Náboj 9,3/72R

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
František Fořt
Věčnej rejpal ;-)
Příspěvky: 662
Registrován: pon 09.10.2006, 11:25

Re: Náboj 9,3/72R

Příspěvek od František Fořt »

Chápu, že tento příklad byl myšlen s nadsázkou, ale "doporučuji" střelit někde v roklích 120 kg jelena touto patronou na 80-90 m na krk bez zásahu páteře, tedy někam klidně do oblasti krčních tepen (což se stává i při záměru zasáhnout páteř).
Garantuji, že jelen bude ležet hooooodně daleko ve strži, kde se nakonec po dvou dnech dosledu bude bourat někde u potoka a nosit po kusech nahoru.
Samozřejmě se může stát, že bude ležet i kousek, ale pravděpodobnost bude pro tuto verzi malá. Ne nadarmo mají chlapi v revírech s vysokou 300 WM nebo 9,3x62, anebo minimálně 30-06.
Kdybych měl volbu zbraně či patrony, tak bych pro 9,3x72R na prasata či vysokou asi nesáhl. Ale každý ať používá, co má rád. Mě občasná potřeba v noci tahat 40 kg prase z rokle nebo houštiny, které dostalo dobrou ránu a la TIG z 8x57 IS nebo 16,5 g kuli z 9,3, a přesto odběhlo, stačí. Natož jelena ............
Olaf
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 317
Registrován: úte 26.9.2006, 14:38

Re: Náboj 9,3/72R

Příspěvek od Olaf »

Tak především ještě ani v jednom případu jsem nestřílel z tohoto trojáku zvěř na krk i když jsem přesvědčen o tom, že by výsledek byl stejný. No a při špatné ráně Ti zvěř stejně odejde od nástřelu, tedy alespoň pokud nepoužiješ zrovna tarasnici.Tímto způsobem mohu zpochybňovat jakoukoliv ráži. Pouze jsem konstatoval, že při dobré komorové ráně zvěř daleko neodchází a o devastaci zvěřiny již nemá cenu ani polemizovat. Jinak pokud píšeš o zásahu do oblasti krčních tepen,tak mohu uvést jeden příklad u kterého jsem byl. Nebyl to zrovna jelen ale zhruba 100kg kňour. Stmívalo se a kňour vyběhl z lesa a zastavil se nad úvozovou cestou, přímo proti měsíci. Tchán dlouho mířil, nemohl se pořád s prasetem srovnat / také již starší puškohled a ten měsíc proti/ až najednou vystřelil. Prase se jen překlopilo na bok a ještě když jsem k němu přišel ,tak jsem viděl gejzír barvy jak se mu valila z krku. Ale neudělalo ani krok. Samozřejmě náhoda :lol: U této ráže mě především nadchlo to, že prakticky jedna střela SB či RWS a ať střílíš na jelena nebo kus srnčího tak je účinek velice vyrovnaný. Já s tím trojákem mám střeleného zatím pouze jednoho lončáka na cca.120m /továrním střelivem SB/, zasažený na komoru a uběhl od nástřelu cca.10m. To je ale jen vzhledem k tomu, že mám v trezoru další kulovnice /45-70Gov,300VM,6,5x55,.30R Blaser,30-30W/ a poměrně málo času, takže některou z nich v jednom roku ani nevezmu vyvětrat. No a v noci jsem si vědom omezení této ráže co do vzdálenosti střelby.
Walter
Nový návštěvník
Příspěvky: 46
Registrován: pát 12.12.2008, 8:26
Bydliště: SK

Re: Náboj 9,3/72R

Příspěvek od Walter »

Plne súhlasím s Olafom. Za 34 rokov čo mám trojáka v tejto ráži môžem potvrdiť že sa účinok náboja 9,3x72R vymiká, ale úplne, z teoretických výpočtov a zákonov ranivej balistiky. Ako napísal Olaf, tiež viacerí diskutujúci predo mnou,.. samozrejme pri dobre mierenej rane a na optimálnu vzdialenosť do 120-130m , na väčšiu som ani nikdy nestrieľal. Pri špatne umiestnenom zásahu je to jedno či je to .30-06 Spr., alebo .300WM . Môj troják vyrobený na začiatku minulého storočia(nedávno mal 110-te narodeniny) by vedel rozprávať, škoda že sa to nikto nedozvie presnú pravdu, koľko jeleňov a diviakov s ním bolo ulovené v horskom revíri, kým sa dostal do mojej opatery. Ale črieda by to bola o pár sto kusoch podľa pametníkov čo si to ešte pametali. A to boli z neho strieľané náboje(aj Rothove) s menším výkonom ako sa laborujú dnes fabricky. Nie je to zázrak na balistiku pri streľbe nad 120m,to je pravda, treba rátať s týmto jeho "handicapom", ale to sa dá naučiť, a dá sa na to zvyknúť. Vyrovnáva to krásne čistá divina, a hoci chovám farbiara, ten mal asi dvakrát prácu po trojáku, po.30-06, 7x64 a 7x57 v rukách prchkých strelcov mnohokrát.
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Náboj 9,3/72R

