Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
vasil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 367
Registrován: čtv 07.12.2017, 18:14

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od vasil »

moje chyba! Jak se řekne číslo 158, tak to mám spojené s 357střelama. Devítky mám podvědomě přiřazené k číslům 95, 115, 124 a 140
sypu si popel na hlavu, následující týden chodím kanálama

no a 366 jsem to korunoval. 366 bývala moje puška..
Citron
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 284
Registrován: stř 18.4.2007, 21:10
Bydliště: Příhraničí

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Citron »

Pěkný večer,
prohodil by mi někdo ochotný následující QL? (neb manuál Lovex některé věci neví a nezná, úplně nechci závěr mezi zuby :))
Zbraň: CZ 557, ráže 243 win, twist 1:10. Nábojnice Geco, zápalka SellBell LR. Střela je Sierra TGK - 90 gr Gamechanger.
Prach Lovex D73.6 a S065.
Pokud nemáte data pro střelu, tak je kvůli mě nehledejte, budu se řídit nejbližší těžší střelou, pro kterou data mám v případě obou prachů.
Předem děkuji.
CZ 600 223 rem + Delta Stryker 5-50x56. ZKM 456 mod. 2 + Vortex PST II 5-25x50.
Pomalu, hlavně se neukvapit.
DoDo
Nový návštěvník
Příspěvky: 30
Registrován: pon 29.10.2018, 16:17

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od DoDo »

Stejna zbran, podobna strela.
90gr sierra.png
90gr sierra.png (37.47 KiB) Zobrazeno 4383 x
DoDo
Nový návštěvník
Příspěvky: 30
Registrován: pon 29.10.2018, 16:17

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od DoDo »

Pro Lovex S065 tady mam jen VLD 88gr
Přílohy
vld88gr.png
vld88gr.png (58.87 KiB) Zobrazeno 4380 x
Citron
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 284
Registrován: stř 18.4.2007, 21:10
Bydliště: Příhraničí

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Citron »

Děkuji za data.
Koukám, že rychlosti jsou třeba oproti 95 gr SST poměrně vysoké.
CZ 600 223 rem + Delta Stryker 5-50x56. ZKM 456 mod. 2 + Vortex PST II 5-25x50.
Pomalu, hlavně se neukvapit.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

Porovnávej i celkovou délku náboje (C.O.L.), ta má na náplň a výkon významný vliv :?
Pufr
Citron
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 284
Registrován: stř 18.4.2007, 21:10
Bydliště: Příhraničí

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Citron »

Tak na to jsem úplmě zapomněl.
Ač se to nezdá, tak mi povysunutí střely u 243 o 1 mm vpřed udělalo 4 cm na 100m dolů...
Ikdyž, mě ta rychlost sice překvapila, ale důležitý je, jak to bude fungovat v cíli, to je pro mě to nejdůležitěší...
CZ 600 223 rem + Delta Stryker 5-50x56. ZKM 456 mod. 2 + Vortex PST II 5-25x50.
Pomalu, hlavně se neukvapit.
DoDo
Nový návštěvník
Příspěvky: 30
Registrován: pon 29.10.2018, 16:17

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od DoDo »

4cm pokles ve 100m se mi odhadem zda hodně, pro změnu OAL o 1mm, pro střelu s G1 0,49. Sierry TGK jsem strilel v 7mm, nejlepší výsledky byly pro jump 0,4-0,5mm. Ideálně si změř u své zbraně OAL s takhle usazenou strelou a postni sem, někdo ti to hodí do QL a uvidíš.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

Ten pokles nebude samozřejmě balistikou, ale jiným časem výletu střely z ustí - jinými kmity hlavně :?
Pufr
Citron
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 284
Registrován: stř 18.4.2007, 21:10
Bydliště: Příhraničí

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Citron »

Tak OAL jsem měřil, výše uvedená délka je taková, střela drží v krčku na dostatečné délce válcové (vodící) části (beru jeden průměr). Na dotyk k drážkám by mi držela cca 3 mm ve vodící části, holt daň za boat tail a celkovou délku. Pod 1 průměr na uchycení se mi jít nechce, mám to jako střelu na lov, tak si nemyslím, že by to bylo vhodné.
Snad v této kombinaci něco najdu, co bude mít vhodný rozptyl. Pokud ne, tak jsem by ve slepé uličce a v klidu se vrátím k SST.
CZ 600 223 rem + Delta Stryker 5-50x56. ZKM 456 mod. 2 + Vortex PST II 5-25x50.
Pomalu, hlavně se neukvapit.
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1403
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Choochoo007 »

