Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

Jirik.fx píše: pon 21.12.2020, 20:07 Když už budu mít tu K95 v .30 R Blaser tak mi to nedá nedokoupit další hlaveň 6,5x57R.
S matricemi je stejný problém jako s 30 R Blaser.
https://cs.strobl.cz/rcbs-f-l-die-set-6 ... -mauser-4/
https://johannsen-shop.de/Wiederladen/M ... 18e844f9ce
https://www.egun.de/market/item.php?id=12807162
https://www.egun.de/market/item.php?id=12822886
Pufr
Jirik.fx
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 201
Registrován: ned 04.3.2018, 15:19

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Jirik.fx »

Moc díky. Sice jsem na e-gun ještě nekupoval ale aspoň se naučím něco nového.
Blaser R8 v .375 H&H, .300 WM, .308 win a 6mm XC, Blaser K95 v 6,5x57R a .30R Blaser, Sako Finlight II v .375 Raptor, Savage Ultralite v 6,5 CM, Swarovski z8i 2-16x50, Swarovski z8i 3,5-28x50. ATN Mars 4 .....
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

Při současném kurzu € bych možná zkusil toho "našeho" Michala Štrobla :?
Pufr
Jirik.fx
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 201
Registrován: ned 04.3.2018, 15:19

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Jirik.fx »

už jsem u něho poptal, ale má do 4.1 zavříno. Nicméně nespěchám, koupím flintu až budu mít vše připraveno.
Blaser R8 v .375 H&H, .300 WM, .308 win a 6mm XC, Blaser K95 v 6,5x57R a .30R Blaser, Sako Finlight II v .375 Raptor, Savage Ultralite v 6,5 CM, Swarovski z8i 2-16x50, Swarovski z8i 3,5-28x50. ATN Mars 4 .....
PTB
Častý návštěvník
Příspěvky: 50
Registrován: čtv 18.10.2007, 7:57

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od PTB »

S těmi matricemi to někdy není úplně jednoduché, nábojnice RWS vystřelené z mannlichera GK po zformátování v RCBS šli do Sauera 200 velmi špatně.
Pochopitelně ty ze sauera v pořádku, do K95 dobré. Po koupi matric Hornady všechno ok.
Jirik.fx
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 201
Registrován: ned 04.3.2018, 15:19

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Jirik.fx »

To jako konkrétně u ráže 6,5x57R?
Blaser R8 v .375 H&H, .300 WM, .308 win a 6mm XC, Blaser K95 v 6,5x57R a .30R Blaser, Sako Finlight II v .375 Raptor, Savage Ultralite v 6,5 CM, Swarovski z8i 2-16x50, Swarovski z8i 3,5-28x50. ATN Mars 4 .....
PTB
Častý návštěvník
Příspěvky: 50
Registrován: čtv 18.10.2007, 7:57

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od PTB »

konkrétně u ráže 6,5x57, pro tu k95 to dělám také na těchto matricích.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

V těchhle případech, kdy byla komora předchozí použité zbraně výrazně volnější, je obecně základ diagnostikovat, co konkrétně způsobuje závadu - která část nábojnice "překáží" (lihová fixa je neocenitelná :) ). Často to je tělo nábojnice těsně nad drážkou nebo nad okrajem, protože tam nedosáhne kalibrační matrice (držák nábojnice má zahloubení 1/8" a matrice má naspod malý rádius ...).

Ty situace nastávají u všech ráží a je proto hloupost ládovat někomu z "posbíraných" nábojnic náboje do zbraně, kterou nemám k dispozici. Majitel zbraně pak potmě v dešti zjistí, že sice má ještě dva náboje ale postřelený kus nedostřelí :? :)
Problém se většinou podaří vyřešit přípravkem od nástrojaře - buď nově vyrobeným nebo upraveným z jiné (Lee) matrice pro ráži s podobným průměrem nad drážkou / okrajem ... - lehce menší průměry těla ve všech rážích mají Redding body Die ..., nebo 7x64, lehce kratší dosedací kužel než 6,5x57 má 7x57 ... Základ je diagnóza závady - jako všude :?
Pufr
Jirik.fx
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 201
Registrován: ned 04.3.2018, 15:19

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Jirik.fx »

