Co do 7x64?

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1061
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: Co do 7x64?

Příspěvek od Josef Kuřitka »

To BWH

V době, když jsem střílel ty SST-PTS z 300WM, tak byla skutečnost taková, že SaB tov. munice mě z mé flitny s 65 cm chodila s 180 grejnovou střelou chodila 860m/s. Lovil jsem s tím všechno včetně srnčího a neměl jsem s tím problém. Dokonce jsem v minulosti dával do nějakých témat fotky a popisy. Bohužel to bylo na takovém tom úložišti, kde relativně rychle fotky vypadnou,ale ty popisy by tam měly zůstat. Se 165 grejnovou lab. v 300WM zkušenosti nemám a Superformance v 308W ve 165 grejnech, bude určitě minimálně o takových 150m/s pomalejší, než 300Wm se stejnou střelou. Při střelbě na blízko to skutečně nebude prostřelovat. Prostě se to rozpadne. Jinak z toho tříkila při ráně na předek neodcházelo z fleku nic. Zajímavé bylo, že ty průstřely na černé mely relativně malé průměry. Podobnou zkušenost popisoval i Figi ve svém článku o účincích v lab. PTS v 243W. "Čím je to způsobeno? Osobně si zastávám názor, že jak se střela v těžším kusu fragmentuje, tak se jádro oddělí od pláště (ten prolis to neudrží) a jeho větší fragment prostřelí, nebo se střela v přední části roztříští a prostřeluje jenom zadní zbytková, relativně válcová část o průměru střely - klasický hříbek pak chybí".
Můj názor na SST obecně:
- přesná střela a to i v tovární lab. SaB s mutací PTS.
- střela určená pro lov na větší vzdálenosti a to zejména v lehčích provedeních v dané ráži a vmax. lab.. Z toho plyne, že se s ní loví, spíš je určena, pro lov v otevřenějším terénu, kde případný odskok je lépe pozorovatelný a daleko se hlavně loví za dobré viditelnosti!!!!
- domácí lab.- tov. střelivo SaB (obchodní název mutace PTS) používá těžší střely (např. 180 grejnů v rážich .30, které už nejsou tak rychlé a fungují dobře i na kratší vzdálenosti viz. zkušenosti BWH z 7x57. Kolega ji používá (PTS) rovněž v 7x57 v letní flintě a nestěžuje si.
- vzhledem k rychlé expanzi a konstrukci střely SST, dlouhá a ostrá špice(lidově) je potřeba přemýšlet a vyhýbat se střelbě přes překážky. Prostě to není úplně střela ho houštin, obilí, šoulačku v buš připomínajících porostech a na naháňku. Střela bude, dle mě, náchylnější na odchýlení od překážky a bude se více tříštit ( možnost pouhé střepinového zranění , či zranění zvěře pouhým hlavním zbytkovým fragmetem střely s nevyzpytatelným účinkem). Proto nemusí být pro každého univerzální!!! Dodneška si myslím, že na střelbu do 150 - 200m nic v účincích a univerzálnosti ve všech situacích, nenahradí dlouhou a těžkou, válcovou střelu s půlkulatou hlavou, která je ale relativně pomalá. Takhle třeba vypadají:
http://www.kynochammunition.co.uk/303%20British.htm
http://www.kynochammunition.co.uk/300%20belted.htm
http://rws-munition.de/jagd/produkte/rw ... ml#!0/19/9
nebo třeba tato střela
http://www.woodleighbullets.com.au/prod ... -soft-nose
v 300WM do všech situací
http://www.sako.fi/cartrid_bullettypes.php?hammerhead
300 Win Mag
228A
HAMMERHEAD
14.3 gramu
220 grs
0,408
805
734
666
602
4619
3836
3162
2583
Údaje platí pro hlaveň 65cm

- k poškození zvěřiny se stavím takto. Za celý myslivecký život jsem zjistil, vždycky nějaké poškození je, protože to bez něho nefunguje a pokud je kus pryč (zejména dobrý s dobrou trofejí), tak by dotyčný lovec obětoval i kybl zvěřiny.

