Co do 7x64?

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
Xzeiss
Nový návštěvník
Příspěvky: 13
Registrován: úte 11.2.2014, 15:59

Re: Co do 7x64?

Příspěvek od Xzeiss »

Jak píše Zdenek-a teď babo raď :D Každý má odlišné zkušenosti :) Takže ten Oryx bude ohledně devastace srnčího v pohodě,ale odskok od nástřelu bude delší...ale na černou to bude OK.
michalos
Zkušený diskutér
Příspěvky: 589
Registrován: pon 17.11.2008, 8:26
Bydliště: Blanensko

Re: Co do 7x64?

Příspěvek od michalos »

Vše je jen o úmístění zásahu ... Oryx má tu výhodu, že ikdyž to vezmeš přes lopatku, střela drží pohromadě, nefragmentuje... :wink:
hyperon
Nový návštěvník
Příspěvky: 1
Registrován: pon 05.5.2014, 15:03
Bydliště: BN, SVK

Re: Co do 7x64?

Příspěvek od hyperon »

pre Kalach a Ondra (19.1.2014): mohli by ste mi dat vediet ako ten spominany kolega poriesil problem so vzpriecujucimi sa nabojmi? mam Brno 98 v kal. 7x64 a tiez sa mi stava, ze sa tam naboj vzprieci... :(

a k teme: pozival som strelivo SPCE, aspom do doby kym som mal zasoby z pred par rokov. ked som kupil nove bola to katastrofa. presiel som preto na Normu Vulkan a uplna spokojnost co sa stop efektu tyka a aj devastacie - ta je uplne minimalna.
Kalach
Častý návštěvník
Příspěvky: 82
Registrován: ned 25.5.2008, 16:02

Re: Co do 7x64?

Příspěvek od Kalach »

Zdar hyperon.
Cez Ondrovo sprostredkovanie mi bolo poradené na mechanickú úpravu schránky,totiž zmenu na zásobníkovú verziu.Nechcem sa dať na takúto cestu úpravy zbrane.Podľa mňa každá zbraň v sebe nosí určitú historickú informáciu a tá by sa tým zmenila.
Ja som to vyriešil po svojom-prebíjaním. Zmenil som strely.Konkrétne za Nosler Accubond 160grs. a je po problémoch.Náboje idú zasúvať ako do....... :oops:
Walter
Nový návštěvník
Příspěvky: 46
Registrován: pát 12.12.2008, 8:26
Bydliště: SK

Re: Co do 7x64?

Příspěvek od Walter »

hyperon píše:pre Kalach a Ondra (19.1.2014): mohli by ste mi dat vediet ako ten spominany kolega poriesil problem so vzpriecujucimi sa nabojmi? mam Brno 98 v kal. 7x64 a tiez sa mi stava, ze sa tam naboj vzprieci... :(

a k teme: pozival som strelivo SPCE, aspom do doby kym som mal zasoby z pred par rokov. ked som kupil nove bola to katastrofa. presiel som preto na Normu Vulkan a uplna spokojnost co sa stop efektu tyka a aj devastacie - ta je uplne minimalna.
Problém so spriečovaním náboja pri rýchlom prebíjaní odstániš najlepšie tým, že sa naučíš dobre triafať zver prvou ranou, potom máš čas zasunúť pomaly do komory aj Normu vulcan , a ak by sa aj vtedy strela štorcovala o čelo hlavne nad komorou, stačí trochu náboj v prednej časti za krčkom pridržať palcom ľavej ruky a tak zasunúť záver. Na tému druhej a tretej rany u nás starí jágri hovorievali, že keď počuješ od kolegu z hory ranu, pomyslíš si, aha?, bude mäsko!, keď počuješ druhú, možno?,a keď tretiu tak h...o!!!
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2024
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Co do 7x64?

Příspěvek od lovec »

Co sa tu clovek nedozvie.... :shock:
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Co do 7x64?

Příspěvek od Zdenek41 »

Je to stará myslivecká moudrost i u nás.,
Uživatelský avatar
Durell
Zkušený diskutér
Příspěvky: 731
Registrován: stř 25.1.2012, 16:43
Bydliště: PB-SK

Re: Co do 7x64?

Příspěvek od Durell »

"že keď počuješ od kolegu z hory ranu, pomyslíš si, aha?, bude mäsko!, keď počuješ druhú, možno?,a keď tretiu tak h...o!!!"

To vravia taký čo dajú tri rany za tri roky, lebo zo samej opatrnosti zver nikdy správne nestojí ?
SAUER 202- 9,3x62, Swarovski z6i 2-12x50, Blaser R8 PS 6,5x284 Norma , Zeiss VICTORY V8 1.8–14x50, CZ 550 - 6,5x284 Norma Nightforce SHV 5-20x56, Sig-sauer 2022 spc 9mm Luger, zeiss conquest hd 8 x 42,Leica Rangemaster - 1600 B CRF
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2024
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Co do 7x64?