Kdyz to zaskrtis tak by to nemuselo vadit, ze nedodrzis delku. Na lov jak rikal, figi bych to radsi skrtil. Pokud skrtis stejnomerne neni problem. Tovarny jsou taky zaskrceny.
Do 557 by to nemuselo vadit, naboj vcelku v klidu, bez nejaky vetsich sil zaskoci do komory.
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
Jiskra
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 375
Registrován: stř 10.3.2010, 9:11

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Jiskra »

Tovární náboje jsem dost dlouho nekupoval a pokud ano,byly to náboje firem Sako,Norma , Blaser,Raug a možná ještě další. Zaškrcené nebyly ani jedny. Tak bych to tak kategoricky netvrdil. Doufám,že se nepletu.
vasil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 367
Registrován: čtv 07.12.2017, 18:14

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od vasil »

k tomu škrcení..puškové střely, které lehce pojistím factory crimpem jsou tréninkové náboje 308 se střelou FMJ boat tail 147gr, kde je válcová část tak 4mm anebo v případě, kde zalisováním střely dochází ke kompresi prachové náplně. Jinak nenacházím důvod
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

Mi už se moc nechce znovu řešit škrtit/neškrtit, byť jsme se o tom vždy krásně pohádali, takže pro sledovanost fóra je to jednoznačně prémiové téma :D

Kdysi jsem pro ZKK600 s typicky nadměrnou komorou 30-06 (použil jsem tehdy na zkoušku i pár fireformovaných nábojnic ráže 6,5x65RWS - tak byla ta komora ve všech směrech větší) nabíjel Sierra 180 gr SP na kontakt s vývrtem L6= necelých 92 mm, střela byla v nábojnici cca 2,8 mm. Prach AAc3100/Lovex S071 s náplní cca 61 grs zaplňoval S&B nábojnici až po ústí. Takže jsem použil Lee Factory Crimp. Náboje byly velmi přesné - tři zásahy/100m se obvykle dotýkaly - na použité ZKK z druhé ruky tehdy pro mne velmi neobvyklé :?

Po čase jsem zjistil, že moje Lee F.C. matrice zřejmě zužuje ústí nábojnice nadměrně, dokonce že zužuje nadměrně i střelu v nábojnici. U některých nábojů dokonce došlo k tomu, že pružný krček "odskočil" od střely usazené v něm jen cca 2,5 mm a zmáčknuté (v podstatě v dnové části) kleštinou. Střely se trochu "viklaly", s několika střelami šlo v ústí nábojnice dokonce maličko pootočit - jak s nějakými "odpadovými" 22LR náboji.

Hned jsem tyhle náboje vyřadil z loveckého použití (stejně jsem je vzhledem k délce schránky ZKK musel nabíjet "po jednom"). Jaké ale bylo moje překvapení, když jsem je pak střílel do terče - přesnost na úrovni cca 0,4 MOA zůstala zachovaná.

Vysvětluji si to tak, že mírně uvolněné střely se "centrovaly" do přechodového kuželu (stopy po kontaktu s polemi vývrtu se tvořily) a průtlačný odpor nastupoval hned s prvním pohybem střely, takže rozdíly ve výtahové síle se neprojevily výrazně negativně - výrazným rozptylem děje vývinu rány/rychlostí střely (svá hradla jsem tehdy ještě neměl, rychlost jsem měřil jen při "piplání" úplně nového náboje).

Takže ke škrcení bych přistupoval jako k operaci, která - pokud už si opravdu nevím rady - může v některých případech s rozptylem na úrovni třeba 2-3 MOA pomoct stáhnout tuhle hodnotu třeba na lovecky přijatelných 1,5 MOA ... :)

Diskutovat lze skoro nekonečně.
Při škrcení Lee F.C. matricí asi nebude špatné kontrolovat excentricitu usazení střely v nábojnici před a po škrcení - by člověk věděl, co mu ta konkrétní kleština s nábojem dělá ...
Pufr
vasil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 367
Registrován: čtv 07.12.2017, 18:14

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od vasil »

zaplnit prachem nábojnici až k ústí, tomu říkám výzva :lol:

mám jeden filozoficko-technickej dotaz, pořád přemítám to přebíjení 450Bushmaster a vhodnost prachu. Vím, že tam půjde ta S40 ale nešla by čistě teoreticky i S060? Pamatuju si, že se ekvivalentem Aac2015 dá plnit i např 45-70.
Když se podívám na objem grejnů H2O nábojnic, tak je to 58 v případě 450BM a 75 v případě 45-70.
Bude to fungovat? Pak bych měl na všechno doma jeden prach..
Odpovědět