Horní fotka z mého předchozího příspěvku je na 200m a spodní na 300m z trg 22 z krabice, muntáž a poškohled rovněž z krabice, 25x přiblížení, náboj SaB PTS 180 grejnů, továrna. Tímto děkuji jednomu z adminů, který tam vložil moje staré MMS, které jsem mu jako motivační zaslal.

P.S. Nemám nic společného s továrnou Sell. a Bell..

P.S. II. Pokud adminy raní a příspěvek přesunou někam jinam, tak se omlouvám a ban přežiju.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Co do 7x64?

Příspěvek od BwanaHunter »

Josef Kuřitka píše:
- k poškození zvěřiny se stavím takto. Za celý myslivecký život jsem zjistil, vždycky nějaké poškození je, protože to bez něho nefunguje a pokud je kus pryč (zejména dobrý s dobrou trofejí), tak by dotyčný lovec obětoval i kybl zvěřiny.
Amen!
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
bon
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 474
Registrován: úte 04.9.2007, 16:46
Bydliště: Vysočina

Re: Co do 7x64?

Příspěvek od bon »

BwanaHunter píše:
Josef Kuřitka píše:
- k poškození zvěřiny se stavím takto. Za celý myslivecký život jsem zjistil, vždycky nějaké poškození je, protože to bez něho nefunguje a pokud je kus pryč (zejména dobrý s dobrou trofejí), tak by dotyčný lovec obětoval i kybl zvěřiny.
Amen!
v tom případě je to na jiné vlákno: .50 BMG se střelou High-Explosive-Incendiary-Armor-Piercing (HEIAP) :lol:
Uživatelský avatar
Durell
Zkušený diskutér
Příspěvky: 731
Registrován: stř 25.1.2012, 16:43
Bydliště: PB-SK

Re: Co do 7x64?

Příspěvek od Durell »

S tými strelami sa dá súhlasiť. A tie dohladávky tiež .

V posledných rokoch si tiež vravím - lepšie vyhodiť 1-2 kg mäsa ako nedohladať celý kus .

A bez poškodenia zveriny zabíja len elektrika :lol: A skús nahánať jeleňa s predlžovákom :lol: :idea: :?:
SAUER 202- 9,3x62, Swarovski z6i 2-12x50, Blaser R8 PS 6,5x284 Norma , Zeiss VICTORY V8 1.8–14x50, CZ 550 - 6,5x284 Norma Nightforce SHV 5-20x56, Sig-sauer 2022 spc 9mm Luger, zeiss conquest hd 8 x 42,Leica Rangemaster - 1600 B CRF
MatPeta
Nový návštěvník
Příspěvky: 42
Registrován: čtv 02.8.2007, 14:30
Bydliště: Praha 10

Re: Co do 7x64?

Příspěvek od MatPeta »

Do vlákna co do 7x64 jsem napsal pouze mojí zkušenost se střelou SST tak jak zněl úplně na začátku vlákna dotaz.
Mnou expresivně použitý výraz dumdum asi způsobil některým alergickou reakci. Za tento výraz se těmto omlouvám.
Zda je možné nebo ne, že mi střela vyhovuje nevím ale je to tak. Délka hlavně 56cm má asi také vliv na rychlost ale nehodlám se pouštět do odborných diskuzí.
V 308W SST u kamaráda působila dost destruktivně u slabších kusů. Ostatní ráže nemohu posoudit..
Dobře to celé shrnul pan Kuřitka.
Více k tomu nemám co dodat.
MAT
Rossler Titan6 7x64
LEUPOLD 3,5-10x50 Illuminated German 4
Hornady SST 162gr Geco Hmantel 165gr
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Co do 7x64?

Příspěvek od pufr »

To transponování zkušeností s daným typem střely z jedné ráže na druhou někdy trochu kulhá, ale 7,2 a 7,8 mm jsou k sobě pravda celkem blízko.