Příspěvek od Zbrojovák »

FF trochu chápu co tím mínil, jde o to že nějaká ta rychlost dopadová být musí aby střela dobře zafungovala, a vytvořila střelný kanál, dočasný přetlak na roztržení velkých cév. Mám zkušenost z 8x64S SPCE na 40m, lončáka jsem zasáhl čistě a nechtěně na krční tepny, namísto pod slecho,byla to taková hozená rána na druhý lovený kus, který postál opodál. Zůstal v ohni a vybarvil bez zásahu jakékoliv kosti - to způsobila dopadová rychlost, pochopitelně by zhasl při takovém zásahu z čehokoliv, ale jistě ne v ohni.
9,3x72R má dobře vybalancovanou střelu, pro ni v optimálním tvaru co do ranivosti, tenký plášť, měkčí olovo. Kdy třeba běžná 8,2mm SP přestává fungovat, tato pracuje díky své konstrukci naplno dobře.
Co mě ale nenechává klidným a zrazuje, vždy když mě přepadne myšlenka si nějakou pěknou kozličku v 9,3x72R pořídit, je schopnost penetrace této střely při šikmějších ranách v terénu na černou či jelení. Tím dosažení oboustranného pneumothoraxu a barvy na stopě.
Modelový příklad: kus 100kg živé váhy ve svahu 110m, postavení mírně šikmo, ví o mě a je třeba lovit hned, pokud ulovit chci. Tyto situace jsem mockrát zažil jak s jelení, černou i srnčí. Naposledy větší zvěř byl jelen 2.VT 100kg dodávková váha, střelba ostře do rubiska, postaven mírně šikmo, zásah hned za plec, průstřel, výstřel na žebrech 3cm, 458Win.mag. Odskok bez barvy šikmo z kopce asi 100m. Výstřel ucpán cípem plic - to byla výjimka jinak 458win s lehčí SP střelou dělala skvělou práci co do barvy na stopě, ale ani zde stopefekt silné měkké a 23g těžké střely nezafungoval, dopadovka byla kolem 600m/s.
9,3x72R bude moc fajn někde na blízko na běžnou černou, šoulačka, kaliště, vnadiště, společné lovy. Na srnčí do přímo ideál.
Faktem je že co by náboj je velmi přesný, je to dáno asi i pohodovou střelbou.
S tátovou v laufu porezlou kozlicíjsem doshoval na 100m za dobrého počasí a bezvětří na 100m trojlístky, staré střelivo SB, optika 4x Srb a Štýs.
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
pirek
Nový návštěvník
Příspěvky: 23
Registrován: ned 22.12.2013, 16:39

Re: Náboj 9,3/72R

Příspěvek od pirek »

Ahoj vsem , nechavam si stavet obojetnici v teto razi. Hlavne chci dlouhe 55cm.Chci se zeptat,jestli to u teto raze nebude malo,i kdyz puskar rika ze to vliv na presnost a dopadovou energii nema.
Uživatelský avatar
Durell
Zkušený diskutér
Příspěvky: 731
Registrován: stř 25.1.2012, 16:43
Bydliště: PB-SK

Re: Náboj 9,3/72R

Příspěvek od Durell »

Nebude to 9,3x74R ?

Nie, že by som mal niečo proti, ale v tom to kalibri to chce veľke nadšenie pre tento kaliber, pre takúto stavbu zbrane.

Ak je to 9,3/72R tak úprimne - nech sa dielo zdarí - bude to fajnovosť.

K tej dlžke hlavne - dal by som dlšie u 9,3/72R bude každý cm dobrý.

Hodil som to do QL a v prípade použitia SaB streliva z 55 cm hlavní budeš de-jure mimo použitelnosti - len na srnčie :( :wink: .

Na presnosť vplyv asi nebude ale na energiu isto hej.
Naposledy upravil(a) Durell dne stř 27.8.2014, 19:27, celkem upraveno 2 x.
SAUER 202- 9,3x62, Swarovski z6i 2-12x50, Blaser R8 PS 6,5x284 Norma , Zeiss VICTORY V8 1.8–14x50, CZ 550 - 6,5x284 Norma Nightforce SHV 5-20x56, Sig-sauer 2022 spc 9mm Luger, zeiss conquest hd 8 x 42,Leica Rangemaster - 1600 B CRF
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Náboj 9,3/72R

Příspěvek od Leon »

co jsem viděl zbraně v 9,3x72R tak to pod 65cm nešlo asi věděli proč ale jsou tady odborníci co tomu rozumí a vysvětlí to :wink:
CZ 550 american 308win.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Náboj 9,3/72R

Příspěvek od dalas »

