300 Winchester Magnum

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: 300 Winchester Magnum

Příspěvek od BwanaHunter »

Marcus> tady si vsichni tykame, ne? :-) Tva teorie je bez chyby. Ale... Oryxe bych i zkusil, ale na kramech nejsou nebo min.nebyly a na dotaz STV odpovdelo, ze nevi kdy budou.

SST jsem strilel. Fungovalo to tak nejak, jak pises. Skoro nic neprostrleneho, uvnitr jak to mam byt, tedy slusne poskozeni organu, zverina slusne podlita, ale to u 300WM neni az tak vyjimecne. Nic nebylo daleko, dospely jeleni do 50-100m, knour totez, ale vsw bez barvy, vsechno uvnitr. A v nekterem terenu je to problem. Na lukach a polich asi ne, ale kdyz jsem zacal lovit v horach, zacal jsem hledat neco, co bude fungovat, ale bude to barvit. Nasel jsem IB...a dal to znate :lol:

Dalas> vis, ze me to uz napadlo :-)) Kdyz ja na to nemam misto....
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
kikin
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 471
Registrován: čtv 18.12.2008, 22:07

Re: 300 Winchester Magnum

Příspěvek od kikin »

Marcus-SPCE ani kdyby,jednou do zvěře a zbytek do papíru.U Oryxe dost na rozpacích,na silné ploché kosti se rozfláká stejně jako Geco TM.Svědek tady na foru je.Jinak ke zvěřine šetrný.Vulcan při těchto rychlostech vybuchuje na chlupech-větší vstřel,než výstřel.
A teť půjdu s kůží na trh a kacířsky dám svého vítěze,kterého používám více než 20let.Několikrát jsem zkoušel přepřáhnout a vždy jsem se pokorně vrátil.Je to Geco TM.Samozřejmě,není to nic pro notorické trefovače plecek,hřbetů a kýt.Není tady zvěř,která by odešla 5m.Kam střílím,tam si pro to jdu.Na tahání kusu z bordelu a na dálku,jsem již starý a líný.A kdybych chtěl tolerovat odskok,tak můžu střílet 7.62X39SST.Tam na žebírka je to do 30m.
Jenda S.-z 8X64 střílí kamarád,pravda ještě ten bordel z Povážkých strojarní,ale i Sieru a odchází mu to.Na fleku jen když dá plec,pak je to pro psa.
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: 300 Winchester Magnum

Příspěvek od Michal_123 »

Jsem trochu na rozpacích z toho, co zde čtu... Používám ve 300WM Normu Oryx 200grs, úsťovka nalaborována na 835 m/s a mohu jenom doporučit. Od téměř kontaktní vzdálenosti na naháňce až po 200m to funguje naprosto excelentně. Od selete až po vysokou. Nesledoval jsem podbarvování, ani rozbíjení. Samozřejmě prostřeluje, střelu jsem nikdy nenašel, což mě trochu mrzí.
Vulkan znám z jiných ráží a že by vybouchnul na chlupech zní jak z kresleného filmu. To byla nadsázka?
I když to asi nadsázka byla, Vulkan se dělá v v nižších hmotnostech a pokud se v této ráži našlápne, tak ten výsledek bude úplně jiný než v mém případě.
kikin
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 471
Registrován: čtv 18.12.2008, 22:07

Re: 300 Winchester Magnum

Příspěvek od kikin »

Michal1234-já Ti ten ,,kreslenej film"Vulcan klidně vyměním za jakoukoli jinou patronu vyjma SB.Mám jich ještě 10.Je to 180gr ,laborován na max.-slepá ulička,nesplnil očekávání.Vstřel 2X větší než výstřel.
Oryx 180GR,o tom píšu.Po zásahu velké ploché kosti měl největší střep možná 3 gramy.To ovšem nikoho tady nemusí trápit,taková zvěř tu není.(450-500kg).
Jinak ve zvěřině šetrný,ale není v ohni(žebra).

Jak daleko a po jakém zásahu Ti to po 200gr Oryxu odejde?
Uživatelský avatar
roman300
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 270
Registrován: úte 19.8.2008, 16:14
Bydliště: Plzeňsko

Re: 300 Winchester Magnum

Příspěvek od roman300 »

Já plně souhlasím s Dalasem :lol: , vzhledem k tomu, že přebíjím, jsem netušil jak zlá je situace v zásobování fabrikou i v tomto hojně rozšířeném kalibru. S Lapua Mega 200Gr. jsem letos zkusmo ulovil dvě prasátka a byl jsem spokojen - obě v ohni.Protože už mám jen dva náboje s Hornady InterLock RN, nabil jsem si Megy a jsem zvědav na výsledky, faktem je, že je nemám nabité na max., v5 je kolem 800m/s, přesně to teď z hlavy nevím.

to:BwanaHunter - o tom přebíjení bys měl vážně přemýšlet (já mám doma skladem: Hornady SST; Nosler Partition; Lapua Mega; Barnes TTSX; Hornady GMX; Sierra ProHunter 220Gr; Nosler Accubond 200Gr; S&B SPCE; S&B HPC) :wink: :wink: :wink:
Rem.700 Sendero 300 WM + R2 2,5-15x56; Voere 22-250 + Nikon Monarch 2,5-10x56 IL, CZ550 Medium 300WM + S&B 2,5-10x56; ZKM456+ Leup. VX-III 4,5-14x50; Browning B80 12/70; ZP 49 12/12; Norinco 1911 .45ACP; Taurus 85 .38 Spec.
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: 300 Winchester Magnum

Příspěvek od Michal_123 »

Kikin: No pokud máš střely, které se ládují do 308 a 30-06 a našlápneš je na plný výkon ve 300WM, tak se výsledku nediv, to je snad logické. A pokud to navíc použiješ na africkou zvěř, tak zkoušíš rozebírat švýcarské hodinky pohrabáčem. To není o chybě střely. Meritum věci je v tom, že je třeba používat střelivo úměrné k tomu, co chceš aby dělalo.