Jinak jsem kdysi dostal za SST od kamaráda "vyhubováno" obdobně, jak zde někteří uvádějí: "Vevnitř výbuch ale barva na nástřelu a ve stopě žádná" (lovil téměř výhradně divočáky). Takže při odběhnutí 40 m z nástřelu do letní "buše" problém. Byly to 154grs SST, které jsme nabíjeli do 7x57 ale vysazené z nábojnice ("dlouhý náboj"), hlaveň 600 mm - takže výkon slušný - blížící se 7x64 s dnes módním "krátkým laufem" :?
Pufr
Tim
Zkušený diskutér
Příspěvky: 692
Registrován: úte 26.11.2013, 14:21
Bydliště: Mar. Lázně

Re: Co do 7x64?

Příspěvek od Tim »

A proto já nedam dopustit na svou 7x64 s dlouhým laufem, kde mi to prostě sedí a funguje ;-)
Motivační citát pro tento den:

Vykašli se na motivační citáty, nalej si sklenku Jamesonu a pusť si pořádnej metal!!!
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Co do 7x64?

Příspěvek od BwanaHunter »

MatPeta> jen aby nedošlo k mýlce, nijak jsem nezpochybňoval tvoje zkušenosti, to mě ani nenapadlo, a rozhodně jsem ani nepochyboval o tom, že ti střela vyhovuje. Ostatně, nejmíň 2x jsem napsal, že SST mám taky rád, a ledacos s ní střeleno. Jen se mi, zase na základě mých zkušeností, nezdálo, že to tak dobře prostřeluje, zejména černou, tak jsem se dotázal, o jak velkých kusech mluvíme. To jsem se sice nedozvěděl, ale v pohodě...
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
MatPeta
Nový návštěvník
Příspěvky: 42
Registrován: čtv 02.8.2007, 14:30
Bydliště: Praha 10

Re: Co do 7x64?

Příspěvek od MatPeta »

Bawa- pochopil jsem v pohodě, ale abych odpověděl jak velké kusy černé střílím. Od jisté doby černou max do 70kg Proč?
Již dloho pozoruji že dospělá černá ubývá a to dost rychle. Tak jí prostě nestřílím. Ono taky dostat z revíru kňoura přes 150kg není žádná sranda když nemáš mechanizaci. Nosil jsem od 11 v noci do 4 do rána po čtvrtkách v batohu 700m do kopce k cestě takový prasátko a povím vám žádnej med.
Ale rozhodně bych neměl problém s SST střelit i černou přes 100kg.
Dlouho jsem v 7x64 používal SaB střižnou hranu, poté co střely začaly rozpadat u selat a srnčího jsem koupil Hirt NP. Fungovaly jako celoplášť u slabších kusů. Geco Tmantel - velké modřiny na vstřelu. Až jem skončil u SST a vím že chodí pořád stejně a že je na ní spoleh. S trávou problém není a do křoví nestřílím :lol: Mám rád když vidím na co střílím a když si nejsem jistej dobrou ránou nechám zvěř odejít.
Je jasné že při šikmé ráně někdy k prostřelení nedojde to je běžné i u jiných střel.
To že černá odejde z nástřelu i po dobré ráně je běžné.Prase 48kg zásah plíce , srdce na 2 půlky, 85m s dobrou barvou.
Jo je jedna možnost, střílet za slecho. Někdo to odsuzuje ale je to tutovka - když se trefíš! Pak je jedno jakou máš střelu.
Co by chudáci barváři dělali kdyby vše padalo na nástřelu.
a tak je to správné tak to má být :lol:
MAT
Rossler Titan6 7x64
LEUPOLD 3,5-10x50 Illuminated German 4
Hornady SST 162gr Geco Hmantel 165gr
campo
Častý návštěvník
Příspěvky: 93
Registrován: úte 06.3.2012, 22:05

Re: Co do 7x64?

