Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 932
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Michal_123 »

Jenom pro pořádek - Fl matrice provede samozřejmě srovnání celé nábojnice, tedy i krčku ve smyslu souososti.
Pouze pokud by se spodek matrice odfrézoval nebo odsoustružil, neměla by nábojnice jako celek vedení a tedy by k srovnání krčku v matrici ve smyslu souososti nemuselo dojít.
sailormoon81
Častý návštěvník
Příspěvky: 80
Registrován: stř 01.2.2012, 9:00

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od sailormoon81 »

to áno lenže keď som pozrel tak, tá lee collet matrica navypadá, že by zabezpečovala nejakú súososť krčka a ďalšieho tela nábojnice. Je tam fakt hodne voľného priestoru
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 932
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Michal_123 »

Collet formátovací matrice LEE má silnou jehlu (mandrel), který prochází celou matricí až do zátravky nábojnice.
Průměr mandrelu je takový, aby zabezpečil správný vnitřní průměr krčku.
Formátování probíhá tak, že se nábojnice vsune do matrice a zatlačí se ještě na ní, tím se vnitřní, kleštinová část matrice posune proti vnější části.
Ty dvě části co jdou do sebe jsou kuželové, takže dojde k seření té vnitřní kleštiny, která nábojnici nalisuje na mandrel. Protože mandrel prochází celou nábojnicí od středu horní části po zátravku nábojnice, je souosost zaručena.
collet.jpg
collet.jpg (59.16 KiB) Zobrazeno 2919 x
Pauli
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 148
Registrován: stř 15.7.2020, 9:54
Bydliště: Vysočina

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Pauli »

Dobrý večer,
chtěl bych se zeptat na váš názor k přebíjení, protože bych si chtěl začít přebíjet náboje ráže 6,5 creedmoor do Bergary, výhledově možná i terčové náboje ráže 223 rem. S přebíjením nemám zatím žádné zkušenosti. Předpokládám cca. 400-500ks nábojů ročně. Má význam s přebíjením vůbec začínat, případně jaké vybavení byste mi doporučili na začátek??
Děkuji.
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2033
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od lovec »

Ak ťa to bude baviť, tak význam má aj 100 nábojov...

Pred nejakými jedenástimi rokmi som na druhej strane tejto témy dal jeden odkaz. Pre všeobecný prehľad postačuje.

:arrow: https://www.rcbs.com/rcbs-how-to-reload ... ading.html
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, 6mm Norma BR, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
Pauli
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 148
Registrován: stř 15.7.2020, 9:54
Bydliště: Vysočina

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Pauli »

Dík za odkaz. Něco jsem načetl, podíval na nějaké videa. S prodejcem zkusíme něco sestavit a pak mi třeba něco k tomu řeknete.
bon
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 477
Registrován: úte 04.9.2007, 16:46
Bydliště: Vysočina

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od bon »

Stejný dotaz jsme v tomto vláknu řešili asi před 10 léty: https://www.loveckeforum.info/viewtopic ... &start=345
pecan1
Častý návštěvník
Příspěvky: 64
Registrován: úte 28.9.2021, 18:00

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pecan1 »

Ahoj. Prosím o zodpovězení dotazu. Mám prázdné hilzny 8x57 R .360, bohužel se zápalkami typu berdan. Jistý pán mi bude vyrábět nové patrony s zápalkami boxer, berdany mi nechtěl přebít proto, že kovadlinka je součástí patrony a každým přebitím se vlastně "opotřebovává" a tím ztrácí spolehlivost. Dá se to nějak vyřešit nebo jsou hilzny na vyhození? Děkuji za odpověď
(event. odkaz,kde se to řešilo, mohl jsem přehlédnout)
Pecan
Marpie
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1199
Registrován: pon 16.10.2006, 7:33
Bydliště: severní Morava

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Marpie »

Kolik těch nábojnic máš a jakou spotřebu nábojů ročně máš? Berdan se prebijet dá zkušenost s tím nemám. Vím že někteří Berdan přebíjí kolikrát jednu nábojnici nevím. A na kolik vyjde ta nábojnice co Ti pán bude dělat? Předpokládám že z 9,3x72R. Dají se i originální nábojnice 8x57R koupít.
Marocchi 03 Field 12/76; ZP49 12/12; Brno mod. 1 22LR Hawke 4-12x40; ZKK600 MC 270W+Delta Optical Titanium HD 2,5-15x56; CZ550 Prestige 270W + Pard 008LRF; UB584 270W/12 Vortex Crossfire 1-4x24, ZH121 16/16 + hlaveň ZH324 7x57R/16
pavel358
Častý návštěvník
Příspěvky: 60
Registrován: čtv 12.7.2012, 8:49

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pavel358 »

Koupil bych sto nových origo nabojnic boxer a máš klid.
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 932
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Michal_123 »

Nábojnice se zápalkami Berdan přebít dají.
https://www.strobl.cz/zapalky-rws-5-5-l ... 5620_p8312
Odzápalkování nábojnic Berdan je možná složitější, než je u Boxeru.
Obecně, nábojnice staré dlouhé desítky let mohou být poškozené degradací materiálu, to je pravda. Ať Berdan, nebo Boxer.
Pokud existuje jednoduchá cesta k nábojnicím Boxer, je používání Berdanu zbytečné.
Ale jinak není problém nábojnice Berdan přebít.
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od rimar77 »

Zdravím mám dotaz ohledně soustružení/frézování krčků u nábojnic. Co by jste doporučili na tento úkon. Bohužel moc jsem pro slabě anglicky mluvící jedince nenašelba lupa tady taky našla jen dva příspěvky. Snažím se zlepšovat přebíjení tím že postupně nakupuji vybavení a trochu si zase víc s tím hrát.
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2033
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od lovec »

Ak s tým človek nechce stratiť veľa času, tak by to mal byť nástroj, ktorý je buď možné poháňať vŕtačkou, alebo by mal byť vhodný na upnutie do (napr. stojanovej) vŕtačky.
Samozrejme, následne sa predpokladá použitie kalibračnej matrice s vhodnými bušingami.
Pravdepodobne najjednoduchšie sa dajú zohnať nástroje od Hornady, alebo K&M.

Video pre predstavu: https://youtu.be/4JtwLTmf6eM

Obrázek

Obrázek
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, 6mm Norma BR, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od rimar77 »

Lovec moc děkuji něco takového bych si představoval a právě bych potřeboval poradit co všechno pro to budu potřebovat ať vím co objednat než začnu brázdit internet za pomoci Googla
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od dalas »

Používám ten K+M, ale bez rukojeti držáku nábojnice. Místo toho mám držák ve vrtačce. Ještě k tomu budeš ale potřebovat trn, který krček roztáhne na průměr vodícího trnu v držáku nože. Je to sice trochu pracné, ale zas to děláš na nábojnici jen jednou.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Odpovědět