Lov se střelami Lapua Scenar

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Lov se střelami Lapua Scenar

Příspěvek od figi »

Ve vláknu k ráži 6,5 x 55 SE se začala diskuse o vhodnosti střel Scenar k lovu. Myslím, že je to minimálně poučné téma, a proto jsem založil toto vlákno, kde se mohou ti, kteří ty zkušenosti mají, o nich rozepsat.

od kasari » pát dub 02, 2010 6:27 pm

To figi - nerad bych byl za prudiče, ale řekl bych, že ne tak všechno co píšeš je pravda...
1) kabát psal, že chce prodloužit svojí loveckou vzdálenost nad 150 metrů ( jak jsem pochopil ). Do 200 metrů je zbytečný používání anemometru, protože vliv má až velmi silný vítr a pak je i zbytečný střílet. Notabene už jsme tu řešili, že vlastně měříš vítr tam kde stojíš a ne tam, kam střílíš.
2) to, že scenar jen prostřeluje jsi vzal kde? Není ti divný, že na lišky je to OK a na jinou zvěř ne? Přece právě lišku, coby subtilnější zvěř by to JEN prostřelilo. Znám pár lidí, co s tím loví, ale nikdo s 243 W

Takže věřím, že to co popisuješ je pravda, ale netýká se to všech a všude. Nebo se mýlím?

1, kasari, já naopak pochopil, že půjde o střelbu nad 150 m, a vůbec jsem nezachytil 200 m, spíš to, že na 250 už úspěšně lovil, a terčovou střelbu chce až do 600 m. To, že změřím vítr tam, kde stojím, není nic špatného, naopak mi to moc pomůže pro srovnání účinku po celé dráze střely. Ale obdivuji ty, ktří naprosto přesně odhadnou rychlost větru. Zatím jsem o nich ale jen četl.
2, se scenary jsem lovil, sice v ráži 308W, zkušenosti jsem tu na fóru už popisoval. Lišek jsem s touto střelou ulovil devět, vzdálenosti od 50 m do 291 m, všechny v ohni na nástřelu. Výstřely jako pětikoruna, je to střela dobrá pro ty, kteří loví kvůli kožešině. Ze spárkaté jsem s touto střelou lovil pouze srnčí, téměř vždy bez značení, dostatek barvy na nástřelu a prvních třiceti až padesáti metrech, pak nepobarvená stopa. Od nástřelu 60 až 120 metrů. Vše perfektní komorové rány. Scenar jak na lišky, tak na srnčí naprosto vyrovnané účinky ( opakovaně stejné ).

od Patrik-30-06 » pát dub 02, 2010 7:38 pm

Na lov lišek Lapua Scenar 139gr je to nejhorší co jsem, kdy zkusil.

Patriku, můžeš prosím popsat své zkušenosti se střelami Scenar ?
Naposledy upravil(a) Karel61 dne stř 19.10.2016, 16:00, celkem upraveno 1 x.
Důvod: Typo nadpisu
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
kasari
Moderátor
Příspěvky: 1003
Registrován: sob 18.7.2009, 15:07

Re: lov se střelami Lapua Scenar

Příspěvek od kasari »

to figi - používal jsem taky Scenary v 308 W. Ne přebíjený, ale tovární Lapua. Zkušenosti mám ale jiný. Proto jsem to tak napsal. Přestal jsem je používat proto, že mi došly a kupovat jsem je už nechtěl kvůli ceně. Ty 2 krabičky jsem dostal darem. Vím, že 40 patron není nijak vypovídající vzorek, ale ani na srnčí, pokud to bylo dál než cca 80 m jsem nezažil jen průstřel. Nablízko ano, to potvrzuju.
Ulkomaalainen...
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: lov se střelami Lapua Scenar

Příspěvek od figi »

Já používal přebíjené, 167 gr. V0 830 m/s. Přestal jsem je používat kvůli tomu odbíhání. Střelba na srnčí 90 až 160 m. Vždy zasaženy oba laloky plic, vždy rána pouze přes žebra. Podlitiny velikosti dlaně.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
kasari
Moderátor
Příspěvky: 1003
Registrován: sob 18.7.2009, 15:07

Re: lov se střelami Lapua Scenar

Příspěvek od kasari »

Kolikrát se ti to stalo?
Ulkomaalainen...
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: lov se střelami Lapua Scenar

Příspěvek od figi »

Sedmkrát za sebou naprosto stejně, dvakrát jakési značení, jinak jen úprk z nástřelu. Výstřely malé, na nástřelu vždy kousky plic. Zvěř, jakmile přestala barvit, několikrát změnila směr útěku v pravém úhlu. Těžko se mi to v lese hledalo, i na pejsky došlo. A pak mně to přestalo bavit, a přešel jsem na Ballistic tip.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
kasari
Moderátor
Příspěvky: 1003
Registrován: sob 18.7.2009, 15:07

Re: lov se střelami Lapua Scenar

Příspěvek od kasari »

