Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

Nádhera!
Díky za experimentální ověření, že obrácený špalek, byť s "BT" dnem nemusí mít lepší balistiku než špalek s "TC" špičkou. :) Ono se to - možná i trochu "školometské" rozložení jednotlivých složek odporu asi taky nezjistí úplně jednoduše ... :?

Jak bys hodnotil hluk výstřelu - při tom zvýšení úsťové rychlosti na 330 m/s - tlumič jsi asi bohužel neměl ... - takže alespoň nějak subjektivně - bylo něco znát ?

V připojeném grafu už to bylo na 330 m/s znát výrazně:

Bullet_Flight_Noise_vs_Bullet_Speed.jpg
Bullet_Flight_Noise_vs_Bullet_Speed.jpg (84.87 KiB) Zobrazeno 2359 x
https://www.parliament.tas.gov.au/ctee/ ... Rifles.pdf
Pufr
king
Častý návštěvník
Příspěvky: 51
Registrován: čtv 25.1.2007, 12:32
Bydliště: ČR+DE+CH
Kontaktovat uživatele:

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od king »

Tezko rict, to bych musel strilet obe navazky po sobe (313m/s vs 330m/s) a bez el. sluchatek. Ale porad to bylo takove "mlasknuti". Mozna to ale hlasitejsi bylo. V kazdem pripade, 330m/s je uz moc, k tomu zavislost na teplote. Radeji kolem 320m/s.
Po te strelbe s navazkou na 313m/s prisel za mnou kolega, co to jako bylo, jestli mi nezustala strela v hlavni nebo tak.
Balistika.cz
gawein
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 179
Registrován: stř 03.12.2008, 0:20

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od gawein »

Jeden kamarád dlouhá léta používal do 7,62x54R obrácené střely. U sportovních nábojů vytáhl střelu otočil a zaškrtil. Na 100 m nebyl rozdíl v přesnosti i lovecky se daly dobře použít. Nazýval to český vulkán. Já jsem to zkoušel kdysi u 338 federal a 300 gr střelách při subsonických rychlostech a mělo to i na 50 m špatnou stabilitu. Dál už jsem to nezkoumal.
hartge30
Nový návštěvník
Příspěvky: 14
Registrován: úte 15.5.2012, 16:42

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od hartge30 »

Zdravim prebijačov, z dôvodu zlej dostupnosti streliva a to 40gr Vmaxov v 222rem, rozmýšľam vstúpiť do nových vôd a to prebíjať si náboje na líšky. Keďže momentálne neplánujem prebíjať iné kaliber a spotrebu za rok počítam do 100 ks, stačil by aj Lee Loader (dostupný 223rem, ide použiť aj pre 222). Aký máte názor na takéto pohnútky v súvislosti s prebijanim, či sa uspokojiť s priestrelom a sem tam znehodnotením kožušiny použitím ťažšieho 50gr fabrickeho náboja. Ide mi o minimálne poškodenie kožušiny a zároveň ma láka prebiť si ten náboj sám. Veľa čítam ale ohľadne 222rem je tu len pár príspevkov o použití ťažších striel. Vopred dik za každý názor.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

I s použitím Lee Loader se dají zhotovit náboje použitelné kvality. O trochu déle to trvá ... :)
Nebál bych se toho

Ty těžší střely v 222 / 223 předpokládají nějaké odpovídající stoupání šroubovice vývrtu, to bych si nejdřív ověřil. Zbraně v 222 Rem mívají spíš delší stoupání - i třeba 16"
Pufr
hartge30
Nový návštěvník
Příspěvky: 14
Registrován: úte 15.5.2012, 16:42

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od hartge30 »

Nie je to najefektívnejší nástroj ale pre zamýšľaný účel sa mi pozdáva.
Ide mi o ľahšie 40gr Vmaxi, prebíja niekto? Poradi prach, laboráciu?

Použitie Lee Loader sady
https://www.youtube.com/watch?v=yz9Ki9OOgGA
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

Pokud žádný nápad, tak by ses mohl se 40 greinovou střelou klidně nechat inspirovat manuálem Explosie s daty pro 50 greinovou střelu, neb obsahuje náplně i pro rychlé Lovexy S053 a D 063 (používaly / používají se do 7,62x39 ) a s lehčí střelou jít v rámci bezpečných handloadingových postupů třeba nevýrazně - po 0,5 greinech - výš - ale už s tím, co je tam napsané, budeš nad 1000 m/s ...:

222_Rem_Explosia.jpg
222_Rem_Explosia.jpg (120.35 KiB) Zobrazeno 2189 x

Až to budeš dávat dohromady, jistě Ti něco chytrého poradíme :) :lol: 8) :oops:
Pufr
Citron
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 284
Registrován: stř 18.4.2007, 21:10
Bydliště: Příhraničí

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Citron »

Tak jsem ponížil shellholder o 0,15m. Výsledkem je to, že nábojnice tam jde kousek více, ale stejně tu zbraň nezavřu. Takže cesta nejmenšího odporu padá, přichýlím se k další variantě a tou je, že tato zbraň bude mít své nábojnice. Naštěstí je tohle jen lovecká záležitost, takže koupit ty 2 krabičky munice mě nezabije. Alepoň mi jich do varminta zůstane více:)
CZ 600 223 rem + Delta Stryker 5-50x56. ZKM 456 mod. 2 + Vortex PST II 5-25x50.
Pomalu, hlavně se neukvapit.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

Taky by šlo třeba "lehce" po kuchyňsku nad plynem vyžíhat dvě nbc a zkusit tyto zkalibrovat se sníženým držákem ...

