Kulové střelivo zn. GECO

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
miroš
Častý návštěvník
Příspěvky: 83
Registrován: ned 03.10.2010, 15:27
Bydliště: Severní Morava

Re: Kulové střelivo zn. GECO

Příspěvek od miroš »

Ještě jedno foto další selhaný náboj, po totální devastaci důlčikem a přesto zápalka nevystřelila.
Přílohy
20211211_114736.jpg
20211211_114736.jpg (39.01 KiB) Zobrazeno 3961 x
Toma
Zkušený diskutér
Příspěvky: 622
Registrován: úte 13.11.2007, 10:37

Re: Kulové střelivo zn. GECO

Příspěvek od Toma »

Něco na tom bude.Kolegovi nedávno v 308 win.nevystřelily dva náboje Geco Plus.Až napodruhé.
Lovec zabíjí jednou ranou.
miroš
Častý návštěvník
Příspěvky: 83
Registrován: ned 03.10.2010, 15:27
Bydliště: Severní Morava

Re: Kulové střelivo zn. GECO

Příspěvek od miroš »

Hmm, tak nejsem jediný komu se to stalo. Teď otázka čím to nahradit, Lapua mega u nás není k dostání jedině objednat a čekat. Nebo zkusit jinou šarži, ale už nemám důvěru.
miroš
Častý návštěvník
Příspěvky: 83
Registrován: ned 03.10.2010, 15:27
Bydliště: Severní Morava

Re: Kulové střelivo zn. GECO

Příspěvek od miroš »

Tak jsem byl opět sednout na lišku. Tentokrát jsem načal novou krabičku Geco plus a liška zůstala v ohni. Pro zajímavost, všiml jsem si na nástřelu za liškou rýhy ve sněhu po kuli, tak mi to nedalo a začal jsem hrabat v zemi a podařilo se. Krásný hříbek, zkoušel jsem ho zvážit, ale na naší kuchyňské váze to nejde přesně, skákalo to mezi 8-10g takže něco mezi tím.
Přílohy
20211212_013320.jpg
20211212_013320.jpg (20.63 KiB) Zobrazeno 3820 x
20211212_013223.jpg
20211212_013223.jpg (16.31 KiB) Zobrazeno 3820 x
20211212_013151.jpg
20211212_013151.jpg (20.44 KiB) Zobrazeno 3820 x
Uživatelský avatar
Šumavák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: pát 20.6.2014, 20:18

Re: Kulové střelivo zn. GECO

Příspěvek od Šumavák »

miroš píše: sob 11.12.2021, 20:19Hmm, tak nejsem jediný komu se to stalo. Teď otázka čím to nahradit, Lapua mega u nás není k dostání jedině objednat a čekat. Nebo zkusit jinou šarži, ale už nemám důvěru.
Stejný problém se selhači, respektive zcela nefunkčními zápalkami, které po delaboraci nešly odpálit ani ve svěráku za použití kladiva s důlčíkem, se u nábojů GECO vyskytnul cca před sedmi lety u ráže 7,62x39 s 9,7g TM střelou. Stalo se to i mně, počet selhačů byl 2 až 3 z krabičky o dvaceti nábojích. Pro lov nepoužitelné. :? Tehdy vyšlo najevo, že si tyto konkrétní náboje GECO nechávalo vyrábět v maďarské muničce MFS a pouze je prodávalo pod svou značkou. Z trhu pak zmizely a v této ráži již GECO lovecké náboje nenabízí, pouze pro sportovní střelbu s FMJ střelou.

Každopádně pokud to GECO opět pohnojilo, tentokrát u nábojů s loveckou střelou Plus, tak je to docela škoda, protože je to dobře fungující bondovaná střela za slušnou cenu. :( Jinak co se týče ráže 6,5x55SE, tak na trhu se aktuálně dají v pohodě zakoupit kvalitní lovecké náboje s bondovnými střelami LAPUA Mega, nebo SAKO Deerhead, takže pokud je někde nemají skladem, s jejich objednáním by asi neměl být problém.

PS: Ten "hříbek" GECO Plus je na těch fotkách vyloženě ukázkový. :)
miroš
Častý návštěvník
Příspěvky: 83
Registrován: ned 03.10.2010, 15:27
Bydliště: Severní Morava

Re: Kulové střelivo zn. GECO

Příspěvek od miroš »

Šumavák: Jo hříbek ukázkový, dobrá střela, dobrá přesnost jen ty zápalky podělali. Zbylé 3 náboje jsem vystřelil jen tak a ještě 2 selhaly, takže z krabičky 20ks selhalo celkem 5 nábojů :roll: Takže objednám Lapua mega a snad bude klid.
Uživatelský avatar
Šumavák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: pát 20.6.2014, 20:18

Re: Kulové střelivo zn. GECO

Příspěvek od Šumavák »

Trochu OT, ale nedá mi to: U lišek je to asi jedno, ale pro lov spárkaté zvěře je u ráže 6,5x55SE velmi důležité používat kvalitní lovecké střelivo, jak ty evidentně činíš. Znám pár lidí, co si kulovnici této ráže pořídili kvůli tomu, že "málo kope a přitom s tím seveřané v pohodě střílí i losy", no a pak si místo kvalitních nábojů značek NORMA, LAPUA, či SAKO, které ti seveřané používají, koupili nejlevnější polopláště a stěžují si, že jim to odchází a nebaví. :roll:
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1061
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: Kulové střelivo zn. GECO

