Barnes XLC a Barnes Triple Shock

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Pavel.K.
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 123
Registrován: pát 24.11.2006, 18:48
Bydliště: z okolí Liberce
Kontaktovat uživatele:

Barnes XLC a Barnes Triple Shock

Příspěvek od Pavel.K. »

Tak co pánové střílí nebo střílel s tímhle střelivem někdo???
Jsem zvědavý! :?: :)
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2033
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Příspěvek od lovec »

Poloval som s TSX 150grs. (Vo=905 m/s) a TSX 180grs. (Vo=850 m/s).Strelil som s nimi medzi 12-15ks ciernej zveri.Presnost u oboch dobra,ranivost priemerna (aj ked mi ziaden kus neodisiel dalej ako 25m).Priebojnost obrovska,a sice do takej miery,ze u mna vzbudila nedoveru a uz ich nepouzivam.Ak este pouzijem monolit,tak potom Naturalis od Lapui.Inak s TSX spokojnost,ale osobne by som ich pouzil uz len v citelne silnejsej tridsiatke,nez je .30-06Sprg.
WetDog4
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 218
Registrován: ned 07.1.2007, 0:35

Příspěvek od WetDog4 »

Barnes jsem nezkoušel, ale velmi podobné střely - Winchester FailSafe jsem si opatřil někdy zhruba v 97 roce - ?pička je stejná jako u barnes X + zezadu je vsazené olověné jádro - střela je při stejné hmotnosti krat?í a hlavně už v té době měla povlak suchého maziva (černé barvy), jako později i Barnes XLC (jen ale modře zbarveného).

Nevýhodou kompaktních střel z pevnějších materiálů je totiž značně vyšší odpor v přechodovém ku?elu (2 - 3x oproti klasice) = vyšší namáhání (i tepelné), otěry atd.. Proto se opatřují na povrchu těmi kluznými vrstvami nebo ještě lépe vodícími nákru?ky jako Triple Shock - ty nákru?ky jsou velký kus dopředu !!

Přesnost u střel FailSafe nebyla nijak zázračná cca 35 mm / 100 m z 5 ran (180 gr v 30-06) - ale je to skládaná střela - může mít nehomogenity - to by u Bar. X a TS hrozit nemělo.

Účinek na zvěř byl zajímavý, střely téměř 100% prostřelovaly - mám snad jednu střelu ze zvěře - ale snad nikdy kus nezhasl v ohni, ani u nástřelu, typická vzdálenost odběhnutí z nástřelu byla u divočáků cca 40 m.

Vysvětluju si to tím, že kompaktní střela (Barn. X, XLC, TS nebo Win. FS) po otevření ?pičky vytvoří jen cca válcový trvalý střelný kanál (ale téměř vždy cíl prostřelí). Oproti tomu klasická skládaná střela s měkkým jádrem, pokud správně reaguje, vytváří kanál, který se směrem k výstřelové straně ku?elovitě roz?iřuje + se ze střely uvolňují úlomky, které se pohybují po vlastních krátkých drahách a dále zvět?ují objem zničené tkáně pota?mo ranivý účinek, ale zase nezřídka neprostřelí - a pak i těch 30 m od nástřelu bez barvy může být docela dost :?

Nestal jsem se fandou Win. Fail Safe - ale to bylo v té době učitě ovlivněno i jejich vysokou cenou a špatnou dostupností u nás :D
Martin
poky77
Nový návštěvník
Příspěvky: 31
Registrován: sob 10.3.2007, 8:00
Bydliště: středočeský

Příspěvek od poky77 »

Va?ení kolegové lovím s 3006 již 10 let a měl jsem problem s poškozením zvěřiny hlavně u srnčí zvěře vyzkoušel jsem vše od SB pak i jiné střeli jako silver tip atd. Před 2 roky jsem zkusil barnes xlc 10,69g od SB a velká spokojenost ulovil jsem cca 15 ks srnčí několik prasat mufloní dančí teměř vše na komoru a zvěř vždy zlomena v ohni prostřelena bez podlitin a výstřel 3-5 cm takže pro mne super. Nezkoušel jsem rozptil na větší vzdalenost takže nevím určitě to nebude žádná sláva oproti renomovaným zahraničním výrobcum ale pro mne co lovím cca 150m max zasah vždy seděl. Ale láká mě zkusit oryx podle mě podobná tvrdost střeli ale lepší vlastnosti ale to už je do jiné diskuse.
ZKK 600 3006spg
BERETTA 686E skeet
IZ 27 EM 1C-CH
LADAP
Častý návštěvník
Příspěvky: 50
Registrován: úte 29.1.2008, 13:34

