Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

K RCBS Turretu používáme tři hlavy (řekněme většinou já a dva další "občasní" uživatelé) a je to tak akorát (a stejně jsem na "hrubou práci" - kalibraci plášťovaných střel apod. loni pořídil Redding Ultramag).
Pokud Ti to teď v sedmi pozicích vychází a těšíš se na ten komfort "trvalého nastavení" tak bych rozhodně alespoň jednu hlavu přikoupil :)
(ohneš v nějaké matrici jehlu nebo expander a hned neseženeš novou, napadne Tě na něco použít novou, "lepší" matrici ...).

Ve věci "přesně sestavených" nábojů jsem osobně šel cestou matric LE Wilson, které stojí samostatně pod malým pákovým nebo hřebenovým lisem.
https://lewilson.com/index.php/stainles ... izing-die/
https://lewilson.com/index.php/bullet-seaters/

Ale pokud se ti ten Turban líbí a necítíš ho, jako nějak "nadměrnou" investici, tak nic proti 8)
Pufr
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Michal_123 »

Turban jsou impozantní, pěkně a čistě zpracované, pevné, VELKÉ a těžké lisy, na obrázku to tak nevynikne.
Když už tak bych to používal s matricemi od Triebela, to je také masakr. Mám pocit, že jsem držel v ruce jednu matrici pro .308 a vážila několik mnoho kg.
Ovšem to bych si osobně pořídil pouze ze zvědavosti a možná kvůli image, smysluplnost v jiném směru mi uniká. :mrgreen:
Barvář
Častý návštěvník
Příspěvky: 64
Registrován: pát 24.5.2019, 7:12

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Barvář »

Tak Redding je doma.., celkem macek má snad 13 kg!
Dělal jsem 10 let v Německu a mám tam bráchu.., tak bych toho Turbana od něj pojal jako Vánoční dárek😉.
Chci si nechat postavit 6,5/284,závodní ambice nemám..
Ale chtěl bych jednu zbraň na větší vzdálenost.
Lovím hodně lukem, mám už přes 200 kusů..,SK nebo HU.
Proto mám BLK a lovím u nás do 30 m, většinou však 15-20.
Je to zábava a dobrý trénink!
Ale láká mne i lov kolem 500 m.., byl jsem za Bajkalem a tam borci loví kolem 600 m.., sice Blasery ale do nich cpou naše
SB!!! 🤣A trefují..! Ti nedají na naše střelivo dopustit!
22LR,222Rem,6,5x58R/20,7x64,7x72R/16,300AAC BLK,308W,8x57R/16/16, 16/16 ,12/12-76,6,5x68,6,5 Creedmoor,Mathews Triax, Mathews Z3, Hoyt ProElite
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

No a jak ten Redding Turret, je tam nějaké uživatelské seřízení vůlí té hlavy, nebo se to jen přes nějakou přesnou podložku utáhne k základně ??
Pufr
Barvář
Častý návštěvník
Příspěvky: 64
Registrován: pát 24.5.2019, 7:12

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Barvář »

Je tam pružinka s kuličkou a u každého otvoru pro matrice
je důlek do kterého to zapadne.
Je to vše hodně bytelné, tak se tam nebude mít co jen tak brzy vychodit!
22LR,222Rem,6,5x58R/20,7x64,7x72R/16,300AAC BLK,308W,8x57R/16/16, 16/16 ,12/12-76,6,5x68,6,5 Creedmoor,Mathews Triax, Mathews Z3, Hoyt ProElite
Vladimír M
Nový návštěvník
Příspěvky: 10
Registrován: stř 14.12.2011, 21:43

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Vladimír M »

Tak včera jsem se konečně dostal na střelnici vyzkoušet start navážku RS70 v 243W se střelou
Grand Slam.(Tuto laboraci mně nedávno prohnal QL Pufr). Tři náboje s navážkou 2,70g
měli průměrnou rychlost V3-892m/s (885,897,895). Byl jsem trochu překvapený. Vypadá to, že v takto sestaveném náboji hoří RS70 rychleji než uvádí QL. Na zápalkách nejsou zatím známky vysokých tlaků, ale i tak si myslím, že se nedostanu ani na těch 2,80g (92% náplně). Rozptyl dvou ran 2cm třetí jsem si strhl doprava asi o 5cm, stříleno na 100m. Mám v plánu pomalu pokračovat s navážkou na 2,72g a 2,74g, měřit rychlost a sledovat známky zvyšujících se tlaků. Mám dotaz kolegové: jak velkou roli v tomto případě bude hrát přesnost měření objemu nábojnice? A ještě jeden asi pro Pufra: šel by náboj znovu přepočítat v QL, aby se výpočet trochu přiblížil k mému zjištění? Díky
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

