Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
Jiskra
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 375
Registrován: stř 10.3.2010, 9:11

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Jiskra »

Že by byla nedořízlá komora do hloubky CIP ? Možně je vše,ale osobně bych na to nevsázel. Vzít měrku GO a vidělo by se hned. Jinak je to hádání
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od dalas »

Ještě k tomu značení matric. To H0 a B8 jsou datové kódy výroby. tedy červen 2000 a únor 2008. Ještě mne napadá pokus změřit hlavní rozměry nábojnice vystřelené z Bergary a nábojnice zformátované, která do komory nejde. Možná to něco napoví. Jinak souhlas s Jiskrou, že bez měrky jsou to jen dohady.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

Tak měrka je normová záležitost a řada z nás si přece připravuje do svých zbraní své náboje, které se v některých rozměrech od normy liší.

Ta komora bude všechno, jen ne volná. Když tam jde dobře tovární náboj, tak to asi na reklamaci nebude ...

Takže jde o to, najít způsob, jak do téhle jednušky dělat náboje, které tam budou samy padat - to by do jednušky z principu věci padat měly - už tak je manipulace při nabití náročnější ...

Třeba vyhoví krčkované nebo i FL kalibrované nábojnice po vystřelení v komoře jednušky, ale i tenhle postup může při opakovaném použití - ztvrdnutí - nábojnic narazit.
Lepší je najít matrici / sestavu matrice držák, která dělá náboje, co jdou do komory hladce rovnou!

V téhle profláklé ráži jsou jak Small Base dies, Body Die ... Držák snížený máš, takže teď už jen najít nějaké reloading centrum, kde by bylo možné nějakou tu matrici vyrobenou na minimálních rozměrech vyzkoušet :?
Osobně bych klidně ještě ubral na tom již upraveném držáku, klidně 0,3 - 0,4 mm :evil:
Diagnostika na dálku stojí vždycky za prd :?
Pufr
Jiskra
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 375
Registrován: stř 10.3.2010, 9:11

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Jiskra »

Souhlasím s Pufrem a taky bych klidně ten držák ještě snížil.
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Michal_123 »

Jiskra píše: čtv 25.3.2021, 12:59 Michal_123 - chci se Tě zeptat. Minule jsi NESOUHLASIL (na což máš právo :D ) s tím , jakou mám zkušenost s nataženou,nebo přefouklou nábojnicí. Tak mi prosím vysvětli,kde má Citron problém? To přece podle Tebe není možné. Navíc když ještě snížil shellholder o 0,15mm a stejně to nábojnici nezformátuje do rozměrů nové .
Děkuji.J
Nevím, co Ti přijde k smíchu nebo nepochopitelné. Všechno jsem to napsal v předchozím příspěvku, ale zopakuji to tedy ještě jednou.
Michal_123 píše: úte 23.3.2021, 19:51 To, že Citronovi nábojnice nejde do komory je jedna věc a může mít různé důvody, ale pravděpodobně ten, který jsi sám zaznamenal.
... předpokládám, že co popisuješ, bude souviset s konkrétní matricí a konkrétní komorou.
A teď s výkladem:
Matrice, zrovna jako komora je strojírenský výrobek vyrobený více, nebo méně zdařile v daných rozměrech a požadované přesnosti.
Předpokládám, že Tebe, zrovna jako mě učili ve škole třídy přesnosti a soustavu jednotné díry a jednotného hřídele.
To je v podstatě systém, využívaný v CIP (nebo SAAMI) pro komoru a náboj. Náboj vyrobený dle normy se musí vejít do komory vyrobené dle normy, pokud se dodrží požadovaná přesnost. Proto jsou rozměry komory uvedeny jako maximální a náboje jako maximální s tolerancí na "druhou stranu".
Matrice je dělaná tak, aby nábojnice dodržela rozměry dle normy. Dokonce různí výrobci dělají matrice s různými rozměry, ale vždy tak, aby žádný rozměr výsledné nábojnice nebyl větší, než je povoleno.
A tu nábojnici zformátuješ samozřejmě z v podstatě libovolného rozměru na který se nafoukla při výstřelu, pokud to materiál a formátovací postup dovolí a nedojde dříve ke zboření nábojnice.
Dokonce se běžně a úspěšně předělávají nábojnice z jedné ráže na úplně jinou.
Pokud není jiný, zásadní problém, tak matrice VŽDY vyrobí nábojnici, která se do komory vyrobené dle normy vejde.
Ten zásadní problém se může týkat například části nábojnice, která se matricí neformátuje protože je v shellholderu. A nebo komory, která je vyrobena v nesprávných rozměrech.