Nikdy jsem nepřebíjel do nábojnic S&B, pro ráži 6.5x57 R nemohu sehnat jiné nábojnice než S&B. Mohu si samozřejmě koupit 100 nábojů RWS vystřílet je a budu mít vyřešeno. Nové nábojnice S&B 100 ks =1.500,- Kč, 100 nábojů RWS cca 7 tis. a to bych jich měl raději dvě stovky. Dá se do těch S&B přebíjet? Samozřejmě, že dá, ale myslím smysluplně.
Blaser R8 v .375 H&H, .300 WM, .308 win a 6mm XC, Blaser K95 v 6,5x57R a .30R Blaser, Sako Finlight II v .375 Raptor, Savage Ultralite v 6,5 CM, Swarovski z8i 2-16x50, Swarovski z8i 3,5-28x50. ATN Mars 4 .....
Citron
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 284
Registrován: stř 18.4.2007, 21:10
Bydliště: Příhraničí

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Citron »

V současné době mám v oběhu 120 SaB a 60 Sako do .308, tak pokud to pomůže, poznatky shrnu níže.
Pozn.: vystřelené nábojnice jsou měřeny odzápalkované (dělám ručně), abych si nepokazil měření případnou deformací nebo povysunutím zápalky.
Změřené nábojnice Sako jsou v rozptylu délek 0,02 mm v 17 případech z dvaceti, rozdíl není větší než 0,04mm, ale že by se nevyskytovaly excesy, tak to tak není, jen tam v tomto případě nebyly (opravdu jen náhoda). Bellot má rozdíly přes 0,1mm. A víckrát vystřelné SaB (pouze byly krčkované) nedosahují délky nábojnice Sako, která byla vystřelena 2x, je stále v průměru o 0,05 mm kratší. Při práci s nábojnicí na jednooperačním lisu a matricemi Lee není znát rozdíl (teď už FL matrice) u fotmátování. Pocitově při usazování je u Sako víc konzistentní odpor. Vážit Saka jsem nezkoušel, ale v 50 ks Bellotů je rozdíl i přes 1,5 gr v extrémech. Jestě jsem žádnou nábojnici SaB nemusel vyhodit kvůli prasknutí krčku (max zatím 7 přebití), to spíš budou povyhazovány kvůli volnému zápalovému lůžku, jak to tak vidím...
Co se přesnosti mnou udělaných identických nábojů do této ráže týká, tak sice tentokrát bez zápisků, ale mohu říci, že ano, obecně jsou ty ze Sako přesnější, ale bavíme se o cca 0,1 - 0,2 MOA rozdílu v neprospěch SaB na 100m. Základ nastřílené skupinky může i být stejný, ale ten rozdíl dělají úlety, tedy jejich četnost a "velikost". Ale ty jsou u ubou výrobců.
Zkoušel jsem teď v 243 i SaB, ale tam mám v oběhu zatím jen 20 Bellotů oproti 170 Geco, tam také nejsou rozdíly extrémně znatelné v rámci opracování, na terč nemohu hodnotit, nemám dostatek dat.
Za mě: pokud bych měl střílet závodně, tak si půjdu pro nábojnice Sako, Lapua nebo Norma, Bellot bych jistě neriskoval. Na mé lovecké vyžítí ale stačí (střelba do 200m obvykle, dále zatím jen papír), ale konzistně s nimi pod 0,5 MOA, na rozdíl od Saka nejsem.
Jo, ještě jic používám 120 ks Bellotů do 8x57 IRS, zatím ale tam mám jen tyto, ale problém s nimi nebyl.
CZ 600 223 rem + Delta Stryker 5-50x56. ZKM 456 mod. 2 + Vortex PST II 5-25x50.
Pomalu, hlavně se neukvapit.
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1062
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Tp: Jir.fx

Koupit 100ks hilzen z Vlašimi, zaběhnout " laicky zalapovat" hlaveň a zjistit, zda to smysluplně s Vlašimí jde a jaká je reálná hranice jednušky. Provést selekci nábojnic a dokoupit druhou stovku a hotovo. Je to asi ekonomická a praktická varianta. Koupit RWS kvůli záběhu hlavně je sice možné, ale může se ti stát, že když uděláš náboj přímo z Vlašimi po TOP rozvaze a s TOP postupem s precizní střelou třeba od Hornady, tak Ti bude chodit lépe, než lovecká továrna RWS?! Na druhou stranu je jednuška lovecká flinta a řešit, zda má na 300m rozptyl 0,5MOA nebo 0,3MOA a jak se dostat pod 0,25 konzistentně je diagnóza. Jmenuje se to Submoatická psychóza. Měl jsem to a dá se to léčit.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

Josef určitě nabízí dobře použitelné řešení! A neocenitelnou a bohužel většinou tak nějak nepřenosnou osobní zkušenost :)

Jinak:
https://www.egun.de/market/item.php?id=12801470

Obchod je 35 km od Železné Rudy (v Corona době bezcenná informace ...), web myslím nemá - inzeruje na e-gun, napsat napřímo určitě lze - v SRN jsou nbc volně prodejné.

