Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
poli
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 324
Registrován: pon 04.6.2012, 8:55

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od poli »

Přesný ten náboj bude tak, jak ho uděláš s ohledem na komponenty, přesnost, nebo spíš konstantnost jednotlivých procesů a tvojí zbraň.
Hele mrkni se třeba na Střelectví, nebo i tady najdeš na tyhle otázky dost odpovědí.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od dalas »

Milik607: S výbavou, kterou jsem Ti nastínil už uděláš velmi kvalitní náboje. Vše záleží na pečlivosti. Musíš si ale uvědomit, že konstantní úsťová rychlost i koncentricita střely nejsou všelék (a to jak u továrního, tak i přebíjeného střeliva). Je to ale jeden z předpokladů. Co se týká hmotnosti střely, není to tak jednoduché. Např. lehká střela je krátká a její BC není zpravidla nijak oslňující. Sice ji velmi dobře urychlíš v hlavni, ale ona bude zase velmi dobře zpomalovat na své dráze letu. Předně si ale musíš zjistit stoupání drážek. To je základ pro volbu střely z hlediska její stabilizace. Lehká přestabilizovaná střela bude mít vysokou derivaci, naopak těžká, málo stabilizovaná může lítat i naplocho na relativně krátké vzdálenosti. To je ale výhoda přebíjení, že máš daleko větší šanci najít vyhovující laboraci v porovnání s továrnou.
poli: Já mám např. s shellholderem opačnou zkušenost, kdy Lee je těsnější jak Redding. Ta vůle tam není tak kritická z hlediska přesnosti, jako spíše z hlediska strhnutí drážky při celoformátování. Drobné žertíky dělají kamarádi, kteří mi dodají nábojnici lehce přejetou jemným smirkem. To už v půlce valím ven z matrice, aby to v ní "nezamrzlo" a modlím se aby to rantl vydržel. Nicméně už párkrát jsem nábojnici vyprošťoval díky utrženému rantlu. To se v Colletě ani v bushingu nestane. :D
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Michal_123 »

Ještě k shellholderům - "těsnost" nebo "přesnost" shellholderu závisí na více okolnostech, ale nesouvisí to s kvalitou shellholderu. Každý držák nábojnic je dělaný na určitý rozsah ráží.
A každý výrobce nábojnic vyrábí nábojnice v trochu jiných rozměrech, ač to pro nezasvěceného zní strašně.
Suma sumárum, některá nábojnice jde do shellholderu těsněji, jiná volněji
Něco je záměrně díky rozsahu ráží shellholderu, něco je skotačivost výrobce nábojnic.
Ale s kvalitou shellholderu to opakuji nesouvisí.
Citron
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 284
Registrován: stř 18.4.2007, 21:10
Bydliště: Příhraničí

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Citron »

Jako bych se viděl před rokem, kdy jsem s přebíjením začínal. :D
Asi takhle, z .243 jsem střílel tovární Geco, přesnost kolem 0,75MOA konstatní. Momentálně přebíjím, nábojnice Geco, prach Lovex, zápalky SaB, jen střela je dražší, před tím Hornady SST, teď začínám s Sierra SPT. No a přesnost je 0,3 MOA (8 mm na středy). Kus ubralo krčkování, kus povysazení střely k drážkám (ovšem ne vždy to musí mít efekt). Prostě se mi povedlo udělat podstatně přesnější náboj.
A to vše s levnými komponenty: Lisl Lee, matrice Lee, váha RCBS, dalši blbinky Lee a Leman.
A jak psal dalas výše, vše je jen o pečlivosti a o tom, jak si komponety sednou. Není to pro netrpělivé, kteří chtějí mít přesný výsledek ihned. Ne vše jde na poprvé, ne vždy se najde navážka na 40 ran (mě třeba teď nechodí 308 tak, jak jsem chtěl). Je to časově náročné a vhodné pro klidné, rozvážné a zvídavé osoby :D .
A ještě jedna, poměrně podstatná věc: chce to si také zvolit vhodné cíle, takové, kterých se dá dosáhnout (např. učit ruskou jednušku chodit 0,1 MOA nepovažuji za vhodný cíl s možností dosažení kýženého výsledku.)
CZ 600 223 rem + Delta Stryker 5-50x56. ZKM 456 mod. 2 + Vortex PST II 5-25x50.
Pomalu, hlavně se neukvapit.
DoDo
Nový návštěvník
Příspěvky: 30
Registrován: pon 29.10.2018, 16:17

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od DoDo »

Jen pro úplnost, jaká zbraň (twist) a jaký Lovex? Střela je Sierra SPT 100gr?
Citron
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 284
Registrován: stř 18.4.2007, 21:10
Bydliště: Příhraničí

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Citron »

Zbraň CZ 557 Varmint syntetic, twist 1:10, Lovex D73.6, střela napsáno nešťastně, je tam Hornady SST 95 gr. To SPT 100 gr nemám ještě doladěno, tak jak bych chtěl, zkouším tam i jiný prach....
CZ 600 223 rem + Delta Stryker 5-50x56. ZKM 456 mod. 2 + Vortex PST II 5-25x50.
Pomalu, hlavně se neukvapit.
DoDo
Nový návštěvník
Příspěvky: 30
Registrován: pon 29.10.2018, 16:17

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od DoDo »

