajména na společných akcích,když jsou samopalníci a kulometčíci pěkně seřazeni.... dále viz.vhool :oops: :lol:
Nyctereutes
Nový návštěvník
Příspěvky: 25
Registrován: sob 27.1.2007, 18:05

7,62x39

Příspěvek od Nyctereutes »

Edelweiss píše:7,62X bych přirovnal výkonem k 330-30w což je v USA náboj považovaný za lovecké minimum,je používán do krátkých kulovnic a střílí s ním do 200m.Pokud se podíváte co všechno s tím úspěšně loví (z našeho pohledu hazard s malým výkonem) nezbývá než ?asnout.Od medvěda po vše ostatní s touto ráži dokážou ulovit, tak nevidím proč nedůvěřovat 7,62??? Je to sice náboj pro středně těžkou zvěř (hlavně lidi) ale v krajním případě se dá použít na vše, viz Rusko tam je to mnohdy jediný náboj s univerzální aplikací. ovšem na druhou stranu ve zbraních tipu SSK,Sa58 bych ho na společné lovy vůbec nenosil.Mám za to že naše tradice nám i tak nějak říká co je a není vhodné,takže se dr?me nepřeberného množství loveckých zbraní a tyhle výstřelky nemajetných nechme doma.
Ne každý je pracháč ale vkus by nikomu neměl chybět!!!!
Pokud vím, ve Finsku (a nejen tam) je SKS Simonov loveckou zbraní, pro tento účel upravenou. Ale pokud půjdeme do detailu, tak 99% loveckých zbraní vychází z vojenských provedení. Postupným vývojem se přizpůsobovaly loveckým účelům, včetně střeliva. Mauser 8x57 JS se používá v lovectví zcela běžně, je to oblíbená zbraň, ale je také původně vojenská. Přímo odstřelovačka. Dodnes se vojenské zbraně přepažbují a upravují pro lovecké účely. takže masivní odsuzování těchto zbraní jako odporujících mysliveckým tradicím pova?uji za zcestné. Ale je to můj osobní názor. Vojenský původ odpárat nelze, bez něj a jeho vývoje by dne?ní lovecké zbraně nebyly. Toto puškařství se tímto upravováním zabývá: http://zbrane.webz.cz/8.html
Nyctereutes
__________________________________________
"Ex natura vivere summum bonum est."
vhool

Příspěvek od vhool »

pokud me chabe znalosti sahaji tak ve finsku je velmi oblibena raze prave "kulometna" 7,62x54R a to urcite neni SKS simonov ale ve skandinavskych zemich je velice rozsirena uprava zbrane MOSIN :wink:

osobne bych se hanbou propadl jit lovit s SKS,Saigou nebo CZ 858.podle mne toto nema v myslivosti co delat.predelanej automat na poloautomat je pro mne k lovu neakceptovatelne barbarstvi.toto je pouze muj nazor :evil:
Nyctereutes
Nový návštěvník
Příspěvky: 25
Registrován: sob 27.1.2007, 18:05

7,62x39

Příspěvek od Nyctereutes »

Jasně, všechno je věc názoru. Ale Možná by tě ranila mrtvice, kdybys viděl, s čím sem jezdí střílet "hosté ze západu" a jakým způsobem loví. Člověk by brečel, když to vidí. :cry: S man?elem jsme sběratelé zbraní, takže výběr jak pro lov, tak pro střelnici máme velký. A Finové opravdu ty Simony mají. Je jasné, že přednost dávají, jak ty říká? kulometným rážím, ale také svým zbraním. Brácha tam ?ije, tak jsem se poptávala. Asi se to také li?í místem (Karélie)...
Nyctereutes
__________________________________________
"Ex natura vivere summum bonum est."
Odpovědět