Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Georg.H
Zkušený diskutér
Příspěvky: 861
Registrován: ned 23.12.2007, 23:43
Bydliště: Slezsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Georg.H »

@pufr
dík
Marpie
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1193
Registrován: pon 16.10.2006, 7:33
Bydliště: severní Morava

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Marpie »

Jednak chci poděkovat se zpožděním dalasovi za tabulku pro 308W a mám další prosbu. Plánuji přebít v 223Rem Nosler Balistic Tip 60grs. Bude se střílet asi ze dvou zbraní. Je OAL 56,60 což uvádí manuál Lovex pro těžší i lehčí střely OK? Pokud ano mohu tedy pro sestavu 223Rem NBT 60grs, nábojnice SB, zápalka SB, prach S053 OAL 56,6(nebo jinou vhodnou OAL) hlaveň 60cm poprosit tabulku z QL? Ještě si uvědomuji že ty NBT mají krimpovací drážku. Nemám to změřeno nevíte jaká by byla OAL při nabití na krimpovací drážku?

Já se omlouvám, ale pokud Marpie začneš, že něco plánuješ a ani zatím nevíš, jak ta střela přesně vypadá, tak se omlouvám. Takové nervy nemám :) Vše v dobrém. Pufr
Ok omlouvám se doma změřím a napíšu.
Marocchi 03 Field 12/76; ZP49 12/12; Brno mod. 4 22LR+Nikon Monarch 3 5-20x44SF; Brno mod. 1 22LR Hawke 4-12x40; ZKK600 MC 270W+ Pard 008Lrf, CZ550 Prestige 270W + Delta Optical Titanium HD 2,5-15x56; UB584 270W/12 Vortex Crossfire 1-4x24
Citron
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 284
Registrován: stř 18.4.2007, 21:10
Bydliště: Příhraničí

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Citron »

Poprosím někoho s QL o zjištění maxima pro následující sestavu 8x57 IRS:
nábojnice a zápalka Sellier Bellot,
prach lovex S065,
střela Hornady Interlock RN 170 gr. COAL 73,10mm, krimpováno.

Děkuji
CZ 600 223 rem + Delta Stryker 5-50x56. ZKM 456 mod. 2 + Vortex PST II 5-25x50.
Pomalu, hlavně se neukvapit.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

Maximální náplň je velmi těsně pod úrovní 3,50g, vyhoří necelých 95%, je to pomalejší prach - ideál do 7x64 ...
A jako každý Lovex, leckterá série může být o pěkný chlup živější ... :!:
Pufr
Citron
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 284
Registrován: stř 18.4.2007, 21:10
Bydliště: Příhraničí

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Citron »

Děkuji,
co jsem koukal podle těžší střely do jejich manuálu, tak jsem až k 3,50 g nečekal, tipoval jsem méně, každopádně začnu na 47,5gr.
Co jsem je měl, když jsem si je nechal vyrobit, tak to bylo podsypané tímhle a funkce perfektní na papír 0,6 MOA z kulobroku. Mám s tím i SST a také chodí dobře, tak uvidíme, co vykouzlím já. Na lov se s touto zbraní spokojím i s +- MOA.

Ještě jeden dotaz, nebo možná námět k diskusi. Setkali jste se někdy s tím, že je nábojnice po celoformátu delší než před ním? Formátoval jsem ty IRS (LEE) a matrice bez vypichovacího trnu s expanderem stáhne krček pod 8mm, při průchodu zpět s expanderem velký odpor a nábojnice je o 0,02-0,04 mm delší. Mazáno i uvnitř krčku. Expander má 8,19mm.
Nábojnice je tedy natažená, krček není po přiložení k rovné ploše rovný, ale zužuje se k hrdlu. Překvapení ovšem bylo, když jsem to rozebral, jak je ten trn mizerně obroben, jsou tam jasné drážky po nástrojích. Na 308 ani 243 to takhle strašné nebylo.
CZ 600 223 rem + Delta Stryker 5-50x56. ZKM 456 mod. 2 + Vortex PST II 5-25x50.
Pomalu, hlavně se neukvapit.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

