Náboj 9,3/72R

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
Dumoulin
Nový návštěvník
Příspěvky: 31
Registrován: čtv 17.3.2011, 22:47

Re: Náboj 9,3/72R

Příspěvek od Dumoulin »

...
Naposledy upravil(a) Dumoulin dne úte 12.4.2016, 10:18, celkem upraveno 6 x.
Tim
Zkušený diskutér
Příspěvky: 692
Registrován: úte 26.11.2013, 14:21
Bydliště: Mar. Lázně

Re: Náboj 9,3/72R

Příspěvek od Tim »

Uf, vyčerpávají, klobouk dolů! Já bych si na napsání něčeho takového musel vzít týden dovolené :-)
Motivační citát pro tento den:

Vykašli se na motivační citáty, nalej si sklenku Jamesonu a pusť si pořádnej metal!!!
Uživatelský avatar
Durell
Zkušený diskutér
Příspěvky: 731
Registrován: stř 25.1.2012, 16:43
Bydliště: PB-SK

Re: Náboj 9,3/72R

Příspěvek od Durell »

Klobuk dolu a dík, za všetkých - toto je na odborný článok do časopisu.
SAUER 202- 9,3x62, Swarovski z6i 2-12x50, Blaser R8 PS 6,5x284 Norma , Zeiss VICTORY V8 1.8–14x50, CZ 550 - 6,5x284 Norma Nightforce SHV 5-20x56, Sig-sauer 2022 spc 9mm Luger, zeiss conquest hd 8 x 42,Leica Rangemaster - 1600 B CRF
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Náboj 9,3/72R

Příspěvek od pufr »

Klobouk dolů :) Pěkné čtení. :)

Ty dobové vazby jsou podstatné a v některých případech je užitečné je vidět i v kontextu prostředí, ze kterého 9,3x72R a blízké ráže vzešly - pestré palety nejen "puškařské malovýroby" střeliva ale i národních soustav měr a vah fungujících v polovině 19. století, kdy už nebyl "palec" různě velký v každém městě, jen v každém státě :)

Pak se mi líbí, ten nadhled pěkně kontrastující s dnešním ekonomickým diktátem (výkon a efektivita se musí každý rok o pár % zvýšit, jinak je všechno špatně :) ), k tomu se ale člověk zpravidla dostane až po nějakém tom desetiletí sbírání zkušeností :?
Pufr
zmijak
Nový návštěvník
Příspěvky: 25
Registrován: stř 27.10.2010, 9:25

Re: Náboj 9,3/72R

Příspěvek od zmijak »

Po takovémto čtení, které dokázal sepsat Dumoulin, musí ráži 9,3x72R podlehnout i člověk, který ji nikdy neměl. Opravdu klobouk dolů za vypracování tak rozsáhlého článku, ve kterém je snad i to co se člověk jinde nedočte.
Obojetnice P.Soukup Podlesí 8x57JRS,20/76,
Obojetnice Thiele Teplice 9,3x72R, 16/65
ZKM 451
dvojka ZP 147 12/70
dvojka Belgie 16/65
ČZ vz. 50, ČZ vz. 52
FrantaB
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 137
Registrován: pát 27.9.2013, 12:47

Re: Náboj 9,3/72R

Příspěvek od FrantaB »

Jaj, to je moc pěkně shrnuto! Jen tři věci doplním-existovaly i verze vývrtu s mělkými drážkami pro použítí paper patched střely (střela bez mazacích drážek ovinutá papírem, mazání mezi dvěma zátkami pod střelou-výborná věc když se s tím umí zacházet), nicméně je to asi docela "špek" a spíš proprietární libůstka. Nedivím se, vsadil bych se že je to opis 38-55 Ballard (dnes 38-55 Winchester). Moc těch zbraní není.
Druhá věc-"anemická" laborace současné produkce SB je daná tím, že se snaží aby nerozebrala ani původně na černý prach stavěnou "budget" levnou pušku z 1880-1890 pokud vyhoví dnes na zkušebně. Když tenhle náboj přebijete černým prachem, i bez komprese jste na stejných parametrech (kolem 540 m/s).
Třetí věc, podmíněná možná tím že fabrické u mně existuje jen 22LR-přebíjet tuhle ráži má v některých případech obrovský smysl, zejména pokud máte nějaký historičtější kousek s ne úplně CIP vývrtem.

A mimochodem-38-55 je ráže pro střelbu na kilometr, pokud moc nefouká (ano, do papíru nebo na gongy).

(Se slzou v oku vzpomínám na chudá studentská léta, kdy jsem měl možnost za (vzhledem ke kvalitě a vůbec) naprosto směšných 40k koupit dvoják v téhle ráži, právě s mělkými drážkami a těsným krčkem pro paper patch, výroba 1883 s dobrovolnou zesílenou nitro zkouškou snad někdy z 20. let. Svazek uložený na kuželících excentricky vrtaných, takže se kdykoliv dala velmi snadno doseřídit závěrová vůle kdyby se něco oběhalo, hlavně 75 cm, vnější kohouty-nádhera)
CBFranta
Častý návštěvník
Příspěvky: 80
Registrován: sob 19.6.2010, 6:45

Re: Náboj 9,3/72R

Příspěvek od CBFranta »

Páni kolegové, prosím o případné zkušenosti při použití nové laborace . Jaký je rozdíl v nástřelu mezi starou a novou laborací, případný účinek na zvěř. Děkuji.
Dále prosím, kde najdu toto čtení? ... Dumoulin, musí ráži 9,3x72R podlehnout i člověk, který ji nikdy neměl. Opravdu klobouk dolů za vypracování tak rozsáhlého článku, ve kterém je snad i to co se člověk jinde nedočte.
Warmint
Nový návštěvník
Příspěvky: 41
Registrován: sob 20.7.2019, 6:26