Barnes XLC

Příspěvek od LADAP »

Střílím Barnesem XLC 7x65 R. Jsem s tím dost spokojený. Nezpůsobuje podlitiny, zvěř vždy barví. Střílím většinou za plec. Třeba kolouch na 130 metrů zůstal v ohni. Laň na 180 metrů, zásah umístěn za plec kousek pod páteř, zůstala v ohni. Ale musím říct že u té laně došlo k tomu, že tlak střely vyhodil obratel a určitě byla skřípnuta mícha, ne-li přeružena. Ale přihodilo se mi, že jsem střílel na vnadi?ti na sele divočáka. Byl jsem si jistý, že střílím na jedno, ale za seletem, na které jsem střílel stálo ještě jedno, které jsem neviděl! To na které jsem střílel výrazně barvilo, bylo zasa?eno na komoru a dosledováno zhaslé po asi 20ti metrech od nástřelu. Byla tam však ještě další barva. Od toho selete, které stálo v zákrytu. Po pár metrech jsem nalezl trochu plstí. Sele barvilo a bylo dosledováno po zhaslé po 250ti metrech! Celou dobu barvilo. A zásah? Nízko v půli těla a vystřel těsně před kýtou. Otevřená bři?ní dutina, střeva vyhřezlá ven. takže tak trochu vyvržené:-) Přijde mi, že ten Barnes není špatný. A fakt nezpůsobuje téměř žádné podlitiny. Kdybych sem uměl vložit fotku, tak byh vložil fotku dalšího selete. Dřív jsem nefotil... takže já bych ty Barnesy XLC nezatracoval. Ale ty triple shocky jsou prý snad ještě lepší. kámoš je má v 30-06 SPRG a moc si je chválí. Jo a ještě něco. prohlížel jsem si tady ty galerie a byl jsem zdě?en, jak se střílí, na jak stojící zvěř. To si nemůžete pár ran lidi odepřít a střílet na jistotu? Jasně, na lišku střílím taky klidně na 250 metrů i víc, ale na srnčí? A to ještě mířím na tu lišku na komoru. A ti divočáci? už dlouho jsem nestřelil nepobitého divočáka... To svědčí o tom, jak je většina z vás lačná po ráně. Myslivosti ZDAR!
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2033
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Příspěvek od lovec »

Po Ladapovom prispevku som si precital svoj starsi a musim po dalsich - velmi pozitivnych - skusenostiach poopravit svoj nazor na TSX.Na tu priebojnost som si zvykol,bol to taky pocit neistoty po dlhom pouzivani striel klasickej konstrukcie Pb jadro+tombak.plast.
Zver mi vzdy vynikajuco farbila,vzdy doslo k priestrelu.Tuto sezonu som mal stastie na diviakov,ci uz na spolocnych alebo individualnych polovackach,kus mi najdalej po zasahu odisiel cca. 20 krokov,bolo to strelene na komoru, v behu pocas spolocnej.Ostatne ostali este blizsie k nastrelu alebo priamo padli v ohni(vsetko komorove rany,ziaden krk ani hlava).Minul som takmer vsetky 11,7g TSX,tuto sezonu si chystam 9,7g TSX a 8,0g Moeller KJG.
Este jedna prakticka skusenost,pocas spolocnych polovaciek sa vyskytla niekolkokrat situacia,ze som strielal cez prekazku (obvykle suchy krik bez listov,vzdialenosti medzi 20-40 m,kus za prekazkou cca. od 1 do 5m) a zasah to neovplyvnilo.
Hans88Vagus
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 312
Registrován: stř 27.6.2007, 19:02
Bydliště: Drahánská vrchovina

Příspěvek od Hans88Vagus »

Kolegové, na kolik prijde 7x57R Barnes XLC? Melo by to byt drazsi nez napr.SPCE 11,2g ale nemam vubec predstavu o kolik.
Dekuji za odpovedi
Jindřich Beran
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 127
Registrován: úte 22.1.2008, 20:50
Bydliště: Podorlicko

