308 Winchester

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: 308 Winchester

Příspěvek od pufr »

Si asi děláš legraci, nebo jsi nedbale studoval zdroje :) .
HotCore je asi jediná opravdu pájená střela z dnešní široké "bondované" nabídky. Pláště se vypláchnou tavidlem a pak se do nich skutečně nalije roztavená olověná slitina. U horního okraje se vytvoří okraj slitiny vzlínající po stěně. Je extrémně náročné dělat tohle bez nehomogenit, bublin apod. Tak je vyrobená každá HotCore střela.

Postupy uplatňované konkurencí - byť dnes jistě dobrou - NORMA, Nosler, Hornady,Swift ... dnes mnoho dalších je spíš quasi-pájení (proces dodatečně ovlivní již hotovou střelu - připravenou pro něj). Taky se tahle "finta" objevila až cca před 15 lety - téměř 50 let poté, co Speer vynalezl HotCore. Neříkám, že to "po novu" nedrží, ale pokud pájku (v našem případě jádro střely) opravdu neroztavíš, nikdy nedokážeš vytvořit molekulární vazby klasického pájení ...

Fusion je galvanicky poměděné olověné jádro. Z principu věci nebude jeho plášť nikdy tak pevný, jako tažený tombakový plášť - proto se tato technologie cca 50 let uplatňovala pouze u střel pro krátké zbraně (vynalezl jí opět Wernon Speer - firma dodnes produkuje střely TMJ -Total Metal Jacket, Gold Dot atd.).
Federal se tím, že Fusion je měkká střela nikdy netajil :?
Pufr
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: 308 Winchester

Příspěvek od dalas »

pufr, ten problém nebudou ani tak nehomogenity jako smršťování objemu při chladnutí.
Jinak je lepší dostat do těla trochu olova perorálně, než nějakou jinou cestou. :)
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Marpie
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1193
Registrován: pon 16.10.2006, 7:33
Bydliště: severní Morava

Re: 308 Winchester

Příspěvek od Marpie »

A když už se tady probírají i monolity nevíte jestli Fiocchi EPN je jejich vlastní výroba nebo mají jen jiný název pro střelu jiného výrobce? A nemá někdo s EPN zkušenosti?
Marocchi 03 Field 12/76; ZP49 12/12; Brno mod. 4 22LR+Nikon Monarch 3 5-20x44SF; Brno mod. 1 22LR Hawke 4-12x40; ZKK600 MC 270W+ Pard 008Lrf, CZ550 Prestige 270W + Delta Optical Titanium HD 2,5-15x56; UB584 270W/12 Vortex Crossfire 1-4x24
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 520
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: 308 Winchester

Příspěvek od Jan Slavětínský »

Kolegové co si 308W přebijíte. Zkuste si naší vlašimskou SP 11,7g nabít cca o 60-80 m/s o menší rychlost než je daná katalogová od SB. Budete se divit jak ta střela bude v revíru při lovu fungovat. "Normálním " myslivcům,kteří většinou střílí na zvěř do sta metrů nebude vadit horší balistika ve 200 m. Zkuste si to a uvidíte. Hlavně kdo lovíte srnčí a z černé selata na hromadách na 40 kroků.
Samozřejmě se musí flinta nastřelit. Lovu zdar
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: 308 Winchester

Příspěvek od Michal_123 »

Choochoo007 píše: čtv 26.3.2020, 11:43 Ty monolity je potreba brat lehci nez je clovek zvykly u olovenych strel, potrebuji pro dobrou deformaci vetsinou vyssi rychlosti a jsou delsi, tudiz je i mene prostoru pro prach. Coz je obecne zname. Takze jsem proto i do 308 videl ideal tech 150gr a uvadel jen ty, idkyz je k dostani snad i 165 a 180gr strela. To se koukam potvrdilo tvym tvrzenim, ze jsou vhodne i do 30-06. Jak vypadaji ty vystrely?
Píšeš spoustu zavádějící informací.
S tím, že je třeba používat monolity lehčí je sice pravda, ale z naprosto jiného důvodu, než píšeš.
A to z důvodu stabilizace střely rotací :idea:
Pokud je střela delší, díky tomu že je monolitická, vychází pak správná hmotnost střely kvůli stabilizaci v konkrétní hlavni nižší než u kratší olověné střely.
Obecně stabilizace rotací není o ráži/kalibru, ale o stoupání hlavně a úsťové rychlosti v návaznosti na hmotnost a délku střely. Řečeno zjednodušeně.

