Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

Pokud stačí dvakrát - opakovaně běžným způsobem zkalibrovat tak fajn - asi budou některé nábojnice pevnější - pružnější, než s jakými výrobci tvé matrice počítali - viz žíhání atd.

Vyskytují se ale případy, kdy kolize nábojnice s komorou jedné konkrétní zbraně je např. mimo kalibrovanou část nábojnice (nad drážkou pro vytahovač) a pod. I u takových nábojnic je možná "náprava" (například - pro zmiňované nábojnice .308W použitím zkráceného držáku nábojnice a matrice 30-06, kdy krček a větší část dosedacího kuželu zůstane neovlivněná a rozměr "P1" se zkalibruje). Takových závad je více druhů a řešení se většinou najde - když víme, kde přesně máme hledat :)

Prvním předpokladem úspěšné práce proto v podobných případech zůstává "vyšetřit" místo konfliktu na nábojnici - případně u "sypanin" ,jaké popisuje Kordit - pak třeba vytřídit druh "závadných" nábojnic atd. (u puškových nbc. to málokdy jsou tisíce ks - takže je lepší tomu těch pár minut dát - než se trápit na střelnici nebo nedejbože potmě v lese :?

Nastavení matrice 1/8 nebo 1/4 otáčky pod horní úvrať beranu lisu záleží na konstrukci lisu - celkové tuhosti a způsobu vymezení horní úvrati. Z pohledu kalibrace byly asi nejkomfortnější starší lisy, kde pákový mechanizmus umožní přejít při pohybu pákou dolů až za úvrať - tam vím, že jsem využil maximální sílu lisu a cítím odpor při průchodu horní úvratí - dvakrát - jednou při pohybu pákou dolů a podruhé při zvedání páky nahoru. Moderní lisy mají většinou horní úvrať vymezenou dorazem na pákách lisu (což je výhodné pro uniformitu usazení střely - celkové délky náboje). Pokud pak nastavím spodní okraj matrice 1/4 otáčky (cca 0,5 mm) pod horní úvrať, může se u lisů pevnější konstrukce stát, že nevyužiji ke kalibraci maximální sílu neb se do horní úvrati vůbec nedostanu - což je škoda a moje zbytečná dřina :?
(pak jsou i matrice u kterých výrobce přímo předepisuje nastavení např. jednu otáčku pod horní úvrať - Lee Collet - by nedošlo tlakem maximální silou lisu ke zborcení kleštiny kalibrující krček nábojnice)
Pufr
Begy
Nový návštěvník
Příspěvky: 5
Registrován: sob 05.4.2014, 14:43

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Begy »

Potřeboval bych poradit od zkušenějších.
Nemohu najít v manuálu explosie dávku pro prach S070 pro ráži 270 win. střela 156 gr. norma vulkán.
Máte někdo zkušenost kolik prachu sypat ?? Doteď jsem přebíjel jen 130 a 150 gr. střely a ty se daly najít.
bon
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 477
Registrován: úte 04.9.2007, 16:46
Bydliště: Vysočina

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od bon »

2Begy: Pro stejný typ střely a shodnou šarži prachu bude rozdíl mezi max. navážkou pro 150gr nebo 156gr střelu malý - cca 1gr prachu. Záleží za jakým účelem chceš přebíjet. Pokud na přesnost, tak začni klasicky max. navážka snížená o 10% a potom po 0,5gr nahoru a zkoušet. Pokud chceš být na max. výkonu, tak začni 5% pod maximem a odtud jdi nahoru a sleduj projevy zvýšeného tlaku. Pro 270W používám pro lov střelu 150gr Nosler Ballistic Tip Hunting, navážku 54gr Lovexu S070 a OAL náboje 84,5mm.
Begy
Nový návštěvník
Příspěvky: 5
Registrován: sob 05.4.2014, 14:43

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Begy »

Mám to pro lovecké účely, srnčí + černá, vysoká příležitostně. BT 150gr jsem přebíjel dřív a dával pod něj TU 5000 48,4gr. Tehdy se mi zdál dost měkký a lišky to půlilo. Pak jsem přešel na IB 130 gr nejdřív s prachem AC 4350 49,5 gr a potom TU 5000 51gr.
to bylo dost rychlý ale podlitiny to moc nědělalo. Srnčí ale hůř značí a málo kdy zůstávalo na nástřelu. Dobře to ale barvilo. Černá byla do 40 metrů od nástřelu. Teď chci skusit něco měkčího, tak proto ten vulkan.Dík za tip, vyzkouším a uvidím co se osvědčí.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