Příspěvek od Jindřich Beran »

pro Hans88Vagus: tak cena oproti SPCE v tvoji ráži by měla být přibli?ně o 100% dra??í. takže budeš muset investovat přibli?ně 40,- Kč/ks. jb
mirous
Častý návštěvník
Příspěvky: 65
Registrován: čtv 27.9.2007, 10:25
Bydliště: jih Moravy

Příspěvek od mirous »

to LADAP
To si nemůžete pár ran lidi odepřít a střílet na jistotu? Jasně, na lišku střílím taky klidně na 250 metrů i víc, ale na srnčí?
Jestli jsem to dobře pochopil, na menší lišku je větší jistota než na srnčí? :shock:
tož tak
Jindřich Beran
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 127
Registrován: úte 22.1.2008, 20:50
Bydliště: Podorlicko

Příspěvek od Jindřich Beran »

mirous, já to pochopil trochu jinak. Z lišky nevyužíváš zvěřinu. U srnčí si musíš být víc jistej na přesnost střelby, aby byla zvěřina Použitelná v co největší míře a nemusel velkou část vyhodit. jb
mirous
Častý návštěvník
Příspěvky: 65
Registrován: čtv 27.9.2007, 10:25
Bydliště: jih Moravy

Příspěvek od mirous »

U? tak jsem OT a slibuji, že víc už neceknu. :oops: O využití zvěřiny tam ale nebylo ani slovo, byla to kritika nezodpovědné střelby. Neberu nikomu možnost střílet daleko a zodpovědně ale vadí mi poučky typu na ,,zlou" lišku z jakékoliv pozice na jakoukoliv vzdálenost.
tož tak
vhool

Příspěvek od vhool »

... no nevim ale u nas i "hodne lisky" jsou povazovany za skodnou .....tim samozrejme nepodporuju bezhlavou strelbu kdykoliv a kdekoliv.....
Jindřich Beran
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 127
Registrován: úte 22.1.2008, 20:50
Bydliště: Podorlicko

Příspěvek od Jindřich Beran »

mirous, to jen klidně dál povídej :wink: , já jen, že se vše dá pochopit i jinak. Třeba právě tak, že můžu předpokládat, že nikdo nezodpovědně nestřílí... a tak proto ta moje reakce.
Patrik-30-06
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 310
Registrován: pon 16.6.2008, 12:09

Příspěvek od Patrik-30-06 »

Mě by zajímala přesnost těch TSX vyráběných SB, protože pokud je střela přesná a jejich navá?ky jsou tak jak u spce tak to nebude nic moc. Chtěl bych je vyzkoušet do 6,5x55SE, ale vadí mi, že mají malý výkon. Nevíte někdo kdo by do této ráže dělal tuto střelu nebo tippet TSX? Zvažoval jsem KJG, ale nevím, kde to sehnat a navíc mi příjde 6g při V0 1000m/s dost, bojím se podlitin. Navíc by mě zajímalo, jestli tyto střely neničí hlaven.
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2033
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Příspěvek od lovec »

Patrik-30-06 píše:.... Nevíte někdo kdo by do této ráže dělal tuto střelu nebo tippet TSX? Zvažoval jsem KJG, ale nevím, kde to sehnat a navíc mi příjde 6g při V0 1000m/s dost, bojím se podlitin. Navíc by mě zajímalo, jestli tyto střely neničí hlaven.
Podla toho co som nasiel na nete ziadna municka okrem S&B neosadzuje TSX do kal. 6,5x55. A TTSX uz vobec nie.
KJG je perfektna volba,priatelia z mojho okolia ich uz vyskusali mimo ineho aj v tvojej 6,5x55. Podliatiny absolutne nevybocuju zo standartu pri spravne umiestnenom zasahu a takmer vsetko ostava v ohni.
Ako by mohli nicit hlaven ked su po prve medene a po druhe je ich kontaktna plocha s vyvrtom niekolkonasobne mensia ako u klasickej strely.Specialne prave tieto strely menej opotrebuju hlaven.
KJG - samotne strely mozes objednat priamo od Moellera (100ks stoji 140Euro),alebo napr. TU si mozes pozriet cennik hotovej municie.
Odpovědět