308 Winchester

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
Marpie
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1193
Registrován: pon 16.10.2006, 7:33
Bydliště: severní Morava

Re: 308 Winchester

Příspěvek od Marpie »

pufr píše: čtv 26.3.2020, 23:30 1/ Tupá špička střely je pro náboje 30-30 primárně používaná z důvodu trubkové nábojové schránky u spousty zbraní v této ráži, ne z důvodu terminální deformace (není nic příjemného, když se kouří z roztržené schránky a kousky nábojů i zbraně si vyrýpáváš z rukou i obličeje
Díky za osvětu, já to teda tak nějak nikdy nezkoumal, ale tak nějak myslel že je to právě kvůli té terminální deformaci z důvodu pomalejších rychlostí. Vůbec mi nedošlo, že když jsou náboje za sebou tak zpětným rázem se může odpálit náboj, za kterým je náboj se špičkou.
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: 308 Winchester

Příspěvek od Michal_123 »

LY: Nosler E-tip 150grs používám v 30-06 a nějaké fotky už mám, ale jenom z jednoho prasete. Tak je budu poctivě dělat.
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1061
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: 308 Winchester

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Osobně jsem vyzkoušel, či přesněji řečeno zkouším dva monolity ve 308W. Konkrétně nový "Modrý" od SaB 165 grejnů v Sako 75 Varmint 1:11 a Norma Ecostrike 150grejnů v Blasru R8 1:11.
Nestřílím na hlavu, jak mnohdy vidět v termo lovech na youtube, ale klasicky na komoru, abych měl reálnou představu a zkušenost o účinku.
Vlašim a Sako - rozptyl cca 50ti koruna na 100m. To jsem považoval za šílený výsledek, protože flinta střílí s terčovým střelivem doslova jednou dírou. Oproti používanému střelivu150grejnu sako SH je citelně větší zpětný ráz. Do klidu mě dalo jištění, že se mnohdy na fórech objevují i u renomovaných výrobců doslova šílené nástřely a Vlašim je hodnocena poměrně dobře. zejména výkon a cena. Dále se uvádí, materiálem je tombak a lze tak relativně lehce přejít na klasickou, tombakem plášťované střely. Třeba ve střeleckém kině. Z poznatků k lovu. Přesnost dostatečná. Ulovená slabá selata prostřelena, mněly vyvrženy tak 15-18 kg, výstřelový otvor na žebrech velký, řekněme krabička sirek, barvení 1A+. Nikde žádný olověný sajrajt, bez podlití. Kusy mezi 50-60kg vždy prostřeleny, mohutné barvení dovnitř, na místě, výstřely jakoby nezřetelné.
Norma Ecostrike, přesnost lepší, mám to na termu, je to sub MOA na tom Blasru. Je v pažbě ProfS a rána je skutečně velmi příjemná. Střela je s poniklovaným pláštěm, otěr přesto je a musí se celkem dlouho čistit. Nicméně je to jakési lovecké lapovaní nového laufu. U slabých selat. Okamžitá expanze a velký výstřelový otvor na žebrech. Na vstřelech, zejména pokud je na lopatce se objevují podlitiny a mohutné kaverny, ale beze stop olova. Je to jak po zásahu ekologickým Tigem nebo SST. Mnohdy je ale problém najít vstřel ve škáře, je to jak píchnutí jehlou. jednou jsem vyndal zasažené srdce, které bylo rozvinuté do pásku cca 7x20cm a bylo jakoby nafiletované. Nikdy jsem nenašel ve zvěřině viditelný kus materiálu. Kusy jsou v ohni nebo krátký odskok s mohutným barvením a to i bez zásahu srdce. Situace se mění u kusů cca 35-40 kg, ale od 50ti výše. Vstřel stejný, práce v těle a na orgánech stejná, potíž nastává při výstřelu. Je to vidět pěkně vidět na zveřejněných testech do bal. želatiny. Práce super, destrukce ideální, plíce jsou vyřazeny, extrémní barvení do tělní dutiny. Bohužel je výstřel tak nepatrný, respektive neefektivní. U těžších kusí střela se střela prořeže ven, vždy prostřelí, ale kanál výstřelu je přesně odpovídající průměru střely , ale ten má jinou charakteristiku, než po olověné střele. Ecostrike a obdobně i Vašimský Modrý se prořežou, olověný hříbek materiál zřejmě před sebou více tlačí a vyrazí ho ven. Běžně na nástřelu není vidět barva, při ráně na střed komory s malý uhlem je to celkem i pravidlo. Kusy jsem našel vždy do 50m, ale začaly barvit pozdě, případně se vylily až na konci úprku. Problémem je zřejmě i celkem velká vrstva běli, který v některých oblastech světa u zvěře chybí. Odcházím na procházku , rodina řve.
Karl
Častý návštěvník
Příspěvky: 95
Registrován: pon 11.9.2017, 13:18

