Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
Waswaq
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 114
Registrován: pát 23.5.2014, 20:58

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Waswaq »

Mohl by mě někdo poradit s tím o co přesně jde při bushingu? Lze to použít místo matrice, která formátuje pouze krček??? Jsem neschopnej na angličtinu, tak mi informace na youtube dost unikají. díky :D
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

No, prostě je ta část matrice, která kalibruje krček výměnná - můžeš volit podle tloušťky krčku Tvých konkrétních nábojnic (ale neměl bys pak používat nbc s různou tlošťkou krčku atd. ...)
Celé je to samozřejmě "v reálu" složitější - jsou i "bushingové" matrice s funkčním expanderem ... apod.
Pufr
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 932
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Michal_123 »

Přesně jak píše Pufr.
A to je hlavní rozdíl proti krčkové formátovací matrici LEE, která funguje naprosto obráceně.
Vypichovací jehla má přesný rozměr, na který se nábojnice kleštinou "namáčkne".
Tím je zajištěn přesný vnitřní rozměr krčku nábojnice bez ohledu na to, jaká je síla stěny nábojnice.
vasil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 367
Registrován: čtv 07.12.2017, 18:14

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od vasil »

reportáž z testu 6,5 grendel vs. Sellier SP 156gr, vs. S060.
22gr 554-563 m/s, 23gr 574-575 m/s, 24gr 598-606 m/s, 25gr 621-625 m/s
navážky jsem vzal nahrubo nahulváta po 1gr ale nedá se říci, že by se nějaká byť přiblížila ideálu.
S060 se nezdá být v tomto případě vhodným kandidátem, možná v kombinaci s jinými zápalkami (já použil SB SR) , snad by byl lepší třeba D73.6
Waswaq
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 114
Registrován: pát 23.5.2014, 20:58

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Waswaq »

Díky za vysvětlení. Je tedy možné mít jednu matrici a dva bushingy pro podobné ráže? Např. 7x64 a 6,5x65? Nebo je matrice uzpůsobena na tělo nbc konkrétní ráže a né jenom její délky?
Morduju vše na FL matricích a chtěl bych přejít jen na krček. Především u ráže 6,5x65R RWS, ale výrobci pro tuto ráži moc nic nenabízí. Mohli byste mi poradit jakou matrici na to pořídit, jestli je teda nějaká možnost záměny, nebo tak něco?? Děkuju
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

V tomhle směru existuje mnoho možností omezených jen fantazií.
Vždycky ještě záleží na konkrétních rozměrech nábojové komory Tvé zbraně.

Některé krčkovací matrice jsou udělané celkem přesně, nebo se dělají pro volnější komory i v rozměrově odlišné - větší verzi "Oversize", bez konkrétní zkušenosti ti řekne málokdo, jak to bude pasovat. Hodně místa navíc je ve výše uvedených Lee Collet Dies.

Inspiraci je nejlíp hledat někde, kde jsou rozměry nábojů - hledáš něco s maličko větším rozměrem P2 a strmějším dosedacím kuželem:
https://bobp.cip-bobp.org/en/tdcc_publi ... _type_id=1

Nejjednodušší je asi nechat si "vytočit" doraz pro klidně i FL matrici 6,5x55 - kroužek osazený - s okrajem na vnější plochu matrice, soustružník ho udělá o nějakou setinku menší, pak radiálně rozřízne a ty si ho na matrici naklepneš a kalibruješ jen krčky své 6,5x65.

Není od věci nechat cca 1 mm krčku nezkalibrovaný - centruje nábojnici/krček v komoře
Pufr
Waswaq
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 114
Registrován: pát 23.5.2014, 20:58

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Waswaq »

Díky za vysvětlení. Bylo to...hm, filozofické :lol: :lol:
Pohledam, porovnám a snad na něco přijdu. Díky
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

Za 175 € je BR - HK 7/8" ("HalsKalibrierungmatrize") pro 6,5x65 tady:
https://catalog.triebel-guntools.de/cat ... 0/63096692

Nebo si objednej kalibrační matrici na míru pro tvou komoru - udělanou podle tří vystřelených nábojnic
https://www.whiddengunworks.com/custom-reloading-dies/

Nebo existuje i tzv. parciální kalibrace, kdy seřídeíš matrici v lisu tak, že se držák nábojnice zastaví 1 až 3 mm pod spodním okrajem FL matrice - to taky šetří nábojnice a zlepšuje přesnost střelby ...
Pokud by se ti ta technika osvědčila, pak pro opakovatelnost je rozhodně vhodné si nechat někde vytočit distanční vložku - kroužek, který upevníš na spodek matrice (jako píšu nahoře) - bys kalibroval stále stejně ...

