9x56 Manlicher-shonauer

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: 9x56 Manlicher-shonauer

Příspěvek od Zbrojovák »

Musel bys tam naládovat plnou kapacitu cívky třeba olepenýma osmičkama, kdo ví jak to máš pokřížené a upravené. Bez 4ks 9,5ek, nemáš jistotu.
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Anton81
Nový návštěvník
Příspěvky: 17
Registrován: ned 24.6.2012, 19:17

Re: 9x56 Manlicher-shonauer

Příspěvek od Anton81 »

No ještě mě napadlo jestli spíš neubrušovali čelo před střelou, kvůli délce náboje. No to už je jedno, je fakt že tyhle spekulace nikam nevedou :( Jenže kupovat origo krabku nábojů od Kynocha na vyzkoušení se mi zrovna dvakrát moc nechce. Ještě se zkusím poptat po známých co mají sbírkové náboje jestli náhodou 9,5 nevlastní, ale nevím nevím.
SAKO
Častý návštěvník
Příspěvky: 92
Registrován: ned 21.10.2007, 3:32
Bydliště: Praha

Re: 9x56 Manlicher-shonauer

Příspěvek od SAKO »

Dobry den vsem. Mozna trochu OT, ale: nazyvat upravu strel demencI ? NO, vemu jeden priklad. V razi 7.62x39 mi nevyhovuje zadna strela. Prebijim 150 Grs Sierra Pro HUnter, strelu vlozim do pripravku a prevlecnou matkou pritahnu. Zadni casti strela drzi na kuzeli a predek pruvlecna matka dosedne a dotahne taky kuzelovou predni cast, strela drzi jenom trenim. Nemuze a ani nehazi ani setinu mm. Hazi tak, jak je vyrobena. Pak nozem upichnu predni olovenou cast i s kousickem plaste, asi 0.2mm. Pak navrtavakem navrtam dirku 2.5 mm, ktera je rozsirujici smerem k predni casti. Kdo vi, jak vypada navrtavak, tak vi o jaky tvar se jedna... Az navrtavak lizne plast, je hotovo. Kazdou strelu delam na jedno upnuti a co se tyce rozmeru, zarazka me nepusti. Strela ma 145 Grs a expanduje i pri malych rychlostech. Ranivy ucinek je uplne jinde. A presnost? stejna jako u puvodnich strel. Kdyby byl prikladmo NBT do teto raze, neresim to. Takze tak. Hezkou nedeli.
Anton81
Nový návštěvník
Příspěvky: 17
Registrován: ned 24.6.2012, 19:17

Re: 9x56 Manlicher-shonauer

Příspěvek od Anton81 »

O.K. u úpravy střel nevidím až takový problém. Navíc pokud je to např. na střílení do sta metrů nemusí se ani nutně přistupovat k tak "sofistikovanému" řešení. :) Já to tu jen nadhodil, kvůli té horší deformaci střel u 9,5 i v kusech nad 50 kg jako možné východisko z nouze. Nerad bych ale aby se to tu zvrhlo v diskuzi o úpravách střel, to už se tu na fóru někde řešilo. Jinak s náboji 9,5 Msch. jsem pochodil jak jsem dopředu čekal. Nikdo je ve sbírce nemá za to by je všichni do sbírky chtěli :D Asi mi nezbude než je opravdu koupit. Ještě takový dotaz asi mířený spíš na zbrojováka protože pochybuju, že je tady víc byť bývalých majitelů této ráže. Jestli tomu dobře rozumím hlaveň tedy bude potřeba udělat z hlavňoviny na 375 HaH. Nebude mít hlaveň ale jiné stoupání v drážkách či jiný počet drážek oproti 9,5 Msch. ?
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: 9x56 Manlicher-shonauer

Příspěvek od pufr »

Pokud jde o gyroskopickou stabilizaci střely, tak je předpoklad, že pro 9,5x57MSch. budeš používat spíš ty kratší ze střel dostupných pro "375kové" ráže, takže tam by neměl být problém. Provedení vývrtu hlavně (počet a šířka drážek a polí + nějaká setinka i na průměrech) se s největší pravděpodobností lišit bude - zbraň bude funkční ale nebude to do nejmenších detailů kopie historického originálu - což pozná jen skutečný znalec :) :)
Pufr
Anton81
Nový návštěvník
Příspěvky: 17
Registrován: ned 24.6.2012, 19:17

Re: 9x56 Manlicher-shonauer

Příspěvek od Anton81 »

