Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
Pauli
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 147
Registrován: stř 15.7.2020, 9:54
Bydliště: Vysočina

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Pauli »

Do startu počítám cca. 15 tisíc za vybavení.
Co tyto matrice, lepší na začátek??
https://www.reloader.cz/celoformatovaci ... creedmoor/
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Michal_123 »

Určitě budou ty matrice fungovat, jestli po nich toužíš, proč ne.
Já bych šel osobně do těch LEE. Je tam navíc krčková matrice, krimpovací matrice, shellholder a stojí 2.093Kč.
Citron
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 284
Registrován: stř 18.4.2007, 21:10
Bydliště: Příhraničí

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Citron »

Tady se v posledních několika postech píší důležité věci které by neměly zapadnout a jistě budou stát peníze, možná bude překvapení kolik. Je potřeba si dobře rozmyslet, co mi která z těch všech potřebných věcí přinese. Sám jsem byl překvapen, co která věc zlepší.
Šupléra. Pokud je třeba dělat rozumně přesné střelivo, tak žádná normální analogová vernierová. Pokud analog, tak s kruhovým ukazatelem (sám ji používám, je super za tu cenu), nebo lepší digitál. Ty digitály mají výhodu nulování, což se hodí, já s tou analogovou holt počítám.
Měření délky nábojnice. To je věc, která se hodí pro nastavení FL matrice, abych si zbytečně netlačil ramena dolů. Na první pohled nepotřebná věc, na druhý pohled se to hodí, ony ty nábojnice i při pouhém krčkování budou za čas potřebovat "srazit ramena". Já občas ty zformátované přeměřím a srovnám si je do krabičky podle délky, protože neformátuji podle nejkratší nábojnice, ale podle nekolika % těch nejdelších. Používám sadu od Hornady.
Měření střely. Na první pohled zbytečná věc, ale mřeření střely na ogivál při usazení není od věci. Z mých zkušeností vyplývá, že se samozřejmě dá měřit i celková délka náboje, ale lepší je měřit na ogivál, to přineslo i nějaké výsledky. Ty střely jako takové mají nějaké délkové variace, nejmenší mají monolity bez plastové špičky (CNC obrobky), pak HPBT střely. O kus horší jsou ty s plastovou špičkou a nejhorší jsou polopláště (pozn. platí pro kvalitní střely, takové 180 gr FMJ od SaB jsou na úrovni polopášťů). Tady platí, že kvalitnější komponenty jsou hodně znát. Měrku mám opět obyč od Hornady.

Jinak já používám teda obyčejnější věci, nejsem náročný, na čas moc nehledím. Na zkracování sadu Lee do vrtačky, zápalkování Lee do lisu. Matrice také Lee, ale tady je nutno uznat, že při použití více druhů střel je nastavení usazovací matrice trošičku zdlouhavé. Ale jejich krčkovací matrice dělá celkem slušně soustředné nábojnice, dle dostupných recenzí.
Samozřejmě se dá časem dokupovat další vybavení, jen je otázka, jestli to poznám na terči, když opravdu udělám pečlivě střelivo i s tím obyčejným vybavením. Každé další zlepšení je pak na vybavení dražší a dražší. Přesné střelivo samozřejně dělá i proces připravy a opracování nábojnice, ale především kvalitní komponenty, když je cílem používat HPBT střelu, tak bych tady vyzdvihl nábojnice, kde je rozdíl mezi našimi a Lapua znatelný...
CZ 600 223 rem + Delta Stryker 5-50x56. ZKM 456 mod. 2 + Vortex PST II 5-25x50.
Pomalu, hlavně se neukvapit.
LosYelenos
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 101
Registrován: stř 19.9.2012, 9:16

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od LosYelenos »

