Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
bon
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 477
Registrován: úte 04.9.2007, 16:46
Bydliště: Vysočina

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od bon »

Koukni o 4 strany zpět. Je to můj případ s 9,3x62 jak přes kopírák. Udělal jsem slabší laboraci a problém byl na světě. Nakonec jsem zkrátil délku náboje o 1 mm, lehce jsem to zaškrtil a hnedle byla po výstřelu dna nábojnic čistá.
johnyc77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 764
Registrován: stř 07.5.2008, 11:07
Bydliště: Západní Čechy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od johnyc77 »

Zapomněl jsem dodat, že vždy vypadne zápalka ven. Stane se to třeba 1x po 20 ranách. Když jsem hledal nejvhodnější navážku, hlídal jsem tlaky atp. a vše bylo dobré.
Podle mého to začalo jinou šarží prachu, ale v tomhle si nejsem úplně jistý. Každopádně vím, že nikdy předtím se mi tohle nestávalo. Ale zaráží mě, že to není pravidelné a stává se to opravdu jen jednou po x ranách.

Jinak délku náboje jsem už zkrátil, ještě bych mohl vyzkoušet i to zaškrcení.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

Asi bych udělal několik věcí:
Nábojnice, ze kterých vypadla zápalka bych škrtl lihovou fixou a pokud je to možné "vyšrotoval" (v literatuře se doporučuje hned zmáčknout kleštěma ... :) ) Roztažené lůžko zápalky je prostě jeden ze způsobů, kterým se nábojnice se svým pánem loučí :)

Opatřil si nějaké nové nábojnice a zkusil, jestli se u nich děje něco podobného - v 30-06 by to neměla být zas taková "facha"

Našel někoho s měřičem rychlosti střel a ověřil výkon náboje s aktuální šarží prachu :?
Bohužel je to bolest handloadingu - ale zase si zastřílíme :) 8)
Pufr
petjan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 488
Registrován: sob 31.12.2011, 14:08
Bydliště: štětí

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od petjan »

Chtěl bych zjistit jestli někdo znáte střely DEGOL, nikde jsem na netu nenašel vyobrazení konstrukce střely konkrétně se mi jedná o střelu DEGOL .413 270 STM-Spitz HP. Jelikož se jich v tomto rozměru moc nedělá.
ZP 16x70/16x70
Brno 500 8x57JRS/20x76
Sabatti SKL 98 10,3x60R /270 win
johnyc77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 764
Registrován: stř 07.5.2008, 11:07
Bydliště: Západní Čechy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od johnyc77 »

pufr píše: pon 16.11.2020, 20:25 Asi bych udělal několik věcí:
Nábojnice, ze kterých vypadla zápalka bych škrtl lihovou fixou a pokud je to možné "vyšrotoval" (v literatuře se doporučuje hned zmáčknout kleštěma ... :) ) Roztažené lůžko zápalky je prostě jeden ze způsobů, kterým se nábojnice se svým pánem loučí :)

Opatřil si nějaké nové nábojnice a zkusil, jestli se u nich děje něco podobného - v 30-06 by to neměla být zas taková "facha"

Našel někoho s měřičem rychlosti střel a ověřil výkon náboje s aktuální šarží prachu :?
Bohužel je to bolest handloadingu - ale zase si zastřílíme :) 8)
Tyhle nábojnice automaticky vyhazuju, mám jich do 30-06 dostatek.

Díky za odpovědi Honza
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

petjan píše: úte 17.11.2020, 1:54 Nikde jsem na netu nenašel vyobrazení konstrukce střely DEGOL .413 270 STM-Spitz HP.
Ta vlevo by měla být typově shodná v ráži .284, jádro má být pájené k plášti:

Degol_Balles.jpg
Degol_Balles.jpg (31.24 KiB) Zobrazeno 2858 x

https://www.thestalkingdirectory.co.uk/ ... ds.102580/
Pufr
petjan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 488
Registrován: sob 31.12.2011, 14:08
Bydliště: štětí

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od petjan »

To pufr děkuji, to onačení HP zřejmě označuje střelu s dutinkou, takže by to mohlo být tvarově shodné.
ZP 16x70/16x70
Brno 500 8x57JRS/20x76
Sabatti SKL 98 10,3x60R /270 win
petjan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 488
Registrován: sob 31.12.2011, 14:08
Bydliště: štětí

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od petjan »