A teď co si myslím, že se tedy vlastně stalo:
Ta komora bude "kratší" než je běžné, nebo, což je méně pravděpodobné, matrice je "delší". Ale jelikož pokud jsem pochopil správně, tak Citron má dvě FL matrice, tak ta druhá varianta je málo pravděpodobná.
No a pokud Citron vystřelil náboje z této zbraně, nedošlo k natažení nábojnice tak, aby FL matrice musela něco formátovat. K problému tedy nedošlo.
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Michal_123 »

Tedy ergo kladívko, jak píší předřečníci, snížení shellholderu by to mělo v pohodě řešit.
Jiskra
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 375
Registrován: stř 10.3.2010, 9:11

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Jiskra »

Michale ,Ty se domníváš ,ale to ještě neznamená ,že to tak třeba i je. Vysvětlovat mi soustavu lícování nemusíš.Nicméně mě se stalo u mých vlastních pušek ve stejné ráži,dokonce dělané stejným výstružníkem ,akorát jedna měla komoru dlouhou s minimální vůlí na měrku GO a druhá asi s vůlí 0,1mm oproti GO měrce , že z té delší komory ty nábojnice full matrice Redding BEZ sníženého držáku prostě nezformátovala ,abych ji zavřel do té kratší. Nezapomeň,že ta nábojnice dokáže i zapružit. Ty komory jsem si i já sám dělal,takže vím o čem mluvím. Žádné domněnky.
Obě komory jsou dle normy OK. Přesto nábojnice při navážce na horní hranici už běžně NEJDE vrátit do tvaru nové hilzny.
Nebo jestli teda Redding dělá blbé matrice??? Takže můžeš klidně nesouhlasit a ohánět se čím chceš,ale tohle je prostě můj poznatek. A ne ojedinělí a ne jen mnou. Nesmál jsem se Tobě. Smál jsem se jen tomu ,jak jsi kategoricky uvedl,že nesouhlasíš . Že ta matrice to musí vždy zkalibrovat , že když se na to soustředíš,tak to vidíš.
Já mám prostě zkušenost , že pokaždé to prostě běžným formátem nejde.
Já nemám nekonečné množství zkušeností a znalostí, tolik znalostí třeba jako Pufr asi mít nikdy nebudu,ale dost věcí už mi rukama prošlo,dost problémů jsem i řešil se spoustou sportovních střelců a vím ,že nic nevím :roll: :D .
Pořád mě něco překvapuje.
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Michal_123 »

Jiskro, na světě je spoustu přebíječů a spousta přebíjeného střeliva. A funguje to.
To není o doměnkách, ale kromě zmíněného faktu také o desetiletích mojí praxe s přebíjením do krátkých i dlouhých zbraní.
Rozporoval jsem Tvé tvrzení, že natažení nábojnice znemožní zformátování nábojnice matricí. Na tom trvám.

Takže ano, pokud máš zkušenost jak píšeš, zkusil bych alespoň pro informaci jinou matrici. Klidně bych zkusil i jinou značku, stačí si jí někde půjčit.
I kdybys tím problém s matricí měl vyloučit, je to cenná informace.
FL matrice musí udělat nábojnici, která do minimální komory jde.
Pokud ne, je něco špatně.

Mimochodem, jak píšu a ty o tom pochybuješ, zformátování dosedacího kuželu na matrici vidíš.
Rozdíly mezi výsledkem formátování u matric různých výrobců jsou patrné také.
Například u FL matrice 30-06 LEE a RCBS je rozdíl velmi zřejmý, zejména na krčku.

P.S. mám pocit, že výrobci dělají náboje (nebo nábojnice) na ještě minimálnějších rozměrech než se očekává, a to právě z důvodu zajištění bezproblémivého chodu v různých komorách. Jelikož jsem hračička, tak formátuji i nové nábojnice, používám SB, Starline a RWS. Nepamatuji, že bych někdy měl co formátovat nebo jsem vůbec zaznamenal nějaký odpor, pouze krček se zmáčkne znova zvenku a pak zformátuje zevnitř.
Jiskra
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 375
Registrován: stř 10.3.2010, 9:11

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Jiskra »

Když myslíš. Nebudu ztrácet čas,
gawein
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 179
Registrován: stř 03.12.2008, 0:20

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od gawein »

S velkou pravděpodobností to vyřeší body die, která stáhne ramena. FL matrice často nestáhne všechny rozměry. Jiskra pravdivě říká, že každá komora je svým způsobem originál byť dělaná stejným nástrojem a člověkem. To, že zbraň a přebíjení funguje je otázka vůli(tolerancí). Pokud se v nich dostanete na hranu je potřeba počítat s komplikacemi. A uzamykací vůle která v tomto řešeném problému hraje asi hlavní roli(pokud není komora větší na obvodu) má ty tolerance poměrně velké. Pokud jde do zbraně jde zavřít tovarní náboj a nejde přebitý, pak je to pouze otázka matric, jejich volby a nastavení.
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Michal_123 »

Prosím Tě, co to znamená, že FL nestáhne všechny rozměry?
Body die je FL která neformátuje krček.
Citron
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 284
Registrován: stř 18.4.2007, 21:10
Bydliště: Příhraničí

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Citron »