Jinak to Citronem provedené srovnání nábojnic 308W je samozřejmě výborné, jen je dobré si uvědomit, že 308W patří do "zlatého trojlístku", kde spolu s 223Rem a 9 mm Luger tvoří více než 80% objemu výroby S&B. Proto pro každou z těchhle tří ráží byly již před více než pěti lety postaveny nové haly, nakoupeny nové stroje ... - představují špičku kvality produkce S&B ... Nemusí to tak být u všech méně prodávaných ráží.
A pak taky, že S&B má bohužel odlišnou politiku výběru komponent pro handloading než třeba Lapua nebo dnešní RWS ... řekněme, že starost o výběr špičkové kvality ponechávají z významné části i na konečném spotřebiteli (většinou kupuji od S&B jen "panenské" 9,3x72R).

U těch pušek K95 je jedna zrada, že ten extrémně odolný systém "podepírající" nábojnici kolem dokola prostě svádí k "projekci" nábojů s vyšším pracovním tlakem, než pro tu kterou ráži norma povoluje, nebo prostě k využití limitů normy na maximum ...
(jeden místní uživatel třeba "sklízí" lišky Hornetem laborovaným se 40gr Varmint střelou na V0=1000 m/s :? ).
Je proto možná dobré už při výběru nábojnic pamatovat i na to, že některé nábojnice jsou o celý gram lehčí než od jiného výrobce a ten gram chybí právě v "hlavě" - čili dnové části nábojnice - kolem lůžka zápalky. Z těch lehkých pak zápalky vypadávají už po třetím vystřelení ... a tím se s námi nábojnice tak nějak loučí :) :)
Pufr
Jirik.fx
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 201
Registrován: ned 04.3.2018, 15:19

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Jirik.fx »

Sakryš pufr, ty ale umíš na tom netu hledat.
Jo využiji tu Josefovu radu. Koupím stovku SB, zajedu hlaveň a uvidím co se bude dít.
V to pevně věřím, že moje přebitá z SB bude lepší než tovární RWS. :D :D :D
Ale chtěl jsem ještě lepší z RWS nábojnic.
Jsem šťastný, že ta psychóza je léčitelná.
Ta záležitost s tlaky měla být předmětem další diskuze. Ta veliká hilzna a normovaný tlak 3300 strašně svádí v kombinaci s K95 která zvládá i magnumky. :( Ale určitě bude lepší netahat čerta za ocas. Zatím jsem to nikdy nedělal a mám obě oči a deset prstů na rukou.
QL ukazuje dobré výsledky i s dlouhými monolity s krátkým OAL, kdy se hluboce usazenou střelou zmenší spalovací prostor (pravý opak toho co se snažím občas u .308 - příjemná změna)
Blaser R8 v .375 H&H, .300 WM, .308 win a 6mm XC, Blaser K95 v 6,5x57R a .30R Blaser, Sako Finlight II v .375 Raptor, Savage Ultralite v 6,5 CM, Swarovski z8i 2-16x50, Swarovski z8i 3,5-28x50. ATN Mars 4 .....
Marpie
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1193
Registrován: pon 16.10.2006, 7:33
Bydliště: severní Morava

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Marpie »

Chci se zeptat. Chtěl jsem pro přebíjení 223rem použít nábojnice GGG z celoplášťů které jsem použil na trénink na střelnici. Netušil jsem ale že mají krimpovanou zápalku a já tam bez úpravy lůžka novou zápalku nedostanu. Jaký nástroj by byl potřeba abych ty lůžka upravil do použitelného stavu? Tohle by stačilo? https://cs.strobl.cz/multifunkcni-nastr ... nic-lyman/
Marocchi 03 Field 12/76; ZP49 12/12; Brno mod. 4 22LR+Nikon Monarch 3 5-20x44SF; Brno mod. 1 22LR Hawke 4-12x40; ZKK600 MC 270W+ Pard 008Lrf, CZ550 Prestige 270W + Delta Optical Titanium HD 2,5-15x56; UB584 270W/12 Vortex Crossfire 1-4x24
poli
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 324
Registrován: pon 04.6.2012, 8:55

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od poli »

Jo tím to docela jde, a když nepomůže ta fréza na lůžka, lze použít ten nástavec na vnitřek krčků.
Odpovědět