Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od rimar77 »

Pudr díky potřebuju to na 25-06rem podle QL by to mělo lítat 1080m/s ale chci si to přeměřit a střílet se teď v dosahu dá jen v tunelu a tam to se světlem je špatně a co halogen reflektor a zamířit to na to?
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

Halogen je OK.
Je potřeba světlá plocha bez změn jasu.
Možností spoustu - třeba deska/rám s obráceným terčem a svítit odspodu ...
Pufr
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od rimar77 »

Pudr děkuji moc vyzkouším
bon
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 474
Registrován: úte 04.9.2007, 16:46
Bydliště: Vysočina

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od bon »

Dnes jsem chtěl vyzkoušet novou sérii přebitých nábojů 9,3x62. Dal jsem však jen 2 rány, protože obě dna nábojnic byla očaděná - viz. fotka. Přitom je to osvědčená "čajíčková" laborace 53gr prachu Lovex S060 nové šarže 3/17, pod střelu Norma Oryx 232gr, nábojnice Norma, zápalka SellBell, OAL 80mm. Chtěl bych znát váš názor, co to mohlo způsobit.
Přílohy
9,3x62_1.jpg
9,3x62_1.jpg (98.79 KiB) Zobrazeno 3694 x
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

Jestli je očazený i plášť a krček nábojnice, tak je prostě tlak tak nízký, že nábojnice není přitisknutá ke stěně komory a netěsní - spalné plyny pronikají dozadu ...
(předpokládám, že jinak je nábojnice vpořádku, správné délky atd.)

Důvodem může samozřejmě být i zpevnění/ztvrdnutí nábojnic předchozím použitím ke střelbě - vyžíhání krčků by mělo pomoct ...
Pufr
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od dalas »

Já to vidím na roztažená lůžka zápalek. Tohle mi dělaly u .300 Win. Mag. tormenťáky, když jsem se pokoušel je přebít. Šly zápalky do lůžka s přiměřeným odporem nebo lehce?
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
bon
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 474
Registrován: úte 04.9.2007, 16:46
Bydliště: Vysočina

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od bon »

Nábojnice jsou očazené pouze na konci, po drážku, tak že to muselo fouknout vedle zápalky. Jak lehce šly lisovat zápalky si už bohužel nepamatuji, protože jsem to přebíjel před půl rokem, ale kdyby to šlo nezvykle lehce, tak bych si to asi uvědomil už při lisování. Nábojnice jsou teprve podruhé přebité a i první laborace byla takto nízká, tak že roztažená lůžka jsou málo pravděpodobná. Nábojnice jsou vystřelené ze stejné zbraně a byly celoformátované, zakrácené na délku 61,8 mm. Uvažoval jsem o špatných zápalkách, které by netěsnily v lůžku, pokud je to možné.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od dalas »

Lůžko by mělo být v toleranci 0,2085-0,2100" a zápalka 0,2105-0,2130".
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
roman200
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 267
Registrován: čtv 19.11.2015, 12:49
Bydliště: Plzeňsko

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od roman200 »

Pokud šla zápalka zalisovat s normálním odporem a a dá se teda předpokládat, že není vůle mezi zápalkou a zápalkovou dutinou. Tak bych šel cestou použití jiné zápalky od jiného výrobce, dle mé zkušenosti jsou zápalky S&B už několik let kvalitní, ale zážehovou mohutnost mají spíše slabší. Je možné, že prach nové šarže je více flegmatizován na povrchu a při slabších laboracích může být problém s rovnoměrným zahořením prachu.Pokud je v nábojnici nižší tlak, prach hoří pomaleji...
Jako první věc bych tedy použil jinou zápalku, možná i magnumovou, tou se u 9,3x62 nic nezkazí.
Mé původní uživatelské jméno je roman300...
CZ 550 9,3x62; ZG47 8x57JS; CZ550 300WM; BAR II 270W;;12/70;12/76;45ACP;.38Spl
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Michal_123 »

Tipuji na to, co napsal Pufr.
Ty zápalky absolutně nenesou známky jakýchkoliv tlaků, ani se nehly, mají krásně vidět bombírovaný okraj.
Kdyby měly alespoň trochu tlaky, zápalka by vypadala úplně jinak.
V revolveru je běžná věc, že když odpálím zápalku v prázdné nábojnici, zápalka vyskočí dozadu a je problém válec vyklopit. Kdo nevěří, ať zkusí. U pistole ten problém nikdo nezaznamená z pochopitelných důvodů.
Když zápalka nemá potřebný tlak který jí dodá zapálení prachu, prostě se neroztáhne a neutěsní.
Je to stejné, jako s celou nábojnicí, jak popisuje Pufr. Ta se také těsní v komoře tím, že dostane tlak a nažehlí se na stěny komory.
bon
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 474
Registrován: úte 04.9.2007, 16:46
Bydliště: Vysočina

