Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od rimar77 »

dalas děkuji takže koukám stejně asi bude lepší když se zkusím domluvit s nějakým česky mluvícím prodejcem aby mi to vše poskládal co k tomu bude potřeba, nerad bych to objednával na vícekrát
vava
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 275
Registrován: stř 21.12.2011, 12:09

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od vava »

Já používám ten K&M nástroj s trnem na stružení vnitřního krčku nábojnice. Koupil jsem si aku šroubovák Bosch https://www.zbozi.cz/vyrobek/bosch-prof ... bitu-kufr/
který mám upnutý ve svěráku a v tom šroubováku mám unašeč pro nábojnice. Ten K&M neck turner mám pak v ruce. Jak psal Dalas je potřeba každou nábojnici zformátovat, pak ji projet trnem K&M, a pak teprve stružit krček. Dobré je pro mazání pořídit grafitový prášek a krček do něj namáčet, resp. vysypal jsem pár brokových 2,5 mm broků do krabičky s tím grafitovým práškem a namáčím to do toho. Je potřeba být důsledný a pečlivý při postupu, jinak si to celé rozházíš a výsledky nebudou nic moc. Zkoušel jsem i postup s upnutím nábojnice do aku šroubováku a K&M nástroj do svěráku, ale výsledky byly lepší tak jak jsem to popsal výše.
Slabé místo celého procesu je ten unašeč pro nábojnici, má snahu se protáčet ... a to pak udělá otřep.
vava
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 275
Registrován: stř 21.12.2011, 12:09

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od vava »

K&M sestava pro frezování /stružení vypadá takhle:

https://www.reloader.cz/nastroj-na-upra ... ojnic-k-m/ nástroj s ocelovým nožem univerzální pro běžné ráže, můžeš koupit variantu s karbidovým /lepším) nožem a ještě ty nože se dělají i pro různé úhly u nábojnice mezi krčkem a rameny (50, 43, 38 stupňů atd.)

vodicí trn - můžeš mít ocelový, karbidový a s nebo bez stružením vnitřní části krčku nábojnice https://www.reloader.cz/karbidovy-vodic ... -s-frezou/

adapter roztahovacího trnu https://www.reloader.cz/adapter-roztahovaciho-trnu-k-m/ (ten se šroubuje přímo do lisu

samotný roztahovací trn https://www.reloader.cz/roztahovaci-trn ... d-mandrel/ - potřebuješ ten základní rozměr daný pro ráži

unašeč - vybírej dobře jak jsem už psal ... https://www.reloader.cz/power-adapter-k-m/ do kterého dáš pro ráži daný držák nábojnice

Ale ten stružicí nástroj Hornady vypadá dobře ... určitě zajišťe souosost ...

Snad jsem na nic nezapomněl
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1403
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Choochoo007 »

Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od rimar77 »

vava díky moc za obsáhlou odpověď

Chocho no myslím že by to mohla být třešnička která pomůže sice je to tovární Tikka supervarmint ale zase poměrně dost je chválí. Na druhou stranu udělá to dobře i mojí hlavě že pro tu kvalitu přebíjení jsem udělal maximum
vava
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 275
Registrován: stř 21.12.2011, 12:09

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od vava »

... jen poznámku ... podle mně se vyplatí stružení krčku u různých nábojnic, kdy každý výrobce má trochu jinou tloušťku krčku a pak dosahuješ jiných vytahovacích sil. Pokud používáš nábojnice jednoho výrobce, nebude to mít takový smysl. Zkus se podívat na https://precisionrifleblog.com/2015/12/ ... -shooters/, tam je průzkum kolik střelců preferuje co v přípravě nábojnic.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od dalas »

Než mixovat nábojnice různých výrobců a stružit, je lepší sehnat nábojnice jednoho výrobce a v ideálu jedné šarže. Já ten problém vidím v nestejné síle stěny krčku na jedné nábojnici. Zpravidla to bývá 0,03-0,05mm. Když takovouto nábojnici zformátujete, jsou vnější rozměry krásně souosé, ale vnitřek krčku je nesouosý. Tím je i nesouosé usazení střely. Ta se pak musí v přechodovém kuželu rovnat do vývrtu. Jaké jsou důsledky, těžko kvantifikovat. Je ale třeba si uvědomit, že ta nerovnoměrná síla krčku byla už u fabrického náboje a v drtivé většině případů použití to bylo vyhovující. To stružení je taková libůstka, kterou užívají hlavně benchresťáci, protože ti nemohou ponechat nic náhodě. U ostatních disciplín bych řekl, že ta nesouosost bude téměř zcela překryta střeleckou dovedností.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2024
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od lovec »