Při obvyklé konfiguraci a vůlích komory a nábojnice a obvyklém výkonu moderního puškového náboje se nábojnice při výstřelu zvětší do dékly i do šířky. Při následné plné kalibraci se nábojnice ještě prodlouží. Méně se mění délka pokud jen krčkujeme, nekalibrujeme v plné délce, nábojnice má v komoře menší radiální i podélné vůle, nebo u ráží se strmým dosedacím kuželem ("AI" a podobné moderní ...).

To nesmetrické prodloužení bývá typicky spojené s prvním použitím "panenských" nábojnic - pro terčové střelce s prvním "fireformingem"

Pro krčky používám Redding grafit, dřív jsem používal grafit zamíchaný se skeetovými broky a ten funguje tak, že o odporu expanderu skoro nevím. Až se někdy musím přesvědčit, že matrice dělá co má, jak to jde lehce dolů. Začal jsem grafitovat, když jsem kdysi u 6,5x68 ten šroub expanderu utrhnul.

Stěna krčku, pokud se neosoustruží na nějakou tloušťku, tak je často z výroby mírně kónická. Někdy po opakovaném použití nábojnice i s takovým návalkem uvnitř na bázi krčku, který pak po rozepření vsazenou střelou zlobí v užších komorách.

Obrobení té "nefunkční" části expanzního trnu Lee je někdy hrozné - někdy možná i té funkční :)
Pufr
Citron
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 284
Registrován: stř 18.4.2007, 21:10
Bydliště: Příhraničí

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Citron »

Tak, já ten původní post poopravím, protože jsem to napsal špatně, nebo zavádějícím způsobem.
Nejde o to, že by se prodloužila nábojnice jako celek, to mě netrápí, to zkrátím frézkou a ano, dělám to po formátování. Problém je to, že se nábojnice prodlouží v ramenou. Před formátem jsem každou změřil pomocí headspace gauge a po formátování FL také a rozdíl byl v tom, že ta zformátovaná byla delší. Jakoby ji ten trn při cestě zpět natáhl. Přišlo mi to divné, ať jsem ji nastavoval jak jsem chtěl, dělalo mi to pořád. Zkusím jej přeleštit 2000 smirkem a uvidím, co to udělá.
Třeba ty FL 308 matrice byly bez problémů, tak mi to headspace zkrátí o 0,03-0,04 mm, podobně to mám u 243. Jinak ještě musím říci, že se na měření headspace krásně pozná, jaká značka má jaké nábojnice (délka a rozdíly v délkách) a je to potom vidět na tom zkracování, kolik jich je vůbec potřeba krátit.
CZ 600 223 rem + Delta Stryker 5-50x56. ZKM 456 mod. 2 + Vortex PST II 5-25x50.
Pomalu, hlavně se neukvapit.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

Pokud je to prodloužení v "konfliktu" jen s měrkou uzamykací vůle a ne se zbraní, pak bych v tom neviděl zásadní problém ...

Jinak pro symetrickou expanzi krčku, potažmo přechodu krčku do dosedacího kuželu se dá i u matric jiných výrobců využít nastavení, které používají u Forstera - tedy, že krček najíždí na expander v době, kdy je vršek krčku ještě pevně držený v těle matrice - viz obrázek:

Forster_ Sizer_Die.jpg
Forster_ Sizer_Die.jpg (39.29 KiB) Zobrazeno 2612 x


Nebo se dá roztahovat krček samostatně - zkalibrovat nbc jen tělem matrice, pak teprve vrátit expander a shora jen expanderem roztahovat krček.
U Lee matric pro 358 Winchester jsem měl pro tohle roztahování krčku i osazení expanderu na tělem matrice "stažený" průměr a pak kuželový přechod na rozšířenou část - pro .356 díru v krčku. Takový expander taky drží krček opřený na užším průměru a zabrání nesymetrickému roztažení krčku ...
Možností je víc, fantazii se meze nekladou ...
Pufr
johnyc77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 763
Registrován: stř 07.5.2008, 11:07
Bydliště: Západní Čechy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od johnyc77 »