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od bon »

Michal_123 píše: ned 24.5.2020, 17:51 Když zápalka nemá potřebný tlak který jí dodá zapálení prachu, prostě se neroztáhne a neutěsní.
Zní to logicky. Původně jsem si myslel, že zápalka těsní už tím, že je zalisovaná. Na druhou stranu by potom zápalky nábojů, které mají mnohem nižší tlaky (např. 9,3x72R) musely být očazené všechny. Moje laborace je sice slabá, ale je v ní pouze o 1gr prachu méně, než je doporučená laborace v manuálu Lovexu :roll: . Asi zkusím u pár kusů vyměnit zápalku a uvidím. Bohužel jich mám 60 ks a tak si asi zatluču delaboračním kladívkem :( .
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

No přesně, taky jsem přemýšlel, jestli bych to střílel - nebo co s těmi 6 měsíců čekajícími náboji ...

Škoda, žes to nezměřil - línější prach nebo slabší zápalky by se měly projevit i sníženým výkonem, pak by asi bylo namístě nějaký grein "přisypat" :?

Pokud jsou lůžko i zápalka "bezvadné" a správných rozměrů, tak plyny spárou zápalky mohou proniknout jen při velmi nízkých tlacích, včetně "pomalého" nástupu tlaku a většinou u tvrdších zápalek - třeba CCI roli určitě hraje i kalibrace potažmo - postaru - závěrová vůle ...
No a taky to jde někdy na čele závěru vidět - že plyny proudily proti závěru v kroužku spáry zápalky - bylo tam něco??
Pufr
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od dalas »

Je tu jeden podstatný rozdíl. Náboj musí jít do komory lehce suvně. Jeho dodatečné zatěsnění je na základě roztažení nábojnice. Její plastické a pružné deformace. Naproti tomu se zápalka lisuje s přesahem a její roztažení při výstřelu je jen v rámci pružné deformace lůžka. (pomíjím možnou plastickou deformaci). Bon, používáš stejné zápalky jako v první laboraci? Měl jsi očazené i krčky? Nedostal se Ti do lůžka nechtěně lubrikant? Ten by pak mohly tlaky vyfouknout ven a zápalka na lůžku těsnit nebude. Já se s tím opravdu setkal jen u těch tormenťáků, a protože jsem věděl, že ty lůžka nejsou OK, zalil jsem zápalky pokusně lakem. Ve finále to dělalo to stejné co Tobě. V nábojnici po standardní náplni se stejná laborace chovala normálně. Je možné, že se Ti sešly blbě tolerance lůžka nábojnice a zápalky a problém je na světě.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
bon
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 474
Registrován: úte 04.9.2007, 16:46
Bydliště: Vysočina

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od bon »

Čelo závěru bylo očazené a byl na něm krásně vidět otisknutý popis dna nábojnice. Okolo krčku byl očazený pouze slabý proužek - viz. fotka. Zápalky i prach byly shodné s předešlou laborací, pouze jiné výrobní šarže. Mažu klasicky na podložce (RCBS CASE LUBE PAD), tak že lubrikant se do lužka dostane jen těžko. Rychlosti jsem neměřil, protože jsem bohužel neměl na čem :(
Přílohy
9,3x62_21.jpg
9,3x62_21.jpg (87.23 KiB) Zobrazeno 3516 x
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

Někdy se to prostě sejde - "čajíčková" náplň, tvrdší nábojnice a kalíšek zápalky, závěrová vůle, co umožní nějaký pohyb zápalky ven a zpět při výstřelu, línější šarže prachu ... a už se zakouří z pušky i dozadu :?

Je to taková celkem častá věta v textu handloading manuálu RWS, na který tu v nějakém starším vydání kdysi pověsil odkaz myslím Lovec nebo kdo:
"U této sestavy můžete jít s náplní dolů, dokud nábojnice bude těsnit"
Asi i Němečtí soudruzi rádi zhotovují střelivo se sníženým výkonem ...

Nebo je to třeba výrobní vada jedné konkrétní série zápalek :lol: :shock: :twisted:
Pufr
Odpovědět