8x57JRS

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Jiří K.
Zkušený diskutér
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 17.1.2008, 6:55
Bydliště: Ostrava

Re: 8x57JRS

Příspěvek od Jiří K. »

Osobně v "osmě" jsem CDP ještě nepoužil. Kolega ho používá v 8x68S a nemůže si ho vynachválit. Měl jsem možnost vidět sele cca 25 kg střelené přes plece a poškození zvěřiny bylo minimální. Vzdálenost do 40 m. Nevěřím, že se bude 8x57JRS chovat jinak.
Uživatelský avatar
Nik.308
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 333
Registrován: ned 06.6.2010, 13:53
Bydliště: Křivoklátsko

Re: 8x57JRS

Příspěvek od Nik.308 »

Ahoj, nezkoušel jste někdo v této ráži ID nebo TIG 12,8g nebo Norma Vulkan12,7g? Díky za reakce.
vhool

Re: 8x57JRS

Příspěvek od vhool »

TIG ano ID spatne,vulkan velice slusny v teto razi a v jeho cenove relaci asi to nej. :wink:
Uživatelský avatar
Nik.308
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 333
Registrován: ned 06.6.2010, 13:53
Bydliště: Křivoklátsko

Re: 8x57JRS

Příspěvek od Nik.308 »

Díky whoole, vpodstatě jsem si to myslel, Vulkan, přesto, že je měkčí, tak ve 30-06 super, vždy krásný hříbek, zkusím ho i do 8x57. Zítra pojedu k Procházkovi, tak koupím dvě krabice. L a L!
odo
Nový návštěvník
Příspěvky: 40
Registrován: čtv 26.1.2012, 12:23

Re: 8x57JRS

Příspěvek od odo »

z mých zkušeností ID na černou OK, na srnčí katastrofa.
jinak chci v osmě zkusit RWS TMR, prohlídkou internetu jsem vyčetl, že je to prý jedno z nejlepších a nechá se s tím dobře lovit i srnčí. Jak dostřílim RWS ID na černou, dám tam TMR.
Vulkán nevím.
michalos
Zkušený diskutér
Příspěvky: 589
Registrován: pon 17.11.2008, 8:26
Bydliště: Blanensko

Re: 8x57JRS

Příspěvek od michalos »

Vulkan super, akorát mně udělal jednou výstřel jako celá dlaň na srnčím I. věkové na 60 metrů, ale dávám tomu za příčinu tu, že jsem ho vzal na játra, kde je měkčí tkáň, jinak mám s tím prasátko přes plíce na 40 metrů v ohni živá váha cca 65 kg. Jinak jsem přešel na Oryx kvůli tomu srnčímu, liškám..a když střelíš prasátko v téhle pomalé ráži i přes plece odchod se nejedná a devastace minimální, prakticky žádná opět platí, že tím těžší tím větší střelný kanál...
Uživatelský avatar
Nik.308
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 333
Registrován: ned 06.6.2010, 13:53
Bydliště: Křivoklátsko

Re: 8x57JRS

Příspěvek od Nik.308 »

Michalos, máš zkušenost, jak ti lítali oryx/vulkan? Někdo říká nastřelit na oryx a vulkan chodí do 100m 3cm pod???
parfors
Nový návštěvník
Příspěvky: 23
Registrován: úte 22.1.2008, 9:52
Bydliště: LTM

Re: 8x57JRS

Příspěvek od parfors »

Ja osobne mam velmi dobre zkusenosti se strelami Accubond 200gr od NOSLER. Co se tyce setrnosti ke zverine, myslim, ze je to jedna z nejlepsich strel. Co tady kolegove pisou vse krom strel TIG jsem jiz testoval. Strely TIG mam objednane, tak uvidim.
Uživatelský avatar
Nik.308
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 333
Registrován: ned 06.6.2010, 13:53
Bydliště: Křivoklátsko

Re: 8x57JRS

Příspěvek od Nik.308 »

Parforse - tak se s námi o své zkušenosti poděl :) Zajímal by mne Vulkan/Oryx. Díky.
michalos
Zkušený diskutér
Příspěvky: 589
Registrován: pon 17.11.2008, 8:26
Bydliště: Blanensko

