Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

No tak pokud si někdo ze široké nabídky .308 střel vybere ausgerechnet 220 greinů, asi to nechystá na kunu, že ... :)

To konstatování mělo být obecné, abychom si všichni uvědomili, že tlumiče s jistým formálním opruzem budou, ale při plánování subsonické střelby bych měl mít na zřeteli, že při použití na spárkatou zvěř se dopouštím nezákonného jednání.
Protože znám několik "případů", které až vlastní zkušenost nebo dokonce až kritika kolegů či případné restrikce a penalizace přinutily podívat se trochu s nadhledem na svůj "nekritický zápal" pro subsoniky v kontrastu s jejich skutečným ranivým účinkem, tak myslím, že neuškodí to občas zopakovat. :?

Myslím, že v současnosti jsou některé oblasti naší vlasti tak trochu pod vlivem "marketingových informací" šikulů, kteří byli až dosud z té "subsonické , čti tlumičové prohibice" dobře živi a tihle výrobci "úsťových zařízení" samozřejmě tvrdí: "Hele to zabíjí ..., no líp než ty plnotučný ...". Otázka je, proč potom nešel vývoj loveckého střeliva rovnou tou "subsonickou uličkou", že?? :) :D
Pufr
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 932
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Michal_123 »

Osobně se spíše obávám toho, že se laická veřejnost začne zajímat o to, co píšeš vzhledem k porušování zákona.
Navíc ve zcela spekulativní rovině.
Subsonický náboj můžeš koupit nebo vyrobit, vyzkoušet a použít tam, kde to zákon umožňuje.
Včetně lovu.
S tím, že má samozřejmě špatnou balistiku a nízkou energii.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

Obávám se, že laická veřejnost je v pohledu na lov zvěře či myslivost sociálními sítěmi již pevně zformovaná a taková drobnost, jako je subsonické střelivo pronikne jen k malé části respondentů emotivních marketingových sdělení ... :cry:

Z mého pohledu si zaslouží v tomto směru osvětu spíš odborná myslivecká veřejnost.
Ale samozřejmě proti vyzkoušení do terče, za vhodných podmínek na škodnou atd. - žádné zásadní námitky.

Inspirativní je v tomto směru zkušenost zdejšího uživatele "Barvář", který si pochvaloval (parafrázuji), že i se speciálními střelami od Maker Bullets se mu při zásahu jeho redukovanou 300 BLK první drobná kapička barvy objevuje cca 50 až 100 metrů od nástřelu, což zcela vyhovuje jeho požadavkům :? :)
Pufr
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od dalas »

Lovexy pro 7x57R mohu předhodit až 31. V současné době tam sypu S065.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Marpie
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1199
Registrován: pon 16.10.2006, 7:33
Bydliště: severní Morava

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Marpie »

pufr píše: pon 28.12.2020, 18:28 No tak pokud si někdo ze široké nabídky .308 střel vybere ausgerechnet 220 greinů, asi to nechystá na kunu, že ...
No bylo to tak že aspoň něco málo jsem studoval a dočetl se že pro subsonické střelivo je nejvhodnější střela co vyplní co nejvíc volného prostoru v nábojnici tj ty dlouhé těžké. Monolity jsou sice větší ale předpokládám že při tak nízkých rychlostech by nemusely dobře fungovat. Kouknu na stránky, kde se střely prodávají a tam střela přímo s názvem Subsonic a s popisem že funguje i při velmi nízkých rychlostech. Tak mě prostě napadlo jestli bych to čistě teoreticky vystřelit i ze své zbraně aniž bych to plánoval a jediná úvaha která u mne pro použití takového střeliva byla liška. Nečekal jsem co se kvůli toho tady rozpoutá. Z mého pohledu toto téma uzavírám a na nic víc se ohledně subsonickeho střeliva neptám. A radši ani nepíšu jak to u mne s tou Howou je.
Srovnávací tabulku pro 7x57R už tedy nepožaduji myslel jsem že je to standartní funkce a rešerše a cizí jazyky mi moc blízké nejsou, tak bych tedy prosil smím-li být tak smělý tabulku pro prach S065 a ještě jednu pro prach D073.6, což jsou prachy které po studiu k této ráži nejvíce zvažuji,sestava Nosler Balistic Tip 150gr, OAL 75,7 , hlaveň 60cm, nábojnice i zápalka SB.
Za tip na GRT děkuji již jsem se tam zaregistroval, neměl jsem o něm potuchy, ale momentálně na to nemám stroj na kterém to spustit. Notebook stávkuje a na mobilu ze kterého píšu to nainstalovat nejde.
Marocchi 03 Field 12/76; ZP49 12/12; Brno mod. 1 22LR Hawke 4-12x40; ZKK600 MC 270W+Delta Optical Titanium HD 2,5-15x56; CZ550 Prestige 270W + Pard 008LRF; UB584 270W/12 Vortex Crossfire 1-4x24, ZH121 16/16 + hlaveň ZH324 7x57R/16
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