Možná to bude tou rychlostí. Já používal ale Scenar 185 gr. Úsťovka je tam podle výrobce pod 800 m. Měl jsem s tím lepší výsledky než se Sierrama od SaB, jak jsem tu psal. Je pravda, že srnčí neodcházelo jen při zásahu páteře, ale i tak nebylo nikdy dál než do 50 m. Když jsem teda zrovna nestřelil blbě... :oops:
Ulkomaalainen...
tibi1
Zkušený diskutér
Příspěvky: 605
Registrován: stř 18.10.2006, 6:52

Re: lov se střelami Lapua Scenar

Příspěvek od tibi1 »

Pouzivam tovarenske 167Scenary 308W....mam strelenych 15 srncov a jednu šmolu vsetko do 200m (nemal som moznost na vetsi vzdialenosti). Ranu davam tesne za lopatku a to dost casto chyti na opacnej strane plecko (takze na lopatku )pretoze malokedy stoji zver presne bokom, vsetky srnce na fleku s vystrelom i cez kosti max. velkosti mandarinky. Nejak zvlastne extrem hematomy nevidim to spravi hocjaka strela. Ta jedna smola odskocila 12m s krasnym farbenim co by videl i slepý. Kym sa nesklamem a nenajdem optimalnu navazku pre pripravene bergry 150 grain VLDhunting budem lovit len s tym.
alexis
Častý návštěvník
Příspěvky: 92
Registrován: sob 11.12.2010, 17:37
Bydliště: Praha

Re: lov se střelami Lapua Scenar

Příspěvek od alexis »

Zdravim.zkousel nekdo lovit s Lapua Scenar 139gr v razi 6,5 x 55 SE?i treba cernou do velikosti loncaka?
Carnivore
Nový návštěvník
Příspěvky: 35
Registrován: stř 08.2.2012, 22:19

Re: lov se střelami Lapua Scenar

Příspěvek od Carnivore »

Párkrát když jsem šel na škodnou jsem musel střelit srnčí (jednou knoflík, jednou sanitární odstřel - přeražený běh od kombajnu) a .308 se Scenarem zafungovaly docela dobře. Podlitina velikosti dlaně (jen dlaně, bez prstů) přes žebra dovnitř, přes žebra ven, vše v pohodě, ale lovecká střela to není tak tím nelovím. Lovím většinou interbondem, přesnost výborná taktéž, zvěř zůstává v ohni, devastace u srnčího minimální, u černé když to vezme kosti tak větší, nicméně to udělá každá střela, nalovil jsem se dost s 6,5x55 SE s Lapua Mega a ta to dělala taky, Teď hodlám vyzkoušet i v .308 Nosler E-TIP.
alexis
Častý návštěvník
Příspěvky: 92
Registrován: sob 11.12.2010, 17:37
Bydliště: Praha

Re: lov se střelami Lapua Scenar

Příspěvek od alexis »

díky..na strelectvi ty 139 gr scenary nekdo doporučoval i k lovu..tak me zajima jak by se to chovalo u cerne..jestli nema nekdo zkusenost
Carnivore
Nový návštěvník
Příspěvky: 35
Registrován: stř 08.2.2012, 22:19

lov se střelami Lapua Scenar

Příspěvek od Carnivore »

Bratrankovi jsem jich kdysi v 6,5x55SE asi 60 ks dal co mi zbyly ze saka 75 varminta. Dal jsem mu 100 speer grand slamu a 60 scenaru. Prekvapil me tim, ze grand slamy vystrilel do terce a scanarama dosud lovi. Lovi s tim dosud ke sve maximalni spokojenosti. Strili hlavne srnci, sele a loncaka a velmi pozitivne to hodnoti.
alexis
Častý návštěvník
Příspěvky: 92
Registrován: sob 11.12.2010, 17:37
Bydliště: Praha

Re: lov se střelami Lapua Scenar

Příspěvek od alexis »

Carnivore: díky ..to zní dobře..znáš nějaké detaily ?jestli to vždy prostřelí,deformace střely či její rozklad,poškození zvěřiny ,jak zvěř značí a jestli odchází z nástřelu atd..líbilo by se mi mít stejnou střelu jak na střelnici tak i do lesa na škodnou, srnčí a max lončáka.zatim si nepřebíjim, tak by to mohlo být řešení...?
Carnivore
Nový návštěvník
Příspěvky: 35
Registrován: stř 08.2.2012, 22:19

lov se střelami Lapua Scenar

Příspěvek od Carnivore »

Ja to resim kombinaci a-maxu a interbondu, stejna rychlost a podobny BC, nastreleno na a-max, internond chodi primerene "stejne" pro lov to nema problem.
alexis
Častý návštěvník
Příspěvky: 92
Registrován: sob 11.12.2010, 17:37
Bydliště: Praha

Re: lov se střelami Lapua Scenar

Příspěvek od alexis »

v tvem pripade se jedna o prebijene strelivo ne?zatim tu možnost nemam ale pomalu k tomu směřuju :wink:proto mě tak zajímají učinky tovarních Scenarů V0 800 s kterými jsem na střelnici moc spokojený
tibi1
Zkušený diskutér
Příspěvky: 605
Registrován: stř 18.10.2006, 6:52

Re: lov se střelami Lapua Scenar

Příspěvek od tibi1 »

Kto ma prosim znalost aku navazku a typ prachu (N140,540....?) pouziva lapua do svojich tovarenskych 308W 167gr, Scenar?
Odpovědět