Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od dalas »

Já bych postupoval asi takto. Jednu nábojnici vystřelenou z Tvé zbraně bych si nechal okrčkovat. Pokud to pro Tebe znamená komplikace, prostě z nábojnice odřízni krček. Takto upravenou nábojnici dej v shell holderu do horní úvrati lisu a s citem dotáhni matrici (pokud budeš dělat s okrčkovanou nábojnicí, demontuj expander). V této poloze dotáhni aretační matici. Pokud budeš matrici používat i na full formát změř si mezeru mezi matricí a shell holderem a nech si vyrobit, nebo vyrob sám vymezovací podložku, kterou při seřizování položíš na shell holder, dáš lis do horní úvrati a zašroubuješ matrici na dotek s podložkou. Tím máš zaručeno opakovatelné částečné formátování, kdy nebude formátováno tělo a ramena nábojnice, ale jen část krčku.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

4 mm zkalibrované části krčku budou stačit určitě (vyzkoušeno z kalibrace "nepříslušnými" Wilson matricemi), možná i o něco málo méně, netroufnu si tvrdit kolik.

Při tom odřezání krčku by se nesmělo nic zdeformovat, což na tak tenkostěnné věci jako je mosazná nábojnice není úplně snadné (asi postupně zkracovačkou ...).

Ale docela dobře je cítit i odpor při kalibraci - už při zvednutí matrice o 1 mm je výrazně nižší.
A u nevyžíhané, předchozím vystřelením ztvrdlé nábojnice je pak už i významná část takové "šetrné kalibrace" v oblasti pružné deformace ...
Pufr
Waswaq
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 114
Registrován: pát 23.5.2014, 20:58

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Waswaq »

Myslím že to chápu a zvládnu. Díky pufře i dalasi za vaše rady :wink:
Waswaq
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 114
Registrován: pát 23.5.2014, 20:58

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Waswaq »

Tak pokouším se už podruhé vložit obrázky, snad to tentokrát klapne.
Aby byl nějaká konkrétní konec dnešní litanie, kterou jsem vedl s Pufrem, přidávám fotku částečně zformátovaných krčků - 4mm zformátováno, zbylé 2mm dle komory. Je to výsledek podložky o síle 1,75 mm. Jako bonus vkládám cip normu s dopsanými rozměry měřených mikrometrem - FL formátovaná nábojnice, neformátovaná nbc (otisk komory) a parciální formátování :wink:
Myslím, že dobrý začátek...
Ještě jednou díky!
Přílohy
Rozměry nábojnic
Rozměry nábojnic
IMG_1.jpg (40.04 KiB) Zobrazeno 6106 x
formátování krčků u 6,5x65 R RWS
formátování krčků u 6,5x65 R RWS
IMG_2.jpg (17.6 KiB) Zobrazeno 6110 x
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

Pěkné!
No, a teď - když jsi to tak výborně změřil a už jsi vlastně skoro profík :) - by byla vhodná chvíle, podívat se i na souosost těch parciálně zkalibrovaných krčků s tělem nábojnice. Otočit je v nějakém prizmátku pod soustružnickým indikátorkem. A pokud budou "házet" řekněme víc než 0,15 mm, zkusit třeba nastavit expander v kalibrační matrici hodně nahoru - tak, aby při vytahování nábojnice dolů najel krček na pracovní část expanderu ještě když je část krčku nahoře alespoň 1mm držená tělem matrice - to někdy souosost celkem zlepší (Forster matrice jsou tak dělané standardně).
Zápalky bys samosebou musel vypíchnout napřed nebo něčím ručně ... :)

Ale třeba to bude pěkně lítat rovnou :) :!:

P.s. - v té tabulce nahoře jsi asi neměřil P1 - to je schované v držáku nábojnice a "normální" matricí se nekalibruje - proto jsou ty Tvé hodnoty i před kalibrací o něco nižší ...
Pufr
Waswaq
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 114
Registrován: pát 23.5.2014, 20:58

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Waswaq »