Re: 8x57JRS

Příspěvek od michalos »

Toť otázka. Když jsem došel za puškařem s novou krabičkou Oryxů, že chci zkusit něco jinýho ať to nastřelí, samozřejmně jiná série to ani jinak nejde u jiného typu střely, a i na webu norma.cc jsou nepatrně odlišné výkony. Po dvou dnech při předání se mě puškař udiveně ptá jestli mi zbraň spadla nebo proč jsem to chtěl znovu nastřelit, když to střílelo úplně na chlup stejně? Tak a teď raď. Náhoda nebo je to opravdu tak skoro stejný, že to lítá stejně? Dál jsem to nestudoval a druhý den s tím střelil prase na cca 80 metrů a bylo to tam kam to mělo být. Jinak pokud chceš stop efekt a nechceš mít maso samý olovo i když to střelíš na plec z 20 metrů jdi do Vulkanu, pokud střílíš dál i zde má Vulkan dobré vlastnosti je to takový podle mě universál jak v 8x57JRS tak JS. Dnes Vulkan používám jako top na naháňky do automatu (8x57JS), kde je fakt super, Oryx v automatu používám na čekanou zejména teď na lišky a dále na černou abych se přesvědčil o jeho přednostech v o trošku rychlejší ráži. V kulobroku 8x57JRS už používám pouze jen ten Oryx protože střílím od 50 až po cca 170 metrů a to převážně srnčí a černou na krmelišti a v poslední době u více navštěvovaných kalištích, kde druhou ránu a případně další již nevyužiji. Najdeš tu někde doporučení že je lepší střílet srnčí tvrdší střelou kvůli křehkosti srnčí zvěře a zase našláplou měkkčí zvěř černou aby ti to tak neodcházelo. Já mám obrácenou teorii, která se mi v praxi osvědčila a slouží podle mých představ a potřeb. Srnčí tvrdou (Oryx) a v týhle ráži mi stejně neodchází a černou též tvrdší kvůli barvení při průstřelu kór u zasádlených kusů a když to střílím u roklin, kde je potřeba aby na 100% zůstalo na fleku tak přes ramení kloub, nebo přes oba laloky plic těsně pod páteř tam je to též tutovka, ale tohle umístění je háklivé když to posadíš je o kousíček dozadu.. :D ...
Tak snad jsem se moc nerozepsal a pokud bys chtěl víc zážitků z praxe tak SZ jinak mluvím tu o zkušenostech docela krátkých dělám myslivost čtvrtý rok z toho 2 roky střílím = 20 prasat, 12 ks srnčího, 10 lišek...Lovu Zdar
Pavka
Nový návštěvník
Příspěvky: 39
Registrován: úte 09.11.2010, 12:43

Re: 8x57JRS

Příspěvek od Pavka »

Zdravím,mně Oryx i Vulkan chodí stejně.S Oryxem mám celkem dobré zkušenosti,poškození zvěřiny min.Srnčí trochu odchází,ale dírka dovnitř,dírka ven.Jinak jsem Vulkana nemohl jeden čas sehnat,tak jsem koupil SB,Nosler Partition.Vím,že je to špičková střela,ale v podání Vlašimi,se trochu obávám.Nic méně dostřílím krabičku a už mám připravený Vulkan.U nich už zůstanu.Jinak jsem s Vulkanem lovil 8 let v třistaosmě a max spokojenost!!!
nevpet
Nový návštěvník
Příspěvky: 1
Registrován: ned 22.4.2012, 15:52

Re: 8x57JRS

Příspěvek od nevpet »

Zdravím Vás kolegové. Pokud bude mít někdo zkušenosti s NSR od SB, ať to písne. Zatím to podle jejich papírů vypadá slušně. Ale praxe je praxe. Díky a lovu zdar :-)
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 520
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: 8x57JRS

Příspěvek od Jan Slavětínský »