Pro Lovex S070 prodávaný v posledních cca čtyřech letech bohužel nejsou v QL upotřebitelná data, takže nejracionálnější postup bude, jak radí Bon :?
Pufr
Jirka83
Zkušený diskutér
Příspěvky: 566
Registrován: sob 16.6.2007, 19:15
Bydliště: Jičín
Kontaktovat uživatele:

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Jirka83 »

Ahoj,
rád bych požádal některého z majitelů novější verze QL, jestli by mi nemohl zjistit 75% a maximální navážku pro ráži 6,5x55SE, střelu HDY GMX 120gr. Prach N150 a OAL 79,7mm. Nějaký výpočet jsem si doma ve starší verzi udělal, ale musel jsem trochu natáhnout střelu barnes TSX a trochu se tomu bojím důvěřovat... Klidně i do SZ.

Díky,

Jirka
kozlice Zabala Hermanos 12/76 XL 90
kozlice Rizzini 20/76
kulobrok Merkel 8x57JR/16 + hlavně 16/70
ZKM 451 .22 LR
ZKK 601 W243
BO 98 LW 8,5x63REB
FN 1907 6,35Browning
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

Mi dal QL pro uvedený náboj a tlak blízký Pmax 380 MPa náplň 2,67g VVN 150; V0 cca 850 m/s
Pufr
magoda
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 183
Registrován: pát 08.1.2010, 9:14
Bydliště: pha-východ

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od magoda »

Lesu lovu,v pátek jsem byl v nově prestehovane prodejně anděl prebijeni...odstěhovali to za libenske nádraží naproti sázce,pánové čuměl jsem jak blázen,kdo z vás někdy ve starém krámě nakupoval ,a ví jak to tam vypadalo....tak teď bude koukat s bradou u kolen!!!!!!nová prodejna je krásná obr veliká,přehledná,s velkým výběrem,kompletní výběr puskohlefu sightron,bude velká série deon march,zatím tři kousky.a naskladnuji do regálů a rovnají,prodejna bude mít parametry evropského krámu,to vám gatantuju,koukal jsem jak vrána.bomba!!!konečně vše přehledné a srovnane.doporučuju vidět....Lesu lovu magoda
Jirka83
Zkušený diskutér
Příspěvky: 566
Registrován: sob 16.6.2007, 19:15
Bydliště: Jičín
Kontaktovat uživatele:

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Jirka83 »

Já už od Pavla Cinka nakupuju delší dobu a musím říct, že se to s p. Soukupen nedá srovnat. Ochotnej, vstřícnej a dokáže sehnat spouztu věcí, které ostatní pouze slibují...

Omluva za OT.
kozlice Zabala Hermanos 12/76 XL 90
kozlice Rizzini 20/76
kulobrok Merkel 8x57JR/16 + hlavně 16/70
ZKM 451 .22 LR
ZKK 601 W243
BO 98 LW 8,5x63REB
FN 1907 6,35Browning
František Fořt
Věčnej rejpal ;-)
Příspěvky: 662
Registrován: pon 09.10.2006, 11:25

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od František Fořt »

Ano, ale na rozdíl od Soukupa (když fungoval), který v tom bordelu vždycky někde vyhrabal kdejaký šroubek nebo shellholder a prachu dle libosti navážil, tady na každou druhou otázku odpovídají "to teprve bude".
Pokud tihle noví doskladní takový rozsah sortimentu včetně různých drobností pro přebíječe, jak to měl Andel, bude to super.
Taky už jsem jim říkal, že spousta lidí prostě chce přijít před víkendem se seznamem věcí na ládování a taky si hned většinu odnést. Tak se jim to třeba povede, protože je to určitě velká investice.
Vojta
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1001
Registrován: pát 11.5.2007, 15:16
Bydliště: Královéhradecko

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Vojta »

Chtěl bych se zeptat, zda někdo přebíjíte aktuálně ráži 8x57 JS? Jde spíše o mou zvědavost, protože sám nepřebíjím. Mám doma nějaké nábojnice, co se mi střádají a přemýšlím co s nimi. Pokud by je někdo přebil, jaké jsou náklady na jeden náboj? Zajímala by mně třeba střela nosler partition nebo norma oryx. Můžete mi to někdo hodit třeba do SZ? Díky
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

