Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2024
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od lovec »

Od prebíjačských začiatkov až dodnes používam RCBS Case Lube-2.
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
bon
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 474
Registrován: úte 04.9.2007, 16:46
Bydliště: Vysočina

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od bon »

Používal jsem mazání od Hornady s mechanickým rozprašovačem (dnes už není v nabídce) a byl jsem s tím léta spokojený. Pak jsem měl jednoho dne problém a hledal jsem něco jiného. Zkusil jsem lanolín v izopropylalkoholu a jako mazání funguje výborně. Pouze se mě zdá, že jsou po tom víc "ulepený" nábojnice a chytá se na nich kdejaký bordel.
Citron
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 284
Registrován: stř 18.4.2007, 21:10
Bydliště: Příhraničí

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Citron »

Nejdřív jsem zkusil klasicky Lee resizing lube, ale nebyl jsem spokojen, obzvlášť když na nábojnici zaschnul. Pak jsem chtěl zkusit Imperial Sizing Wax, ale ten zas nebyl skladem, tak jsem koupil Hornady Unique Case Lube a jsem naprosto spokojen, spotřeba je naprosto minimální.
CZ 600 223 rem + Delta Stryker 5-50x56. ZKM 456 mod. 2 + Vortex PST II 5-25x50.
Pomalu, hlavně se neukvapit.
Pauli
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 147
Registrován: stř 15.7.2020, 9:54
Bydliště: Vysočina

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Pauli »

Na zkoušku jsem si objednal RCBS Case Lube-2 a čas ukáže.
Pauli
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 147
Registrován: stř 15.7.2020, 9:54
Bydliště: Vysočina

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Pauli »

S jakým prachem byste mi doporučili začít přebíjet ráži 6,5 creedmoor?? Na seznámení jsem si objednal 100ks střel FMJ 140gr.
Martinř
Častý návštěvník
Příspěvky: 79
Registrován: stř 02.6.2010, 15:13

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Martinř »

RS 60
Marpie
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1193
Registrován: pon 16.10.2006, 7:33
Bydliště: severní Morava

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Marpie »

Můžu poprosit jaký je tlak u náboje .38Spec?
Střela FMJ AlsaPro 158grs
Prach Vectan BA 9 1/2 4,8grs
OAL: 37,15mm
Délka hlavně 100mm
Zápalka SB SP
Marocchi 03 Field 12/76; ZP49 12/12; Brno mod. 4 22LR+Nikon Monarch 3 5-20x44SF; Brno mod. 1 22LR Hawke 4-12x40; ZKK600 MC 270W+ Pard 008Lrf, CZ550 Prestige 270W + Delta Optical Titanium HD 2,5-15x56; UB584 270W/12 Vortex Crossfire 1-4x24
vasil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 367
Registrován: čtv 07.12.2017, 18:14

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od vasil »

bez záruky..
Přílohy
38.JPG
38.JPG (35.37 KiB) Zobrazeno 1233 x
Pauli
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 147
Registrován: stř 15.7.2020, 9:54
Bydliště: Vysočina

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Pauli »

Zdravím. Tak už mám doma lis LEE classic cast a základní matrice od Redding https://www.reloader.cz/redding-6-5mm-c ... h-die-set/. Mohl bych poprosit někoho zkušenějšího, jak postupovat při nastavování matric? Něco jsem už nastudoval a shlédl videa, ale pro jistotu.
vava
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 275
Registrován: stř 21.12.2011, 12:09

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od vava »

Pauli,
1) nastavit dobře formátovací FL matrici - vyjeď s bushingem do horní úvratě lisu, zašroubuj FL matrici aby se dotkla, a pak ji o otočku povol a dotáhni. Dej tam nábojnici, zformátuj ji a zkus do komory zbraně a zkus zavřít závěr. Asi to nepůjde, tak postupně snižuj vždy o kousek matrici dolů a zkoušej do komory dokud nepůjde klikou lehce zavřít závěr s prázdnou nábojnicí. Tak budeš mít správě nastaven "headspace" - tady je video od Cortiny, kde je to dobře vysvětleno. https://www.youtube.com/watch?v=htvk1UYOXm8
Za velký peníze si můžeš koupit sadu zvýšených bushingů,ale je to zbytečný vyhazování peněz. Až to nastavíš, můžeš si planžetovými měrkami zjistit kolik máš vůli mezi bushingem a matricí - pro příště.