Re: 308 Winchester

Příspěvek od Karl »

Jan Slavětínský píše: čtv 26.3.2020, 13:37 Kolegové co si 308W přebijíte. Zkuste si naší vlašimskou SP 11,7g nabít cca o 60-80 m/s o menší rychlost než je daná katalogová od SB. Budete se divit jak ta střela bude v revíru při lovu fungovat. "Normálním " myslivcům,kteří většinou střílí na zvěř do sta metrů nebude vadit horší balistika ve 200 m. Zkuste si to a uvidíte. Hlavně kdo lovíte srnčí a z černé selata na hromadách na 40 kroků.
Samozřejmě se musí flinta nastřelit. Lovu zdar
Jan Slavětínský, trochu víc to rozved, tohle mě zajímá. Díky.
LosYelenos
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 101
Registrován: stř 19.9.2012, 9:16

Re: 308 Winchester

Příspěvek od LosYelenos »

Dle toho, co udává výrobce V0-748m/s, je to dost podobné tomu RN od sierry. Za mě dobrý a fungovat to může asi dost podobně a střela někde kolem 7Kč zajímavý... možná je to nějaký přežitek ve mě, ale SB prostě do flinty cpát nechci.
Marpie
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1193
Registrován: pon 16.10.2006, 7:33
Bydliště: severní Morava

Re: 308 Winchester

Příspěvek od Marpie »

Marpie píše: stř 25.3.2020, 10:54 Ta Sierra RN vypadá úplně jako SB SP taky 180gr ale tuším že kvalita, vyrovnanost váhy střel bude u Sierry o dost vpředu.

Cituji sám sebe tady dvě strany nazpět. To o kvalitě a vyrovnanosti je spíš můj odhad ničím neověřený a taky je to možná jen přežitek ve mně zakořenený a třeba neoprávněný. Já ale nelovím na hromadě a tak potřebuji balistiku slušnou aspoň do těch 200m. To je pro mne asi tak max.
Marocchi 03 Field 12/76; ZP49 12/12; Brno mod. 4 22LR+Nikon Monarch 3 5-20x44SF; Brno mod. 1 22LR Hawke 4-12x40; ZKK600 MC 270W+ Pard 008Lrf, CZ550 Prestige 270W + Delta Optical Titanium HD 2,5-15x56; UB584 270W/12 Vortex Crossfire 1-4x24
Uživatelský avatar
roman200
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 267
Registrován: čtv 19.11.2015, 12:49
Bydliště: Plzeňsko

Re: 308 Winchester

Příspěvek od roman200 »