Čus, chtěl bych přebíjet 8x57JRS střelou EGB 191gr.. Délka střely je 33,7mm. Teď, vzal jsem střelu Sako Hammerhead a ta má 200gr. délku 27mm zadal do QL a poté jsem změnil délku celého náboje ze Saka na EGB(Sako jsem vzal protože mi přijde tvarově dost podobné), tzn. z 76,6 na 79,3 mm a pořád budu mít dostatečný volný let. vzhledem k třem zápichům na střele o šířce cca 1,8mm by v poměru k délce střely mohly mít podobnou délku vodící části jako Sako. Prach Ramshot Big Game 49gr. myslíte, že ty údaje co mi vyšly budou alespoň trochu relevantní? Samozřejmě začal s nižší navážkou.
Střela .323 EGB 191gr.
Střela .323 EGB 191gr.
Střela EGB .323.jpg (6.73 KiB) Zobrazeno 2696 x
ZP 16x70/16x70
Brno 500 8x57JRS/20x76
Sabatti SKL 98 10,3x60R /270 win
Citron
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 285
Registrován: stř 18.4.2007, 21:10
Bydliště: Příhraničí

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Citron »

Vrátím se ještě k tomu natahování nábojnic 8x57 IRS z původní stránky. Původní trn jsem změřil, vyleštil, což zmešilo průměr o 0,04 mm. Pro jistotu jsem koupil nový, ten měl o 0,02 méně na průměru než ten původní, takže si mohu měnit trny s rozdílem 0,02 mm tloušťky. Od obou jsem udělal sérii nábojů, při lisování měly ty nábojnice u upraveného trnu větší odpor při lisování střely, nábojnice byly žíhané o obou. Krček byl už zcela rovný.
Došlo k podstanému zmenšení rozptylu délek nábojnic, u mnou upraveného byl výsledek zkrácení s rozptylem délek 0,03 mm na 20 nábojnicích (celkem se to trefilo do mé představy), u náhradního se nepodařilo tolik krátit, ale natažení nebylo jako u původního. Rozptyl délek 0,12 mm na 20 nábojnicích
U původního trnu bez úpravy nešel rozptyl pod 3,5 cm. U toho náhraního, který je menší o 0,02 byl rozptyl na té nejlepší původní navážce cca 21 mm. Nejnižsí navážky téměř bez výškového rozptylu, pak se to začalo otevírat na výšku i do strany.
U upraveného trnu už byl krásný trojúhleníček, rozptyl ani ne 18 mm, zcela evidentně to hlavni chutná. Stříleno kulobrokem Combo. Krimpovat nebudu, střely v obou případech drží naprosto spolehlivě.
Myslel jsem si, že bude lepší rozptyl z lepších nábojnic, ale ono ne, zase 3 mm rozdílu bych v tomto případě nepovažoval za směrodatný údaj.
CZ 600 223 rem + Delta Stryker 5-50x56. ZKM 456 mod. 2 + Vortex PST II 5-25x50.
Pomalu, hlavně se neukvapit.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

petjan píše: pon 23.11.2020, 13:26 chtěl bych přebíjet 8x57JRS střelou EGB 191gr.. Délka střely je 33,7mm. Teď, vzal jsem střelu Sako Hammerhead a ta má 200gr. délku 27mm zadal do QL

vzhledem k třem zápichům na střele o šířce cca 1,8mm by v poměru k délce střely mohly mít podobnou délku vodící části jako Sako.

Prach Ramshot Big Game 49gr. myslíte, že ty údaje co mi vyšly budou alespoň trochu relevantní?

Samozřejmě začal s nižší navážkou. Střela EGB .323.jpg
QL počítá vnitřní balistiku. Je tedy důležitá poloha dna střely. U vybrané střely s rovným dnem - třeba Sako HH tedy uprav délku střely - na 33,7 mm a hmotnost - samozřejmě.
Pak vzhledem k materiálu střely a provedení vodící části uprav hodnotu Shot Start Pressure - asi na 300 barů.

Těch 49 greinů uvedeného Rsht Big Game by i dle mého QL mělo být v limitu.



2Citron - ty Tvé příspěvky jsou částečně kódované.
Nevíme tedy přesně, kdy měříš délku na dosedacím kuželu, kdy na celé nábojnici a tak dále :)
Ale vypadá to, že jinak se celkem vyznáš :)

Pružná deformace krčku vyžíhané 8 mm nábojnice zvládne tak vsazení střely větší o 0,05 mm. Pokud je střela proti díře v krčku větší o víc, než uvedenou hodnotu, deformuje se stěna krčku trvalou deformací a to v místě, kde je stěna krčku nejslabší - tedy nesymetricky. Výtahová síla se ale už moc nezvyšuje ...
Takže někdy - vzhledem k použitým nábojnicím - může zúžení expanderu přesnost zlepšit, někdy ne. Zlepšení kvality povrchu expanderu by mělo mít kladný vliv - obrobení musí být symetrické - ale to asi bude brousit ve vrtačce či soustruhu skoro každý ...
Pufr
Citron
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 285
Registrován: stř 18.4.2007, 21:10
Bydliště: Příhraničí

