308 Winchester

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
Začátečník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 377
Registrován: čtv 30.8.2012, 22:36

Re: 308 Winchester

Příspěvek od Začátečník »

2 Karel1. Pěkná tabulka. Málokdo se přizná, že střílí vlašimskou SP. Jak to po ní vypadalo? Prostřelovala? Jaká byla přesnost? Co něco o prasatech nebylo by? K 7x64 máš jen jednu střelu. Tohle je sice vlákno o 308W, ale určitě by bylo zajímavé tu tabulku rozšířit o 7x64.
Karel1
Nový návštěvník
Příspěvky: 22
Registrován: stř 31.3.2010, 18:43

Re: 308 Winchester

Příspěvek od Karel1 »

2 Začátečník: SP 11,7 jsem v 308 používal v 90 tých letech, takže vzpomínky na ni už trchu zavál čas. Oproti SPCE 9.7 bylla výrazně přesnější a měla vyrovnanější účinky, fakt je, že na srnčí byla dost brutální ale na vysokou poškození zvěřiny akceptovatelné. Tehdy jsem střílel převážně do 100m. Líbil se mi její stop efekt, ale vadila mi horší balistika, když jsem začal střílet dál. Nástupce byla SPCE 9,7 kvůli delší ONV, to jsem si pomohl rozptyl tak 7 cm/100m, při zásahu kosti granát, a bez zásahu kosti se chovala jak celoplášť. Dneska používám Megu 12g na naháňky a PTS na individuální lov. Se 7x64 jsem začínal lovit v 80 tých letech, mám ji v Ztce po tátovi takže už převážně trezorová záležitost, a k nějakým relevantnějíším datům se už nejspíš nedopracuju. K prasatům mám bohužel příliš málo dat na jakékoli závěry.
ZKK601 308W, Z 7*64, Fox2 222rem, ZP 12/70, Brno mod.1 22 LR
Začátečník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 377
Registrován: čtv 30.8.2012, 22:36

Re: 308 Winchester

Příspěvek od Začátečník »

Děkuji. 7x64 je škoda, ale co se dá dělat.
U 308W by mě zajímal rodíl mezi Sakem HH a PTS. Jaké je poškození a podlitiny u srnčí a jaké u vysoké? Kolega střílí Sako HH právě ze 7x64 a veliká spokojenost. Zatím asi nic nehledal dál než 20 m. Tady vychází o něco hůře než PTS. Co se prasat týče, nedoufal jsem v procenta. To bys napsal rovnou, kdybys měl údaje. Stačil by dojem. Nebo výrazné anomálie. Nezkoušel jsi Barnaul?
Karel1
Nový návštěvník
Příspěvky: 22
Registrován: stř 31.3.2010, 18:43

Re: 308 Winchester

Příspěvek od Karel1 »

2 Začátečník. Se Sako Hh v 7x64 mám střeleno 1 prase 130 kg- v ohni, 1 laň vysoké-v ohni a 1 laň siky cca 70m. V 308 mi HH subjektivně přijde srovnatelná s Megou, možná o malinko měkčí. Pts je účinnější a má i větší poškození zvěřiny. Taky záleží z jak dlouhé hlavně a na jakou vzdálenost budeš převážně střílet. Při 60 cm je pts dost brutální, při 50 cm v pohodě.
ZKK601 308W, Z 7*64, Fox2 222rem, ZP 12/70, Brno mod.1 22 LR
petr58
Nový návštěvník
Příspěvky: 12
Registrován: úte 10.2.2015, 19:11

Re: 308 Winchester

Příspěvek od petr58 »

U 308Win se někdy PTS při kratší vzdálenosti může chovat jako celoplášť. Toto mi potvrdili před pár lety i ve Vlašimi. Momentálně používám Saka HH a velká spokojenost ,ale do 150 m
bon
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 474
Registrován: úte 04.9.2007, 16:46
Bydliště: Vysočina

Re: 308 Winchester

Příspěvek od bon »

Na základě zkušeností s SST bych měl o tom, že se PTS chová v 308 nakrátko jako celoplášť vážné pochybnosti.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: 308 Winchester

Příspěvek od pufr »

Mi říkali podobné zkušenosti lidi, co si na tuzemském trhu tak před pěti až osmi lety koupili náboje 308W výroby Fiocchi osazené střelou s červenou plastovou špičkou - střela odpovídala SST ale údajně někdy "záhadně" / náhodně prostřelovala zvěř "jako celoplášť". :?:
Dokonce jsem takový náboj (jeden :) :lol: ) od jednoho tuzemského, nejmenovaného obchodníka dostal a příležitostně vystřelil do jakéhosi gelového cíle. A střela se teda ukázkově zdeformovala :?
Pufr
Citron
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 284
Registrován: stř 18.4.2007, 21:10
Bydliště: Příhraničí