Proti kvalitě střel S&B nic nemám, protože je nepoužívám. Vím jen, že střely Sierra i v provedení Pro Hunter jsou za jejich cenu vyrobeny přesně a u lovecky vyzkoušených provedení RN cal. 30 v 180 a 220gr podávají přesvědčivé výsledky. Jen nesmí mít příliš velkou rychlost, je to přeci jen stará konstrukce. Takže si myslím, že šetřit 5-6 Kč na ráně a používat S&B je asi trochu zbytečný patriotismus - myšleno při přebíjení. Nevím jak kdo je lovecky aktivní, ale já sám osobně při lovu za sezonu vystřelím 30-40 ran, ze 4 kulovnic co mám.
Jak už někde psal tuším Pufr v případě Hornady InterLock, ten kdo se nenechá unést marketingovou masáží na super, speciál dokonalé moderní konstrukce, za super ceny... , pro ProHunter platí dle mého to samé.
Mé původní uživatelské jméno je roman300...
CZ 550 9,3x62; ZG47 8x57JS; CZ550 300WM; BAR II 270W;;12/70;12/76;45ACP;.38Spl
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1403
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: 308 Winchester

Příspěvek od Choochoo007 »

Pufre, jak uz jsem psal a diskutovali jsme drive:
"Je otazka, jak moc je "pajena" strela Hot-Cor. Na strankach naznacuji, jak se vyrabi. Pocitam, ze to bude neco jako, ze se v tombakovym kalisku rozehreje olovene jadro nebo jak rikaji, ze se primo lije. Asi se to nejak prilepi k plasti, ale asi to nema ty parametry jako strely Grand Slam nebo drive u Speeru pouzivane Speer Deepcurl."
pufr píše: čtv 26.3.2020, 12:23 Si asi děláš legraci, nebo jsi nedbale studoval zdroje :) .
HotCore je asi jediná opravdu pájená střela z dnešní široké "bondované" nabídky.
Nedavno jsem hledal neco okolo Nosleru E-Tip 30-30 a narazil na tyto Hot-cor strely. Asi proto jsem je tak nejak drive vypustil a nijak jim neprisuzoval extra vlastnosti oproti klasika poloplastum. Ze by nejaka zmena ve vyrobe za ty leta nebo v necem jinem, calibr,...?
https://www.speer-ammo.com/products/bul ... ullet/1459
https://www.modernmuzzleloader.com/thre ... orn.28417/
https://forum.nosler.com/viewtopic.php?f=55&t=28005


Nikde tam totiz nevidim, to olovo nalepe na roztrzenem plasti od spicky, ktere bych proste cekal u bondovanych strel. To je aspon pro me znamka toho, ze to jadro s plastem opravdu drzi viz. nize

Federal Fusion alias Speer Deep Curl
https://cdn0.wideopenspaces.com/wp-cont ... pset_C.jpg
Nosler Accubond
https://shop.nechakooutdoors.ca/images/P/p_404.jpg


Jinak k tomu E-Tipu 150gr RN pro 30-30. Nenasel jsem na kolik ho laboruje vyrobce, ale u jinych strel 30-30 podobne vahy to vypada na 2200-2300fps, coz neni fakt mnoho. Jo kdyby to nekdo laboroval na 2600fps, tak by to asi do te 308 slo, ale takto je to fakt asi nevhodne. Kor kdyz nekteri strelci pisou, ze se jim nedarilo ohledne soustrelu, kdyz zkouseli strely 30-30 ve 308W, ikdyz pro to nevidim moc duvod.
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: 308 Winchester

Příspěvek od pufr »

Mi přijde, že ta informace je celkem široce publikovaná.
To, že po 50 letech produkce Speer H.C. se v článcích uplatňují spíš novinky poslední doby, to je spíš novinářský "tah na branku".

https://www.google.com/search?q=speer+h ... AHoECAEQAA

Proč na Tebou uváděném obrázku není vidět zbytky olova tak, jak bychom si přáli opravdu nevím :?
Pokud si vzpomínám dělal Speer i "skládané" střely - ale v poslední době výhradně SPBT a ty z jejich portfolia postupně mizí ...
Pufr
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2024
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: 308 Winchester

Příspěvek od lovec »