Příspěvek od lovec »

Zdenku, to ja dobre viem....neda mi vsak nepodotknut, ze za taketo a podobne "průpovídky" sa najcastejsie schovavaju ti, po ktorich sa bud najviac dohladava, alebo ako pise kolega durell, setria naboje do tej miery, ze plan musi potom za nich plnit niekto druhy....
Rozne, aj tie najnemoznejsie sposoby ako ospravedlnit nefunkcnu, alebo obmedzene pouzitelnu pusku mi pripominaju situaciu na ceste, ked mam defekt, ale radsej budem kazde 2 kilometre dofukovat, nez by som vymenil koleso (prenesene odstranil pricinu vzpriecovania nabojov). A takychto "rád" - citaj kecov - mas pozehnane takmer na kazdej mysliveckej/polovnickej stranke. Namiesto odstranenia problemu sa vymyslaju rozne vyhybky, takze preto mam vypestovanu alergiu na podobne "navody" riesenia zavad. Optimalne by asi bolo nestrielat, potom sa mu nic nevzprieci....ach jo. :?
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
Uživatelský avatar
Durell
Zkušený diskutér
Příspěvky: 731
Registrován: stř 25.1.2012, 16:43
Bydliště: PB-SK

Re: Co do 7x64?

Příspěvek od Durell »

K tomu priečeniu nábojov. Na S202 mi to po čase užívania začalo robiť a stačilo blickami ( kliešťami ) trochu stlačiť zásobník a doladiť miernym roztiahnutím tak aby sa v ňom náboje hladko posúvali a problém bol vyriešený. :D

Inak opakovačka na ktorej sa bez možnosti opravy priečia náboje je hodná ako jednoranovka. Ručné zasunutie nového náboja je rýchlejšie ako papranie sa so vzpriečeným nábojom. Otec má trojáka a na spoločnej sa mu podarilo streliť 3 prasiatka gulou z jedneho vláčika , takže žiaden problem pre schopneho strelca . :D
SAUER 202- 9,3x62, Swarovski z6i 2-12x50, Blaser R8 PS 6,5x284 Norma , Zeiss VICTORY V8 1.8–14x50, CZ 550 - 6,5x284 Norma Nightforce SHV 5-20x56, Sig-sauer 2022 spc 9mm Luger, zeiss conquest hd 8 x 42,Leica Rangemaster - 1600 B CRF
Walter
Nový návštěvník
Příspěvky: 46
Registrován: pát 12.12.2008, 8:26
Bydliště: SK

Re: Co do 7x64?

Příspěvek od Walter »

Niekomu stojí zver furt "na blat", a niekomu nie, ...takých poznáme, aj u nás sa nájdu, ale tí neplnia plán odstrelu, ale kŕmia líšky v revíri, a aj susedných nedohľadanou zhasnutou zverou, a to sú potom výhovorky pred hospodárom. Radšej streliť 3-4 kusy zveri do roka, čisto, bez trápenia a poškodenia diviny, ako ich pofušovať 20, a z toho polovicu nedohľadať,.... trebárs aj s automatom v magnumovej ráži, ako napr. 300win.mag. Poväčšine silné ráže kupujú slabí strelci ,mysliac si, že čím väčšia dopadová energia, tým zver rýchlo zhasne, nie je to pravda, dôležité je dobre umiestniť ranu, a tú prvú, druhú potom netreba!Na stehno môžu strieľať aj .50BMG rážou, aj tak zver nezostane v ohni. A za príspevok o troch ranách po sebe si stojím! Za 35 rokov mojej poľovníckej praxe sa to mnohokrát potvrdilo u strelcov so "svrbľavým"ukazovákom na pravej ruke, že tretia rana na unikajúci kus zveri ,"nebude mäsko ale h...o!"
Uživatelský avatar
Ondra
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 250
Registrován: stř 26.12.2012, 20:42
Bydliště: Ústecký kraj

Re: Co do 7x64?

Příspěvek od Ondra »

"Poväčšine silné ráže kupujú slabí strelci ,mysliac si, že čím väčšia dopadová energia, tým zver rýchlo zhasne"
No přesně tak. Naopak ti nejlepší střelci zabíjejí pohledem. Zbraně netřeba :lol:
Mauser M03 Basic /.30-06Sprg./; Zeiss Victory Varipoint 2.5-10x50 T* ASV
ZKM 452 FS /.22LR/; Odeon 4x32
Uživatelský avatar
Durell
Zkušený diskutér
Příspěvky: 731
Registrován: stř 25.1.2012, 16:43
Bydliště: PB-SK

Re: Co do 7x64?

Příspěvek od Durell »

Idealne je umiestniť spravne ranu dostatočne výkonnou rážou. Moje skúsenosti vravia, že práve po niektorých ostrostrelcoch čo dajú vždy len jednu ranu sa toho nedohladá najviac, lebo sa ani nehladá , " šak ani neznačil, a to bolo len škrabnutie , s takou ranou by ani neodbehol - tak som netrafil ..." Platí hlavne pre ťažšie kusy . O zbraň sa starám a mám ju dobre nastrelenú. Implicitne predpokladám, že každý výstrel ide kam má (z posedu ). Ranu opakujem, ak viem že bol zásah, ale nie tak ako som ho chcel ( posledný diviak ) a predpokladám, že kus nezhasne v rozumnej vzdialenosti a čase .