S tou Normou 200grs jak jsem popisoval byly u černé zvěře komorovky na fleku, když to byla mizerná rána ale v hrudníku tak to popošlo max. 50m.
kikin
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 471
Registrován: čtv 18.12.2008, 22:07

Re: 300 Winchester Magnum

Příspěvek od kikin »

Michal1234-těm Vulcanum se nedivím,to byla chybná úvaha i když to až na jeden případ fungovalo supr,odskok u velké zvěře max 50m.Do 150kg v ohni a i zkušený doprovod vysoce hodnotil..Vulcana a tuto gramáž jsem volil ze dvou důvodů.Šlo mi o balistiku a abych neměl zmasírované špičky polopláštů,což čz 550 medium ve schránce dělá úžasně.
Překvapil mě ten Oryx.Uplně standartní,spíše slabší laborace a po průstřelu cca 14mm čelní kosti byl rozsypaný.
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: 300 Winchester Magnum

Příspěvek od Michal_123 »

Kikin: No, na tropickou zvěř se používají speciální střely se zajištěnou penetrací cíle patrně z dobrého důvodu. Tím Oryxem 200grs jsem střelil kňoura mezi světla (stál naostro) a prostřelil jsem kompletně lebku.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: 300 Winchester Magnum

Příspěvek od BwanaHunter »

Michal> no nechci vam to tu piskat, ale "tropicka zver" je dikdik, lev i slon a u kazdeho jsou ale diametralne jine predpoklady ho uspesne zabit. Kikin s tim lovil plains game, jestli dobre rozumim. Btw.protoze kocky jsou silne citlive na sok, jako "lion loads" se od vzdy pouzivaly mekke expandujici "nasypane" strely.. Ve zlatych case safari se delaly patrony jedny takove a jedny se "solids" pro ten nebo ten ucel, se stejnou balistikou. Blby bylo si to v dulezite chvili splest... :D Cemu ze rikas "specialni strely" prosim?
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: 300 Winchester Magnum

Příspěvek od Michal_123 »

Bwana: V africe nelovím, takže praktické zkušenosti nemám, o střelách na tomto kontinentu použitelných na kočkovité šelmy si tedy dobře nepokecáme.
Ovšem to, co řeším je, že Oryx (navíc patrně 180grs?) není asi ve 300WM na těžkou zvěř a dvoucentimetrovou kost ten prubířský kámen, který ukáže kvalitu střely. Na toto použití se vyrábí spousta jiných střel. Vybereš si od Normy i od Hornady.
A můžeš mě chytat za slovíčko, co to je těžká zvěř a není.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: 300 Winchester Magnum

Příspěvek od BwanaHunter »

Michal> ja vubec nechci nikoho chytat za slovicko. Jen jsem chtel upozornit na zavadejici obecne predstavy. Jinak ze jsou lepsi strely na to, co pises, treba ty solidy, nelze nez souhlasit, jestli je to pro oryx, o kterem vyrobce rika, ze je to bondovana strela na "large game" dobre nebo spatne vysvedceni o tom polemizovat nechci...
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Začátečník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 377
Registrován: čtv 30.8.2012, 22:36

Re: 300 Winchester Magnum

Příspěvek od Začátečník »

Tuhle ráži nemám, ale někdo psal, že používal těžší Hornady RN střely. Ani ty už nejsou v téhle ráži úplně pomalé. Jaké byly?
Možná to sem úplně nepatří, ale mám doma načatou pikslu N 170. Myslím, že je v ní ještě tak tři čtvrtě. Neměl by někdo zájem?
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: 300 Winchester Magnum

Příspěvek od BwanaHunter »

Začátečník> neodpovím přímo k věci, protože nevím, jen okrajově, Hornady RN 300 grs. jsem střílel z 375HH a super. Z 300 WM jsem střílel 180 grs. Hornady Intebond a taky super. Oboje továrna, IB v Superformance.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 520
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: 300 Winchester Magnum

Příspěvek od Jan Slavětínský »

Vyzkoušejte v 300WM Nosler part.od SB. Tovární laboraci. V této ráži funguje a je cenově jinde než RWS,CDP apod.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: 300 Winchester Magnum

Příspěvek od BwanaHunter »

J.S.> Nosler Partition jsem zkoušel v laboraci Norma/Hirtenberger. A pokud bude zbytí, už to do flinty nenaláduju. Takže nějak pochybuju, že by to SB nějak zázračně vylepšilo...
Cenu za patronu na lov jsem nikdy neřešil, na to mám vyhraněný názor, a to takový, že komu je líto dát pár korun za pořádný patron, ať sedí doma nebo střílí do papíru, ne na živou zvěř.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Odpovědět