Vyjádřete se mi někdo k ráži 6,5 při lovu srnčí zvěře,

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
milan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 456
Registrován: úte 03.10.2006, 14:22

Příspěvek od milan »

důležitý parametr pro deformaci střely je odpor cíle (ikdyž níže byl již uveden).
takže, čím rychlejší a tě??í střela (samo kvalitní s řízeným rozkladem), větší průměr a čelní plocha střely a čím větší odpor cíle, tím větší bude předání energie.
Např. srnčí je pro 300WM na danou vzdálenost "měkčí" cíl kladoucí střele menší odpor než 150kg černá. Srnčí je prostřeleno, tudí? mu střela předala jen zlomek energie, zatímco u dané černé není patrný výstřel, tudí? střela předala cíly 100% své energie.
Samo se bavíme o předání energie střelou, né o dalších ranivých vlivech střely v cíly.
US OPTICS
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: stř 18.4.2007, 18:20

energie

Příspěvek od US OPTICS »

for Andy : škoda s tebou diskutovat :lol: :lol: . Trpělivost přece patří k vlastnostem myslivce Andy. :oops:

for Milan : přesně tak to bylo myšleno s předáním energie. Čím větší odpor, tím větší předání energie. Ranivost střely je o něčem jiném. Tak Lovu všem!
PRVNÍ RÁNA MUSÍ JÍT vždy TAM KAM MÁ!
nimrod nimrod
Zkušený diskutér
Příspěvky: 951
Registrován: pon 08.1.2007, 22:54
Bydliště: Morava

Příspěvek od nimrod nimrod »

Andy píše:US OPTICS, pohodar:
To je prave ta "kravina"
Cim rychlejsi strela leti, tim lepe a rychleji se deformuje v cili.
Jsem rad, ze jste tuto poveru znovu zopakovali, mohu vam ji opetovne "otlouci o hlavu" :wink: Nic ve zlem samozrejme.
Andy má samo?řejmě pravdu. Ale podle mě, se tu míchají hru?ky s jabkama - značení/ranivost/předaná kinetická energie.
Míra předání energie střely v cíli (a? už v kusu dané zvěře nebo třeba v pancíři), je dána exaktně: rozdílem rychlosti na vstřelu a rychlosti na výstřelu (pokud je). Vězte že různé střely budou mít v závislosti na své konstrukci různé charakteristiky. Jde o to nalézt optimum ráže/vzdálenost/druh lovené zvěře/konstrukce střely.
Obrazně řečeno, když to pře?enu: měkká střela (např. expanzivní) při vyšší dopad. rychlosti předá cíli víc energie než při dopadové rychlosti ni??í (více se rozbalí až fragmentuje).
U střely tu??í konstrukce (např. celoplá??) to bude právě naopak (což vysvětluje lepší průbojný účinek se vzrůstající dopadovou rychlostí).
Můj osobní názor.

Mírou předání energie bych ale moc nehodnotil ranivý nebo zastavující účinek, je to podle mě dost zavádějící.
ZG47- 458 Win.
M.Sch. M1910- 9,5x57
ČZ 584- 7x57R/12-70
nimrod nimrod
Zkušený diskutér
Příspěvky: 951
Registrován: pon 08.1.2007, 22:54
Bydliště: Morava

Re: deformace

Příspěvek od nimrod nimrod »

US OPTICS píše:for Andy: tak jeden názorný příklad Andy. myslíš si, že když střelím do kartonu, který má dej me tomu dva archy a střelím do druhého kartonu, který bude mít archů pět, tak mi chceš říct, že střela předá víc energie tomu slabšímu kartonu a víc se deformuje (samozřejmě když se bude střílet na stejnou vzdálenost)? Myslím si, že nebude mít čas, aby došlo k tak rychlé deformaci, protože nebude mít o co se deformovat. Myslím si, že je to přesně tak, jak píše Steyer 300WM a srnčí. Prostě je to rychlá střela s velkou energií, ale na tak slabém kusu se projeví pouze šok vzhledem k vysoké rychlosti střely a vznikne i velká kaverna za střelou, ale nemyslím si, že by stihla předat větší čát své energie. Je to to samé, když např. 8x57 neprostřelí kus např. vysoké (nevím jestli to tak opravdu je), ale jestli?e střela neprojde oběma polovinami zvěře, předá střela cíli všechnu energii.

