Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
Jirik.fx
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 201
Registrován: ned 04.3.2018, 15:19

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Jirik.fx »

Poraďte prosím někdo zkušenější. Jedná se mi o ráži 30 R Blaser, střely 180 a 200 gr. Podle QL jsem vybral jako nejvhodnější prachy RS 70 a RS 62. Ani nevím který víc. Potvrdíte mi to nebo zamítnete? Nebo poradíte něco lepšejšího. Moc dík, ať nevyšlapávám slepé cestičky.
Matrice už jsou skoro doma. Od Triebla, přes p. Strobla, bratru sada za 13 tis, ale každopádně moc mu dík za ně a za rychlost s jakou mi je obstaral.
Blaser R8 v .375 H&H, .300 WM, .308 win a 6mm XC, Blaser K95 v 6,5x57R a .30R Blaser, Sako Finlight II v .375 Raptor, Savage Ultralite v 6,5 CM, Swarovski z8i 2-16x50, Swarovski z8i 3,5-28x50. ATN Mars 4 .....
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

Ta RS70 mi přijde pro tenhle náboj ještě taková línější, ale v QL je to jen ochlup. RS62 sedí líp a měla by hořet napříč teplotami stále stejně ... :?
Zkušenost s touhle ráží nemám žádnou.
Pufr
vasil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 367
Registrován: čtv 07.12.2017, 18:14

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od vasil »

dovolím si opravit svůj příspěvek, jímž jsem se tak necitlivě provinil. Před pár lety jsem na závodech darem přišel k držáku na hilzny, který dodnes ho používám, tehdy jsem si myslel, že se jedná o miniaturní pěstební kalíšky. Až covid pandemie a časté nemocniční záběry v TV mi osvětlily co mám doma, je to držák na zkumavky s 50 lůžky o průměru 12mm, ideál pro std puškovou ráži. Vhodný a velmi levný ekvivalent jsem našel objednal na čajnawebu. Tuto LáďoHruškovskou novinu jsem si nechtěl nechat sobecky pro sebe a zde zveřejnil. Tím jsem způsobil tu neetickou událost.

Vážení administrátoři, pokud máme diskutovat jen k sortimentu donátora, mělo by to být uvedeno v pravidlech fóra.

Freiheit !!
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od dalas »

vasile, díky za opravu. K sortimentu jak firmy Strobl, tak i k jinému můžeme diskutovat neomezeně. Musíme mít jen na zřeteli, že naše práva a svoboda (která má mnoho svých limitů) končí tam, kde začínají práva a svoboda jiného. Platí to i naopak. :D Jinak klidně do SZ, ať to tu nezasíráme.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
king
Častý návštěvník
Příspěvky: 51
Registrován: čtv 25.1.2007, 12:32
Bydliště: ČR+DE+CH
Kontaktovat uživatele:

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od king »

Inspiroval jsem se tím "700 Jaguar Subsonic" a zkusil něco skoro podobného:
- 458 Win Mag, hlaveň 60cm
- střela Ares EPRX 500gr
- Prach Trail Boss 18gr, zaplnění myslím 94%
- 6°C Teplota

Meření Labradarem (jen dvě rány, obě stejné v0):
x(m) v(m/s) E(J)
0 313 1587
25 307 1527
50 301 1468
75 293 1391
Místo terče na 100m jsem trefil hranu zástěny na 75m, jak jsem mířil výš dle výpočtu :? Ale díry v ní kulaté, střela snad stabilní. Extrapolace na 100m: 287m/s a 1334J. Pokud bych snad chtěl 1500J ve 100m tak bych musel jít na v0 asi 335m/s a to už je hraniční. Nebo střela s lepším BC.
Balistika.cz
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

Hm, kouzlo subsonické střelby, úbytek rychlosti kolem čtvrt metru za sekundu na metr dráhy, kde to člověk najde :) 8)

Což zkusit ověřit platnost pouček, že při subsonických rychlostech je odpor z 90% tvořen sacím odporem u dna střely. Tedy vystřelit 500 gr Arese dnem napřed. Neznamená to žádné velké náklady a bylo by krásným překvapením, kdyby to i s tím prostým komolým kuželem průkazně zafungovalo. Labradar bude mít horší odraz / signál, ale terminálním účinkům střely v papírovém terči i případném měkkém cíli by to nepochybně prospělo :)
Pufr
JakubS
Nový návštěvník
Příspěvky: 31
Registrován: pát 23.10.2020, 17:48