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Citron »

y Tvé příspěvky jsou částečně kódované.
Nevíme tedy přesně, kdy měříš délku na dosedacím kuželu, kdy na celé nábojnici a tak dále
Já se omlouvám, já bohužel vím, co jsem chtěl napsat, čtenář to může vnímat diamterálně odlišně.
Délky měřím už jen na dosedací kužel, začal jsem se tím zabývat, když jsem opustil krčkování z toho důvodu, že se na lovu nechci prát s tím, že je potřeba hodně síly k zavření závěru při použití roztažené nábojnice a pak i případné nutnosti rychlého přebití. Už nějakou dobu dělám jen celoformát s tím, že matricí srazím kužel zpět o 0,02 - 0,03 mm oproti cca 10% těch nejdelších naměřených hodnot. Když to udělám pořádně, tak povedou udělat nábojnice v podstatně menším rozptylu délek. Navíc mi odpadne to, že při použití krčkovací matrice Lee musím dávat sakra velký pozor na to, jaký má odpor krček v kleštině matrice. I u lisování střely se subjektivně vyrovnaly síly nutné pro zalisování střely. Dostal jsem tak spolehlivé přebíjení nábojů ve zbrani a pokud jsem udělal pořádně vývoj a nevymýšlel zbytečné blbiny, tak oproti krčkování téměr nepoznám rozdíl.
Celou délku nemeřím, protože používám ruční/vrtačkový zkracovač Lyman, takže si nemohu nastavit celkovou délku nábojnice, tedy to postrádá smysl. Holt to některé nábojnice zkrátí, jiné ne.
Nutno brát v potaz to, že matrice Lee nejsou špičkou, ale na zahození to také není. Snažím se s málem udělat co nejvíc, ale se stanoveným reálným cílem.
Co se té osmičky týká, tak mi při měření nepřišlo, že by se pak ty rozměry extra změnily, pravda při tom, jak ten krček vypadal se to přesně změřit pořádně nedá. Výsledek na papíru je lepší, než jsem čekal, tak do toho štrachat nebudu, nechám to pro jednochust takto.
CZ 600 223 rem + Delta Stryker 5-50x56. ZKM 456 mod. 2 + Vortex PST II 5-25x50.
Pomalu, hlavně se neukvapit.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

Měření / sledování uzamykací vůle a její udržení v několika setinách mm je dobrý způsob, jak dospět k přesným nábojům pro konkrétní zbraň.

Při sledování videí Erika Cortiny, jako předního současného propagátora tohoto způsobu přípravy nábojnic je dobré si všimnout všech jeho rutin, které tuhle práci doprovázejí. Nebude to tak pěkně fungovat s nesourodou sbírkou nábojnic ze střelnice a od kamarádů ... atd.

Pro podobné "custom" nastavení uzamykací vůle - jako ty používám Redding Competition Shellholder set
https://www.redding-reloading.com/onlin ... older-sets
Pufr
Citron
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 285
Registrován: stř 18.4.2007, 21:10
Bydliště: Příhraničí

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Citron »

No mě stalo, že jsem nemohl zavřít náboje s obvyklým odporem kliky, musel jsem použít víc síly. A pár dní na to jsem narazil na jeho videa. A zkusil jsem to.
Viděl jsem už na střelnici, jak závěr dovírají lidé klepnutím dlaně na kliku závěru. Viděl jsem kliku otvírat gumovou paličkou. Ani k jednomu se nechci dostat. Murphy nebyl zrovna optimista a věřím, že by se mi toto stalo v nejméně vhodnou chvíli v lese.
Já jsem přesvědčen, že pocitivým dodržváním vývoje náboje (a je jedno jestli Ladder test nebo OCW) a tím , že dělám věci stále stejně a snažím se je dělat poctivě, se dá docílit takových výsledků, že pak některé drobné změny v konfiguraci nejsou vidět, respktive pro lovecké účely je změna tak malá, že nemá smysl se jí zabývat a mohu docílit vyšší míry spolehlivosti.

Pravda, takový set by se mi líbil, ale unsel jsem se, že při současných výsledcích už další věci nějakou dobu nebudu kupovat, protože cíle jsem si splnil a další zlepšení třeba jen o 20% by už znamenalo další výdaje ve výši 80% těch původních.
CZ 600 223 rem + Delta Stryker 5-50x56. ZKM 456 mod. 2 + Vortex PST II 5-25x50.
Pomalu, hlavně se neukvapit.
Uživatelský avatar
Vety
Nový návštěvník
Příspěvky: 47
Registrován: úte 27.5.2008, 14:14
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Vety »

Chlapi chci se zeptat co vychází nejlíp za prach od Ramshotu do 9,3x62 s 52cm dlouhou hlavní a střela 250gr Accubound mám k dispozici Hunter momentálne. Byl by někdo tak hodný a projel mi to přes QL
CZ550 9,3x62 plastak/ Artemis 3100 7x56RD/ ZD 1-4x22RD
Broková Kozlice CZUB 586 MOD.3 16-70/16-70
Slovenský kopov 3x :-D
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od dalas »

93.jpg
93.jpg (93.16 KiB) Zobrazeno 2432 x
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Odpovědět