K "Andělovi - Cinkovi" - když už to zde probíráme - jsem byl příjemně překvapen, samosebou není vše hned, ale výběr střel je slušný už v současné chvíli, s nalezením cesty pro prodej prachu - tuzemského i ze zahraničí - bojují celkem statečně. K tomu přidávají takové špeky, jako plnou vitrínu Sightronů, velký výběr matric Wilson (ale i jiných). Znalosti obsluhy na jedničku (co kus, to střelec a "handloader") a třeba u zaměřovačů Deon - špičková záležitost za špičkovou cenu - ale ceny jedny z nejlepších co jsem viděl (nešjlepších pro zákazníka :) - srovnatelné s UK - což znamená, že nejde o žádnou pohodlnou "Německou cestu" ale dovoz přímo od výrobce.

Jestli najdou hned náhradu třeba za nějakou prasklou pružinku na AmmoMaster nebo jim bude stát za to se tím zabývat jsem zatím nevyzkoušel :)
Určitě ale budou schopní ten problém pochopit a pokonverzovat o něm s Vámi :D
Pufr
johnyc77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 764
Registrován: stř 07.5.2008, 11:07
Bydliště: Západní Čechy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od johnyc77 »

A fungují jí jim nějaké webovky?
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

Odpověď je myslím jednoznačná - Nefungují :)
Jejich web je z IT pohledu asi podařený, pro částečně poučeného zákazníka jsou tam užitečné asi jen kontakty (http://sportdefence.cz/).
Taky jsem hned upozorňoval, že v tom dnešním marazmu, kdy člověk může někdy čekat měsíce a měsíce a v telefonu slyší "Davida Abraháma" vždy znovu "příští týden čekáme dodávku" a nakonec třeba, "já se omlouvám ale z prodejen mi to rozebrali dřív, než jsem si vzpomenul na Vaši objednávku", tak zboží skladem je zboží skladem. A mnoho lidí po čase může své projekty přehodnotit nebo prostě jen zkusit to, co je právě dostupné :?

Prý ještě ani úplně nezpracovali "dědictví" po Martinu Soukupovi.
Web s aktuální nabídkou by se u téhle prodejny samosebou hodil, že je to halda práce (a nafurt) je taky jasný :?
Pufr
Uživatelský avatar
Durell
Zkušený diskutér
Příspěvky: 731
Registrován: stř 25.1.2012, 16:43
Bydliště: PB-SK

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Durell »

V rámci volneho času som si prevážil nepoužitú 100-ku nábojníc 6,5-284 Norma od výrobcu Lapua, s nasledovným výsledkom.
6,5-284 Norma - LAPUA [gr] [g] Odchylka [%] [ks]
MIN 196,36 12,724 99,52% 64
Priemer 197,32 12,786 100% 1
MAX 198,90 12,889 100,80% 35
Max-min 2,54 0,165

Nin,max a priemernú nábojnicu som ozápalkoval a zvážil objem vody ktorá sa do nej vojde
Dlžka nábojníc 54,9 mm
Vodný objem zapalkovanej nábojnice cm3
Nábojnica č. 31 Max gr 4,197 Priemer
Nábojnica č. 1 Aver gr 4,237 4,226
Nábojnica č. 51 Min gr 4,243
Nábojnica QL 4,285

Som si to nahodil do laborácie v QL a zostal som udivený pri QL objeme a P 95% po prepísaní objemu nábojnice za zmeraný min objem tlak stúpol o 200 bar čo mi príde už dosť a je to tesne cez maximum . Takže začinať 10% pod P max je možno aj málo a to bola len nábojnica. :)
Samozrejme navlhnutá zápalka pôjde von !
SAUER 202- 9,3x62, Swarovski z6i 2-12x50, Blaser R8 PS 6,5x284 Norma , Zeiss VICTORY V8 1.8–14x50, CZ 550 - 6,5x284 Norma Nightforce SHV 5-20x56, Sig-sauer 2022 spc 9mm Luger, zeiss conquest hd 8 x 42,Leica Rangemaster - 1600 B CRF
Odpovědět