A jaké tvrzení máš na mysli, že na 300 metrů to bude střílet přesněji než na 100m? Kde jsem o tom psal. To snad vůbec s předáním energie nesouvisí, myslím tím přesnost zbraně. Jestli se cítí? být dotčený, tak promiň, pak mohu pouze konstatovat, že mi připomínáš kolegu ze zaměstnání, který se cítit být dotčený, při jakékoli konfrontaci :roll:

Nebo už to snad není diskusní fórum????????????
máš pochopitelně pravdu v tom, že na tu??ím nebo silnějším cíli se střela bude více deformovat, bude jím pronikat delší dobu, a tedy se bude více ubr?ďovat a předá více své nesené Ek.
To ale není ten správný argument a příklad ve vztahu k dané diskusi. Správně bys měl střelit jednou ráží, střelou a laborací do 5-ti vrstev kartonu nejprve na 50m, pak na 100m, 150 a 200m (před a za kartonem mít hradla) a odečíst rychlosti nástřelové a výstřelové. Výsledky bys vynesl do grafu. Pak by se grafy různých ráží, laborací a střel promítly a porovnaly. To by mě docela zajímalo,:wink:
ZG47- 458 Win.
M.Sch. M1910- 9,5x57
ČZ 584- 7x57R/12-70
US OPTICS
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: stř 18.4.2007, 18:20

energie

Příspěvek od US OPTICS »

for Nimrod Nimrod : lépe už to snad ani ne?lo napsat. Musím Tě, ale zklamat, na Tebou popisovaný test opravdu nemám vybavení, ale jjinak by to teda stálo za to! Dík za Tvůj příspěvek.
PRVNÍ RÁNA MUSÍ JÍT vždy TAM KAM MÁ!
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1064
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Předání energie

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Tak se nám začíná forum množit silnými výrazy "kravina" a nabírá místo věcné diskuze spíš zbytečný konfrontační tón.

Jinak jste se zbytečně zaměřili na jednoduché a podle mě nic vypovídající údaje, které se dají lehce dávat do všelijakých grafů a pod.. Prostě jednoduché kvantitativní zpracování dat - tabulky a data. Tak to prostě nefunguje. Já mám rád skutečně kvalitativní analýzu dat. Takové malé soudní pitvy. To, že prostřelím nějaké bloky papíru, Zlaté stránky, pancíře a pod. mě řekně jen to, že je jsem prostřelil blok papíru, Zlaté stránky, nebo pancíř.
Zcela jste pominuli zvěř, její stav (, pohyb vs. klid, zdravotní stav, adrenalin, říje, kondice, roční období - stav běli, množství vody v tkání celkem a v okolí zasa?eného místa zvlášť a dále.)
Místo zásahu a dráha střely tělem zvěře.
Konstrukci střely - jak snadno se deformuje a zda a jak působí fragmenty- střepiny.

P.S. Prostě si nikdy nevyberu střelu jen podle toho, jak to vypadá v tabulkách a podle jednoho obrázku průstřelu bal. ?elatiny.
nimrod nimrod
Zkušený diskutér
Příspěvky: 951
Registrován: pon 08.1.2007, 22:54
Bydliště: Morava

Re: Předání energie

Příspěvek od nimrod nimrod »

Josef Kuřitka píše:Tak se nám začíná forum množit silnými výrazy "kravina" a nabírá místo věcné diskuze spíš zbytečný konfrontační tón.

Jinak jste se zbytečně zaměřili na jednoduché a podle mě nic vypovídající údaje, které se dají lehce dávat do všelijakých grafů a pod.. Prostě jednoduché kvantitativní zpracování dat - tabulky a data. Tak to prostě nefunguje. Já mám rád skutečně kvalitativní analýzu dat. Takové malé soudní pitvy. To, že prostřelím nějaké bloky papíru, Zlaté stránky, pancíře a pod. mě řekně jen to, že je jsem prostřelil blok papíru, Zlaté stránky, nebo pancíř.
Zcela jste pominuli zvěř, její stav (, pohyb vs. klid, zdravotní stav, adrenalin, říje, kondice, roční období - stav běli, množství vody v tkání celkem a v okolí zasa?eného místa zvlášť a dále.)
Místo zásahu a dráha střely tělem zvěře.
Konstrukci střely - jak snadno se deformuje a zda a jak působí fragmenty- střepiny.

P.S. Prostě si nikdy nevyberu střelu jen podle toho, jak to vypadá v tabulkách a podle jednoho obrázku průstřelu bal. ?elatiny.
¨

Souhlas, moje řeč. Ale ře?ili jsme jen jednu konkrétní zále?itost - a to míru předané energie. Ty grafy bych bral jako základní ukazatele charakteristik konkrétních střel a laborací. Proto se tu ře?ila ta debata.
ZG47- 458 Win.
M.Sch. M1910- 9,5x57
ČZ 584- 7x57R/12-70
J.Laser
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 136
Registrován: čtv 30.8.2007, 11:11
Bydliště: Podřipsko

Příspěvek od J.Laser »

Domníval jsem se,že 6,5x57 není v ČR až tak běžná ráže jak se tu dočítám. ještě do předloňska jsem ji vlastnil a jak píše Andy není důležitá flinta,ale chlap co ji má v rukou. Mohu zodpovědně napsat,že mi nikdy kus lovený touto zbraní neodešel dál než pět metrů od místa kde stál ve chvíli výstřelu a to jsem s ní ulovil i jelena sice jenom mladýho osmeráka,ale jelen to byl. :P a střela RWS na srnčí byla fakt nepřekonatelná jak v přesnosti tak i v ranivosti.
Naposledy upravil(a) J.Laser dne pon 14.1.2008, 1:47, celkem upraveno 1 x.
Toma
Zkušený diskutér
Příspěvky: 622
Registrován: úte 13.11.2007, 10:37

