338LM

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
milan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 456
Registrován: úte 03.10.2006, 14:22

338LM

Příspěvek od milan »

Toto je krmení pro mé potěšení.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
WetDog4
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 218
Registrován: ned 07.1.2007, 0:35

Příspěvek od WetDog4 »

Ta 338čka je hrozně zajímavá ale trochu mi vrtá v hlavě to praktické lovecké Použití, doufám, že se s námi spravedlivě podělí? o zážitky, už se těším :D
Martin
Kettu81
Častý návštěvník
Příspěvky: 86
Registrován: sob 04.12.2010, 11:06

Re: 338LM

Příspěvek od Kettu81 »

Zdravym jaky máte zkušenosti s použitím této ráže k lovu, přemýšlím že bych si něco v této ráži pořídil ?
Abr
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 121
Registrován: úte 06.4.2010, 2:26

Re: 338LM

Příspěvek od Abr »

Celkem jsem s 338LM střelil 3 kusy srnciho a dvě selata. Střela 250g.sc.905m/s. Srnčí od 80m do 200m cisty prustrel plíce játra do 30m. Sele 120m pater za slecho v ohni. Druhé sele 460m loni rano na sněhu, těsně pod pater zůstalo v ohni, ale sedelo na zadních behach dostreleno z blízka na světlo. To byl posledni výstřel z me 338 na zver, byl takový prašan, ze nebylo absolutne mozné pouzit bipod a musel jsem zbraň v předu podpirat rukou, aby hlaven nebyla ve sněhu.. Pokud mohu popsat chování srnčího při zásahu střelou s dopadovou rychlosti hodne nad 800m/s dostala tres a odešla opravdu pár kroku. Zvěřina bez podlitin az na sele při zásahu na pater.. Absolutne nevhodná ráže při střelbě na krátké vzdálenosti, vzlast při NESTABILNI poloze, kde se silne projevuje zpětný ráz velkou nepřesnosti.
gawein
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 179
Registrován: stř 03.12.2008, 0:20

Re: 338LM

Příspěvek od gawein »

Kdysi jsem měl 338LM půjčenou a podařilo se mi uskutečnit dva úlovky. 1. kočka na 20 m, neudělala ani krok a po zásahu scenarem decentní průstřel (jak od pletacího drátu) bez poškození. 2. vrána na 120 m tam naopak hodně peří a zvěřina žádná. Bohužel nic jiného se tenkrát nepodařilo, teď mám doma zase 338 ale ještě není v provozu. Reálně na naše podmínky je 338 LM hodně výkonná, takže pouze pro lov na dálku a z rozvahou.
nimrod nimrod
Zkušený diskutér
Příspěvky: 951
Registrován: pon 08.1.2007, 22:54
Bydliště: Morava

Re: 338LM

Příspěvek od nimrod nimrod »

Abr píše: Absolutne nevhodná ráže při střelbě na krátké vzdálenosti, vzlast při NESTABILNI poloze, kde se silne projevuje zpětný ráz velkou nepřesnosti.
Tomu nerozumím - nepřesnost vlivem zpětného rázu díky nestabilní poloze? Když se začíná projevovat účinek síly od výstřelu (vjem zpětného rázu) tak střela je dávno mimo hlaveň, a při této ráži na běžné lovecké vzdálenosti - v cíli. V žádném případě nemůže ovlivnit poloha bipod vs ruce(měkká opora) samotný vývin rány, to vše za předpokladu plovoucí nebo volně kmitající hlavně.

Ale abych nebyl OT:
Abr: Chci se zaptat jakou střelou bylo loveno?
ZG47- 458 Win.
M.Sch. M1910- 9,5x57
ČZ 584- 7x57R/12-70
Abr
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 121
Registrován: úte 06.4.2010, 2:26

Re: 338LM

Příspěvek od Abr »

Střelou scenar.. Zbran se posouvá při zpětném rázu jiz v moment, kdy strela opouští nabojnici a postupuje dal hlavní. OT jiz jste, protože o vlivu zpětného rázu na presnost, je v tomto fóru napsáno dost.
Kerberos
Nový návštěvník
Příspěvky: 19
Registrován: čtv 11.2.2016, 16:21

Re: 338LM

Příspěvek od Kerberos »

Mám teď .338LM novou, s úsťovou brzdou, nastřelena na tři výstřely, rychlost dva metry před hlavní 890m/s, střela 250grs., zpětný ráz pod hranicí .308Win. a naprostá přesnost zásahu, takže jsem spokojen. Nevím jak se bude chovat při lovu, ta rychlost zase není tak vysoká, při porovnání s .300WM, a se střelou Nosler AccuBond asi nebude problém.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: 338LM