2) Usazovací matice - zkontroluj, jestli ten vnitřek matrice, co se dotýká střely, se dotýká ogivální části střely a ne špičky. Vem střelu, kterou budeš používat, vyndej z matrice ten usazovací trn, střelu potři lihovým fixem, vložji do toho trnu a několikrát otoč, abys viděl kde se ten trn střely dotýká. Asi to bude u Reddingu správně (tedy na ogiváklu střely) a ne špičkou, ale já mám jinou marici, tak pro jistotu. Pokud by se ten trn dotýkal špičky střely, měl bys ho vyměnit za VLD typ (nevím jestli je v sadě) a nebo upravit ten trn prostým přesně soustředným odvrtáním trnu v jeho špici.
https://www.snipershide.com/shooting/th ... e.7055702/

No a víc toho asi nebudeš potřebovat.
Pauli
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 147
Registrován: stř 15.7.2020, 9:54
Bydliště: Vysočina

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Pauli »

Děkuji za informace. Já jsem někde viděl, že se formátovací matrice zašroubuje o trochu víc?! Tak jsem se raději zeptal, abych nedělal něco špatně.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od dalas »

Vava,myslel jsi shellholder a napsal bushing.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
vava
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 275
Registrován: stř 21.12.2011, 12:09

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od vava »

Dalas: Jojo, myslel jsem shellholder a napsal bushing .... :-) díky

Pauli:
Ta formátovací matrice se zašroubovává o cca 1/4 otočky více v případě 223 Rem, kdy je potřeba pro automatické AR-15 naprosto spolehlivě zformátovat nábojnici. Někdy ani to nepomůže a musí se použít zvláštní matrice pro 223 Rem Small Base aby se dobře zfomátoval i spodek nábojnice.

Tím, že oddaluješ matrici od shellholderu tak přizpůsobuješ nastavení formátování nábojnice přesně pro tvou komoru, což přispívá přesnosti. CIP uvádí tolerance mezi rozměry komory (min) a rozměry nábojnice (max) aby všechny tovární náboje šly do všech pušek té které ráže.
Pro přesnou střelbu a JEN pro tvou pušku a TVOJE nastavení matrice je cílem je tyhle rozměry mít co nejvíc shodné, ale tak aby nábojnice šla do komory. Proto to nastavení.
Koukni na to video od Cortiny, tam je pěkně vidět. On má vůbec dobrá videa.
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Michal_123 »

Pauli: zašroubováním FL matrice na doraz a pootočením ještě o kousek dosáhneš "normovaného" rozměru nábojnice.
To je primární funkce FL matrice.
Ta nábojnice jde potom použít do jakékoliv zbraně v dotyčné ráži.
To, co píše Vava je samozřejmě pravda, ale pokud máš více zbraní ve stejné ráži, je to komplikace.
Navíc musíš potom být schopný držet stejné nastavení FL matrice při příštím přebíjení.

edit: opravena jména :)
Naposledy upravil(a) Michal_123 dne ned 07.8.2022, 18:16, celkem upraveno 1 x.
vava
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 275
Registrován: stř 21.12.2011, 12:09

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od vava »

Michal_123 píše: sob 06.8.2022, 20:53 Pauli: zašroubováním FL matrice na doraz a pootočením ještě o kousek dosáhneš "normovaného" rozměru nábojnice.
To je primární funkce FL matrice.
Ta nábojnice jde potom použít do jakékoliv zbraně v dotyčné ráži.
Přesně tak
Michal_123 píše: sob 06.8.2022, 20:53 To, co píše Pauli je samozřejmě pravda, ale pokud máš více zbraní ve stejné ráži, je to komplikace.
Navíc musíš potom být schopný držet stejné nastavení FL matrice při příštím přebíjení.
Asi si myslel, co píšu já :-) (Vava) Ta komplikace je to, co jsem psal - to nastavení s minimální headspace platí pouze pro spolehlivou funkci JEDNOHO nastavení matrice pro JEDNU KONKRÉTNǏ zbraň.
Dodržet to nastavení je jednoduché - buď použiješ zajišťovací šroubek na matici matrice anebo si změříš pomocí planžetových měrek vzdálenost mezi shellholderem a matricí (ne u všech lisů to jde - ale u Lee Classic cast by to jít mělo - vidíš spodek matrice).
Odpovědět