Re: 308 Winchester

Příspěvek od Citron »

K Saku: Sako má na svých stránkách naprosto perfektně zpracováno, jaký náboj na jakou zvěř a do jaké vzdálenosti. Takže vybrat se dá a opravdu je ten HH brán jako střela na krátkou vzdálenost. A když si vyberu správně, tak je funkce perfektní, já HH střílel do 100 m v osmičce a nemohu si stěžovat, nestěžuje si ani okolí v 308. V 308 jsem ho na papír zkoušel na 200 m a chodil s rozptylem 4 cm.

Jinak jestli to "celoplášťové" prostřelní střelou PTS také není dáno tím, že se při zásahu předek střely může rozsypat na fragmenty a výstřel udělá jen zadní část střely. SST, která je tomu velmi podobná mi to dělala v osmičce i v 243. I přes stejný optický efekt se účinek u obou ráží na zvěř lišil velmi výrazně.
CZ 600 223 rem + Delta Stryker 5-50x56. ZKM 456 mod. 2 + Vortex PST II 5-25x50.
Pomalu, hlavně se neukvapit.
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1061
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: 308 Winchester

Příspěvek od Josef Kuřitka »

To HH není rozhodně jen do 100m.

Jinak Vlašim PTS 180grejnů jsem užíval ve třech rážích, respektive třech flintách. Sako TRG 65cm 308W, Sako 75 Varmint 60cm 308W a Mauser M3 300WM. V přídě 300WM , pokud si pamatuji, tak továrna byla cca 850-860ms, což na 180 grejnů nebylo mnoho , ale z toho M3 to chodilo sub MOA, ale co bylo "úžasné", tak myslím, že na prvním nebo druhém srazu ve Světnově, jsme s Figim měřili rychlosti a na deset ran tam byla odchylka tak 10 max 12 stop, možná i pod deset . V podstatě to bylo lepší, než některé domácí super custom výtvory., tam prezentované. U 300WM někdy došlo při komorové ráně , u slabších kusů, k prasknutí břišní stěny v místech "linea alba", tj. v místech, kde se vede vyvrhovací řez. Kusy nebyly obecně rozbité a měl jsem i několik zásahů na srnčí zvěři a slabší černé, kdy výstřel byl jakoby po celoplášti. Při bližším zkoumání jsem odhalil a myslím i zde dávno popsal efekt výstřelu yysvlečeného zbytu jádra , tak jako Citron nyní. Obdobná situace byla i TRG, kdy jsem koupil várku 100ks PTS z jedné série, naprosto náhodou prvně krabku a pak zbylých 80ks, kde rychlosti byly okolo 780-790, rozptyl na hradlech pod 3m z deseti a naprosto úžasná přesnost. Pod půl MOA. Nikdy se mě to tak už při zkušebních nákupech nesešlo, tak jsem ty patrony lovecky vyšetřoval jako oko v hlavně. Fungovalo to naprosto přesně a z toho TRG snad jednou něco odešlo pár kroků. Paradoxem bylo, že tato továrna , jiné série, chodily naprosto tuctově v tom Varmintu a hrozně pomalu. Tam se několikrát stalo, že jsem střelil subtilní lišku, na komoru, za žebra a byla pouze čistě prostřelena. Tam jsem z ohledání nabyl dojmu, že se skutečně ten PTS neotevřel. Zda je důvodem malý odpor, nižší rychlost a tvrdší konstrukce, tak přesně nevím? Faktem je, že jeden myslivec z 7x57 hlásí na liškách obdobné účinky, ale s velmi dobrou přesností z jeho ZG.
Začátečník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 377
Registrován: čtv 30.8.2012, 22:36

Re: 308 Winchester

Příspěvek od Začátečník »

Děkuji všem za postřehy. U toho hříbku PTS z gelu by byla zajímavá fotka.
Sako HH má relativně vyrovnanou deformaci. Přesnost továrny bývá velice dobrá. Není důvod jí nepoužívat na delší vzdálenosti. 220 gr ve 30 06 někdy neprostřelí těžší kusy, ale i tak jsou účinky dobré.
PP
Nový návštěvník
Příspěvky: 1
Registrován: stř 24.6.2009, 11:02

Re: 308 Winchester

Příspěvek od PP »

Dobrý den,

Prosím zkušenější kolegy o radu:
Lovim převážně černou na krátkou vzdálenost (do 100m). Dlouho jsem používal Sako Superhammerhead 11,7. Selata odcházeli z nástřelu po komorovych ranach i víc jak 100m, těžší kusy v ohni, nebo do 30 m. Vzhledem k tomu, že nemám psa a lovim často na kraji houští, řepky a kukuřice, potreboval jsem selata dohledávat blíž a aby lépe barvila. Vyzkoušel jsem SaB SPCE 11,7 a SP 9,7, které lépe fungovali na selata, ale těžší kusy jsem občas neprostrelil.

