jak přebíjet střelivo

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: jak přebíjet střelivo

Příspěvek od figi »

Přijde mi, že je to jiný prach

Doporučení výrobce
http://www.lhs-germany.de/uploads/media/7_x_65_mm_R.pdf

a ty odchylky jsou příliš velké. Už jsem dvakrát zažil situaci, že prach nemohl sedět s označením, jednou podstatně nižší rychlosti, a druhý případ naopak - roznětky při poměrně slabé navážce vesele opouštěly nábojnice. Ale vždy se jednalo o sypaný prach z velkého balení.

figi
:D
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: jak přebíjet střelivo

Příspěvek od pufr »

2vesrad - Zkusil jsem "duplikovat" tebou uváděné náboje a náboje v LHS tabulce (odkaz figiho) s jiným - blízkým prachem, který je v QL - za účelem zjistit, jaké to tak asi dá rozdíly a tyhle rozdíly porovnat.

154gr - první řádek je náboj z LHS tabulky, druhý řádek Tvůj náboj, použitý prach v QL -AAc4350
Hornady SST 28302; Lstrely=34mm; L6=84,8mm; w=52,5gr; V0aac4350=860m/s(Pmax=374MPa); V0t7000=860m/s
Hornady SP 2830; Lstrely=30,5mm; L6=88,2mm; w=52gr; V0aac4350=825m/s(Pmax=321MPa); V3vesrad=736m/s
Rozdíl rychlostí střel mezi náboji "naplněnými" AAc 4350 je 35m/s
Rozdíl rychlostí střel mezi náboji naplněnými T7000 je 124 m/s

175gr - první řádek je náboj z LHS tabulky, druhý řádek Tvůj náboj, použitý prach v QL - AAc4350
Hornady SP 2850; Lstrely=33,5mm; L6=84,8mm; w=48,6gr; V0=778m/s(Pmax=331MPa); V0t7000=805m/s
Hornady RN 2855; Lstrely=31,5mm; L6=88,5mm; w=48gr; V0=749m/s(Pmax=289MPa); V3vesrad=647m/s
Rozdíl rychlostí střel mezi náboji "naplněnými" AAc 4350 je 29m/s
Rozdíl rychlostí střel mezi náboji naplněnými T7000 je 158 m/s

Z toho mi vychází, že Tvůj prach hoří skutečně výrazně pomaleji oproti tabulkám LHS. Mám se "sudovým" Tubalem nulovou zkušenost, takže nevím, jestli je to "rychlejší" šarže nebo jiný druh - pokud budeš se stejným prachem pokračovat, je to možná i jedno - ale asi by to v tom případě chtělo nějakou "rozumnou" zásobu - abys nebyl - jak píše myslím vhool na konci vývoje náboje zase hned na začátku s další dávkou Tubalu z jiného soudku :)
A za druhé, že si v obou případech použil kratší střely+ výrazně delší COL+ náplň prachu pod maximem - nějaká "vůle" pro zvýšení náplně tam ještě je.
Tvůj plán jít po malých krocích nahoru, měřit rychlosti, sledovat projevy tlaku + při nalezení konfigurace vyhovující rychlostmi hledat rozptyly je asi to nejlepší, co můžeš udělat. Střílíme pro radost :) Hodně zdaru s Tubalem :)
Pufr
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: jak přebíjet střelivo

Příspěvek od dalas »

vesrad: zaškrť střelu! 7000 je dost pomalý a potřebuje tlak, jinak hoří jak papír. U tvého náboje a prachu Vectan uvádí zaškrcení Forte.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
vesrad
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 311
Registrován: čtv 14.1.2010, 19:25
Bydliště: Olomoucko

Re: jak přebíjet střelivo

Příspěvek od vesrad »

Díky za názory. Z manuálu na LHS jsem vycházel a na stránkách normy jsem tady byl a porovnával, bohužel to nějak nevyšlo.
Takže teď začnu postupně přidávat prach a škrtit náboje, buď se dostanu na použitelné rychlosti nebo dle shivovy rady spláchnu tubal ho hajzlu a seženu aspoň ten ACC 4350/3100. Obětuju tomu tak ješte 10 střel každého typu a nějak to dopadne.
ZKM 452 Varmint .22LR
IŽ 58 16/70,16/70; Brno 801 12/70,12/70
ZG 47 "Kuna" .35 Whelen, CZ 557 .308 win

(Kdysi Německý křepelák, Bordík, Blaser ES67 7x65R,12/70; CZ 550 Varmint .308 win,ZK 99 "Hanák Brno" 6,5x55SE)
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: jak přebíjet střelivo

Příspěvek od figi »

dalas píše:vesrad: zaškrť střelu! 7000 je dost pomalý a potřebuje tlak, jinak hoří jak papír. U tvého náboje a prachu Vectan uvádí zaškrcení Forte.
dalas - ty máš zkušenost, že to má nějaký citelný vliv ?