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od JakubS »

Musim se priznat ze napad se strelou dnem napred me opravdu rozesmal, ale kapka taky neleti spickou dopredu:-)
Citron
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 284
Registrován: stř 18.4.2007, 21:10
Bydliště: Příhraničí

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Citron »

Už jste se setkali s tím, že zformátovanou návobojnic nezavřete do zbraně?
Koupil jsem si Bergaru BA13,308 win a tovární Belltoty tam dám, novou nábojnici Lapua také, ale zformátované Belloty ani Saka ne. Zkusil jsem proházet shellholedry, zkusi jsem nastavovat matrice jak délkou trnu tak hloubkou zašroubování do lisu a nic...
Pomalu se začínám smiřovat s tím, že budu muset krčkovat vystřelené.
CZ 600 223 rem + Delta Stryker 5-50x56. ZKM 456 mod. 2 + Vortex PST II 5-25x50.
Pomalu, hlavně se neukvapit.
milan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 456
Registrován: úte 03.10.2006, 14:22

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od milan »

délka nábojnice?
Citron
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 284
Registrován: stř 18.4.2007, 21:10
Bydliště: Příhraničí

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Citron »

Zkrácená. Sice tou ruční hračkou Lee, ale v CIP rozměrch.
CZ 600 223 rem + Delta Stryker 5-50x56. ZKM 456 mod. 2 + Vortex PST II 5-25x50.
Pomalu, hlavně se neukvapit.
Jiskra
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 375
Registrován: stř 10.3.2010, 9:11

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Jiskra »

Celkovou délkou to nebude. Buď je máš dlouhé od zadku k ramenám,nebo nafouklé v těle.Nebo oboje :lol: .
Pokud je nábojnice z jiné komory a marice ji nedokáže zformátovat do rozměrů nové nábojnice,tak do těsné komory jít prostě nemusí.Chce to zjistit,kde to drží. Zbraň je v pořádku,pokud tam jdou nové nábojnice. Chyba je v přebíjení.
Jiskra
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 375
Registrován: stř 10.3.2010, 9:11

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Jiskra »

Chyba je v přebíjení je napsané nepřesně. Sorry.Nemusí to být Tvá chyba,ale matrice už tu přefouklou hilznu prostě víc nezformátuje. Zkus zjistit centrofixem,kde to drží. Pak se dá řešit ,co s tím.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

Jak píše Jiskra, lihová fixa - tence natřít - a koumat, kde se otírá.
Nejčastěji se mi to stalo cca 4 mm nad dnem. 1/8" je zahloubení v držáku a matrice má naspod malý rádius - ty cca 4 mm se nezkalibrují a mohou v těsnější komoře vadit :?

Řešením je třeba jednoduchý válcový kalibr cca 12,0 mm s kuželovým náběhem, kterým proženeš lubrikované nábojnice celé "skrz" ...

Při konfliktu v dosedacím kuželu je výborná třeba Redding body Die, a nebo o desetinku snížit horní plochu držáku nábojnice ... :?

Hlavní je diagnóza - kde se to opírá :!:
Pufr
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od dalas »

Zkus ji zformátovat bez trnu a zašroubovanou v lisu až po shellholder (je standardní k matrici?)
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Citron
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 284
Registrován: stř 18.4.2007, 21:10
Bydliště: Příhraničí

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Citron »

Než půjdu lihovkovat nábojnici...
Na zadku nedrží, já ji tam dám kousek dnem vpřed. Ale i tak ji natřu celou:). Můj tip jsou ta ramena...
Zkoušel jsem to s trnem i bez, zašroubavnou více či méně. K jedné matrici mám origo shellholeder, druhá je kupovaná samostatně.
Jedna je značená H0 a druhá B9, jen pokud to není lícovací soustava, tak jsem se nedočel, jaký by v nich mohl být rozdíl.
CZ 600 223 rem + Delta Stryker 5-50x56. ZKM 456 mod. 2 + Vortex PST II 5-25x50.
Pomalu, hlavně se neukvapit.
Odpovědět