No nepřebíjet, tak tyto starosti nemám, prostě bych tam narval továrnu a střílel bych :) Jenže tohle mě baví :). No a to, že se do téhe zbraně nebude přebíjet je nakonec také možnost, přeci jen toho střeliva na lov použiju oproti střelnici opravdu málo, cca 10 ran ročně. A pokud to bude fungovat s továrnou rozumně do 200m, tak proč ne...
Jinak teda když dám továrnu vedle sebe s FL projetou nábojnicí, tak se mi zdá, že má ta továrna jiný úhel ramen - větší alfa. Pokud to tedy není tím, že jsou ty přechody na továrně zaoblené a na formátované jsou ostré, ale to je jen dohad. Jinak ta Go měrka mě napadla také, ale koukal jsem na ceny a dostupnost a lehce se mi orosilo čelo. Na druhou stranu se mi nechce věřit, že by existovala fabrika na zbraně, kde nezkusí výrobek takovou měrkou. Zbytek nemohu soudit, Je to po dlouhé době jiný výrobek než CZUB ještě k tomu v nerezu, má i jiné náběhy do drážek a pod., nejak se s tím sžiji.
Jinak co se žíhání týká, tak žíhám pokaždé, ale až po formátování, mírně mi to srovnalo (dle tlaku který vyvýjím na páku lisu) usazovací síly. Tady asi půjde k opaku, jen to pak nesmím u jednotlivých zbraní přehodit.
Jinak tedy já jsem už moc nechtěl brát ten shellholder, ale ještě ho kousek poladím. O víkendu z toho vystřelím, nábojnice vezmu lihovkou a proměřím. Zase má zkušenost s Bellotí nábojnicí je taková, že se roztahuje málo, nemít ta Saka, tak jsem asi ještě teď krčkoval. Možnost je také v tom, že koupím jinou FL matrici a tohle pustím do světa.
CZ 600 223 rem + Delta Stryker 5-50x56. ZKM 456 mod. 2 + Vortex PST II 5-25x50.
Pomalu, hlavně se neukvapit.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od dalas »

Tu GO měrku pro 308 win. by měl mít každý slušný puškař a je to dle mého mínění minutová záležitost. Tou továrnou doufám myslíš nábojnici vystřelenou z Bergary. No, zkus ještě vzít ten držák, možná to vázne na L2.
Ještě mě napadá naklepnout tu nábojnici do hlavně třeba gumovou paličku. Pak bude vidět, kde to drhlo.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Jiskra
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 375
Registrován: stř 10.3.2010, 9:11

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Jiskra »

Citrone já bych to udělal následovně:
Do varminta Ti přebíjení asi funguje bez problémů. Držel bych se toho a dělal to dál stejně.
Do jednušky klidně přebíjej,to se přece nevylučuje,ALE používej na to nábojnice JEN vystřelené z té Bergary.
Prostě vystřílej tovární náboje , nebo kup nové hilzny a ty potom toč v té Bergaře a nedávej je do CZ .Bude to fungovat. A matrice neprodávej. Myslím že to nepomůže a když ty nábojnice nebudeš cpát do dvou pušek,bude po problému.
Měrku jsem nemyslel kupovat. Myslel jsem se domluvit s nějakým puškařem z okolí,který měrku má.
Já osobně bych za takové změření ani nic nechtěl,Je to pro mě prkotina. Nevylučuji,že si někdo jiný za to něco řekne.
Osobně si myslím,že Bergara má komoru v pořádku,ale v těsnější toleranci a varmint z Brodu má komoru volnější,buď podle výstružníku,nebo to někdo ve fabrice trošičku doleštil a zvětšil. No hold někdy se to stane. Ne vše co opustí Brod je super. :D
Ale můžu se plést,neviděl jsem ani jednu pušku,tak jsou to doměnky.
Bergaru taky mám a zpracování hlavně a komory se mi líbí a nemám s ničím problém.Proto si to i myslím.
Hlavně se tím netrap,přebíjej a střílej.Tak bych to řešil já. To je vše co k tomu mám.
J
Citron
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 284
Registrován: stř 18.4.2007, 21:10
Bydliště: Příhraničí

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Citron »

No, o tom, že by to měrku měl mít puškař jsem tušil, ale nemám tušení kdy se vůbec dostanu z okresu :D.
To s tím nemícháním nábojnic mám teď v plánu, už jsem si koupil druhou krabičku nábojů, takže na nábojnic do Bergary mám dost. Poplést by se mi to nemělo, varmint bude mít nové Lapua a starší Saka, Belloty do něj jsem chtěl vyřadit, tak je označím a schovám, kdyby náhodou...
Já totiž doufám, že to s těmi z této zbraně vystřelenými bude fungovat, vlastně proč by nemělo.
Já se na tu zbraň strašně těšil, konečné mám zase jednušku, podstatně kvalitněší než bylo IZH, mám k tomu na lov i další doplňky, jen nastala v procesu tato chyba, se kterou jsem tak nějak předem nepočítal :)
CZ 600 223 rem + Delta Stryker 5-50x56. ZKM 456 mod. 2 + Vortex PST II 5-25x50.
Pomalu, hlavně se neukvapit.
Odpovědět