Moja prvá skúsenosť so sústružením krčkov boli nábojnice Remington, ktoré som používal pre moje vtedajšie Sendero 300 Win Mag. Náboje, ktoré boli v rámci mojich vtedajších možností a schopností doladené, tak tieto po osústružení krčkov okamžite vykazovali zásadne lepšiu presnosť. Zlepšenie by som pokojne odhadol na takých aspoň 25%. Pravdou je, že efekt kvalitnejšieho opracovania nábojníc a následných procesov sa výraznejšie prejaví pri použití lacnejších, menej presných produktov. Typicky Remington, Winchester a iné low cost produkty.
Na druhej strane, pri použití špičkových nábojníc, ako napr. americké Peterson Select, je potreba sústruženia krčkov vzhľadom na presnosť streľby, ktorú som schopný dosiahnuť ja a moja zbraň, prakticky žiadna. To je však oblasť športovej streľby a teda to nemá na účel tejto debaty až takú výpovednú hodnotu.
Každopádne, ak je čas, chuť a náradie, tak by som to určite spravil. Detto sústruženie krčku nábojnice zvnútra.
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
milan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 456
Registrován: úte 03.10.2006, 14:22

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od milan »

Taky jsem si tím procházel, pokud nejde o bench. speciál, při použití kvalitních nábojnic to nemá většího významu.
Honíme se po tisícinách a pak nám foukne a jsme v ----- :D
důležitější je konzistence při výrobě náboje.
Když už soustružit krček, tak v matrici do bushyngu a frézou vnitřek (soustruh nebo jiné vedení)
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od rimar77 »

Milan když já právě mám nejvíc ty Remingtony a myslím že u nich to zmiňoval i Pufr že tam ten problém je a zrovna u stejné ráže a nábojnic Remington to tu řešil myslím Sako85 kde měl problém a zjistil že je to právě způsobeno těmi krčky proto to chci vyřešit
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2024
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od lovec »

Meral si hrúbku stien nábojnice v krčku?
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
miso243
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 168
Registrován: úte 12.1.2010, 18:10

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od miso243 »

Kdesi som čítal, že do zbraní so štandardnou komorou nie je nutné sústružiť krčky na rovnakú hrúbku steny po celom obvode ale len asi na 2/3 obvodu. Už som ten článok neskôr nevedel nájsť ale išlo o to, že je to kompromis medzi zachovaním čo najhrubšej steny krčka a zjednotením výťahovej sily. Skúsil som to na náb. Lapua. Mám ich rozvážené do troch skupín a v strednej som nastavil úber na 2/3 obvodu. Zaujímavé je, že v najľahšej skupine pri rovnakom nastavení bol úber len asi na 1/2 obvodu a v najťažšej po celom obvode a zmenšili sa váhové rozdiely medzi skupinami. Zjavne rozdiel v hmotnosti sa kumuloval v prednej časti nábojníc. Zmenšil sa aj rozptyl rýchlostí striel.
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1403
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Choochoo007 »

Nemam nic proti struzeni krcku, ma to jasny prinos, ale ten vidim hlavne u Benchrestu. Vse je na TOP uchylkach, takze neni o cem u teto strelby a zbrani.
Taky jsem nad tim premyslel, ale je to o tom, kam se clovek dostane a to nejen kvalitou pusky, hlavne, ale i ostatnim vybavenim, Bench stojany, FTR nozicky, atd. Bez tohoto vybaveni nebudou vysledky az tolik prukazne.
To nemluvim o treninku, ktery je hezky videt v odkaze co dal Vava, jsou to tisice ran rocne a ne jednotky ci desitky.

A jak radi ostatni, lepsi sehnat poradne nabojnice nez se crcat s nejakymi nekvalitnimi. Jednou to bude krcek, pak objem a je to porad dokola.

O struzeni krcku jsem uvazoval pri formatovani 260rem nabojnic z 308 Sako. Takze pokud bys vyrabel nabojnice preformatovanim napr 6,5CM z 308Win, tak neni o cem. U te 260rem to je nakonec celkem v pohode.
Nakonec to neni u me tak horky a ruce a Harrisky s kloubem, pac teren a podminky nejsou idealni udelaji mnohem vice. Takze kdyz jsem tuhle zase zkusil neco noveho, 2 navazky po 4ranach s novymi strelami Hornady 140gr ELD-M dle uvahy z QL, vzdalenosti od drazek 1,4mm, jak jsem nahodou na US forech zahledl v nejakem testu jako univerzal pro presnost jednoho streliva z vice zbrani, tak jsem s vysledkem spokojen a ten snehulak je rukama a spise zadnim bagem. Proste chybi trenink

https://photos.app.goo.gl/pt2naaGhvV4ADoDcA
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
miso243
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 168
Registrován: úte 12.1.2010, 18:10

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od miso243 »

Máte nikto skúsenosť s 3-in-1 Case Mouth Cutter pre Forster trimmer? Predávajú sa podľa kalibrov ale podľa fotiek sa zdá, že piloty sú vymeniteľné a čepele sa asi dajú nastavovať. Pýtam sa preto, že v 6,5 mm sú spravidla nedostupné ale ak by to šlo, kúpil by som pre iný kaliber a prestavil ho. Vďaka.
pecan1
Častý návštěvník
Příspěvky: 64
Registrován: úte 28.9.2021, 18:00

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pecan1 »

Diky za odpovědi k těm Boxer a Berdan zapalkam.
Nové náboje mám a na nějakou dobu pokoj. Ty berdany nebudu řešit. Ještě jednou diky
Pecan
Odpovědět