Stanovení skutečného objemu spalovacího prostoru je pro výpočet vnitřní balistiky v jakémkoli prostředí celkem zásadní.
Prostě musíš tou studenou vodou s kapkou smáčedla/saponátu naplnit skutečně tu nábojnici až vykoukne nahoru vypouklý "meniskus" a pak růžkem savého papíru odsát vodu do roviny ústí nábojnice. Nebo "žvýkačkovou" technikou změřit sestavenou nábojnici se střelou - plněné injekční jehlou skrz zátravku.
Nikde na váze vodu nenabryndat.

Ty úpravy v QL většinou nereflektují skutečnou příčinu odchylky - těžko jí totiž diagnostikovat. A tak nejsou úplně spolehlivé. Prostě QL bezpečný postup ládování nábojů - jak ho popisuješ - nenahradí.
Dvě stejně vyrobené hlavně/zbraně mohou mít při střelbě stejnými (třeba i svědečnými) náboji rozdíl střední hodnoty V0 30 m/s - a s náboji to nemá prakticky nic společného. :?

Taky jsem u RS prachů našel výrazné rozdíly oproti QL i manuálu - výrazně živější (v Magnum nábojích + 30 - 40 m/s) RS70 jsem vybral jako správného kandidáta pro 308W s těžkou 220 gr RN střelou a tam se naopak projevila jako výrazně línější - a o dost - očekávání tuším 740 m/s realita pak cca 690 m/s.
Pufr
Vladimír M
Nový návštěvník
Příspěvky: 10
Registrován: stř 14.12.2011, 21:43

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Vladimír M »

Tak jsem pomalu pokročil dál v testování RS70 do 243W pod střelu Speer 100gr GS. Navážky 2,72g V3-898m/s (903,898,894) a 2,74g V3-903m/s (903,903,901). Rana je to hlasitá, jak z kulovnice. Známky vyššiho tlaku jsem zatím na vystřelených nabojnicích nenašel. Malé sedřeniny po opracování čela závěru byly zřetelné až pod lupou. Nenašel jsem ani žádné otlaky od výřezu pro vyhazovač. Zápalky mají na okrajích stále znatelný rádius. Vpichy v zapalkách po úderníku jsou u všech přibližně stejné.
Když se na to teď tak dívám, mohl jsem zvolit krok navážek po 0,03g. Nyní mají náboje min. rozdíl v rychlostech, ale už to měnit nebudu, alespoň si víc zastřílím při testování dalších navážek. Nařadě jsou 2,76g a 2,78g.
fary
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 134
Registrován: pon 24.1.2011, 18:54

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od fary »

Měl bych dotaz na zkušené, jak zásadní je rozdíl pri lehkém krimpu a krimpu, při kterém dojde k lehké deformaci střely? Jedná se o 444Marlin, těžší 300gr střely Sierra mají krimp. drážku moc nízko, zřejmě pro 44Mag a já bych nechtěl aby se mi deformovaly v zásobníku Marlin 444SS LA vlivem zpětného rázu ( zaražení střely do nábojnice a tím způsobené dramatické zmenšení spal. prostoru ), a nevím, je-li nutné měnit navážku, asi si tedy myslím, že by to nebylo od věci, ale jsem od přírody lempl, a hlavně jich mám pár nabitých s funkční navážkou. Krimpovací matrici jsem pořídil až nedávno, proto to řeším až když mám nabito
Naposledy upravil(a) fary dne stř 06.5.2020, 11:35, celkem upraveno 4 x.
fary
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 134
Registrován: pon 24.1.2011, 18:54

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od fary »

Ptám se samozřejmě na výtahovou sílu
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

2 Vladimir - Krásná práce!
s menším krokem budeš mít víc terčů a líp se rozhodneš pro finální hmotnost prachové náplně 8)

Pokud bys střílel za stejných podmínek a bez změny nastavení zaměřovače, pak bys ze změny polohy středního bodu zásahu těch tříranových položek mohl usuzovat, kde jsou uzly a kmitny ústí hlavně Tvé zbraně - jsou kolem toho různé teorie a rutinky, ale jádro pudla je v celkem obecně přijatelné představě, že na vrcholu kmitu se hlaveň pohybuje výrazně pomaleji (skoro se zastaví :lol: ) a je tam větší šance "postavit" pro svou zbraň náboj se stabilně dobrým, malým rozptylem zásahů

2 Fary - taky záleží, jak "živou" náplň jsi pro Marlinku vybral. Progresivní, pomaleji hořící prachy z principu věci reagují na podobné změny mírněji než třeba Lovex D036 ...