Příspěvek od campo »

Zdravím kolegové a prosím o radu od zkušených. Mám tady starší kulovnici, no hlaveň už není žádný hit ale na výměnu to ještě není. Rozhodl jsem se ji obětovat do naháněk takže to bude takový otloukánek, Můj dotaz zní co do toho ládovat pro tyto účely. Hlaveň je dlouhá 52 cm a já tu mám v šuplíku Vectan SP11, střely Hornady SST 162 grn a zápalky S&B. Můj názor je že na ty kratší vzdálenosti to nemusí být až tak rychlé. Jakou bych měl použít navážku, případně i jiné střely tak aby to spolehlivě fungovalo a mělo rozumný soustřel u té starší hlavně ? Za případné rady předem děkuji.
Uživatelský avatar
suhl
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 206
Registrován: stř 29.5.2013, 11:21

Re: Co do 7x64?

Příspěvek od suhl »

Zdravím,
máte někdo zkušenost s Norma Oryx v této ráži, ať už tovární, nebo, v ideálním případě, s přebíjenými?
Steyr Mannlicher mod. M 8x57 JS
Steyr Mannlicher mod M 7x64
Mannlicher Schoenauer 8,2x56 MS
Waswaq
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 114
Registrován: pát 23.5.2014, 20:58

Re: Co do 7x64?

Příspěvek od Waswaq »

Mám 7x64 rovněž ve Steyr Mannlicher mod. M. Polopažbě s hlavní 60 cm a již dlouho si do ní prebijim Oryx 170gr. V3= 800m/s a nemám k tomu výhrady. Hlavně to používám na naháňkách a dobrý. Předtím jsem tam cpal Vulkán a ten dělal trochu víc paseku ve zvěřině, podlejval.
Uživatelský avatar
pavlos
Nový návštěvník
Příspěvky: 45
Registrován: čtv 25.10.2012, 18:48

Re: Co do 7x64?

Příspěvek od pavlos »

Dřív jsem střílel tovární Vulkan. V černé jakž takž, ale v srnčím děsná paseka. Střelivo mi podle chování připadalo dost našlapané, pocitově. Oproti např. RWS strašné prdy 😁.
Michal P
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 164
Registrován: pon 02.7.2007, 10:17
Bydliště: Morava

Re: Co do 7x64?

Příspěvek od Michal P »

Já používám přebíjený Vulkan
Lovex S065 - 49 gr
Zápalka SB
OAL - 81,60
Soustřel 1cm /100 m


Používám výše uvedenou laboraci s rozporuplnymi pocity. Veškerá zvěř se po zásahu komory proběhne a je jedno jestli srnci , prase a nebo vysoká . Co mě neskutečně štve, tak jsou obrovské podlitiny.
Vzdálenosti na které jsem střílel jsou od třiceti do třista metrů.
Naloveno cca kolem sta kusů a že bych měl nějak jasno, tak to nemám.😁
Jediné pozitivum mimo té přesnosti je to, že neškube lišky .😁
Možná by mi zkušení přebíječi poradili v čem je problém.
Marpie
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1193
Registrován: pon 16.10.2006, 7:33
Bydliště: severní Morava

Re: Co do 7x64?

Příspěvek od Marpie »

Tak stejně se to chovalo známému v 270W. Obrovské podlitiny a zvěř dost běhala. Přešel na Oryx a na základě jeho zkušenosti (je spokojen)jsem si ho přebil taky. Ještě jsem s tím ale nic neulovil.
Marocchi 03 Field 12/76; ZP49 12/12; Brno mod. 4 22LR+Nikon Monarch 3 5-20x44SF; Brno mod. 1 22LR Hawke 4-12x40; ZKK600 MC 270W+ Pard 008Lrf, CZ550 Prestige 270W + Delta Optical Titanium HD 2,5-15x56; UB584 270W/12 Vortex Crossfire 1-4x24
Odpovědět