Příspěvek od pufr »

Potěš nás ještě informací, jakou zbraň s potenciálem uplatnění při lovu jsi v téhle výkonné ráži vybral - pokud to není tajemství :)
Pufr
milan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 456
Registrován: úte 03.10.2006, 14:22

Re: 338LM

Příspěvek od milan »

to Kerberos

chce to něco měkčího, já jsem lovíval se střelami Lapua MIRA, perfektní střely jak na přesnost, tak ranivost, no a proto je asi přestali dělat :evil:
338LM je dobrá na dlouhý lov, jinak je k ničemu. Drahé střelivo a při přebíjení je to popelnice na prach. Na Slovensku s ní pár známích loví a používá Bergery.
Vyjma vojenských prostorů téměř k nepuožití - velký dostřel a energie.
Přišel jsem o revír, tak jsem ji prodal.
Jinak se divím, že Ti to měří 2m před ústím, Měl jsem ji osazenu kompíkem a ve 4 metrech mi ještě lomcovala hradly - CM.
Jiskra
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 375
Registrován: stř 10.3.2010, 9:11

Re: 338LM

Příspěvek od Jiskra »

No napsat ,že 338LM s brzdou je zpětným rázem pod hranicí 308W je takové slušně řečeno zavádějící stejně jako pojem ,,absolutní "přesnost. Bez urážky. Nechci rýpat.
Takže s jakou 308 je to porovnáváno?? Váha zbraně ,výkon střeliva ,délka laufu atd.atd.
Co je absolutní přesnost??
Sám asi uznáš,že to je subjektivní a jediný co je z Tvého příspěvku použitelný je,že jsi spokojený. :lol:
Otázka je,jak dlouho. Milan to zhodnotil dobře.
Kerberos
Nový návštěvník
Příspěvky: 19
Registrován: čtv 11.2.2016, 16:21

Re: 338LM

Příspěvek od Kerberos »

No, milan mě s touto ráží před časem porazil na střelnici ve Světnově, ve střelbě na prase 200m, on z 338LM, já 300WM, byl jsem druhý za ním :D Od té doby jsem zvažoval co koupit 338RUM, tam je problém se zakoupením nábojnic pro přebíjení, nebo 338LM, kde jsou dostupnější. Dnes už je vyzkoušená, střely mám nalaborované od 230gr do 300gr. V čem měl milan pravdu "je to popelnice na prach". Četl jsem příspěvek od lovec: "Federal 215 Gold Medal a prach Vihtavuori N560, zvyšok starej šarže z roku 2014. Vyskúšal som šesť navážiek v intervale od 85,0 do 87,5gr. Šťastie sa na mňa znovu raz usmialo, navážka 85,5gr. s odmeranou rýchlosťou 900m/s bola jackpot." Používám stejný prach, rychlost i navážky jsou podobné. Zpětný ráz je v pohodě i bez úsťové brzdy, dnes používám tlumič hluku. Na lov z posedu a sportovní střelbu je výborná, pro naháňky mám R8 300WM. Jediný problém je, že kvalitní náboje za dostupnou cenu na trhu nejsou, proto si je musíte vyrobit a vyzkoušet. Není to běžná ráže, kterou si může dovolit koupit každý, protože má do těchto zbraní velký výběr hotového střeliva.
bonecrusherx55
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 407
Registrován: sob 27.11.2010, 12:33

Re: 338LM

Příspěvek od bonecrusherx55 »