Vše v dobrém Marpie, nepíšeme si tu týden ale mnoho let a ty své IQ občas neopomeneš zmínit, informace k dotazům musí občas člověk trochu páčit inu by jeden usoudil, že právě ve Tvém případě bude: "Lepší naučit ryby chytat, než je stále jen dávat" :? :)

Subsoniky si neber osobně. Jak píšu, měli bychom z principu věci jejich téma taky nějak uchopit (něco tu už v minulosti bylo ...).
Ale to důrazné upozornění na výrazně odlišnou terminální balistiku je tam, zvlášť v tuhle dobu, naprosto namístě - obdobně i na zákonné limity ... :? :!:
Ona nakonec bude významná část "pokusníků" překvapená už "na papíru" neb ani tam nejsou uspopokojivé "subsonické" výsledky mnohdy "hned a zadarmo" ...

7x57R_D073_6.jpg
7x57R_D073_6.jpg (106.05 KiB) Zobrazeno 2447 x

7x57R_S065.jpg
7x57R_S065.jpg (112.83 KiB) Zobrazeno 2447 x

Marpie, ještě jeden dotaz -máš po tolika poskytnutých simulacích a radách už nějaký příspěvek zde:
viewforum.php?f=46
???
Je to chvilka práce a děláme to sami pro sebe :?
Pufr
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od dalas »

Marpie, gratuluji k rozumnému závěru. Neboj, když to tý lišce dobře napasuješ, už ji bude jedno, že z tý rany ohluchla. 😄
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
petjan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 488
Registrován: sob 31.12.2011, 14:08
Bydliště: štětí

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od petjan »

To pufr díky, neměl by někdo řádek z databáze střel QL střelu Geco Plus .323 ?
ZP 16x70/16x70
Brno 500 8x57JRS/20x76
Sabatti SKL 98 10,3x60R /270 win
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 932
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Michal_123 »

dalas píše: pon 28.12.2020, 23:02 ... už ji bude jedno, že z tý rany ohluchla. 😄
Souhlas :D
Osobně se na tlumič a jeho testování hned jak to povolí těším, těch cca 30db útlumu zní pro moje těžce zkoušené slechy fajn, navíc to údajně funguje trochu jako úsťová brzda.
Nicméně, zbraň bude delší, je to další věc co může dělat problémy, dá se ztratit a vůbec...
Nejvíc obávám té délky, manipulace na kazatelně bude znatelně horší.
Dost možná po testech skončí v trezoru :lol:
Marpie
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1199
Registrován: pon 16.10.2006, 7:33
Bydliště: severní Morava

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Marpie »

Díky za tabulky. S rychlostí jsem měl velké oči ale je mi už jasné, že díky tlakovému limitu této ráže to bude prostě pomalejší. Prachy jsou si podobné, myslím že oba jsou dobře použitelné.
A ano té lišce je to jedno ale těm dalším 2-3 co se po poli v tu chvíli taky motají úplně ne :wink: Ale jak jsem psal téma subsonic je pro mne uzavřené.
Marocchi 03 Field 12/76; ZP49 12/12; Brno mod. 1 22LR Hawke 4-12x40; ZKK600 MC 270W+Delta Optical Titanium HD 2,5-15x56; CZ550 Prestige 270W + Pard 008LRF; UB584 270W/12 Vortex Crossfire 1-4x24, ZH121 16/16 + hlaveň ZH324 7x57R/16
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 932
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Michal_123 »

... těch cca 30dB o kterých píšu vůbec nesouvisí se subsonickým střelivem.
S tím byses dostal ještě níže, ale za cenu toho, že balistika a výkon půjde do háje.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

Dalším zajímavým efektem, který doprovází probíraný vývoj subsonického střeliva sestaveného na principu "Squib loads", tedy malé dávky rychle hořícího prachu (tyhle sestavy se totiž dají "utlumit" nejlépe), je uváznutí střely ve vývrtu hlavně.