No o to jestli to někdo pozná či nepozná mi až tak nejde, flinta neopustí rodinu :) Jen se trochu bojím nakolik by to mohlo ovlivnit výkon náboje (při použití fabrikových nábojů kynoch) a přesnost. Říkám to proto, že kamarád si nechal měnit na zetce hlaveň za novou (8x57 JS) ale po její výměně radikálně poklesl výkon zbraně - podle jeho slov začalo daleko odcházet i to co by zůstalo normálně v ohni. Těžko říct co může být na vinně, přiznám se že tomu až tak nerozumím, ale vyplývá z toho pro mne že výměna hlavně zřejmě nebude taková sranda jak se zdá. Taky nevím komu takovou rekonstrukci svěřit. Jsem z jižních čech ale Lepičovi do Blatné to dávat nechci. Takže kdyby byl nějaký tip na zručného puškaře, budu rád.
Dumoulin
Nový návštěvník
Příspěvky: 31
Registrován: čtv 17.3.2011, 22:47

Re: 9x56 Manlicher-shonauer

Příspěvek od Dumoulin »

Dobry vecer,

Ak Vam mozem poradit hlaven nemente bez toho aby ste to neprekonzultovali s odbornikom na pusky Mannlicher SCH, a to podla mna su len v Steyry, pripadne vo firme Westley Richards v anglicku, ktora v licencii vyraba tieto pusky. Ja som stastny majitel pusky v tomto kalibry. V zasade si uvedomte ze pre 9,5x57 nie je totozny vyvrt ako pre 375 Holland, priemer musi byt 9,62mm oproti klasickym 375kam, kde je 9,55mm. Obdobne je to u u vsetkych Mannlicherovyxh razi, 8x56 je 8,3mm naproti 8x57JS 8,22mm, priemer strely je 8,25mm oproti 8x57JS, kde je 8,20mm a pod.
Najlepsie je to napisane v dobovom katalogu RWS 1937:
Naboje a strely pre raze Mannlicher Schonauer su vyrabane na zaklade predlohy fabriky Steyr...
Ani taka municka ako je RWS nikdy nerobila do kalibrov MSCH naboje podla seba, ale ako im to zaslala fabrika v Steyre. Vsetky strely maly atypicke dlzky a vahy oproti " inym rozmerovo totoznym" kalibrom.
Mannlicher je proste atypicky.
Len pre zaujimavost uvadzam, ze za minuleho rezimu, ked si vela ludi davalo prehlavnovat svoje Mannlichery do Zbrojovky, kde boli odbornici, tak vsetky mannlichery maju zle zasrubovanu hlaven, kde je bud moc velky odstup naboja od zaveru, alebo sa musi zaverom velmi dotlacat naboj do nabojovej komory, co sposobovalo problemy a tie pusky su prakticky znehodnotene neodbornym prehlavnovanim, aj ked to robili " zbrojovaci"
Anton81
Nový návštěvník
Příspěvky: 17
Registrován: ned 24.6.2012, 19:17

Re: 9x56 Manlicher-shonauer

Příspěvek od Anton81 »

Dobrý den
Jsem velmi rád, že se tu objevil další majitel téhle ne zcela obvyklé ráže. Samozřejmě že by výměna hlavně byla nejlépe provedená přímo ve Steyeru, ale myslím že by to bylo pro mne příliš finančně náročné :( Výměna hlavně zdejším puškařem mne vyjde na cca 11 -15 000 Kč, což je pro mne zároveň asi tak mezní hranice kolik bych na to byl ochoten obětovat. Přesto výměnu neustále zvažuji. Polotovar hlavně (hlavňovina) mne vyjde asi na 3 000 Kč. Jak už jsem ale psal bude mít jiný počet drážek s pravděpodobně jiným stoupáním. Protože se v puškařství nevyznám, nevím proč je takový problém udělat přesnou kopii podle původních hlavní :( Tahle ráže je pro mne stále veliké lákadlo, ale pořád mám jen málo informací o její účinnosti v našich podmínkách. Odrazuje mne také finanční náročnost střelby (dostupnost a cena střeliva). Proto budu rád za jakékoliv další reference k této ráži a případné lovecké zkušenosti (zážitky). K těm výměnám hlavní - u mojí zbraně byla dle zkušebních značek hlaveň měněna ve čtyřicátem roce v rakousku, tak snad byla provedena o něco lépe než u nás.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: 9x56 Manlicher-shonauer

Příspěvek od pufr »