Re: Náboj 9,3/72R

Příspěvek od Warmint »

Po necelých 5ti letech se pokusím malinko oživit toto téma. Je poměrně velká škoda, že už tu není příspěvek od Dumoulina, který mohl být opravdu zajímavý a poučný svým obsahem. Nicméně v roce 2014 S&B zvýšil výkon toho náboje lehce nad 1600joule/100m a tím se umožnil většině myslivcům lov (možná pouze padla obava z nezákonného lovu, to už není podstatné) veškeré spárkaté zvěře touto ráží, přičemž pomíjím náboj impala, který dostatečnou energií disponoval. Určitě v ten čas zaplesalo srdce nejednoho majitele zbraně takovéto ráže. Předpokládám, že za tento čas majitelé nasbírali další nové poznatky a zkušenosti o které by se s námi mohli podělit. Nevíte náhodou někdo kdy S&B snížil výkon 9,3x72R na 1524J/100m? Ono je to v podstatě jedno jelikož zákonnou hranici to splňuje. Akorát je s podivem jak S&B dlouho nechtěl vyslyšet lidi volající po drobném zvýšení výkonu aby se přesáhlo 1500J/100m a teď během 6ti let s tím 2x šibují.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Náboj 9,3/72R

Příspěvek od pufr »

Netahal bych do toho hned "spiklenecké" teorie :)
Stačí, pokud se změní - optimalizují - lisovadla na nábojnice, pro novou, mírně odlišnou nábojnici je nově navržený náboj a ten vyjde výkonem trochu jinak - třeba i s nižším Pmax, nebo pravidelnějším vývinem rány.
S těmi původně černoprachými náboji s velmi nízkým tlakovým limitem - kam 9,3x72R s limitem Pmax= 2000 barů patří - není úplně jednoduchá práce ... :?
Pufr
Warmint
Nový návštěvník
Příspěvky: 41
Registrován: sob 20.7.2019, 6:26

Re: Náboj 9,3/72R

Příspěvek od Warmint »

Spiklenecké teorie do toho netahám, to jedině když by šel výkon pod 1500J. Možná máš pravdu, nic takového mě zrovna nenapadlo, třeba je za tím opravdu nějaké ,, vylepšení". Já si spíš myslel jestli nějak výrazněji nestouply tlaky nebo nezačali odcházet například ,,vylágrované" a na černý prach stavěné trojáky a obojetnice.
Uživatelský avatar
lanus
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 290
Registrován: pát 27.3.2009, 17:39

Re: Náboj 9,3/72R

Příspěvek od lanus »

Warmint - Znížený výkon vo 100 m spôsobilo zníženie rýchlosti V100 o cca 3 m/s . Je zaujímavé,že V0 aj V200 zostalo bez zmeny voči predchádzajúcemu stavu .
308 Win.;223 Rem.;22 l.r. .
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Náboj 9,3/72R

Příspěvek od pufr »

Ano, to je další možnost, že se na náboji se zvýšeným výkonem neměnilo vůbec nic, jen ho někdo nově změřil či spočítal dráhu a rychlost střely v jiném prostředí, s B.C. G1 namísto 1943 ... těch možností je skoro neomezeně (včetně těch, co píše Warmint o kousek výš :? )
Pufr
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 520
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: Náboj 9,3/72R

Příspěvek od Jan Slavětínský »

To šachovaní určitě bylo kvůli dodržení tlaků na závěr (Pmax), aby to některé křapky vydržely. Většinou to jsou zbraně s jednoduchým závěrem, s jedním hákem, vůlemi atd. Aby se vyhovělo zákonu a majitelům zbraní.
Warmint
Nový návštěvník
Příspěvky: 41
Registrován: sob 20.7.2019, 6:26

Re: Náboj 9,3/72R

Příspěvek od Warmint »

Čerstvě vlastním jednoranou kulovnici této ráže a musím konstatovat hned na úvod, že velmi slušně kope. Přijde mi to jako 8x57. Při prvním výstřelu jsem dostal slušně řečeno nafackováno :D. Zapření bylo trošku ledabylé a zpětný ráz jsem očekával na úrovni 223rem. I tak jsem s kulovnicí spokojený. Škoda pouze ceny nábojů, ale chápu je to výběrová ráže a pro S&B pouze doplněk v sortimentu. Nejraději bych se pustil do přebíjení se kterým doposud nemám bohužel nejmenší zkušenost, takže zároveň studuji i jiné články o této tématice spojené s nákupem přebíjecího lisu, matric, vah... Úplně by mi postačoval náboj totožných vlastností jako je v originálu u S&B. Jak se dívám přebíjecí matrice jsou opravdu raketa. Neměl by někdo typ kde by se daly sehnat za rozumnou cenu? Případné poznatky o přebíjení této ráže velmi uvítám.
Martin9357
Nový návštěvník
Příspěvky: 1
Registrován: pát 03.2.2023, 21:25

Re: Náboj 9,3/72R

Příspěvek od Martin9357 »

Zdravím, prosím Vás akú konkrétne jednoranovu gulovnicu v 9,3x72r máte? Zmerali ste vývrt? Možno je užší,.358 a to je príčinou ze "kope". Ja mám jednoranovu J P Sauer and Sohn-Tell model V z r. 1900,bola prerobená z originálneho kalibru 9,3x57R/360, má mierne užší vývrt, cca 9,17-9,22mm a tiež tesnu komoru,továrenské SB 9,3x72r z nej lieta 670m/s, puška ma 2,25kg.
Odpovědět