No to bude problém. Nemám žádnej indikátor. Ale ten expander by šel vymontovat nahoru rovnou. Mám odzapalkovaci matrici, takže to nebude problém. No a pak zkusím párkrát vystřelit a uvidíme.
To P1 je ve skutečnosti asi 5 mm nad rantlem kde se ještě otiskne matrice na těle nbc. V podstatě jsem si chtěl změřit jak moc, a o kolik se rozměry nbc formátováním mění. Musím říct, že pro představu co udělá o 1,75mm zásunu míň je to dobré. A na lisu je to opravdu cítit.
Uživatelský avatar
roman200
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 267
Registrován: čtv 19.11.2015, 12:49
Bydliště: Plzeňsko

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od roman200 »

Tak jsem se z nudy dal do vyhledání vhodné laborace pro mou Rem700 Sendero v 300WM. Pro jistotu jsem znovu slícoval celou sestavu (lišta, kroužky, optika). Zbraň používám už jen na lov (není střelnice) a loni jsem s ní téměř nelovil. Osazena je Meoptou R2 2,5-15x56 RK...
Osazovací matrici o které jsem psal výše jsem zatím nepořídil a vyřešil jsem to prozatím, tak nějak provizorně a kupodivu funkčně.Protože jsem se opravdu hodně nudil a nechtěl jsem čekat na dodání těch "přesnějších" střel - měl jsem v úmyslu použít Nosler BT. Tak jsem prolezl skříň a našel oblíbené 180gr Hornady InterLock No:3070 s rovnou zádí. Dále jsem použil ještě starou zásobu S071 a zápalky Winchester WLRM, které jsem nedávno koupil za 0,5Kč kus. Nábojnice jsem použil Federal GM, kterým jsem zkalibroval krčky na běžné FL matrici RCBS. Střely jsem usazoval na běžné osazovací matrici RCBS s menší úpravou. Po nalaborování odstupňovaných návažek po 5ks jsem se vydal je odstřílet. Nejlépe se ukázala hned první zkoušená a nejslabší laborace s 67gr prachu S071 a střelou usazenou 0,4mm od vývrtu. Bohužel jak jsem měl rozebranou celou sestavu, tak jsem první ranou vůbec netrefil terč, na fotkách v odkazu je nějaká dokumentace, jak testování probíhalo. Laborace je dost slabá na tuto ráži, ale do 300m plně použitelná, v5 je 860m/s.Při nástřelu na 150m na 0, je propad na 250m 2,5 MOA. Terče na 150 a 250m jsem odstřílel v honitbě, při ověřování nastřelení zbraně před lovem, proto jen nezbytně nutný počet ran - rastr terčů na 60m a 150m je 1cm.
https://roman300.rajce.idnes.cz/300WM_Sendero/
Mé původní uživatelské jméno je roman300...
CZ 550 9,3x62; ZG47 8x57JS; CZ550 300WM; BAR II 270W;;12/70;12/76;45ACP;.38Spl
vava
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 275
Registrován: stř 21.12.2011, 12:09

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od vava »

Pufr:
Na straně 61 jsem našel tvůj příspěvek ohledně teplotní závislosti prachů (konkrétně se mi jedná o d 073.6) ...
Schematicky jsou ty "nasakované" (EI tedy Extruded-Impregnated) pěkně v první části téhle prezentace + pěkné grafy teplotní závislosti s vrcholem výkonu ve 20°C http://www.dtic.mil/ndia/2002gun/ryr.pdf
a ještě asi líp tady http://www.dtic.mil/ndia/2013IMEM/W1593 ... sanger.pdf


Ty odkazy už nefungují a v hledání jsem neuspěl . neměl bys je někde nebo něco podobného?

Díky
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

Mi to vydal Google hned ... :)

https://ndiastorage.blob.core.usgovclou ... sanger.pdf

(soudruzi spadli pod Rheinmetall, tak ty stránky asi museli "migrovat")
Pufr
Jirik.fx
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 201
Registrován: ned 04.3.2018, 15:19

Re: Lovíme s 300 blk

Příspěvek od Jirik.fx »

Nemáte někdo zkušenosti se střelou LOS Hunter 155 gr v ráži .308? Je to monolit s velkou dutinou. Střela je za desetikorunu, přebíjím ji do Blaseru R8 a je obdivuhodně přesná. Bohužel netuším jak na ni reaguje zvěř, při jakých rychlostech se ještě deformuje apod.
Blaser R8 v .375 H&H, .300 WM, .308 win a 6mm XC, Blaser K95 v 6,5x57R a .30R Blaser, Sako Finlight II v .375 Raptor, Savage Ultralite v 6,5 CM, Swarovski z8i 2-16x50, Swarovski z8i 3,5-28x50. ATN Mars 4 .....
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2024
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od lovec »