Za 21 rokov som dohladával so psom ( zver nepadla do cca 150 m ) možno 3-6 x. Nedohladané kusy možno 3 -5 .

Nemam problém priznať že som strielal viac krát, ale robím to zriedka ( to strielanie ) .

Jeleň išiel po komorovej rane viac zo šikma z 9,3 150m a tam padol ( zver nieje papier v okamihu výstrelu sa pohne a z idealnej rany je niečo úplne iné ) . Stačilo by 100 m naviac a dohladávka veľmi obtiažna.

Laň, ktorá po dobre umiestnenej rane odbehne 20 m a tam stojí s hrčou čriev na výstrelnej strane stojí za tú druhú ranu, ktorá ukončí jej agoniu, ktorá môže trvať 1 alebo aj 10 minút.


Ešte jedna otázka - Čo je silná ráž ? priemer, nábojnica ........? :roll: :)

Najhoršia kombinácia je slabá ráž, nevhodné strelivo a strelec, ktorý je lakomý na patron, alebo druhý krát nestriela aby nutrpela jeho povesť a radšej je ticho jak voš pod chrastu.
Walther - nechcem spochybňovať tvoje dlhoročné skúsenosti a vo všetkej úcte tvoj pohlad na vec je asi spravny v danom čase mieste a situacii. Na inom mieste čase a situacii by prístup na základe tvojho tvrdenia bol skôr veci na škodu .


Extrem by bol rana malorážkou na komoru 200 kg vážiaceho jeleňa. !!! Zver-kaliber -strela - zbraň - strelec - ....!!! až moc premenných na jednoduchú a jednoznačnú odpoveď a volbu
SAUER 202- 9,3x62, Swarovski z6i 2-12x50, Blaser R8 PS 6,5x284 Norma , Zeiss VICTORY V8 1.8–14x50, CZ 550 - 6,5x284 Norma Nightforce SHV 5-20x56, Sig-sauer 2022 spc 9mm Luger, zeiss conquest hd 8 x 42,Leica Rangemaster - 1600 B CRF
Walter
Nový návštěvník
Příspěvky: 46
Registrován: pát 12.12.2008, 8:26
Bydliště: SK

Re: Co do 7x64?

Příspěvek od Walter »

Durell, súhlasím s hodnou časťou tvojho príspevku, ja ale poznám aj horšie kombinácie. Napríklad poľovník, ak sa dá tak nazvať, ktorý si spomenie pred 50-tkou že má rád prírodu, hoci dovtedy do nej ani nevkročil, a ani sa o prírodu nezaujímal, si urobí poľovnícke skúšky cez internet, ZP na to, kúpi si miesto v združení, vzápätí si obedná automat v cal. 300 win.mag. a ani nevie o živote zveri nič. A pri love ani len to, kde sa nachádza u zveri srdce. Samozrejme na pohľad vyzerá na poľovníka postavou, výstrojom, ale vedomosťami a názormi na nedospelého chlapca. Strieľa tak, že zamieri, zavre oči zo strachu z rany , zmáčkne, ak zver nepadne, hneď druhú a potom tretiu. To sú tí, ktorí svojím politickým a finančným vplyvom zakmuflujú poväčšine svoju totálnu neschopnosť v tejto oblasti. Bohu žiaľ, je ich v radoch poľovníkov čoraz viac. Súhlasím, že treba aj druhú ranu na ukončenie utrpenia zveri, ak tá prvá "nesadla", ale som proti rýchlemu prebíjaniu a streľbe na unikajúcu zver, hoci zver nezostala po prvej rane v ohni, tá druhá rana na unikajúcu zver, a trebárs tretia, už dáva len malú šancu na dobrý zásah, a som zástancom toho, že sa treba takejto streľby vyvarovať,.. radšej po prvej rane dokonale vyhodnotiť miesto nástrelu, ak je na nástrele farba, striž a pod.,alebo ani nie je,(zver môže začať farbiť od nástrelu aj viac metrov), alebo zver unikala dole svahom,trebárs kus sa odlúčil od čriedy, ...treba vždy nasadiť poľovne upotrebiteľného psa s farbiarskymi skúškami so skúseným vodičom.Tieto príspevky moc k téme zasekávania sa nábojov pri prebíjaní nesúvisia, ale mnohí sa v nich "nájdu".
Uživatelský avatar
Durell
Zkušený diskutér
Příspěvky: 731
Registrován: stř 25.1.2012, 16:43
Bydliště: PB-SK

Re: Co do 7x64?

Příspěvek od Durell »

Suhlas ostatné do SZ.
SAUER 202- 9,3x62, Swarovski z6i 2-12x50, Blaser R8 PS 6,5x284 Norma , Zeiss VICTORY V8 1.8–14x50, CZ 550 - 6,5x284 Norma Nightforce SHV 5-20x56, Sig-sauer 2022 spc 9mm Luger, zeiss conquest hd 8 x 42,Leica Rangemaster - 1600 B CRF
Odpovědět