7.62x39

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
Delta508
Nový návštěvník
Příspěvky: 9
Registrován: sob 17.9.2011, 11:17

7.62x39

Příspěvek od Delta508 »

Zdravím pánové,
dovolte, abych se s Vámi podělil o nadšení z jedné povedené přestavby (tedy podle mě). Předesílám, že se nejedná o moji práci. Jde pravděpodobně o cz 858 přestavěný na loveckou kulovnici. Vím, že mezi pány mysliveckými mazáky není zbraň ani munice příliš ve vážnosti, zajímalo by mě tedy, jestli by mě vyhodili i s takovýmhle kouskem. Dík.

http://www.gunexpert.cz/images/20000325 ... 022744.JPG
Uživatelský avatar
MiraDuchek
Zkušený diskutér
Příspěvky: 519
Registrován: sob 24.1.2009, 14:44
Bydliště: Malměřice

Re: 7.62x39

Příspěvek od MiraDuchek »

Mě zaujala ta pažba,to je dělaný nebo koupený?
CZ 550 medium,7mm rem.mag.+Swarowski Z6i 2,5-15
Ruger No.1 9,3 x 74 R, Meostar 7x56
Stafordšírský bulteriér Alli Staf Anatol,Christopher Blue Nijada
http://jana-duchkova.webnode.cz/
Uživatelský avatar
roedear
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 418
Registrován: pon 13.10.2008, 14:27

Re: 7.62x39

Příspěvek od roedear »

Já bych tedy určitě nevyhodil, spíš bych chtěl adresu na toho, kdo dělal tu přestavbu :D
Skalák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 361
Registrován: čtv 14.6.2007, 9:26
Bydliště: Horní Adršpach

Re: 7.62x39

Příspěvek od Skalák »

Je to zajímavé, ale o loveckou kulovnici se dle mého názoru nejedná. Jedná se spíše o něco jako odstřelovačka.
LOVU ZDAR!!!
Sauer 202 Highland - 270W, Meostar R2 2-12x50 RD
ČZ 527 - 223 Rem, Artemis 2100 7x50 RD,
ZKK 600 - 30.06 Spr. Yukon Photon 4,5x42 RT
IŽ 27 E - 16/16
Drsnosrstý jezevčík Cit od Aglaii
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: 7.62x39

Příspěvek od fesoj »

U nás ve sdružení mají 3 členové osmapadesátku v civilní verzi. Raději to ani moc nenosí, protože jsou terčem kritiky, že to vypadá, jako kdyby šli na banderovce. Tady vidíme, že i takové armádní kopyto jde přestavět na celkem elegantní zbraň. Mně osobně se ten kousek líbí. Jen by mě zajímalo, zda to má také nějak upravenou spoušť, která je u běžných armádních zbraní dost tvrdá. A je fakt, že osmapadesátka je docela přesná zbraň - střílíval jsem s ní na krajských i celostátních přeborech, takže vím, o čem mluvím - a to šlo o normální seriový kus, přidělený na služebnu, bez jakýchkoliv úprav. Tomu, kdo tu úpravu dělal, gratuluji. Povedla se mu - a vlastnosti osmapadesátky jsou takové, že si tenhle slušivý obleček do lesa opravdu zaslouží. Mimochodem, slyšel jsem, že ve srovnání s ruským kalašnikovem je SA-58 v porovnání přesnosti střelby o třídu výš. Co je na tom pravdy, ví o tom někdo něco bližšího ?
Kritériem pravdy je praxe.
Delta508
Nový návštěvník
Příspěvky: 9
Registrován: sob 17.9.2011, 11:17

Re: 7.62x39

Příspěvek od Delta508 »

Omlouvám se, ale nejsem schopen odpovědět na Vaše dotazy. K předeslanému přiznání, že nejsem autorem přestavby, musím s politováním dodat, že nejsem ani šťastným majitelem této zbraně. Pouze jsem našel obrázek na stránkách Gunexpertu, který se věnuje modernizacím sa58. Protože mně osobně se velice líbí, chtěl jsem znát Váš názor nejen na vzhled, ale i na vhodnost použití platformy cz858 pro lov zvěře. Tož lovu a lesu zdar.
Jiří K.
Zkušený diskutér
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 17.1.2008, 6:55
Bydliště: Ostrava

Re: 7.62x39

Příspěvek od Jiří K. »

Nevím proč by munice neměla být ve vážnosti. Ti co měli možnost přesvědčit se o učincích této malé " osmičky " mi jistě dají za pravdu. Jen je třeba zvážit co ještě zvládné a co ne.
Sice si myslím, že diskuze k dané přestavbě by měla být někde jinde, ale i přesto se vyjádřím.
Co se týče pažbení odvedl tvůrce vynikající práci. Proč majitel si nechal doplnit tuto zbraň o bipod mi uniká. CZ 585 je totiž pouze zcivilněním Sa vz.58 a její přesnost odpovídá době zadání pro výrobu této útočné pušky. Během "vojny" jsem měl možnost střílet ze dvou Sa 58 jeden byl vynikajíci ( po střelbách opušťak), druhý pouze nějaká kropička.
Jen tak pro zajímavost, další odkaz na stejné stránky s jakých je ona přestavba :
http://www.gunexpert.cz/news/strelba-s- ... -a-bipodu/
Jinak tyto zbraně ( dle stránek výrobce sportovní) nemají v myslivosti co dělat. Pro loveckou úpravu mi zde hlavně chybí neodnímatelná schránka s omezený počet nábojů. Pokud jste se u těchto "samopalníku" ještě nesetkali s experty co v leči stojí s klasikou na třicet, tak vám gratuluji.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: 7.62x39