S 8x57 JRS lovím asi 15 let. Dančí, černou, srnčí, škodná. Střílím max do 120-150 m, nejčastější rány kolem 80 +/-m.
Používal jsem MHP 12,7g č.951 od SB - kulatý polopl.se střižnou hranou
SPCE 12,7g , DHK 12,7g (HPC) , Celoplášťě 12,5 g od SB, Sierru 14,26g od SB, Nosler Part. od SB,
Tig 12,8g RWS, Vulkan, Oryx a v současnosti střílím Geco 12g TM.
Všechny tyto střely se dají kombinovat a mají téměř stejný nástřel bez nutnosti korekce. 3 cm v praxi neřeším.
Nejlepší střela z těchto mnou používaných je Oryx a hned za ním naše obyčejná SPCE. V rychlosti ,kterou jí dává JRS funguje, nijak extra nepoškozuje zvěřinu a má slušnou přesnost na běžné vzdálenosti. Na srnčí i na lišky je šetrnější než 7x57.
Vulkán je téměř totožný s SPCE, víc drží pohromadě, ale výstřelová strana je hodně podobná.
Tig - na srnčí brutální, i po zásahu plic po ráně za lopatku, praská trávník, vytahuje vnitřnosti. U černé - častější odskok po ráně než po SPCE.
Sierra - po pár kusech srnčího jsem je přestal používat. Střela propichovala, zvěř zaléhala a na můj vkus dlouho zhasínala.
DHK - používal jsem jí pouze na černou, každá rána s jiným výsledkem. Záleželo, zda střela chytla kost nebo šla mezi. Kus vždy dohledán nedaleko nástřelu. Na liškách někdy jako celoplášť, někdy díra .
Staré kulaté MHP - na srnčí horší než SPCE,ale na černou lepší.
NP od SB - Nevidím extra rozdílů od jiných střel.
Geco - přesné, ale měkké a nevyrovnané. Srnčí dost rozbijí, dančí podlité, černá nepochopitelně odchází. Dokonce po ní mám dva nedohledané kusy. Svlíká se u nich jádro, střely po nárazu na kost rády mění směr a výstřelová strana je nepředvídatelná.
(př. srnec střelený na 50 m , vstřel těsně ke hraně lopatky, výstřel kolmo hřbetem nahoru,díra jak pěst.)
U mě je 8x57 JRS pohodová ráže na všechno, zvěř po ní dobře značí a barví. Je u ní dobře slyšet úhoz kule na tělo zvěře a už to je pro ucho dobré znamení,když třeba střílíte večer a v záblesku nevidíte značení a odskok zvěře. 99% srnčího zůstává v ohni, dančí někdy krátký odskok, černá totéž.
Kule není náchylná na překážky jako sedmičky a bez problémů funguje u pšenic,louky i řepek. To je plus u tohoto kalibru stejně jako u 9,3 aj.
zmijak
Nový návštěvník
Příspěvky: 25
Registrován: stř 27.10.2010, 9:25

Re: 8x57JRS

Příspěvek od zmijak »

Jen pro doplnění, s jakými SPCE jste spokojený? Dokud jsem střílel serii s červeně lakovanou zápalkou, tak jsem byl spokojený, ale co jsem koupil se zápalkami bez lakování, mám dojem, že olovo je měkké a střela více rozbíjí. Sice nic neodchází, ale i na srnčím mi nepochopitelně změnila střela směr a vyndavám ze zvěřiny mnohem více střepin. Ale pořád to není jako GECO. To jsem v 8x57JRS označil jako tragické střelivo na všechno. Je moc rychlé.
Obojetnice P.Soukup Podlesí 8x57JRS,20/76,
Obojetnice Thiele Teplice 9,3x72R, 16/65
ZKM 451
dvojka ZP 147 12/70
dvojka Belgie 16/65
ČZ vz. 50, ČZ vz. 52
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 520
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: 8x57JRS

Příspěvek od Jan Slavětínský »

Červené zápalky. Měl jsem to ještě v těch hnědých krabičkách i potom později v těch stříbrnozelených. Ty střely byly jako by víc vytažené z nábojnice a zalisované. Nedavno jsem koupil 100 kusů těch samých v lověně v Benešově. Dostřílím Geco a jdu do nich.
Odpovědět