Ten rozdíl v rychlostech je velmi vysoký ( předpoklad oproti skutečnosti ), a z vlastní zkušenosti mohu říci, že zaškrcení obvykle způsobí "srovnání" rychlostí, ale ne jejich výraznější změnu směrem nahoru ( zkušenost s nábojnicemi pouze zkrácenými na stejnou délku, krčky nejsou stružené na stejnou tloušťku ).
U pomalých prachů je velmi dobře vidět to srovnání rozptylu rychlostí ( v řádech ) po dosažení určité výše navážky a tím dosažení určité hranice tlaku pro optimální vyrovnané hoření.
Průměrné rychlosti ale odpovídají předpokladu z QL velmi dobře - v řádu jednotek.
:D
figi
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: jak přebíjet střelivo

Příspěvek od Shiva »

figi píše: a z vlastní zkušenosti mohu říci, že zaškrcení obvykle způsobí "srovnání" rychlostí, ale ne jejich výraznější změnu směrem nahoru ( zkušenost s nábojnicemi pouze zkrácenými na stejnou délku, krčky nejsou stružené na stejnou tloušťku.
Tohle je zaklad pri skrceni. Pokud to ma byt pro presnou strelbu. Ale kdyz uz se timhle clovek patla, tak zase neni duvod skrtit. Pravda, zminenou razi jsem neprebijel, ale bezne (223rem, 6br, 6ppc, 6.5/284, 7-08, .308win, 300wm, 300rum, 8x57is, .338lm, 50bmg, mozna jsem nejakou zapomnel, ale bylo to do ruznych zbrani vcetne semiauto) a nikdy jsem zadnou neskrtil. Pravda je ze nektere jsem nemohl doladit, napr. do 223rem klon Ar15, ta mi lezela doma nekolik let. Pak se podarilo sehnat Varget a bylo vyreseno.
Nejsem si jist, ze zrovna skrceni je to prave orechove.
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
vhool

Re: jak přebíjet střelivo

Příspěvek od vhool »

...no ja osobne kdysi skrtil pouze pro jednoho kolegu 308 W do nejakyho automatu jinak je pro mne skrceni nutnym zlem ... a tudiz ho nepraktikuju :wink:
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: jak přebíjet střelivo

Příspěvek od figi »

Vždy jsem měl a mám všechny náboje škrcené. Když přijedu na závody, vždy zjišťuji, že jsem jediný, kdo má škrcené náboje.

Testoval jsem i náboje ze stejných komponentů se stejnými navážkami ve stejných podmínkách škrcené a neškrcené. Neškrcené náboje měly v téměř všech případech měřitelně větší rozptyl rychlostí, obvykle dvoj až trojnásobek oproti škrceným - neškrcené +/- 3-4 m/s, škrcené +/- 1-2m/s, průměrné rychlosti se téměř nelišily, max. v pěti metrech. Jsou to údaje pro 308W, znovu zdůrazňuji, že krčky nebyly stružené na stejnou tloušťku, nábojnice Sako a Lapua, roznětky SB, prachy Lovex (Acc ) a Vihtavuori, střely Scenar.
V rozptylu jsem nebyl schopen změřit rozdíly, a tak mám vše škrcené. Škrceno není matricí tovární výroby, ale custom - na jiném principu ( přesnější a ohleduplnější k nábojnici ).

Moje měření mi potvrdil kamarád, se stejným modelem zbraně ( CZ 550 Sniper ), stejné navážky i komponenty, naměřeny totožné rychlosti - odchylka max 2 m/s.

Jen moje zkušenost.


:D
figi
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: jak přebíjet střelivo

Příspěvek od Shiva »

Jako vzdy, ma Figi rozdilne zkusenosti, nez vsichni ostatni strelci. Ale s tim uz jsem se smiril. Akorat to necpi lidem do hlavy, ze skrceni je nezbytnost a jediny spravny zpusob prebijeni.
Je zvlastni, ze tve postupy (at uz je to volba raze, strel ci ted prebijeni) jdou vzdy opacnym smerem, nez postupy ostatnich strelcu. A to nejen v CR ale v podstate v celem svete. co se tyce vysledku jako prukazniho materialu, tak ja snad premuzu mou osobni averzi vuci tve osobe (a dvou dalsich) a prijedu do Svetnova s hradly a budem merit. Mozna ale bude lepsi treba Dalas, Alda ci nekdo podobny nez nejaky tvuj kamarad. Mne se nechce si kazit den.
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: jak přebíjet střelivo

Příspěvek od figi »

Shiva píše:Jako vzdy, ma Figi rozdilne zkusenosti, nez vsichni ostatni strelci. Ale s tim uz jsem se smiril. Akorat to necpi lidem do hlavy, ze skrceni je nezbytnost a jediny spravny zpusob prebijeni.
Shivo, nevím o čem to píšeš ?