Příspěvek od Toma »

Andy píše:US OPTICS, pohodar:
To je prave ta "kravina"
Cim rychlejsi strela leti, tim lepe a rychleji se deformuje v cili.
Jsem rad, ze jste tuto poveru znovu zopakovali, mohu vam ji opetovne "o tlouci o hlavu" :wink: Nic ve zlem samozrejme.
V Myslivosti byl článek z besedy se zástupci SaB a lesníků(oborníků) kde se shodli na tom že nejvíce energie předává střela na hranici 150m.To znamená až poklesne rychlost.Oborníci říkali že loví v lese tak do 80m , a nato je střelivo dost rychlé aby předalo energii. Domluvili se že jim výrobce udělá náboje s počáteční rychlostí kolem600m/s, což by bylo prý optimální.Tak které tvrzení je potom pravdivé?Jinak si myslím že si v SaB s loveckým střelivem moc hlavu nelámou ,když toto tvoří pouze 5% z celkové produkce.
jirka schindler
Nový návštěvník
Příspěvky: 32
Registrován: stř 20.6.2007, 20:42
Bydliště: ®atec CHomutovská

Příspěvek od jirka schindler »

Nemáe někdo zkušenost se sřelou vulkan.
CZ 550 30-06 Z 6,5x57 ZH12x5,6,50R manum
Pavel.K.
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 123
Registrován: pát 24.11.2006, 18:48
Bydliště: z okolí Liberce
Kontaktovat uživatele:

6,5x55SE

Příspěvek od Pavel.K. »

Můj známý kamarád a myslivec jí vlastní v kulobroku, a používal převážně S-B 9,1g , srnčí odchází nejdál cca20-30m, prasata do 5-10m!!!Teď ale používá Lapua Mega 10,1g a je 100%spokojen střela nepoškozuje zvěřinu a zvěř zůstává všechna v ohni.
Nemusí ani z 9,1g přestřelovat na 10,1g protože lítá desetigramovka o cca 0,5cm přesně nad než S-B! Má s touto ráží vynikající zkušenosti!
Myslím že neni co ře?it. ;-)
Ale ráže 6,5 je pro klidné myslivce,kteří mají čas na ránů!Je méně vhodná pro tipi ,,HRC PRC,, O přesnosti neni pochyb li?če na 196m(měřeno dálkoměrem)kde bylo mířeno na krk,nad hrudní kost stálo na ostro,tak zásah byl tam kde bylo mířeno!

Mluvím o 6,5x55SE se střelou Lapua Mega

Pavel :!:
Brno 502,5 6,5x55SE / 12 ,Meopta 6x42
milsfreeman
Nový návštěvník
Příspěvky: 49
Registrován: čtv 29.11.2007, 7:16

Příspěvek od milsfreeman »

no já mám 6,5 po strejdovi, krásnýho mausera, dostal jsem k tomu i SaB 8,5 gramu. No na 100 metrů se to vždy ve?lo do kolečka o průměru 5 cm, ale na zvěř špatný, srnčí hematomy, dost rozbytý a prase to kolikrát ani neprostřelilo. Po dlouhém přemýšlení jsem si nechal přebít hornady 160 gr. poloplá??, podobný našim starejm 10,2 gramovkám. Dokonce to i stejně lítá. Přesnost absolutní, zdá se mi takový měkčí vývin rány, vůbec nekope, srnčí neníčí a prase krásně prostřelí ( i 100 kg ?ivé váhy) , ale je to hold 6,5 ka takže barví až kousek dál od nástřelu. Obecně bych řekl, že pro rozumného střelce je 6,5 dostačující na všechnu zvěř, ale je nutné mít kvalitní střelu, Střelba velmi příjemná.
Pavel.K.
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 123
Registrován: pát 24.11.2006, 18:48
Bydliště: z okolí Liberce
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Pavel.K. »

To milsfreeman: Ale jakou máš 6,5? 6,5x57? nebo 6,5x55SE?
Brno 502,5 6,5x55SE / 12 ,Meopta 6x42
milsfreeman
Nový návštěvník
Příspěvky: 49
Registrován: čtv 29.11.2007, 7:16

6,5/57

Příspěvek od milsfreeman »

mám 6,5/57 , ale to je přece asi jedno než výkonově a i co se týče Použitelnosti jsou to skoro stejné ráže a když přebíjí?, tak skoro úplně.
Pavel.K.
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 123
Registrován: pát 24.11.2006, 18:48
Bydliště: z okolí Liberce
Kontaktovat uživatele:

6,5x55SE

Příspěvek od Pavel.K. »

No to bych uplně netrvdil,nehledě na to že každý tu přebíječ není :)
Brno 502,5 6,5x55SE / 12 ,Meopta 6x42
Odpovědět