Jednušky, ať už s lůžkovým, blokovým nebo Jäger závěrem prostě nemají tu manipulační sílu k "domáčknutí" náboje do komory, kterou má otočný válcový závěr se zkosenými plochami na "náběžné" straně uzamykacích ozubů.
Válcový otočný s manuální klikou se s jednou či dvěma desetinkami "nezakecá". :D Ještě si někteří uživatelé pochválí, jak jde pěkně "do tahu" :) :D :lol:
Pufr
Jiskra
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 375
Registrován: stř 10.3.2010, 9:11

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Jiskra »

Vyřešil jsi to dobře. Mě ani nenapadlo,že chceš ty nábojnice střídat mezi puškami. Myslel jsem,že jsi někde sehnal vystřelené nábojnice a ty nemůžeš dostat do jednušky. Mít pro každou pušku nábojnice zvlášť je i při stejné ráži lepší. Mám několik zbraní v rážích 6,5x47L,6,5 Creedmoorů a 308W a nábojnice nemixuji. Je pravda,že ani nedělám full formát,jen krčkuji.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

No a u každé té jednotlivé pušky mícháš nábojnice stejné výroby napříč "sériemi" - jednou vystřelené s dvakrát, tříkrát nebo pětkrát vystřelenými??

Protože jsou střelci, kteří koupí 300 ks Lapua a ty nemíchají ani s předchozí "Lapua" sérií - provozovanou ve stejné zbrani, se stejnou hmotností nábojnic, stejně ostruženým krčkem.
Prostě nemíchají vůbec s ničím. A důsledně sledují, aby použili všechny nábojnice v dané skupině stejně - po fireformingu nejdřív jednou, pak dvakrát, třikrát ...

Osobně dodržuji, že každá nová puška si zaslouží alespoň "stovku čerstvých" - by mohla ukázat, co v ní je :)

S krčkováním si připomenul Cortinu, který má pro každou komoru i FL matrici na míru (Shiva je taky používal ...)

Erik_Cortina_I_neck_Size.jpg
Erik_Cortina_I_neck_Size.jpg (20.88 KiB) Zobrazeno 2167 x
Pufr
Jiskra
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 375
Registrován: stř 10.3.2010, 9:11

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Jiskra »

Nemíchám nic. Až vystřelím všechny nábojnice k dané pušce,tak je vyperu ,okrčkuji, usuším atd. Takže všechny k dané pušce mám otočené stejně krát.
Jiskra
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 375
Registrován: stř 10.3.2010, 9:11

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Jiskra »

Michal_123 - chci se Tě zeptat. Minule jsi NESOUHLASIL (na což máš právo :D ) s tím , jakou mám zkušenost s nataženou,nebo přefouklou nábojnicí. Tak mi prosím vysvětli,kde má Citron problém? To přece podle Tebe není možné. Navíc když ještě snížil shellholder o 0,15mm a stejně to nábojnici nezformátuje do rozměrů nové .
Děkuji.J
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od dalas »

Problém vidím v nedořízlé komoře Bergary. Ty panenské nábojnice jsou asi více pod CIP, tak tam jdou. Kdyby to byla jedna matrice, tak bych si řekl, že bude problém v ní, ale hned u dvou? No a co pak, když bude potřeba celoformát těch vystřelených z Bergary?
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Marpie
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1193
Registrován: pon 16.10.2006, 7:33
Bydliště: severní Morava

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Marpie »

hartge30: Norma má na Slovensku výpadky s dodáváním střeliva? Mi spíš dřív přišlo že je Slovensko zásobené lépe než ČR.
https://www.kaliberzb.sk/obchod/polovni ... -max-26-g/
Jinak pokud přebíjet, tak se mi jeví slušně prach co zmínil i Pufr tj. S053.
Marocchi 03 Field 12/76; ZP49 12/12; Brno mod. 4 22LR+Nikon Monarch 3 5-20x44SF; Brno mod. 1 22LR Hawke 4-12x40; ZKK600 MC 270W+ Pard 008Lrf, CZ550 Prestige 270W + Delta Optical Titanium HD 2,5-15x56; UB584 270W/12 Vortex Crossfire 1-4x24
Odpovědět