Díky za upřesnění, mě z té samé zbraně nejlíp litá Lapua ScenarL 90gr podsypaná RS60. Přesnost zhruba jako Tvoje, nejlíp 5ti raná položka na 100m 6mm. Ale musím neustále sledovat venkovní teplotu a navazku upravovat, rychlost je na teplote hodně zavisla. S 73.6 mi to lítá malinko hůř, nedostal jsem se pod 10mm ale to může být i rukama.
Citron
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 284
Registrován: stř 18.4.2007, 21:10
Bydliště: Příhraničí

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Citron »

No, já používám zbraň jen na lov, takže jsem terčové střely nezkoušel. Je také otázka, zda se v mém případě jen nesešly komponenty, které k sobě sedí.
CZ 600 223 rem + Delta Stryker 5-50x56. ZKM 456 mod. 2 + Vortex PST II 5-25x50.
Pomalu, hlavně se neukvapit.
vasil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 367
Registrován: čtv 07.12.2017, 18:14

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od vasil »

pufr píše: stř 23.10.2019, 10:54 Pro uvedenou sestavu náboje ráže 6,5Grendel ukazuje teoretický výpočet děje vývinu rány v prostředí Q.L. pro střelu Hornady SST 129 gr (L střely dle QL 33,0 mm), délku náboje OAL = 57,0 mm a náplň Lovex S060 následující hodnoty, kde při:
1) náplni = 25,8 grs (1,67 g) činí Pmax cca 3400 barů a V0 cca 700 m/s (vyhoří 96,5 % náplně).
2) náplni = 27,2 grs (1,76 g) Pmax je na úrovni tlakového limitu C.I.P. cca 4050 barů a V0 cca 735 m/s (náplň je mírně komprimovaná 101,6%, vyhoří cca 98 % náplně, hlaveň 500 mm).

Úsťový tlak vcelku příjemných 500 barů, zpětný ráz komických 8 Ns - cca 2/3 "běžné třistaosmy" 8)
Rádi uslyšíme Tvé zkušenosti :?

Jinak od té doby, co je dostupný Gordons Reloading Tool už to není s tím výdajem za QL tak kritické :)
http://loveckeforum.info/viewtopic.php?f=6&t=11344
Tak jsem dnes ládoval testovací navážky. Začal jsem na 25gr a došel až ke 27,3gr. Podotýkám ,že jsem nikdy takové prťavé náboje nedělal.
Prach S060, 2017-5529, 1-26-15
Ke komprimaci docházelo již při navážce 26gr s tím, že 27,3gr již je natolik napumpováno, že při počátečním nastavení usazovací matrice na 57mm je při této navážce délka 57,9mm. No nevím, zda to zase nerozložím na prvočinitele a vyberu jiný prach.
vasil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 367
Registrován: čtv 07.12.2017, 18:14

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od vasil »

takže...dnes na střelnici testováno. Hradla selhala, málo světla..nebo nevím. První proběhlo ověření nástřelu náboji Federal Hybrid OpenTip 130gr s deklarovanou V0=731m/s. První navážka 25gr S060 pocitově měkká a na 50m 4cm pod Federalem, pokračoval jsem až ke 27,3gr, který skončil 1cm pod. Zápalky nevykazují vyšší tlaky, nábojnice čisté neočouzené. Rozchodím hradla a udělám nové navážky, dále prodloužím OAL, zásobník 527 umožňuje jít lehce přes 58mm. Té S060 se mi vzdávat nechce. Další poznatek, vůbec se nehřeje hlaveň i přes subtilní konstrukci 527american.
beskydak
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 141
Registrován: stř 02.9.2009, 10:54
Bydliště: Jablunkovský průsmyk

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od beskydak »

Chlapi, potřeboval bych poradit. Dvorní stolař se po půl roce dostal k výrobě stolu pro přebíjení. Všechno je načtnuto, jen tápu s výškou stolu. Klasické stoly mají výšku 75 cm, ale když tam položím lis, nějak mám pocit, že by to mohlo být výše. Někdy se mi zdá, že bude akorát 80cm, po chvilce i 85cm. Nemáte někdo podobné rozhodování za sebou, případně například zkušenost, že na klasickém stolu jste lis podkládali, aby byl výše :?: Každá zkušenost je vítána, musí to vyjít napoprvé, součásti stolu bude i úložná skříňka, takže nožičky nebude možno zkrátit :? Díkec za jakékoliv postřehy, nejpozději ve středu musím míry zaslat.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od dalas »

Já přebíjím na stolech 80 a někdy 90cm. Pohodlnou práci si doladím výškou židle (kancelářské).
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

75 cm bude málo, mám pod lisem takovou "frajerskou" truhlářskou hoblici ze dřeva gumovníku (byla sleva) s výškou 85 cm a řekl bych, že pro lis je to akorát. Jiná věc je váha, kterou bych řekl, že je příjemnější mít o něco níž (a nebo teda tu vyšší - o něco - židli - jak píše Dalas :?
Pufr
beskydak
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 141
Registrován: stř 02.9.2009, 10:54
Bydliště: Jablunkovský průsmyk

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od beskydak »

Díky chlapi :D
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Michal_123 »

Výška stolu je hodně o zvyku a jak píše Dalas, o výšce sezení.
Trojnožka od LEE má výšku základny cca 96cm. Přebíjí se s tím v pohodě.
Pak mám lisy na stole cca 85cm a v pohodě také.
No a přebíjel jsem několik let na stolku s výškou cca 60cm s tím, že jsem seděl na nízké taburetce... a tehdy v pohodě :)
Odpovědět