Napsal jsem snad jasně, že je to "jen moje zkušenost", že na závodech vždy zjistím, že jsem jediný, kdo má škrcené střelivo, a vůbec nikomu necpu do hlavy, že škrcení je nezbytnost a jediný správný způsob přebíjení.

Buď neumíš česky, a nebo jsem já silně omezen ve svém vnímání, protože ty ( a nejsi sám ) vždy čteš mé příspěvky úplně jinak, než jak jsou napsány.


:?: :?: :?:
figi
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: jak přebíjet střelivo

Příspěvek od pufr »

vesrad píše:
Obětuju tomu tak ješte 10 střel každého typu a nějak to dopadne.
Domácí "mazlení" nábojů snad nikdy nevede k nižší spotřebě střel :)

Ke škrcení. U několika nábojů, které mým zbraním neseděly mám pozitivní zkušenost s vlivem škrcení na rozptyl (u 270W jsem se po spotřebě necelých 200 střel Horn. SST 130gr - první SST v této ráži v r. 2000 - nemohl dostat na slušný rozptyl, zkusil Lee Fact.Crimp a bylo tam cca 14 mm/100 m, což mě za daných podmínek uspokojilo). Nutno dodat, že té pušce nejvíc "chutnaly" těžší střely - 150, 160 greinů.
U několika nábojů s nízkým tlakovým limitem (např. 8x57R.360 - cca 200MPa) jsem použil zalepení střely asfaltovým lakem A1010- výtahová síla střely se zvýší na cca "70 až 100 Kg" - více než dvojnásobek toho, co lze dosáhnout škrcením (měřeno). Technika popsána v Hatchers notebook - dokáže normalizovat podmínky zážehu a tím zmenšit rozdíly úsťových rychlostí. Ještě se pamatuji, že Shiva by si takový fujtajbl do své hlavně nedal :) což i chápu. Dodnes asfalt A1010 občas zkusím i použiju s prachem AAC2520, kde je dost obtížný zážeh.
Vyšší nárůst rychlosti střely oproti neškrceným, nelepeným nábojům než 40 m/s jsem zatím ani s asfaltem nezaznamenal. U 8x57R.360; SP 196gr; AAc 4350 byl rozdíl mezi škrcením LeeFC a asfaltem A1010 22 m/s ve prospěch asfaltu.

Nebudu generalizovat - tak rozsáhlé testy, které by daly naprosto exaktní čísla a uspokojily tak všechny ostatní účastníky fóra jsem nedělal :) ale, že může být škrcení prostředek na určité "srovnání" komponent náboje, které si úplně nesedly je má zkušenost.
Pufr
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: jak přebíjet střelivo

Příspěvek od dalas »

to Shiva, figi, vhool: Já si dovolím soudit, že inklinujete k těžším střelám a rychlejším prachům, které vyhoří v hlavni. Tam škrcení nemá až takový význam jako u pomalých. Určitě by to mělo více srovnat rychlosti, ale i na jejich nárůst by to mělo mít vliv. Netvrdím kategoricky, že to vesradovi určitě pomůže, ale za pokus to stojí. Pokud to nepůjde, tak jedině jiný prach. Já osobně dávám do 7x64 Tu 5000. Tam to neškrtím a lítaj jako fabrika. (požadavek).
No a zkušenost? Např .357Mag. s Acc No.9, zápalka magnum, olověná střela s povrchem liquid alox (prdlajs tření v usazení). Zaškrceno, že nešla delaborovat. Jedině nějak vystřílet nebo zahodit. Přesto každá rána jiná. Bylo to na srazu ve Světnově a vhool to střílel i přes hradla. Rozdíl rychlostí šílenej. Rána od pšoukanců až po plnotučnou (celkem chladno pokud vzpomínám). Tytéž náboje jsem střelbou likvidoval předloni v létě. První rány opět nic moc. Jak se ale válec zahřál, začalo to chodit (prach byl trochu rychlejší díky teplotě a ochotněji natlakoval nábojnici). Skoro bych se vsadil, že má vesrad dost ohulený krčky po výstřelu.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: jak přebíjet střelivo