U některých ráží a těžších střel - typicky 6,5x55 s těžkou 150 gr střelou - lze při nápni na úrovni cca jednoho gramu získat subsonický náboj pouze v rozsahu jedné desetiny gramu. Přidáním 0,05g prachu se dostanu k rychlosti zvuku a střela je již slyšet. Po ubrání 0,05 g dojde k uváznutí střely v hlavni - někdy třeba 15 cm od ústí. Což by byl krásný námět pro díl seriálu Pat a Mat - nejprv se shánějí mosazné pájecí dráty k vyklepnutí střely, ty se ale zaprvé deformují a zadruhé po chvíli dojde k "proklepání" tombakového dna střely, která se tím dále zkomprimuje a už se vůbec nehýbe. Pak se shánějí prodloužené vrtáky, na které se stále dokola navlékají různé smršťovací bužírky, vyrábí se delší nástroj pro zhotovení středícího důlku v olověné nebo plastové špičce střely ... Po několika hodinách se dospěje k slavnému vítězství a je možno pokračovat ve vývoji subsonického náboje.

Pokud se obdobné stane na lovu (nízká teplota, sesypání malé náplně prachu nebo dlouhým nošením jeho proniknutí, zapadání kolem přidané inertní výplně, volnější krček nábojnice ...), pak střelec slyší malou ránu, "liška" odbíhá - vše jako obvykle :) a tak "Murphy" nabíjí druhou ránu na další "lišku" ... - prostě budeme muset při koupi zbraně z druhé ruky daleko pečlivěji kontrolovat vývrt hlavně - neb nepochybně přibyde i "drobných prstencových defektů" - tak dobře známých třeba z vývrtů svazarmovských malorážek ... :?
(pozitivní je, že je to znovu o důvod víc pořídit ten Teslong :) 8) :D )

Prostě vývoj subsonického střeliva je někdy celkem dobrodružný, je nutno počítat s individuálním vlivem zbraně, nábojnice, druhu zápalky, šarže prachu, někdy i jeho teploty. Některé kombinace nejsou ani úplně bezpečné. Bez hradel či radaru to je "věštění z ucha." Omluva, za OT části příspěvku :oops:

Vydut_c.jpg
Vydut_c.jpg (5.1 KiB) Zobrazeno 2370 x
Pufr
Začátečník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 377
Registrován: čtv 30.8.2012, 22:36

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Začátečník »

2 Marpie. Při přebíjení 7x57R jsem zkusil oba prachy. D073.6 zatím jen okrajově. Zdá se, že pokud s ním střela funguje, je lepší. Zatím jen první dojem, ale vypadá to, že první rána ze ZH nejde o tolik výš než s prachem S065. Nejlepší výsledky u obou zatím cca o 1 gr pod maximem. Ale musím dál testovat.
Po zkušenostech s Mosinem a 7x57R, jsou dvousložkové prachy lepší na silnější střely (u Mosina Hornady RN .312) a jednosložkové na ty podkaliberní nebo jak je správně pojmenovat.
Na rozdíl od Pufra jsem použil stejně jako kolega sportovní střelec v 308W na D073.6 obyčejné zápalky a přesnost dobrá.
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2033
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od lovec »

Michal_123 píše: úte 29.12.2020, 7:51 ...
Nicméně, zbraň bude delší, je to další věc co může dělat problémy, dá se ztratit a vůbec...
Nejvíc obávám té délky, manipulace na kazatelně bude znatelně horší.
Dost možná po testech skončí v trezoru :lol:
Nemeckí súdruhovia riešia tieto problémy už istý čas a podľa mňa mnohí už trpia určitým druhom tunelového videnia. Neexistuje podľa nich nič iné ako veľmi krátka hlaveň v 308W osadená vhodným tlmičom. Potom sa prácne hľadajú alebo laborujú náboje, aby to malo aspoň akú-takú rýchlosť a výkon.
Pred pár rokmi som mal guľovnicu Remington 700 XCR 300WM so 66cm laufom. Nejako som nepociťoval tie problémy s manipuláciou. Pokiaľ posed, alebo kazateľňa nie je vo veľkosti kompaktnej kadibudky tak nemôže byť problém s manipuláciou...
Dnes je na trhu viacero tlmičov od rôznych firiem, ktoré presahujú ústie hlavne smerom dozadu a tak sa celková dĺžka zbrane predlžuje len o niekoľko centimetrov.
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, 6mm Norma BR, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 932
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Michal_123 »

Tlumiče, které jsem viděl v nabídkách, prodlužují hlaveň o více než 10cm, i když to je provedení přes hlaveň.
Omluva za OT.
Odpovědět