Výstřely u monolitů FOX i Nosler E-tip jsou v pohodě i přes plecko.
E-tip se otvítá ochotněji, takže je výstřel o něco větší, což člověk ocení u zásahu na žebro-žebro.
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1403
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: 308 Winchester

Příspěvek od Choochoo007 »

pufr píše: čtv 26.3.2020, 12:23 Si asi děláš legraci, nebo jsi nedbale studoval zdroje :) .
Mas pravdu, nestudoval jsem do podrobna. Nejak jsem zil v tom, ze je to levnejsi strela a tudiz i levnejsi, horsi konstrukce. Takze diky, za osvetu, nejak jsem tuto strelu prehlizel, podcenil a koukam ze asi neopravnene kdyz vidim tvuj prispevek :wink:
Konstrukci Fusion strely jsem zkoumal vice, to je pravda, a prijde mi prave dobra v te mekkci konstrukci, ze by nemeli tolik trpet na tu tvrdost jako jine bondovane strely, na coz si casto nekteri stezuji.
Michal_123 píše: čtv 26.3.2020, 13:46
Choochoo007 píše: čtv 26.3.2020, 11:43 Ty monolity je potreba brat lehci nez je clovek zvykly u olovenych strel, potrebuji pro dobrou deformaci vetsinou vyssi rychlosti a jsou delsi, tudiz je i mene prostoru pro prach. Coz je obecne zname. Takze jsem proto i do 308 videl ideal tech 150gr a uvadel jen ty, idkyz je k dostani snad i 165 a 180gr strela. To se koukam potvrdilo tvym tvrzenim, ze jsou vhodne i do 30-06. Jak vypadaji ty vystrely?
Píšeš spoustu zavádějící informací.
S tím, že je třeba používat monolity lehčí je sice pravda, ale z naprosto jiného důvodu, než píšeš.
A to z důvodu stabilizace střely rotací

Výstřely u monolitů FOX i Nosler E-tip jsou v pohodě i přes plecko.
E-tip se otvítá ochotněji, takže je výstřel o něco větší, což člověk ocení u zásahu na žebro-žebro.
To o stabilite je obecne zname, jasne, proto jsem neresil stabilitu, ale hlavne funkci, predavani energie, kdy si lovci stezuji na funkci bondovanych strel, natoz monolitu. Pokud mas 308W se stoupanim 10" a nekdo i mene, tak nema cenu resit jako u 12" a i tam by ty tezsi meli fungovat, kdyz tam funguji hodne dlouhy a tezky tercovky. Ale nelze to az takto zobecnovat, to zase ne. A kdyz se podivas na E-tip, tak do 308W laboruje Nosler i nejtezsi 180gr dlouhy monolit pro stoupani 12". Takze se da rici, ze ty monolity by meli byt z tohoto hlediska OK vsechny.

Jinak diky za info k vystrelum. Premyslim o tom monolitu 150gr RN, doporucovaneho pro 30-30. By to mohlo fungovat vcelku v pohode i pri malych rychlostech a nebo i opravdu maximalne spolehlive pri ranach na zadni komoru.
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: 308 Winchester

Příspěvek od Michal_123 »

Choo: Toho monolitu E-tip se neboj ani u té špičaté verze. Má lepší balistiku a otvírá se přeochotně. Poslední prase na vstřelu dvě žebra a na výstřelu tři, třetí pouze zlomené.
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1403
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: 308 Winchester

Příspěvek od Choochoo007 »

Prase bude asi OK, ale beru to spise z pohledu srnciho na blat a zebra. Tady me kolikrat prekvapil i mekky poloplast od SaB v 7mm. By to 150 gr RN 30-30 mohlo byt neco jako SaB XRG :D
Vubec jsem si nevsiml, ze se dela ta RN verze a nejak jsem uz Nosler prehlizel ne kvuli kvalite, byl ale obecne drazsi nez Hornady, ktery je presny a funguje vcelku super. Takze diky za nakopnuti smerem k Nosleru. Je fakt, ze strely pro 30-30 umoznuji u 308W i dalsi jina zajimava reseni, ikdyz u ploplastu muzou byt zase az moc mekke, coz u monolitu asi nebude uplne platit.
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1403
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: 308 Winchester

Příspěvek od Choochoo007 »

Ta strela 30-30 E-Tip by mohla fungovat jako nize special pro evropu od Hornady

https://www.safariclub.org/blog/hornady ... ernational
https://www.jaegermagazin.de/content/up ... eite20.jpg
https://www.frankonia.de/p/hornady/etx- ... grs/196433

Dodava se 125 a 165gr, ikdyz na strankach Hornady maji spatne obrazky rezu. Asi to neresi, kdyz to neni pro jejich trh.
https://www.hornady.com/ammunition/rifl ... ernational#!/
https://www.hornady.com/ammunition/rifl ... ernational#!/
Naposledy upravil(a) Choochoo007 dne čtv 26.3.2020, 19:44, celkem upraveno 1 x.
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1403
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: 308 Winchester

Příspěvek od Choochoo007 »

Marpie píše: čtv 26.3.2020, 13:22 A když už se tady probírají i monolity nevíte jestli Fiocchi EPN je jejich vlastní výroba nebo mají jen jiný název pro střelu jiného výrobce? A nemá někdo s EPN zkušenosti?
EPN by mely byt SST. Drive to psali snad rovnou na krabce
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: 308 Winchester

Příspěvek od pufr »

Člověče, mě se ta Hornady ETX taky od začátku líbila, tak jsem jí ty tři roky tak nějak vyhlížel, abych jí nakoupil. Mimo té inzerce ve Frankonia nikde nic, všude stejných pár "promo" obrázků ...
Tak nevím :?

