308 Winchester

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2033
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: 308 Winchester

Příspěvek od lovec »

Dobra volba. Savage je celkom oblubeny aj u Nemcov, casto sa debatuje napr. o 111 FC Euro, robia to tiez s pevnymi mieridlami, 50cm laufom a v dvoch tradicnych kalibroch 8x57JS a 9,3x62. Ak tam kolega pouzije nejake solidne strelivo s 13g strelami, tak bude na boj zblizka slusne nachystany.
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, 6mm Norma BR, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
mick308
Nový návštěvník
Příspěvky: 1
Registrován: stř 28.8.2013, 20:25

Lapua subsonic

Příspěvek od mick308 »

Máte někdo zkušenosti se nábojem lapua subsonic v tovární verzi, jak se celkově liší rychlost u lapua od rychlostí napsaných na netu? chtěl bych to střílet z kratšího laufu, tak jestli to bude stále tiché jako 22lr. s podzvukovým střelivem. Dík za info
mordy
Nový návštěvník
Příspěvky: 11
Registrován: pát 04.5.2012, 10:49

Hornady RN 220 gr.

Příspěvek od mordy »

Mám za sebou první krabičku RN 220 z Howy 1500 (viewtopic.php?f=2&t=4387&p=90816&hilit=sst#p90816). A další už nebude. Jako klady bych viděl přesnost (do 130 m), šetrnost ke zvěřině, 100 % prostřelování (srnčí, černá do 80 kg) a slyšitelný dopad střely i na 60 m (v důsledku nízké rychlosti). Bohužel: odchází to, odchází to, odchází to a navíc, nebarví to, nebarví to, nebarví to!!! Což je v honitbě se spoustou kukuřice smrtonosná kombinace (pro střelce). Sele 22 kg, komora z 30 m, odběhlo 30 m bez barvy. Lončák, 50 kg, plíce + játra, 100 m s minimálním barvením. Srnec, 10 kg, horní komora na 80 m, 50 m (ten aspoň barvil). Lončák 35 kg, komora se škrábnutým srdcem, 100 m (s barvou). Tak by se dalo pokračovat ještě pár řádků. Poslední dneska, lončák na 80 m, jasně slyšet dopad kule, hupnul do kukuřice a v okruhu 30 m ani kapka ...
Kule je to dobrá do přehledných honiteb s dobrým psem. Velmi často, pravděpodobně v důsledku nižsí rychlosti, dochází u černé k vytažení podkožních tkání do výstřelu a jeho ucpání. Tak vyzkouším SST.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: 308 Winchester

Příspěvek od pufr »

2 mordy Díky za velmi zajímavou byť ne zrovna příjemnou zkušenost. Máš nějakou představu o počáteční rychlosti té 220gr střely z tvé Howy (omlouvám se, pokud jsem to někde přehlédl - četl jsem v odkazu jen "pomalejší").
Pufr
mordy
Nový návštěvník
Příspěvky: 11
Registrován: pát 04.5.2012, 10:49

Re: 308 Winchester

Příspěvek od mordy »

RN 220 gr - Hornady na krabičce píše 709 m/s pro 60 cm hlaveň. Moje Howa má 56 cm, takže předpokládám míň, ale neměřil jsem. Hradla na střelnici jsou mimo provoz a vlastní nevedu (zatím).
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: 308 Winchester

Příspěvek od pufr »

700 m/s je na tuhle kombinaci velmi slušný výkon. Díky.
Pufr
opel
Nový návštěvník
Příspěvky: 11
Registrován: sob 10.7.2010, 8:40

Re: 308 Winchester

Příspěvek od opel »

Zdravim ma tu niekto skusenosti z hornady interbond 308Win 165gr
bon
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 477
Registrován: úte 04.9.2007, 16:46
Bydliště: Vysočina

Re: 308 Winchester

Příspěvek od bon »

2 opel: pokud si projdeš fórum, tak zkušeností s Hornady Interbond ve 308Win je tu dost, i fotky v účincích. Já je používám pouze na černou a vysokou, ale mám pouze pár ulovených kusů (u nás je hlavně srnčí a na to mám jiné ráže). Prozatím spokojenost (prostřeluje to, nerozbíjí a daleko to neodchází).
sailormoon81
Častý návštěvník
Příspěvky: 80
Registrován: stř 01.2.2012, 9:00

Re: 308 Winchester

Příspěvek od sailormoon81 »

používama ju na všetko, veľmi dobrá streala, priestrel, drží pokope, šetrná. Diviaci si po nej odbehnú tak do 100m
milanhb
Častý návštěvník
Příspěvky: 91
Registrován: pon 25.6.2007, 8:49
Bydliště: Vysočina

Re: 308 Winchester

Příspěvek od milanhb »

Docela bych Ti přál dohledávat těch Tvých 100 m odběhnuvší prasátka v kukuřici nebo v řepce.
Úplně stačí letošní zima bez sněhu a naše houštiny .
Poslední rok a půl střílíme v 308W Normu Oryx a pokud je slušný zásah,tak je to na fleku ,pokud horší tak dost barví a pak je to do těch 100m na dosled bez pejska.Když je zásah ještě horší,tak Ti ani pejsek nepomůže po 100m přestane barvit a je pryč.
Milan
sailormoon81
Častý návštěvník
Příspěvky: 80
Registrován: stř 01.2.2012, 9:00