Pozeram, ze je tu debata o 338LM. No, prispejem aj ja trocha, ked mozem :wink: mam na zakazku postavenu gulovnicu v kalibri 338 Lapua Magnum-hlaven skrabana, vyrobca Petr Kuna, hlaven nasledne nitridovana. Dlzka 690mm, na usti 20,5mm, puzdro zaveru/zaver je CZ 550 Magnum. Spust Timney, naladena na 850 gramov-les aj strelnica, bez prepadu. Pazba vyrobena na zakazku na mieru, turecky orech trieda 7, pillar beding a glass beding+extra spevnena, twist 11” pre lahsie strely - rozumej cca 250 grain + - https://mibe74.rajce.idnes.cz/Vsetko_s_ ... ua_Magnum/ tie rozptyly tam-no fukal silny vietor vtedy a zle sa strielalo. Inak na 100 metrov sa zasahy dotykaju. Hlaveň-https://mibe74.rajce.idnes.cz/Oter_stri ... ua_Magnum/ a este samotna aj s ustovkou vyrobenou na zakazku, ale ju nepouzivam-darujem, ak by bol zaujem https://mibe74.rajce.idnes.cz/Zakazkova ... ua-magnum/ vyrobca pazby-https://www.facebook.com/photo/?fbid=89 ... 2204175103 Kedze nebol cas prebijat, tak som strielal a vlastne strielam doteraz fabriku od RWS https://rws-ammunition.com/de/produkte/ ... 613633220e Trebalo by prebit strelivo na mieru, ale nieje cas, takze zatial fabrika. Gulovnica ma celkovu vahu 6,5 kg a nosim ju vsade na polovacky. Optika Leupold VX5 HD 3-15x56 s balistickou vezickou. Samozrejme nesmie chybat vodovaha na optike. Tie Speed tip pro od RWS sa spravaju tak, ze je masivny vstrel, strela sa deformuje a vystrel je ovela mensieho priemeru. Priestrel zatial VZDY. Napriklad ten srnec sestorak, streleny na cca 100 metrov dole kopcom https://mibe74.rajce.idnes.cz/Vsetko_s_ ... 1564568954 tak creva z neho som nasiel 5 metrov od neho a celu brusnu dutinu mal otvorenu-vid foto. Jelenice poskodenie normalne, zhodne s ostatnymi u nas beznymi kalibrami a stale ten isty scenar-masivny vstrel a maly vystrel-a to je jedno, ci je to srncia, alebo jelenia zver-https://mibe74.rajce.idnes.cz/Vsetko_s_ ... 6940—pozri https://mibe74.rajce.idnes.cz/Vsetko_s_ ... ua_Magnum/ daco mam pofotene, daco nie. Spatny naraz pusky je normalny, ako u íinych kalibroch-vyrazne ku kroteniu spatneho narazu dopomada beding, vaha zbrane, ale hlavne na 80% je to pazba na mieru. Vo fotkach je aj srncek I VT, ma asi cca 2 cm dlhe palicky-kuk foto, je uloveny na 150 metrov a poskodenie je normalne. Tuto strelu od RWS zacinam mat rad. Ja osobne nechapem, preco u nas neni rozsireny taky kaliber, ako 338 win mag. Je to na blizko, aj na daleko, siroke vahove rozpatie striel a je z coho vyberat. Priemer strely je vacsi a spatny naraz je porovnatelny s napriklad s 300 win mag, zvladne ho bez problemov kazdy. V dnesnej modernej dobe, ked su uz bezne dostupne pazby typu GRS, bifrost a podobne so stavitelnou licnicou a koncovou patkou, tak je moznost si pazbu prisposobit na mieru a pokial pazba sadne do pleca, tak ziadne kopance sa nedeju a zbran sa sprava uplne inak, ako ked niekomu pazba nesedi. Vtedy dokaze cloveka poriadne skopat aj obycajna 8x57JS, popripade 30-06. Skusal som aj fabriku hornady 285 grain ELD-Match-strasne bomby-to uz nebol vystrel, ale vybuch. Spatny naraz normalny-bez problemov.
ZKM 456 22 lr, weatherby mark V 6,5 creedmoor, cz 550 magnum 375H&H, cz 550 custom 338-lapua-magnum, cz 550 custom 300 win mag, cz 527 lux 22 hornet
bonecrusherx55
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 407
Registrován: sob 27.11.2010, 12:33

Re: 338LM

Příspěvek od bonecrusherx55 »

ZKM 456 22 lr, weatherby mark V 6,5 creedmoor, cz 550 magnum 375H&H, cz 550 custom 338-lapua-magnum, cz 550 custom 300 win mag, cz 527 lux 22 hornet
Kerberos
Nový návštěvník
Příspěvky: 19
Registrován: čtv 11.2.2016, 16:21

Re: 338LM

Příspěvek od Kerberos »

Není to špatná ráže, pouze u lidí, kteří mají odborné znalosti z televize, budí pohoršení, protože musíš lovit nejméně na 1000m a dál, navíc při pohledu na náboj, musí být zpětný ráz jako u protitankové pušty... Jediné co je u této ráže špatné jsou ceny od pořízení zbraně, po zaměřovače, přez komponenty na přebíjení a střelnice s omezením na max. do 4000J. Dlouho jsem lovil s .375H&H Mag., je to výborná ráže se střelou ORYX 300gr., je přesná, má výborný zastavovací účinek a nepoškozuje zvěřinu, ale má větší pokles dráhy střely a pro přebíjení malý objem nábojnice. Při lovu do 150m a na naháňky, nic lepšího neznám. Televizním odborníkům se také nelíbila - patří do Afriky, přitom 9,3x62 nebo 9,3x74R už nikomu nevadí.
Odpovědět