Choochoo007 píše: čtv 16.4.2020, 12:28 ... u jinych strel 30-30 podobne vahy to vypada na 2200-2300fps, coz neni fakt mnoho. Jo kdyby to nekdo laboroval na 2600fps, tak by to asi do te 308 slo, ale takto je to fakt asi nevhodne. Kor kdyz nekteri strelci pisou, ze se jim nedarilo ohledne soustrelu, kdyz zkouseli strely 30-30 ve 308W, ikdyz pro to nevidim moc duvod.
Laborovali sme do 308W rôzne 170gr. flat nose strely - Sierra, Prvi Partizan... ku každej sa pomerne rýchlo našla slušná laborácia a na ten najbežnejší lov do ca. 150m si užívatelia pochvaľovali. Sierru chválili viac, Partizan totiž až tak neprestreľoval. Úsťovka plus mínus v rozmedzí 780-800 m/s.
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
TomášR
Nový návštěvník
Příspěvky: 1
Registrován: stř 22.4.2020, 7:30

Re: 308 Winchester

Příspěvek od TomášR »

pufr píše: sob 21.3.2020, 12:16 Ano, rychlost střely by s náplní VVN140 zůstala na metr stejná, tlak prakticky taky a prach by i v krátké hlavni vyhořel (QL ukazuje 99,99% :) )

Ale těch 98,9% shořelého Lovex S062 taky není žádná vada na kráse nebo užitné hodnotě 8)

Dobrý den,
chtěl bych vás poprosit o radu:

Pořídil jsem pro lov Blaser R8 .308WIN, kratší hlaveň 52cm, twist 1:11.
Zkušenosti s přebíjením sice mám, ale jen plinking (9mm, 300blk). Lov klasicky český (černá, vysoká, max 200m).

Láká mě Hornady ELD-X, 178 grainů (líbí se mi :-)) - jaká je to prosím volba, vzhledem k délce hlavně a stoupání?
Mám ze zbraně vystřelené nábojnice Norma, S&B, Geco, Hornady - mohu je míchat pro přebíjení bez vážnějšího dopadu na přesnost? Cíl 1MOA. Matrice jen formát krčku bez bushingu.
Zápalky používám S&B, bez jediného problému - bude mít nějaký praktický smysl chtít něco "lepšího"?
Jaký prach? Rád bych něco, co vyhoří čistě. Spíše něco rychlejšího pro kratší hlaveň? Co nákup většího množství nějakého dvousložkového Lovexu jedné šarže "do foroty"?
Délka náboje? Odskok před závitem?
Nepotřebuji rychlost, preferuji nízký zpětný ráz, nemám úsťovou brzdu, či kompík.

Stačí jen zamyšlení, praktickou radu, od které bych se mohl odrazit. Nechci testovat "všechno" od začátku...
Děkuji moc.
Citron
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 284
Registrován: stř 18.4.2007, 21:10
Bydliště: Příhraničí

Re: 308 Winchester

Příspěvek od Citron »

Doporučený nejdelší twist pro 178 gr ELD-X je dle výrobce 1:12, takže 1:11 by mělo být teoreticky bez problémů.
Jinak nevidím důvod, proč by uvedená kombinace neměla chodit sub MOA. Sám používám komponenty SaB s prachem Lovex D73.6 a chodí mi to sub MOA s podstatně méně kvalitní střelou. Vyhnul bych se ale míchání nábojnic, mezi značkami může být poměrně velký rozdíl ve vnitřním objemu, což je podstatná věc pro přesnost.
Méně podstatné je třeba to, že každá značka má jinak reagující mosaz z hlediska pružnosti, takže u nábojnic se stejným počtem výstřelů u různých značek může být odlišný headspace i jiné rozměry, což tu přesnost ovlivní také, obzvlášť u krčkování.
CZ 600 223 rem + Delta Stryker 5-50x56. ZKM 456 mod. 2 + Vortex PST II 5-25x50.
Pomalu, hlavně se neukvapit.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: 308 Winchester

Příspěvek od pufr »

Vítej zde na fóru Tomáši!