Re: 308 Winchester

Příspěvek od sailormoon81 »

mne a hlavne mojmu jazvečíkovi dohľadávka vyhovuje a baví ma analyzovať nástrel,farbu a ísť po stope hlavne keď viem že pes tam už je dávno preddomnou a oznamuje mi že je všetko OK. Pre mňa je to súčasť lovu. Strieľam presne. Keby som ich chcel na fleku tak strieľam viac na lopatku ale takto mi to vyhovuje. Minimálne poškodenie, čistá práca. Srnčie a vysoká odbieha podstatne menej.
Uživatelský avatar
suhl
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 206
Registrován: stř 29.5.2013, 11:21

Re: 308 Winchester

Příspěvek od suhl »

To sailormoon - jak se říká - proti gustu žádnej dišputát, ale... a mluvím sám za sebe, osobně bych takovou kombinaci okamžitě měnil za něco měkkčího. O Interbondu se tu psalo a vyměnili ho i lovci s 300. Mám dva LUP, jak říkám "barvářská kondice" není na škodu, ale snažím se lovit tak a s tím, abych ty dosledy maximálně eliminoval. O lovech na krk nebo za slecho si myslím své a můj názor je z banových důvodů nepublikovatelný. Ten Oryx dle kolegy výše by byl zřejmě lepší volba. Lovu Zdar!
Steyr Mannlicher mod. M 8x57 JS
Steyr Mannlicher mod M 7x64
Mannlicher Schoenauer 8,2x56 MS
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: 308 Winchester

Příspěvek od BwanaHunter »

Nerad se pletu do věcí, ke kterým nemám dostatek osobních zkušeností, a protože 308 je jedna z ráží, které nejspíš nikdy mít nebudu (alespoň si neumím představit, co by mě k tomu mělo přimět), tak to je přesně jedna z těch věcí. Nicméně, padla tu zmínka o Interbond a 300 WinMag, v tom smyslu, že "vyměnili ho i lovci s 300". Moje zkušenost je přesně opačná, a nejsem v tom zdaleka sám. V rychlých laboracích, jako je 300WinMag nebo 30-06 s našláplou patronou, funguje Interbond výborně Vyzkoušel jsem SST, Barnes, A-frame, Oryx a skončil jsem u Interbondu, s kterým jsem nejspokojenější. Prostřeluje, zvěř (na 300 WM...:)) slušně barví, neodchází daleko, dobrý stop efekt, akceptovatelné poškození zvěřiny (které u 300 WM je téměř vždy nějaké). Ve srovnání po A-frame zvěř odcházela dál (ačkoliv jsem ho poměrně rychle vyměnil, takže vzorek nebyl až tak velký) a po SST sice nic nebylo dál než nějakých 50m, ranivost výborná, ale nic většího než srnec neprostřeleno (lovena černá, vysoká, dančí i mufloní), bez barvy, všechna vevnitř a poškožení zvěřiny podstatné.
U pomalé ráže jako je 308, kterou sice osobně nestřílím, jak říkám, ale dobrý kamarád, se kterým společně už něco naloveno máme, jí používá, a ten opravdu přísahá na měkčí střely a prakticky na vše používá SST v laboraci Superformance, jen do Rumunska na jelena vzal 220grs RN Hornady. Jelena přivezl :)
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Uživatelský avatar
suhl
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 206
Registrován: stř 29.5.2013, 11:21

Re: 308 Winchester

Příspěvek od suhl »

Bwana - vzpomněl jsem si na tebe, ale např., tuším, Roman300 zde uváděl opak. Z osobní zkušenosti vím, jak blízko je od slov: "žádná barva" a "asi jsem minul" a kus potom pes dosleduje bez pobarvené stopy. Ale jak říkám, "proti gustu.....".
Steyr Mannlicher mod. M 8x57 JS
Steyr Mannlicher mod M 7x64
Mannlicher Schoenauer 8,2x56 MS
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: 308 Winchester

Příspěvek od BwanaHunter »

suhl> v tom máš samozřejmě pravdu, a právě proto jsem přešel k IB. Protože po SST bylo všechno blízko, ale právě že obvykle úplně bez barvy. Málem jsem takhle přišel o svého zatím největšího kňoura, kdy já jsem sice byl bytostně přesvědčený, že jsem ho trefil a to dobře, ale vůdce psa to chtěl po chvíli zabalit (protože tam přece není žádná barva - přesně). Dalo celkem práci ho přesvědčit, že má psa nasadit a nechat jít. Jak byl překvapený, když po cca 80m ležel zhaslý kňour s ranou přesně na komoře. Tohle byl tenkrát ten impuls odejít od SST (s kterými jsem do té doby měl velmi dobré zkušenosti třeba se 7x57) a začít hledat něco jiného.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Odpovědět