Těžko Ti to někdo spolehlivě určí :?
Tak líný člověk, jak popisuješ, to většinou riskne a nějaký upravený náboj vystřelí. Pak někdy shání nový vytahovač nebo jinou drobnost (třeba oko :oops: )
Pufr
fary
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 134
Registrován: pon 24.1.2011, 18:54

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od fary »

Jj :D , spíš jsem měl na mysli, jestli se to nedá nějak cca specifikovat, třeba zvýší se výtahová síla o cirka 10 nebo 20kilo, netvrdím, že se to takhle dá říci, ale třeba se někdo s podobným problémem setkal a teoreticky to řešil..
sypu Lovex D073,4, ten by neměl hořet takovým fofrem, nebo se pletu?
Asi dám flintu do stolice a z bezpečné vzdálenosti zatáhnu za kaloun, to dá odpověď na mou otázku :shock:
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

Ano Lovex D073.4 v kombinaci se 444 Marlin můžeme zařadit k pomaleji hořícím, progresivním prachům :)

Změřit, o kolik zaškrcení zvýší výtahovou sílu střely není v principu problém. Jsou to zpravidla - jak jsi celkem správně odhadl - "nějaké stovky Newtónů" :)
Složitější je aplikovat výsledky takového quasistatického měření na děj výstřelu ...

Mi se teda nikdy nestalo, že by zařazení zaškrcení střely přineslo výrazné zvýšení max. tlaku hnacích plynů, ale nepoužívám ho u malých/redukovaných náplní rychlého prachu. Tam by možná nějaký "pěkný" nárůst Pmax mohl nastat :?
Pufr
Marpie
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1193
Registrován: pon 16.10.2006, 7:33
Bydliště: severní Morava

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Marpie »

Mám dotazy.
A)Chci si nechat přebít v 223Rem Nosler Balistic Tip 60gr. Mám dvě doporučení nezávisle na sobě ten NBT 60gr nabít napomalo tj. 840-860m/s (to prý perfektně funguje na lišky i srnčí a srnčí to nepodlévá) Přemýšlím ale který prach pro tuto aplikaci použít. Chci to nechat nabít na dotek což se teprve bude měřit tzn. OAL ještě nevím pokud by se neměřilo tak možná , nebo je nějaká zkušenost že by tomu seděl krátký let? Mám CZ527 American 1:9 hlaveň 55cm. Zvažuji Lovex D073.4, S060 a D060. Který z nich byste pro toto zadání doporučili nebo snad ještě nějaký jiný?

B)Chci si i nechat přebít NBT i v 308W konkrétně 150gr. Tam jsem ještě o rychlosti nijak neuvažoval, ale v této hmotnosti asi cca 860m/s s tím že by se začalo níž a hledala se nejpřesnější navážka prachový kandidát je D073.6 je to dobrá volba? A tady tak zkusit na dotek nebo s krátkým letem?

C)A ještě zeptám se, získal jsem zdarma nábojnice Lapua 308W 1x vystřelené ze subsonických nábojů. Jsou to normální nábojnice a můžu je použít nebo jsou nějak ošizené popř. nemají třeba redukovaný objem?
Marocchi 03 Field 12/76; ZP49 12/12; Brno mod. 4 22LR+Nikon Monarch 3 5-20x44SF; Brno mod. 1 22LR Hawke 4-12x40; ZKK600 MC 270W+ Pard 008Lrf, CZ550 Prestige 270W + Delta Optical Titanium HD 2,5-15x56; UB584 270W/12 Vortex Crossfire 1-4x24
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od dalas »

Pro .223 bych volil D073.4. Pro .308 Win. a 150 gr střelu je D073.6 v pohodě a rychlost 860 m/s je zcela reálná. Bohužel s touto střelou se asi na rifling nedostaneš. Nemyslím, že by Lapua používala odlišné nábojnice pro subsonic.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Odpovědět