To Pauli: ty matrice co jsi poslal poslední se vykašli! To už radši opravdu kup LEE. Ta usazovací matrice s mikrometrem není špatná, ale funguje jinak než ta competition. A FL matrice... vlastně nic převratného a krom vyměnitelné jehly a expanderballu ti nedá nic navíc (u LEE tu jehlu taky koupíš za 100Kč když na to přijde). Myslím, že pro začátek je super to LEE, RCBS... a pokud chceš lepší tak se mi líbí tohle nebo třeba TRIEBEL
K měření střel používám přípravek Hornady jen některé "kroužky" mám udělané podle mé komory (prostě výstružníkem, kterým se řezala komora se udělal náběh toho kroužku), takže vlastně měřím přesně v místě na střele, kde se bude dotýkat vývrt.
Zkracování je asi opravdu nejlepší od LEE už z podstaty toho způsobu uchycení a trnu pro každou ráži. A taky ten trn zajede do zátravky, tím se to celé vystředí narozdíl od jiných systémů, které krček opracují ne tak pravidelně (nevím jak moc to vadí, ale tenhle systém se mi líbí nejvíc).
Za těch 15 tis bych asi neváhal koupit LEE classic cast, matrice LEE a nějaký el. prachovač (když koupíš slušnou digi váhu tak stojí 5tis, k tomu trickler případně mech. prachovač tak jsi na ceně toho el. prachovače) s tímhlejsem byl spokojený.
vava
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 275
Registrován: stř 21.12.2011, 12:09

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od vava »

Tady je údaj z té DS-750 od Štrobla ...
přesnost 0,1 grainu (0,01gramu) !!!
https://www.strobl.cz/digitalni-vaha-ds ... 39?cid=CZK

tak nevím kde to bereš :-(

a ta co píšu má stejné kalibrační zaváží - mám ji doma

s váhama jsem si něco prošel, teˇd mám tohle s přesností 0,001 gramu
https://www.mikrovahy.cz/mikrovahy-do-5 ... -001g.html
a stačí když otevřu okno a už začne měřená hodnota kolísat. A podle mně navíc honba z apřesností naváženého prachu je zbytečná, důležité je najít navážku, které bude naopak k hmotnosti prachu "necitlivá" nebo málo citlivá. Shiva kdysi pasl, že BR střelci mnohdy ani neudávají navážku v gramech/grainech ale v hodnotě těch jejich "přesných" prachovačů.

Tak jen tolik.
Michal_123 píše: ned 08.5.2022, 7:48
vava píše: ned 08.5.2022, 6:47 Váhy jsou kapitola sama o sobě - všechny prodávané jako "váhy na prach" jsou předražené.
Ta DS-750 stojí 1350 a váží s přesností na 0,01 gramu
To, na co dáváš link je zcela jiná váha, která vypadá stejně. Má dílek 0,01 gramu, nikoliv přesnost.
Pro přebíjecí potřeby je to platné jako kuchyňská váha, tedy k ničemu.

DS-750 má dílek 0,01 grainu, nikoliv gramu. To je stejné, jako kterékoliv digitální prachovače, kromě nejdražších RCBS.
Navíc je DS-750 vybavena kalibračním závažím a pánvičkou na prach.
To kalibrační závaží je velmi důležité, protože bez něj je jakákoliv digitální váha pro přesné vážení nepoužitelná. :!:
Kalibraci pomocí přiloženého závaží je nutné provádět před každým vážením, a to jak u digitálních vah tak u digitálních prachovačů. To, že kalibraci někdo nedělá se odráží na kecech, že "digitální váhy váží pokaždé jinak".