Jaké střelivo doporučíte?? - nebudu lovit na vic než 150m a o poškození zvěřiny mi až tak nejde - raději vyhodim 1 kg, než najít na druhy den zaparene prase.

Dle diskuzí co jsem tady četl zvažuji Sako hammerhead 13g nebo Lapua Mega 12g. Co má lepší stop efekt? A co se hodí víc na mé podmínky?

Děkuji předem, lovu zdar!
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1061
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: 308 Winchester

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Je to klasický příběh: "O hledání všeléku".

Asi bych si vyhodnotil, co lovím víc. Pokud mám poměr 10:1 ve prospěch 30kg selat oproti jednomu 120 kg, tak bych hledal něco měkčího, co bude primárně fungovat na ty selata. klidně bych zůstal i u SaB. Pokud dobře trefím a neprostřelím, tak energie zůstane v těžkém kusu, tak se nehledá daleko a dlouho. Samozřejmě je otrava něco tahat z porostu. Pokud je to obráceně, tak něco tvrdého, nějaký Superhammerhead atd.. Jinak to hodně o místě zásahu. Vyšší lopatka a budou v ohni. Za mě ta Mega.
Monolity jsou svérázné, mnohé fungují velmi dobře, ale je to hodně o místě zásahu a ne každý chutná každé flintě.
Uživatelský avatar
lanus
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 290
Registrován: pát 27.3.2009, 17:39

Re: 308 Winchester

Příspěvek od lanus »

PP - Všeliek samozrejme neexistuje !!! Ale Lapua Mega 12g i Sako Superhammerhead 11,7g sú tvrdé a SB SP 11,7 g je mäkký a fragmentuje ; takže radšej "niečo medzi nimi" napr. : https://zbranetobiasek.cz/strelivo/776- ... 14381.html
308 Win.;223 Rem.;22 l.r. .
Uživatelský avatar
Šumavák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: pát 20.6.2014, 20:18

Re: 308 Winchester

Příspěvek od Šumavák »

Střely SAKO Super Hammerhead jsou tvrdší, v provedení 11,7g fungují výborně na střední a těžší zvěř, ale subtilní zvěř prostřelí rychleji, než se stačí zdeformovat do maximálního "hříbku". Místo té střely Super Hammerhead 11,7g bys buď musel sáhnout po Super Hammerhead 9,7g, kde je míň hmoty a vyšší dopadová rychlost, takže se i v subtilní zvěři stihnou o něco více zdeformovat, nebo ještě lépe zvolit měkčí a tupější střelu Hammerhead 13g, která se deformuje ochotněji. Bondovaná je také, takže zároveň bude i spolehlivě prostřelovat a zvěř dobře barvit. Pro lov ve tvých podmínkách (střelba do 100m a na okraji vegetace) bych raději volil tu 13g Hammerhead. V ráži .308 Winchester aktuálně těmito náboji lovíme, se Super Hammerheadem s denní optikou pro lov do cca 250m a s Hammerheadem s nočňákem, případně kolimátorem (na naháňkách) a nemáme důvod měnit. Ohledně rozdílu střel SAKO Hammerhead versus LAPUA Mega - mám s nimi zkušenosti z jiné ráže a po těch Hammerheadech mi to většinou zůstane v ohni, Mega je o něco tvrdší, takže to častěji z nástřelu trochu popošlo, ale na druhou stranu žádný extrém. Obě ty střely jsou výborné, ale používám Hammerhead. 8)
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1061
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: 308 Winchester

Příspěvek od Josef Kuřitka »

9,7 SH jsem dlouho lovil, byly přesné (cca 0,75 MOA z Varmintu Sako 75) a na rychlostech, co udávalo Sako, ale 100% jistoty na prostřelení bych těžkého kusu, bych nedával. osobně by mě zajímaly zkušenosti s 9,7 Megou, ale nějak jsem se k tomu nedostal, a nyní už jen měď. Těch 180gejnů v SH je skutečně dobrá volba, pokud lovíte i vysokou na 100kg+ vyvrženo.
Odpovědět