Ahoj, chtěl bych se zeptat na tento případ - v čem by mohl být problém?
Nábojnice RWS 30-06 zápalka winchester magnum LR (stávalo se to i s klasickými winchester LR)

Díky
Přílohy
received_1269622606756802.jpeg
received_1269622606756802.jpeg (23.7 KiB) Zobrazeno 2519 x
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2024
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od lovec »

Možností je viac. Príliš veľká navážka prachu, možno rozdiel medzi reálnou a deklarovanou rýchlosťou horenia v zmysle rozdielu medzi staršou a novšou šaržou prachu, rozdiel vo vnútornom objeme nábojnice vs. predpokladaný objem v manuále/QL ... a ďalšie.
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
johnyc77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 763
Registrován: stř 07.5.2008, 11:07
Bydliště: Západní Čechy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od johnyc77 »

Mohlo by to být zapříčiněno i tím, že jsem trochu vyfrézoval lůžko zápalky? Většinou se to ale stává pouze u nbc RWS u zbytku je to v pohodě. I tlaky na zápalkách jsou v normě. Dle manuálu Lovex bych měl být i do max load - prach S062.

Zdá se mi totiž, že u některých nábojnic jde zápalka při zápalkování hrozně lehce (ani nemusím použít sílu při jejím zatlačení).
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2024
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od lovec »

Nemyslím si to. Používal som v 300WM nábojnice, kde zápalka držala len silou vôle a nič takéto sa nedialo. Tlak ju aj tak utesní, tvoj problém bude inde.
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Michal_123 »

Dalas tady popisoval, že měl u 300WM se zápalkovými lůžky problém. Třeba k tomu něco napíše
Já jsem tohle nikdy nezaznamenal.
Naopak, jak píše Lovec, jsem u revolveru kdysi dávno "delaboroval" výstřelem zápalky u vadných nábojnic.
Docházelo pokaždé k vysunutí zápalky a zablokování válce. Vůbec jsem netušil co se děje, u pistole jsem to nikdy nezaznamenal.
Důvod je prostý, zápalka těsní tlakem výstřelu, zrovna jako nábojnice v komoře. Tedy při vystřelení zápalky v prázdné nábojnici tato díky nízkému tlaku povyleze.
U pistole se mi to nestalo díky uzamčení závěru. I kdyby to byl dynamický závěr, tak by na zápalku tlačil. A kdyby netlačil, byl by to jedno protože by k žádnému zablokování nedošlo. :lol:
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

Ta fréza na lůžko zápalky upravila jen dno lůžka okolo zátravky nebo i stěny lůžka.
Na krčku a těle nábojnice není "odpředu" žádné očazení?

Měkdy je očazení spojené s nízkým tlakem hnacích plynů - někdy celkem nedávno jsme to tu řešili a bylo to tak ...
Pufr
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od dalas »

Už jsem tu psal, kdysi jsem koupil 300 ks jednou vytřelených nábojnic S&B. Při přebírání jsem zjistil, že asi 50 ks jsou tormentační (fialově lakovaná dna). Měly tak roztažená lůžka, že asi jen u 10 ks zápalka sama nevypadla. U některých se musel trochu osoustružit i nákružek. Z těch 10 co jsem přebil, těsnilo jen 6 ks. Ty čtyři byly okolo zápalky nepravidelně ohulený. Zřejmě zápalka nestačila včas dolehnout do lůžka a tlak se dostal mezi ni a stěnu. Může to způsobit i poškození stěny lůžka nějakým vrypem a ta zápalka už nezatěsní. Na žádných jiných nábojích (a že jich je) se mi to nestalo.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Odpovědět