Příspěvek od fesoj »

Proč "chybí neodnímatelná schránka"? Vždyť je spousta loveckých zbraní v zásobníkovém provedení a do toho zásobníku, který je na snímku, by určitě nebyl problém vložit omezovač, aby vyhovoval zákonu. Co se týče použití "klasiky na 30", a zvlášť na společné akci, to je jasné porušení zákona a vedoucí honu má plné právo, ne-li povinnost použití zakázat, případně střelce poslat domů - jenže ruku na srdce, kdopak to udělá, zvlášť jedná-li se o nějakého platícího hosta.
Kritériem pravdy je praxe.
Lesomil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 455
Registrován: úte 04.1.2011, 19:29

Re: 7.62x39

Příspěvek od Lesomil »

Zdravím diskutéry :)
Ani po opětovném přečtení tématu jsem nenalezl zmínku o tom, na kolik nábojů je zásobním vyčnívající ze zbraně na snímku...
Tedy dle mého laického názoru může být na dva náboje (nebo taky na pět nábojů).... Vzhledem k tomu, že se tam taky musí vejít pružina, klidně bych hádal dva náboje. Tato zbraň po zveřejněné úpravě vypadá velmi hezky, bohužel s bipodem spíše sportovně, než lovecky.... Jinak ani mně nesedí lovec v maskáčích (případně v "hejkalu" ) třímající "kosu" na společném lovu... Za hračku na obrázku, by se ale stydět nemusel.
rejd
Nový návštěvník
Příspěvky: 13
Registrován: úte 13.3.2007, 9:36

Re: 7.62x39

Příspěvek od rejd »

Na těhle stránkách je něco podobnýho na prodej už delší dobu :
http://www.terc-zbrane.cz/index.php?id= ... dej-zbrani

- je to první odkaz u samonabíjecích kulovnic.
pultik
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 150
Registrován: ned 11.10.2009, 19:42
Bydliště: Královehradecko

Re: 7.62x39

Příspěvek od pultik »

Zasobnik na snimku je na tri naboje a pazba delana na zakazku.
nechci delat reklamu, ale pripadne info u majitele firmy na jejich mailu info@gunexpert :D .cz
Lesomil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 455
Registrován: úte 04.1.2011, 19:29

Re: 7.62x39

Příspěvek od Lesomil »

No, tak to je vlastně škoda, když je zásobník na tři náboje..... :oops: Kdyby byl na dva a třetí do hlavně, je to podle regulí a v klidu. Vím už ale, že puškaři předělávají (na výslovné přání) kosy na dva náboje. I když jsem se s mnoha kusy nesetkal... Jako vysloužilej voják a.t.d. jsem si vlastně se Sa-58 hrál celý život a mám k němu dost vztah... (jako pracovní nástroj) Na myslivost by to mělo být (z estetických důvodů) používáno až po na odkazu zřejmých úpravách.... No ale.... někteří (mnozí) si spočítají cenu zbraně, cenu náboje (kapacitu) a není co řešit. Nějaké jistě dost drahé úpravy jsou již pro ně zbytečné.... Co na tom, že je slyšet kritika.... Co je v mrazáku, to se počítá.... :oops:
Lesomil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 455
Registrován: úte 04.1.2011, 19:29

Re: 7.62x39

Příspěvek od Lesomil »

Ještě dodatek.... je to vlastně nejlevnější samonabíjecí kulovnice na trhu :oops: :wink:
pultik
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 150
Registrován: ned 11.10.2009, 19:42
Bydliště: Královehradecko

Re: 7.62x39

Příspěvek od pultik »

No vlastne je to tak - na kolik naboju chcete zasobnik?
zasobnikova sachta se nijak neupravuje a pasuje tam i 30tka
Delta508
Nový návštěvník
Příspěvky: 9
Registrován: sob 17.9.2011, 11:17

Re: 7.62x39

Příspěvek od Delta508 »

Taky mně to přijde jako zajímavý poměr výkon x cena. Když srovnám internetové ceny nábojů ráže 7,62x39 třeba s takovou 308win (což je taky původně vojenská 7,62x51NATO, jestli se nepletu a nepatří mezi nejdražší), je to cca 5,50Kč proti nějakým 39kč. A to je zatracenej rozdíl pro někoho, kdo chce taky pravidelně trénovat na střelnici a nepatří mezi horních 10tis. Jenže jsem se zase setkal s názorem, snad prý odborníka testujícího střelivo, že 7,62x39 je vzhledem k energiím údajně přímo nelegální pro lov spárkaté zvěře. Tak nevím. Jedni ji chválí jako přiměřenou našim podmínkám a šetrnou vůči zvěřině, jiní zase zatracují. Já tedy nechápu, proč by zbraň, která prý dokáže složit vzrostlého a adrenalinem napumpovaného chlapa na hypotetických 800m (deklarovaný účinný dostřel SA 58), nedokázala složit na 150 - 200m cokoli žijícího v našich lesích (samozřejmě když se trefím). Tu obzvlášť velkou a nebezpečnou zvěř (zubry a medvědy) už stejně vyhubili pra-pra dědečkové předovkami. Tím nechci podceňovat blbě trefeného a řádně nas... kňoura.
Odpovědět