Citron už ti asi vše podstatné napsal.

Pro hmotnost střely kolem 180 gr jsou dvousložkové prachy Lovex D073.X pro 308W celkem v pohodě, nějak zvlášť by mohly "čadit" jen při nízkých náplních, kdy by nevyhořely úplně (obecně se ten požadavek myslím trochu přeceňuje - zvlášť u opakovacích pušek, kde ty saze tak neprudí jako u pistole nebo revolveru).

Zápalky S&B teď skoro všichni chválí - proč ne.

Komoru bude mít Blaser spíš přísnější, užší, kratší. Pro lovecké střelivo změřit L6max (COL) a něco odečíst. Můžeš zkusit náboje s délkou jen o jednu či dvě desetiny menší. Zkušenosti místních ostrostřelců ale ukazují, že právě této střele Hornady ELD-X dělá lépe malý volný let - včetně hodnot cca 2-3 mm- to si zde můžeš najít sám, nebo třeba někdo napíše (osobně tuhle střelu zatím nepoužívám).

U 308W mi přijde, že zpětný ráz není problém. Hluk výstřelu taky citlivější střelce dost obtěžuje, ten závisí na úsťovém tlaku, který je při podobném Pmax nižší u rychleji hořících prachů ...

Ten nápad s větší zásobou Lovexu je samozřejmě dobrý. Jen by to chtělo nejlíp koupit jednu lahev a další tři jen třeba rezervovat - koupit po vyzkoušení a ověření, že ti tenhle prach dá požadovaný výsledek ... :?

Mnoho zdaru!
A buď na "bezpečné straně" - dodržuj pravidla Handloadingu/Reloadingu 8)
Pufr
Marpie
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1193
Registrován: pon 16.10.2006, 7:33
Bydliště: severní Morava

Re: 308 Winchester

Příspěvek od Marpie »

Já pořád přemýšlím co zvolit a asi nejvíc uvažuji o Sierra TGK 165 grs. Uvažuji o rychlosti kolem 780-800m/s. Jaký prach od Lovexu byste doporučili? Ten 73.6? OAL zkusím vyzkoušet až budu mít střely. Té TGK prý snad sedí taky malý volný let.
Marocchi 03 Field 12/76; ZP49 12/12; Brno mod. 4 22LR+Nikon Monarch 3 5-20x44SF; Brno mod. 1 22LR Hawke 4-12x40; ZKK600 MC 270W+ Pard 008Lrf, CZ550 Prestige 270W + Delta Optical Titanium HD 2,5-15x56; UB584 270W/12 Vortex Crossfire 1-4x24
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: 308 Winchester

Příspěvek od pufr »

Myslím, že pokud chceš kuličkový Lovex, tak mezi těmi třemi provedeními D073 není až tak zásadní rozdíl v živosti (viz níže grafy fce průběhu hoření z Q.L.). D073.6 je nejprogresivnější, tak více vynikne s těžšími střelami - 180 gr a vic. Já jsem měl dlouho v oblibě AAc2460 - dnešní Lovex D073.5. Jeden kamarád u něj zůstal pro 308W dodnes.
Zajímavé je, že třeba v manuálu Speer používají pro všechny tři shora uvedené prachy Magnum zápalku i ve vcelku "maloobjemových" nábojích - kuličky obvykle vyžadují mohutnější zážeh (určitou dobu jsem používal ze stejného důvodu pro tento prach zápalky Winchester - tenhle výrobce používá v nábojích výhradně dvousložkový kuličkový prach a tak vyrábí i standardní zápalky mírně mohutnější).

Lovex_D073X_Vivacity.jpg
Lovex_D073X_Vivacity.jpg (77.97 KiB) Zobrazeno 5139 x
Pufr
Odpovědět