Příspěvek od Shiva »

2520 prach je pro mne velka zahada. ac mnoho lidi tento prach cpe do vseoznych razi a dosahuji s tim slusnych vysledku, tak mne ten prach nefungoval vubec v nicem. Nikdy by mi nenapadlo, ze by to mohlo byt "horsim" zazehem. Jedine kde mi kupodivu funguje je v 8x57IS, 196gr Vulkan. (neskrceno).
U mne plati, ze pokud mi neco nechodi a chci pouzivat vybrane strely, tak menim prach.
Nevim jak je to s touto razi (7x65 ci co to bylo) ale co mi prekvapuje, je, ze napr. pri prebijeni raze 6PPC se v podstate pouzivaji vsemi strelci strely o vaze 62-68gr, prach N133 nebo H322, zapalky Federal. i pres to,ze norma a sako vyrabi nabojnice, tak vsichni delaji nabojnice z 220 russian od lapua.
Staci udelat OAL na dotek, nasypat prach mezi 26 a 29gr prachu a mate soustrel kolem 1/3MOA a min. pak staci udelat par postupnych navazek a vyzkouset rozdilne OAL. Ale vzdy to strili opravdu presne.
u niceho jineho mi doporucene ci overene navazky takto nechodily, dokonce jsem musel menit prach. jedine co mi napadlo je, ze BR zbrane jsou v tak tesnych tolerancich a tim ze krcky jsou opravdu hodne tenke, tak vytahova sila je velice uniformni, a vsichni maji i stejne komory, zavery jsou v podstate jen 3 vyrobci. kdezto seriove zbrane maji tak velike tolerance, ze to proste nesedi a vznika tak veliky prostor k ruznemu chovani casti zbrani a tim i ruzne chovani vlastniho naboje. Ono to odpovida i treba 6,5/284 ac std komora (Ne tight neck) ale nabeh v uhlu vhodnemu pro VLD strely a zaroven komora kapanek kratsi nez zvolene OAL (z duvodu vypaleni nabehu, aby se mohlo OAL prodlouzit a nemusela se rezat znovu komora). Tim ze jsem vypozoroval, ze to odpovida zbranim jez jsem dovezl, (alespon tam kde jsem dostal data od klientu a mohl je porovnat) a pak porovnani treba TRG tak tam jsou rozdily uplne jinde. tak predpokladam, ze to je opravdu tim v jakych tolerancich to je delane. Jinak si to nedovedu vysvetlit.
Mate na to nekdo jine vysvetleni?
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
vhool

Re: jak přebíjet střelivo

Příspěvek od vhool »

k tomu 2520 ... pro mne nej prach pro 8x57 IS a strely od 190 gr. pro tuto razi. pravdou ale je ze s normalni zapalkou to neni ono.pouzivam magnumovou k cemuz jsem dosel vlastnim omylem ... kdyz jsem si dovezl svou 8x57 IS tak jsem nemel munici a narychlo zmackl laboraci v QL pro 2520 (mel jsem doma jeste 4350 ale ten se mi nelibil) hned napopve to chodilo super a od te doby jsem pro sebe tuto navazku upravil pouze pro strelu TOG 220gr (puvodni byl vulkan) a i zde hned prvni serie sedela dle mych predstav).po te co prvni serie vulkanu opustila lauf jsem delal dalsich 50 a deset na zkousku zda to chodi jako ta predchozi.k memu udivu,ac jsem maly rozdil cekal, tak to litalo zcela jinak (cca 15 cm do leva a 10 cm dolu ) a pres 1 MOA (puvodne malicko pres 0,5) .duvod jsem zjistil zahy kdyz jsem si vsiml z jake krabicky jsem bral zaplky poprve a z jake podruhe ... vratil jsem se k magnumovym a od te doby spokojenost i sse strelou TOG ... funguje to a jelikoz jde o flintu BO98 naprosto standartni tak to vice neresim a nepitvam :lol:
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: jak přebíjet střelivo

Příspěvek od pufr »

2Shiva, věřím, že pokud máš už při objednání custom zbraně přesnou představu o náboji - včetně použité střely, možná i prachu + je to třeba analogie náboje, který někdo v této sestavě úspěšně používá, tak nemusíš o škrcení zavadit celý život. Metodicky - zvlášť ve vztahu k přesné střelbě - je to určitě ideální postup.
My, kteří rádi "oživujeme" staré křápy se čas od času k nějaké takové berličce uchýlíme. Poslední přírůstek v mém trezoru je Infanterie Gewehr model 1871 (Mauser 1871) v ráži 11,15x60R :D
Pufr
Odpovědět