Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
Pauli
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 147
Registrován: stř 15.7.2020, 9:54
Bydliště: Vysočina

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Pauli »

Děkuji oběma za objasnění. Teď mně je to už jasné. Zbraň mám pouze jednu, takže budu zkoušet postup, co psal Vava. Měrky mám také, tak si můžu i ověřit, jestli je možné se na pojistný kroužek spolehnout.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od dalas »

Redding je v pohode. Jakmile to jednou nastavis a zaaretujes, pak je reprodukovatelnost 100%.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
cobaj
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 332
Registrován: pon 02.5.2011, 18:51

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od cobaj »

Ten pojišťovací šroubek na kroužku se nestyď dotáhnout. Jak mu dáš citovku, bude se to protáčet.
M.
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Michal_123 »

Vava: dík za upozornění, opraveno :D
Pauli
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 147
Registrován: stř 15.7.2020, 9:54
Bydliště: Vysočina

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Pauli »

Mám při střelbě do papíru na vzdálenost max. 300m řešit hmotnost HPBT střel?? Uvažuji o střelách v rozmezí 120 - 140gr.
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2024
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od lovec »

Aktuálne strieľam 123gr. Scenar zo 6,5x47, rýchlosť 890m/s. Rozdiel v spätnom ráze oproti 140gr. strele je pre mňa citeľný a samozrejme sa z toho strieľa ešte príjemnejšie.
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
Pauli
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 147
Registrován: stř 15.7.2020, 9:54
Bydliště: Vysočina

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Pauli »

Dobré odpoledne místním přebíječům.
Tak jsem se zase na chvilku dostal k lisu a matricím, ale jsem z toho zmatenej :(
Zkoušel jsem postup, co zde uváděl Vava, má to ale smysl u nábojnic, které jsou vystřelené z té zbraně, protože všechny pokusy šli zavřít skoro stejně, jak nezformátovaná, tak plně zformátovaná nábojnice. Dělám něco špatně??
Ještě se zeptám k té usazovací matrici, našroubuji na dotek při horní úvrati, zajistím, vyšroubuji vnitřní šroub a zkusím usadit střelu, změřím si délku a případně dotáhnu nebo povolím. Můžu to zkoušet na jednom náboji nebo se musí použít nová nábojnice a střela??
Asi to jsou hloupé dotazy, ale zeptat se musím, abych nedělal něco špatně hned ze začátku.
vava
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 275
Registrován: stř 21.12.2011, 12:09

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od vava »

Pauli: Vystřelená nezformátovaná nábojnice jde zavřít, ale musíš použít PODSTATNOU sílu na kliku. Tvým cílem je zformátovat nábojnici tak, aby šla zavřít klikou LEHCE, jako by tam nebyla. Ideální je vyndat vytahovač, ale já to dělám s ním a rozdíl tam je znatelný. Díval si se na to video od Cortiny?
Ještě jednou - dám formátovací matrici o cca otočku (PROTI SMĚRU HODIN) výš. Zkusím nabít prázdnou nábojnici, na klice je odpor (třeba hned cca po 2 cm od nejvyššího bodu kliky), tak vyndám nábojnici, zašroubuju matrici a kousek (Po směru hodin) níž, a zkusím znovu a zkouším tak dlouho, až jde klika lehce až do úplného zavření. Snad tomu je rozumět, ale to video je fakt dobře ilustrační i bez toho, jestli mu rozumíš nebo ne.

Ten postup s usazovací matricí je správný, jen je otázkou jestli měřit COAL (tedy ke špičce střely) nebo CBTO (k ogivální části střely), což je považováno za spolehlivější a přesnější - ale musíš na to mít přípravek https://www.hornady.com/reloading/preci ... comparator#!/ pro svoji ráži. Je otázkou, jak moc se té přesnosti chceš věnovat ...

Co máš za pušku?
Citron
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 284
Registrován: stř 18.4.2007, 21:10
Bydliště: Příhraničí

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Citron »

No, špatně zavřít nábojnice po výstřelu...
Není u všech značek nábojnic pravda, že jsou zcela zformátované podle komory po prvním výstřelu, takže nemusí dojít ke zvýšenému odporu kliky hned... Ten fireforming může být i na několik opakování.
Ony po jednom střílení nejsou obvykle ani všechny od jedné značky stejně dlouhé (vlastní zkušenost, měřeno několik značek nábojnic z několika pušek). Kvalitní náboinice (Lapua, Sako) se natáhnou dříve než ty nekvalitní, rozptyl délek je malý. Např. Sako se mi natáhlo až po třech výsřelech tak, že byl při nabíjení cítit odpor na klice (krčkováno, po třetím střílení jsem teprve bral celoformátem se sražením ramen). Ale ve stejné zbrani nábonice SaB nebyly natažené ani po 5 výstřelech.
(Platí pro komerční zbraně s běžnou komorou, jak je to u zakázkových nevím.)
CZ 600 223 rem + Delta Stryker 5-50x56. ZKM 456 mod. 2 + Vortex PST II 5-25x50.
Pomalu, hlavně se neukvapit.
Pauli
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 147
Registrován: stř 15.7.2020, 9:54
Bydliště: Vysočina

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Pauli »

Zeptám se zkušenějších, magnumová zápalka a RS 62 do 6,5 creedmooru by neměl být problém??
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Michal_123 »

Pauli píše: sob 13.8.2022, 14:02 Ještě se zeptám k té usazovací matrici, našroubuji na dotek při horní úvrati, zajistím, vyšroubuji vnitřní šroub a zkusím usadit střelu, změřím si délku a případně dotáhnu nebo povolím. Můžu to zkoušet na jednom náboji nebo se musí použít nová nábojnice a střela??
Ne, takhle se usazovací matrice nenastavuje. Riskuješ, že Ti krimpovací ozub při usazování střely zmáčkne nábojnici.

Dej do shellholderu (držáku nábojnic) zformátovanou a zkrácenou nábojnici.
Vyjeď s nábojnicí nahoru (páka dole).
Šroubuj matrici tak dlouho, až se dotkne nábojnice, to poznáš na té páce že se hne, nebo citem při šroubování.
Vrať usazovací matrici kousek zpátky (třeba jednu otáčku) a zajisti maticí.

Tenhle postup se nastaví na jedné nábojnici a máš pokoj.
Pauli
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 147
Registrován: stř 15.7.2020, 9:54
Bydliště: Vysočina

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Pauli »

Děkuji za radu. Bude to asi ještě dlouhá cesta, než vyrobím svůj první náboj....
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Michal_123 »

Jestli Ti mohu poradit, tak začni tím, že uděláš normální celoformátový náboj, tj. na kontakt formátovací matrice s držákem nábojnic.
Až se trochu rozkoukáš, tak můžeš systém formátování změnit, pokud to budeš chtít řešit.
A první náboj uděláš v cuku letu.
Pauli
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 147
Registrován: stř 15.7.2020, 9:54
Bydliště: Vysočina

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Pauli »

Tak nějak jsem se už zkamarádil s matricemi a došlo i na měření délky střely. Jakou vzdálenost střely od drážek používáte pro HPBT a FMJ střely?? V knížce je udávaná hodnota 0-0,3mm.
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2024
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od lovec »

Pauli píše: pát 26.8.2022, 4:39 Zeptám se zkušenějších, magnumová zápalka a RS 62 do 6,5 creedmooru by neměl být problém??
Problém to nie je, ale ani nutnosť. RS62 sypem aj do 300 Win Mag a dávam tam štandardnú zápalku. Bez problémov stovky a stovky rán…
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
Odpovědět