Možná je to, jak říkával klasik Jirka Křížek ze žižkovské zkušebny: "Prospekty (dnes asi spíš reklama) ukazují, co by ten který výrobce byl schopen vyrobit, kdyby o to měl někdo zájem." :)

No a jestli Hornady pro Evropu čeká, až mu čarodějové z marketingu řeknou, že je dost poptávky/objednávek, aby zaplatily spuštění výroby ...

Homogenní od Fiocchi se jmenuje "Freccia Nera" - jak název napovídá - s černým povlakem suchého maziva na povrchu (ala Black Mamba) a nepátral jsem nějak intenzivně, ale Barnes TSX, jak by z "oka" vypadla ...
Pufr
Marpie
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1193
Registrován: pon 16.10.2006, 7:33
Bydliště: severní Morava

Re: 308 Winchester

Příspěvek od Marpie »

Choochoo007 píše: čtv 26.3.2020, 19:36 EPN by mely byt SST. Drive to psali snad rovnou na krabce
Když se koukám na stránky Fiocchi tak to asi tak bude. Ale v Supře mi po telefonu tvrdili že je to monolit, stejná střela jako Freccia Nera (což monolit je) jen bez povlaku a s plastovou špicí. Ale jak to hledám nikde není o tom že by to měl být monolit zmínka není.

A když se tu propírají střely určené hlavně do 30-30 tak Nosler má pro 30-30 verzi Nosler Balistic Silver Tip s tupou špicí. To by mě taky celkem zajímalo jaký bude rozdíl v účinku proti špičaté verzi.
https://cs.strobl.cz/stely-nosler-balli ... 08-150grs/#
Marocchi 03 Field 12/76; ZP49 12/12; Brno mod. 4 22LR+Nikon Monarch 3 5-20x44SF; Brno mod. 1 22LR Hawke 4-12x40; ZKK600 MC 270W+ Pard 008Lrf, CZ550 Prestige 270W + Delta Optical Titanium HD 2,5-15x56; UB584 270W/12 Vortex Crossfire 1-4x24
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1403
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: 308 Winchester

Příspěvek od Choochoo007 »

pufr píše: čtv 26.3.2020, 19:45 Člověče, mě se ta Hornady ETX taky od začátku líbila, tak jsem jí ty tři roky tak nějak vyhlížel, abych jí nakoupil. Mimo té inzerce ve Frankonia nikde nic, všude stejných pár "promo" obrázků ...
Tak nevím :?
Pufre, nemyslel jsem to tak, ze by se to dalo koupit, nebo ze by to mel nekdo shanet. Zrovna jsem to nasel a drive vubec neregistroval nejake info. Pro me prekvapeni.
Myslel jsem to tak, ze je to tomu Nosleru dost podobny. Otvor vy spici take hodne veliky a pritom rychlosti hodne vysoke. Jsem si prave rikal, jestli by ten Nosler pro 30-30 nebyl do 308 moc mekky nebo tak nejak. Ale mohlo by to tedy vzhledem k te Hornady konstrukci fungovat i pri nizsich rychlostech a naboji s podobnymi rychlostmi jako nase poddimenzovane SaB.
Marpie píše: čtv 26.3.2020, 20:29
Choochoo007 píše: čtv 26.3.2020, 19:36 EPN by mely byt SST. Drive to psali snad rovnou na krabce
Když se koukám na stránky Fiocchi tak to asi tak bude. Ale v Supře mi po telefonu tvrdili že je to monolit, ...
Tak to by se mohli v Supre teda nad sebou tak trochu zamyslet
http://www.supra.cz/naboj-fiocchi-3006- ... 1-862.html
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: 308 Winchester

Příspěvek od pufr »

Obecně se k monolitům pro 30-30 při použití do výkonnějších nábojů dá říct:

1/ Tupá špička střely je pro náboje 30-30 primárně používaná z důvodu trubkové nábojové schránky u spousty zbraní v této ráži, ne z důvodu terminální deformace (není nic příjemného, když se kouří z roztržené schránky a kousky nábojů i zbraně si vyrýpáváš z rukou i obličeje - Hornady proto pro vyvinul svůj "Flex Tip" - špičku střely z měkké gumy atd.) - pak záleží, zda výrobce střely vyšel vstříc jen tomuto bezpečnostnímu požadavku nebo šel dál a upravil i tvar dutiny ve špičce střely apod.- z reklamních sdělení často nejasné ...

2/ U ochotněji expandujících homogenních střel se stává, že se při vyšších dopadových rychlostech okrajové části expandované špičky střely odlomí a dál pokračuje "jen zadek" střely. Tam pak záleží na dimenzích cíle, poloze střelného kanálu atd. - jak bude použití "měkčí" střely právě v tomhle konkrétním případě "efektivní".
Prostě žádná střela není univerzální ... :?
Pufr
LosYelenos
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 101
Registrován: stř 19.9.2012, 9:16

Re: 308 Winchester

Příspěvek od LosYelenos »

A nechcete se teda domuvit, že by každý koupil krabičku těch monolitů, otestoval a poreferoval zde? Klidně bych zkusil ty noslery E-tip 150 do 30-30 nebo 168
Odpovědět