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Jistě, že "Seveřané" loví losy a mimo jiné k tomu používají i Švéda(6,5x55). Nicméně je tam mnoho losů uloveno na krátko, prostě se psy. Tam ta 6,5x55 je asi dostatečná, jinak se to tam považuje za minimum a naprosto běžně se tam používají ráže silnější. 6,5 je skvělá, zejména komfortní střelba, ale má své limity i za použití kvalitních střel. Pokud dojde k přechodu na "monolity", tak velikost houbičky bude hrát vždy v její neprospěch.
janmikyska
Nový návštěvník
Příspěvky: 16
Registrován: úte 03.8.2021, 12:17
Bydliště: Vyškov

Re: Kulové střelivo zn. GECO

Příspěvek od janmikyska »

Selhávání zápalek se mi u střeliva Geco stalo rovněž. Bylo to v ráži 9,3x62, ta byla zapůjčená a pak v mojí 8x57JRS, ale tam jsme pak odhalili závadu na zbrani.

Jinak střely Geco Plus považuji za velice povedené a sám jsem s nimi intenzivně lovil v 8x57JRS k plné spokojenosti.

K tomu lovu losů: Ve Skandinávii jsem byl, ač jsem tam nelovil, s místními domorodci jsem toto probral. Pro lov losa je minimum kule o hmotnosti 10g. Ráže 6,5x55SE je tam hodně rozšířená, ale je to díky vojenským karabinám, stejně jako u nás je rozšířená 8x57JS. Po válce se z toho stavěly lovecké flinty. Lov losa je převážně prováděn nadháňkou se psy, tedy na krátko a rovněž je los měkký na ránu. Velice oblíbený a rozšířený kalibr na lov losa je konkrétně v jižním Švédsku 270Win, 30-06 a nejvíc asi 9,3x62.
Brno ZG47 8x64S Pard NV008, Mannlicher Schoenauer 7x57 Zeiss Diavari 2,5-10x52, Brno Super 572.5 7x65R/12 Docter Sight 2, Wrulich Ferlach 8x58SSC/16/16 Kahles 4x32, Brno Super 571.3 12/70
Mushroom
Nový návštěvník
Příspěvky: 43
Registrován: úte 16.6.2009, 22:07

Re: Kulové střelivo zn. GECO

Příspěvek od Mushroom »

Dobrý den,
dnes mi selhal v 308w náboj Geco Plus.
V zápalce byl malý důlek. Po kontrole jsem zjistil, že zápalka je mírně víc zapuštěná do nábojnice. Je to první selhač, co jsem u těchto nábojů zažil.
Ostatní náboje mají zápalky zapuštěné zároveň se dnem. Asi budu muset překontrolovat každý náboj, než půjde do hlavně. O víkendu zkusím na střelnici odpálit znovu.
cobaj
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 332
Registrován: pon 02.5.2011, 18:51

Re: Kulové střelivo zn. GECO

Příspěvek od cobaj »

Mirne zapusteni zapalky pod uroven dna nabojnice je zcela normalni. Pokud tedy nejde o nejaky extrem - tedy zmerit. Osobne bych rozebral zaver a zkontroloval cistotu. Mimo standartni znecisteni se obcas stane ze si udernik ,,vykousne,, material zapalky a ten se dostane do jeho pracovniho prostoru. Napriklad AI pusky papaji zapalky moc rady :x Stava se to vetsinou u naslaplejsich laboraci, ale mnohdy staci i shoda - laborace, material zapalky, tvar a energie uderniku, teplota naboje. Ani si nevsimnes a milimetrovy kousek ti zkracuje drahu uderniku.
M.
Mushroom
Nový návštěvník
Příspěvky: 43
Registrován: úte 16.6.2009, 22:07

Re: Kulové střelivo zn. GECO

Příspěvek od Mushroom »

Dobrý den, tak musím se omluvit střelivu Geco Plus. Ten selhač byl zřejmě způsoben zbraní, respektive nějakou nečistotou v závěru. Závěr jsem dle (spousty) návodů na webu rozdělal a dnes na střelnici vyzkoušel. Puška odpalovala jako z partesu.
Když jsem závěr rozdělával, tak jsem našel dva velmi miniaturní kousky otřepů z pružiny, která žene úderník. Pravděpodobně to bylo tedy tímto.
Uvidíme, co přinese budoucnost.
Mushroom
Nový návštěvník
Příspěvky: 43
Registrován: úte 16.6.2009, 22:07

Re: Kulové střelivo zn. GECO

Příspěvek od Mushroom »

Dobrý večer,
tak po vyčištění závěru a ověření nástřelu jsem v neděli ulovil slabou srnu tímto střelivem (308w, 11g). Více v účincích.
Přesnost na střelnici do papíru 4 rány cca 3,5 cm na 100m. Střelivo by možná zvládlo více, bohužel já zřejmě víc (zatím) nedám.
Odpovědět