Kamarát takisto používa túto strelu. Jediný praktický a opakovane overený poznatok je, že sa rozkladá dosť nepredvídateľne. Raz to môže byť solídny obojstranný priestrel s minimom poškodenej diviny, inokedy zafunguje ako šrapnel a tie fragmenty narobia dosť veľkú paseku.
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
Barvář
Častý návštěvník
Příspěvky: 64
Registrován: pát 24.5.2019, 7:12

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Barvář »

Zdravím,má někdo zkušenost s Redding T7 turret press?
Přijde mi celkem bytelný a praktický, přebíjím pouze lovecké náboje..
Na přesnou střelbu uvažují o lisu Turban , ten se dá asi koupit pouze v Německu.., tady o nikom nevím že by jej prodával.
22LR,222Rem,6,5x58R/20,7x64,7x72R/16,300AAC BLK,308W,8x57R/16/16, 16/16 ,12/12-76,6,5x68,6,5 Creedmoor,Mathews Triax, Mathews Z3, Hoyt ProElite
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Michal_123 »

Barvář:
Tento lis jsem přímo nepoužíval, ale před pár lety Lyman s otočnou hlavou ano, principiálně je to podobné.
Otočná hlava má jediný benefit v tom, že nemusím měnit a hlavně nastavovat matrice mezi operacemi.
V případě, že přebíjíš hodně ráží, řeší se to dalšími hlavami, které se vyměňují celé.
Mínus tohoto řešení je, že se na té hlavě musí čas od času nastavovat vůle, aby se moc neviklala.

Systém Breech Lock používaný u lisů LEE řeší stejnou věc jiným způsobem a dle mého elegantněji. Přebíjím spoustu ráží a na každé matrici mám rovnou navlečený Breech Lock bushing, takže je výměna snadná a rychlá a matrice je nastavená tak, jako posledně.

Nyní veškeré puškové náboje a .44 Magnum do revolveru přebíjím na lisu LEE Breech Lock Classic Cast. Je železný a spodek je litinový.
https://www.strobl.cz/lee-breech-lock-c ... ress_p3070

Ten už se ovšem nevyrábí, zde je současná verze:
https://www.strobl.cz/lee-classic-cast-press_p419
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

S otočnou hlavou provozuju lis RCBS, je to pohoda pro zkoušení nábojů, když máš střelnici za rohem, naláduješ náboj, jdeš ho zkusit a hned můžeš pokračovat se stejným nastavením. Lymana používá kamarád a nabíjí na něm spousty nábojů - bez stížností, jak často seřizuje vůle nevím. RCBS nemá žádné seřizovací prvky. Stejně tak Redding myslím je udělaný "nahotovo", bez uživatelského seřizování vůlí otočné hlavy. S otočným Reddingem nemám zkušenost. Vypadá dobře :)
Celkem dlouho jsem z vůle otočné hlavy RCBS byl trochu nervózní, ale asi je to vymyšlené dobře. Žádnou extrémní excentricitu usazené střely jsem nikdy nevyrobil.

Jak píše Michal, dnes je možnost mít matrice v některých bajonetových vložkách (dělá je už i Hornady a další). To umožní skoro stejný komfort práce jak otočná hlava :?
Pufr
Barvář
Častý návštěvník
Příspěvky: 64
Registrován: pát 24.5.2019, 7:12

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Barvář »

Díky za info, dnes se na něj jedu podívat.
Tak si jej pravděpodobně i přivezu. Přebíjím 3 ráže. Jen u jedné krčkuju, tak mi to vyjde na jednu hlavu, je tam 7 otvorů pro matrice.
22LR,222Rem,6,5x58R/20,7x64,7x72R/16,300AAC BLK,308W,8x57R/16/16, 16/16 ,12/12-76,6,5x68,6,5 Creedmoor,Mathews Triax, Mathews Z3, Hoyt ProElite
Odpovědět