Je to náboj s nízkým povoleným tlakem (2000 bar, což je cca 1/2 moderních nábojů). V kombinaci s relativně objemnou nábojnicí (původně konstruován na černý prach) a při rozumné plnící hustotě, je nutno použít "líné prachy" - pomalu hořící, aby nevznikla tlaková špička převyšující 2000 bar. No a aby ten prach dobře vyhořel, chce to delší hlaveň. To vše je taky důvodem jeho relativně nízkého výkonu.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Jiří K.
Zkušený diskutér
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 17.1.2008, 6:55
Bydliště: Ostrava

Re: Náboj 9,3/72R

Příspěvek od Jiří K. »

Kratší hlavně se taky dělaly. Standart to asi nebyl. Měl jsem v ruce Krieghoff troják s hlavněmí 55 cm. Taková lesačka. Vlastník s tím lovil i vysokou a černou. Na nedostatečný výkon si nestěžoval. Něco jako QL ho dalece míjelo. :lol:
Uživatelský avatar
Durell
Zkušený diskutér
Příspěvky: 731
Registrován: stř 25.1.2012, 16:43
Bydliště: PB-SK

Re: Náboj 9,3/72R

Příspěvek od Durell »

Jiří K. píše:Kratší hlavně se taky dělaly. Standart to asi nebyl. Měl jsem v ruce Krieghoff troják s hlavněmí 55 cm. Taková lesačka. Vlastník s tím lovil i vysokou a černou. Na nedostatečný výkon si nestěžoval. Něco jako QL ho dalece míjelo. :lol:
Preto to " de jure " :D
SAUER 202- 9,3x62, Swarovski z6i 2-12x50, Blaser R8 PS 6,5x284 Norma , Zeiss VICTORY V8 1.8–14x50, CZ 550 - 6,5x284 Norma Nightforce SHV 5-20x56, Sig-sauer 2022 spc 9mm Luger, zeiss conquest hd 8 x 42,Leica Rangemaster - 1600 B CRF
pirek
Nový návštěvník
Příspěvky: 23
Registrován: ned 22.12.2013, 16:39

Re: Náboj 9,3/72R

Příspěvek od pirek »

Dik za info. Tato raze je takova moje srdcovka. Bude to na lankasterce ferlachu,20 brok. Muj puskar mne presvedcuje ze to vliv nema, ale je to jen na mne jakou delku zvolim. Rad si necham poradit. Chtel bych kratsi hlavne,kvuli manipulaci a take proto ze se mi to libi 8)
Walter
Nový návštěvník
Příspěvky: 46
Registrován: pát 12.12.2008, 8:26
Bydliště: SK

Re: Náboj 9,3/72R

Příspěvek od Walter »

Keď sa puškárovi práca vydarí, tak tá bixka prežije mnoho generácií ,...a každého, kto ju bude mať v rukách poteší,zohreje pri srdiečku, to mi ver!
zmijak
Nový návštěvník
Příspěvky: 25
Registrován: stř 27.10.2010, 9:25

Re: Náboj 9,3/72R

Příspěvek od zmijak »

Pírek - mám obojetnici stavěnou z brokovnice ZP ráže 16, hlavně dlouhé 57 cm, broková 20/76, kule 8x57JRS. Celé to váží 3,2 kg i přes to, že je mezi laufama standardní vysoká šína, žádné zvěrstvo jako od Lepiče, prostě podle staré klasiky. Protože se ve Tvém případě jedná o lankasterku, která mívá mnohem lehčí baskuli než ZP, klidně bych šel alespoň do délky 62 - 63 cm. Té 9,3x72R to opravdu lépe sedí a brokovému laufu také, protože dnes už ho pořádně neumí ani Kuna a to zahrdlení není nic moc, proto je lepší delší hlaveň. Toť moje zkušenost. Jinak jen neteoretizuji, sám vlastním ještě obojetnici Franz Thiele Teplice 9,3x72R 16/65 z roku 1910 a tam jsou laufy asi 68cm. I přes vypadaný lauf to střílí jak solo kule. Je to asi dáno hlubokými drážkami, délkou laufu, a rychlostí střely, kdy se prakticky nemůže v drážkách strhnout, páč je to stavěné na čisté olovo a černý prach.
Obojetnice P.Soukup Podlesí 8x57JRS,20/76,
Obojetnice Thiele Teplice 9,3x72R, 16/65
ZKM 451
dvojka ZP 147 12/70
dvojka Belgie 16/65
ČZ vz. 50, ČZ vz. 52
Uživatelský avatar
Georg.H
Zkušený diskutér
Příspěvky: 861
Registrován: ned 23.12.2007, 23:43
Bydliště: Slezsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Náboj 9,3/72R

Příspěvek od Georg.H »

@Zmijak: nebyla by fotka té dělané obojetnice?
pirek
Nový návštěvník
Příspěvky: 23
Registrován: ned 22.12.2013, 16:39

Re: Náboj 9,3/72R

Příspěvek od pirek »

Zmijak- Nakonec jsem jsem nechal laufy 63 . Po porade s puskarem a tady na foru. Do 3 tydnu si pro ni jedu po 9 mesicnim cekani,nemuzu se dockat :) . Foto pak hodim na forum..
Odpovědět