Jen bych připomenul, jak prapodivné rozměry vývrtu hlavně stanovuje současná - platná CIP norma pro tuto stařičkou ráži:

http://www.cip-bobp.org/homologation/up ... page66.pdf

v drážkách Z = 9,15 mm, v polích F = 8,80 mm
V tabulkách "běžných" výrobců hlavňoviny budete takový vývrt hledat marně - nebylo by proto odvěci prodiskutovat použití dané hlavně nejen s puškařem ale i se zkušebnou :?
Pufr
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: 9x56 Manlicher-shonauer

Příspěvek od BwanaHunter »

Anton> podle meho nazoru, pokud ti pripada jako problem v cene tovarni munice 50-60 naboju do 6,5, tak se na takovehle experimenty vykasli. Protoze jedinny vyrobce, o kterem vim, ktery vyrabi naboje do Mannlicher razi podle puvodni specifikace je Waffen Dorfner Wien http://www.waffen-dorfner.at/seltene-buchsenpatronen/. Naboje jsou to super, muzu potvrdit, ale do moji 8x56 stoji 4,50 eur a do 9x56 5,10.... :?
Jinak tyhle debaty jsem absolvoval uz mockrat, ale nkdy jsem neslysel argument, ktery by me primel zmenit nazor, a sice ze pokud nekdo nema na patrony, nema na myslivost a lov jako takove. V rocnich nakladech na myslivost mi delaji naboje mensinovou polozku a to strilim obvykle ne desitky, ale stovky kulovych ran rocne, kdyz pocitam i strelnici, a to nepocitam broky a malorazku.

Jinak original hlaven pro Mannlicher podle puvodnich norem ti vyrobi ve Ferlachu, a v pripade zajmu bych ti asi dokazal dodat kontakt, ale ta hlaven vyjde tak na 15.000 ceskych.

Nechci byt moc OT, tak k domaci uprave naboju dodam jen, ze jsem nikdy moc nechapal, proc ma nekdo potrebu strilet na zver 7,62x39 obecne, natoz kdyz mu nevyhovuje zadne provedeni naboje....
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Rogam
Zkušený diskutér
Příspěvky: 519
Registrován: sob 13.8.2011, 20:09

Re: 9x56 Manlicher-shonauer

Příspěvek od Rogam »

Kynoch má taky v nabídce 9.5mm Mannlicher Schoenauer: http://www.kynochammunition.co.uk/9-5MS.htm Pro ČR ho zastupuje: http://www.ferlachguns.com/
bravos
Nový návštěvník
Příspěvky: 1
Registrován: úte 27.8.2013, 8:37

Re: 9x56 Manlicher-shonauer

Příspěvek od bravos »

Vážení, nemou sehnat náboje do kulovnice Mauser, ráže 9x57, díky za info
michalos
Zkušený diskutér
Příspěvky: 589
Registrován: pon 17.11.2008, 8:26
Bydliště: Blanensko

Re: 9x56 Manlicher-shonauer

Příspěvek od michalos »

A z kama si..?? A kde ses všude ptal..??? Bylo by dobré toto zveřejnit, ať se okruh zůží.
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: 9x56 Manlicher-shonauer

Příspěvek od Zbrojovák »

No nevím proč se zde motají jiné ráže a nepíše se k tématu 9x56MSch???
Jinak OT k té 9,5x57MSch. Doporučuji buť nechat vyrobit hlavňovinu dle CIPu na zakázku Kunou, ale pak kupovat originál patrony (nebo sehnat origo střely a přebíjet) - to by odpovídalo hystorickému originálu. Anebo tam vrazit vývrt 375HH třeba od Lothara, a nechat přebíjet z nábojnic 30-06 a lehkých střel pro 375HH - toto udělá třeba Czuch. A tak podobně jsem to měl já. Laboraci kterou jsem měl vyzkoušenou a funkční byla Hornady interlock 17,5g, vo 670m/s, je to na ten náboj našláplé, ale ještě funkční.
Co do výběu střel, laborací, je pro lov lepší ta 9x56, která se dá našlápnout na úroveň 9x57, lehčí střelu a vyšší rychlost, pak je z toho větší sestra 8x57, což ideál v Evropě na vše. Zkušenosti s ní má třeba tady Pufr a pozitivní.
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Marek23
Nový návštěvník
Příspěvky: 2
Registrován: stř 11.3.2020, 12:13

Re: 9x56 Manlicher-shonauer

Příspěvek od Marek23 »

Pufr mám v tejto ráži guľovnicu a potreboval by som strely Hornady 250grain TM. Kúpil som náboje od fa. Waffen Dorfner 80KS(16,5g - V0=700m/s) čo som okamžite prerobil na 608m/s. A to neni všetko. Zo 7ks 2ks nevystrelili, takže aj zápalky boli vymenené. Vedel by si mi v tomto pomôcť?
Odpovědět