DS-750 je mimochodem od firmy Frankford Arsenal z USA.
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Michal_123 »

vava píše: ned 08.5.2022, 18:02 Tady je údaj z té DS-750 od Štrobla ...
přesnost 0,1 grainu (0,01gramu) !!!
https://www.strobl.cz/digitalni-vaha-ds ... 39?cid=CZK
Jo, s přesností a dílkem máš recht, pomotal jsem to.
O kalibračním závaží tam nic nepíšou.
LosYelenos
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 101
Registrován: stř 19.9.2012, 9:16

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od LosYelenos »

Jak moc věříte tomu, že dnešních 40,0gn je i zítra 40,0gn na levné váze? Taky jsem jich pár zkusil a když potom zkusíte porovnat několik vah dohromady, to potom člověk kouká. Asi si radši připlatím za lepší váhu s rozlišením 0,1gn než horší váhu na 0,01gn, které se nedá tak úplně věřit. BTW to tady padlo, že hledáme navážku, která je co nejméně citlivá na drobné odchylky. Další věc je, jaké náboje děláme - on je rozdíl 0,1gn na 40gn třeba u 308win zanedbatelnější než na 20gn u 223rem. (u té 308 to dělá cca 1cm na 300m)
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Michal_123 »

Přesně. Ten Frankford Arsenal je značková váha.
Sám ji používám.
Marpie
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1193
Registrován: pon 16.10.2006, 7:33
Bydliště: severní Morava

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Marpie »

Já mám taky tuto https://www.mikrovahy.cz/mikrovahy-do-5 ... -001g.html
a k tomu nejlevnější prachovač Lee. Mám odměrku. Vysoké víčko bez závitu z nějaké drogerie. Vahu pokaždé nakalibruji závažím co bylo k váze. Odměrku na váze vynuluji. Na prachovači doladím požadovanou hmotnost a pak vždy nasypu do odměrky a zvážím. Pinzetou doladím hmotnost a přes trychtýř násypu do nábojnice. Pokud odměrku odeberu z váhy tak pokud je stále stejná minusová hmotnost tak vím že váží stejně. Pokud se stane že se minusová hmotnost změní tak váhu znovu nakalibruji.
Marocchi 03 Field 12/76; ZP49 12/12; Brno mod. 4 22LR+Nikon Monarch 3 5-20x44SF; Brno mod. 1 22LR Hawke 4-12x40; ZKK600 MC 270W+ Pard 008Lrf, CZ550 Prestige 270W + Delta Optical Titanium HD 2,5-15x56; UB584 270W/12 Vortex Crossfire 1-4x24
Pauli
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 147
Registrován: stř 15.7.2020, 9:54
Bydliště: Vysočina

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Pauli »

Měl bych dotaz na místní znalce ohledně měření délky náboje přes ogival. Jaký je průměr kroužku přípravku pro toto měření délky náboje pro ráži 6,5 creedmoor a zkoušel jste si ho někdo vyrobit??
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od dalas »

Ideální je měřit na průměru v polích, což je u Creedmooru 6,5mm. Já mám jednoduchý přípravek na šupleru pro ráži .30. Měří na průměru 7,6mm.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
LosYelenos
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 101
Registrován: stř 19.9.2012, 9:16

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od LosYelenos »

já ho mám vyrobený tak, že se komorovým výstružníkem, kterým se řezala komora, trochu zajelo do mosazného "kroužku" (jen částí za pilotem, která dělá přechodový kužel) takže bych měl měřit reálně tam, kde se střela bude opravdu dotýkat vývrtu první
Pauli
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 147
Registrován: stř 15.7.2020, 9:54
Bydliště: Vysočina

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Pauli »

Dobrý den.
Zeptám se vás, co používáte za přípravek na mazání puškových nábojnic??
poli
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 324
Registrován: pon 04.6.2012, 8:55

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od poli »

Lanolin rozpuštěný v izopropylalkoholu, funguje na cokoliv.
vlady
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 119
Registrován: čtv 22.9.2016, 17:44
Bydliště: Luhačovice

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od vlady »

Zkoušel jsem všechno možné, přípravky od Lymanu, Frankfordu i od Dillonu. Od Hornady ten sprej, práškový grafit a taky motorový olej. Stejně jsem skončil u lanolínu v izopropylalkoholu. Mazadla Lymanu, Frankfordu nebo Dillonu si myslím, že stejně mají základ v lanolínu a k tomu nejaké rozpouštědlo.
Odpovědět