A nebo si se smíchem na rtech příště kup něco třeba v 6,5-284 a máš vystaráno :lol: 8)
Pufr
Waswaq
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 114
Registrován: pát 23.5.2014, 20:58

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Waswaq »

To Pufr - Jestli jsem se tě dotkl, tak se omlouvám. Bohužel jsem začátečník a pro pochopení to potřebuju rozvést.
Ta parciální kalibrace je zajímavá věc, nevěděl jsem že to takto lze., Zkusím nejprve to. Jedná se mi především o šetrnost k nabojnicim, pokud to ještě zlepší soustřel, bude to fajn.
Díky moc
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

Nedotkl, spíš pobavil nenaplněným očekáváním :)
U takovýchhle méně častých ráží je rada drahá a projíždět desítky cizích fór je časově náročné. Proto pravda rád vidím, když má tazatel alespoň snahu se ve věci sám zorientovat.

On Ti občas někdo řekne pořiď si tohle, dělám to tak a tak a je to výborné ... Jenže Ty ve finále můžeš mít ve své zbrani o desetinu volnější nábojovou komoru a ty draze nakoupené přípravky Ti budou na prd ... nebo to "přemáčkneš" a nábojnice budou křivé - nebude to střílet ...
Proto se takovým začátečníkům ve věcech, pro které nejsou speciální, výrobcem přesně určené nástroje "blbě" radí - zvlášť na dálku ... :wink:

Ještě k té částečné kalibraci - je to trochu "opruzová" rutina, ale na vyzkoušení toho odsazení držáku nábojnice od matrice se dá použít i obyčejná - nejlíp broušená podložka s dírou, do které se vejde nábojnice (já je mám v nářadí z převodovek z Jawa a ČZ motorek ).

No a nakonec upozornění, že postupy, při kterých nábojnici zůstává tvar optimalizovaný předchozím vystřelením v dané konkrétní komoře vedou u řady zbraní k problémům při nabíjení náboje do komory (třeba i při výstupu ze schránky - průchodu nábojištěm - náboj je "ramenatější") a při vytažení prázdné nábojnice. Proto se nedoporučuje používat tyhle postupy pro náboje určené pro lov nebezpečné zvěře, sebeobranu atd.

I pro běžný lov se proto časem - po několikanásobném "vystřelení" nábojnice - nevyhneš FL kalibraci, pro prodloužení životnosti krčku nejlépe spojené s jeho předchozím vyžíháním ...
Pufr
Waswaq
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 114
Registrován: pát 23.5.2014, 20:58

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Waswaq »

Ta podložka o které píšeš je tedy vytočena na přesný průměr nbc, aby se při částečném formátování nedeformovalo tělo nbc těsně nad shellholdrem, nebo to je jenom na volno a zajišťuje to přesný odstup mezi zvednutým shellholdrem s ústím matrice??? V druhém případě by přeci stačila přesná aretace na závitu matrice, ne?
Dělá se to s expanderem nebo bez? Pro představu mám matrice RCBS full lenght.
Odpoledne si na to sednu a začne výzkum :D
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

Podložka je volně, nic nepodpírá. Musí být rovná, by nic nekřivila ...

Jde to i bez podložky - zaaretuješ matici na RCBS matrici apod. - musíš zajistit opakovatelnost nastavení - záleží, jak máš udělanou horní úvrať na tvém lisu atd.
Pufr
Waswaq
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 114
Registrován: pát 23.5.2014, 20:58

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Waswaq »

Nevím jakou mám úvrať. Morduju všechno na RCBS Partner, jestli podle modelu lze něco odvodit.
Já přebijim jen sobě 3 ráže a vše k lovu. Řekněme okolo 350ks nábojů ročně. Jsou to ale všechno hilzny o delce okolo 57-65 mm a tak uvažuju jestli nepořídit nějaký bytelnější lis např. Redding. No, zatím rozmýšlím...
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

V pohodě, nastav matrici cca 1 mm nad držák nábojnice zvednutý v maximální horní poloze, utáhni matici matrice k hlavě lisu, stačí rukou - větší silou, zaaretuj bronzový červík na matici- celkem silně (Pozor - palcový Inbus), uvolni/povol rukou celou sestavu matrice s maticí a pak jí zase rukou do hlavy lisu - větší silou - utáhni - tak, jak to budeš dělat i příště. Tak budeš mít jistotu, že to uděláš stejně - dokud nepovolíš tu matici (a pak budeš vědět zase prd :) ).

Rozmýšlení je vždycky ta nejhezčí fáze :)
Pufr
Waswaq
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 114
Registrován: pát 23.5.2014, 20:58

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Waswaq »

To jo. Placení zas ta nejošklivější :lol: Díky za rady. To nastavení jsem si tak představoval, protože je mám obdobně nastaveny prakticky na stálo. Na plně zformátované hilzně je na jejím krčku krásně vidět, kam až v matrici zalezla.
Večer si to vezmu i s hlavní od flinty a trochu pobádám. Ještě jednu otázku: Pokud mám krček dlouhý 6mm, kolik z jeho délky musí být zformatovaný, aby bezpečně, rovně atd. držel střelu? Protože předpokládám, že pokud se nábojnice po částečném formátování vejde bez obtíží do komory, pak čím míň hlouběji do matrice, tím lépe... Myslím si to správně?
Odpovědět