Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 932
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Michal_123 »

Waswaq: Máš špatně zformátované nábojnice. Nastav formátovací matrici úplně na doraz na shellholder a pak ještě otáčku přidej. A dej pozor, abys při formátování vyvinul dostatečnou sílu.
Jsi si jistý, že máš FL matrici a ne krčkovou?
FL matrice formátuje celou nábojnici nad Shellholderem, včetně toho dosedacího kuželu.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od dalas »

Ještě jeden dotaz. Nepociťuješ zvýšený odpor, když jdeš z matrice ven? On to může dělat expandér v součinnosti se silnější nebo tvrdší stěnou krčku. Může ty ramena tahem za krček trochu vrátit zpět. Zkus nábojnici, která nejde po formátování zavřít zformátovat ještě jednou s důkladným mazáním i zevnitř krčku, nebo ještě lépe bez expandéru. Současně vem do úvahy i Michalovu radu. Pokud i tak to nepůjde, pak ty nábojnice jednoduše zahoď.
A ještě jeden nešvar. Mnohdy se mi dostaly do rukou nábojnice, kde bývalý majitel v domění, že odstraní letitou oxidaci použije smirek, byť velmi jemný. Ty zahoď okamžitě, protože i přes důkladné mazání zpravidla v matrici zamrznou.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Waswaq
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 114
Registrován: pát 23.5.2014, 20:58

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Waswaq »

Jo mám FL matrice, to je tuto tutovka. Nastavený je ale mám na dotek s shellholderem a čtvrt otáčky zpět (povoleno). Pravda je, že při cestě zpět, expander těžko prochází ven z nabojnice i přestože každou třetí hilznu mažu suchým mazání uvnitř krčku, který samozřejmě před tím čistím nylonovým kartáčkem.
To s tím smirkem je jasný, takový hilzny neberu...
Zkusím to prenastavit jak píše Michal 123
sailormoon81
Častý návštěvník
Příspěvky: 80
Registrován: stř 01.2.2012, 9:00

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od sailormoon81 »

Tak so 7x64 a full length LEE mám tiež neustále problémy. Hlavne matrice nevystrelené z mojej zbrane. Po sformátovaní nábojnica, ktorá išla pred formátovaním do puškovej komory ok, ide po celoformátovaní horšie. Stále mi nábojnice zasekávalo v matrici a u spodku nábojnice ju to až príliš strúhalo, tak som si z toho vydedukovala že to v LEE Precision to asi dodrbkali a urobili tú matricu až moc tesnú.A preto matricu už nedávam do lisu na dotyk shell holderu +1/4 otáčky, ale nechavám tam medzeru. Stále sa mi tam sem tam zasekne nábojnica aj to na spodku strúha i keď menej (obr. č.1) Krčok mi potom formátuje po (bod.2). Krčok konči pri bode č. 3. Tá spodná umachlená to som skúšal dať ju do komory, ale nič moc mi to nevypovedá. Takže ma napadla taká spásonosná myšlienka, keďže nejde zohnať lee collet pre 7x64, zobrať na sústruhu povedzme 1/10 z vnútra matrice až niekde pod bod 4. Takto by som mal formátovaný len krčok a cudzie, ktoré by mi nešli do hlavne jednoducho vyhodím alebo darujem, a mám svatý pokoj, len neviem či by sa to niekde nebortilo. Čo myslíte???
Přílohy
thumbnail.jpg
thumbnail.jpg (79.18 KiB) Zobrazeno 1715 x
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 932
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Michal_123 »

Sailor: Matrice bude těžko příliš těsná, ale ověříš to nejlépe na nové nábojnici. Tam ke kalibraci za běžných okolností nedojde, takže budeš pravdu vědět hned.

Na fotce to vypadá, že je provalený také okraj dosedacího kuželu.
Takže bych tipoval problém na volnou komoru a hodně nafouklou nábojnici.

Ale vypadá to podle fotky možná na nějaký otřep v matrici který dře nábojnici. Normálně jí vyreklamuj, pokud to otřep je. Ale možná to otřep není, ta fotka není úplně zřetelná.

FL matricí formátuj FL, je na to dělaná.
Pokud jí chceš trochu přizvednout, tak samozřejmě můžeš, ale komplikuješ si život.
Waswaq
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 114
Registrován: pát 23.5.2014, 20:58

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Waswaq »

Michal_123:
Tak jsem matrici utáhl asi 1/3 otáčky (ono víc už beran ani nechtěl jít do úvratě) za dotek shellholderu a hilzny jdou do flinty naprosto bez odporu dovřít. Jedno jaký výrobce...
Díky za pomoc!
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 932
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Michal_123 »

Waswag: tohle na základě mých dlouholetých zkušeností 100% problémů s nábojnicemi, co nejdou do zbraně.
A pokud je to celý náboj, bývá to kromě tohoto problému i dlouhý náboj.
Lidé si často pletou maximální OAL dle CIP se správnou délkou náboje s jakoukoliv střelou.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od dalas »

sailormoon> jestli mě nějaké nábojnice zamrzaly v matrici, tak to byly právě 7x64. Doporučení: důkladně mazat a rychle dovnitř a okamžitě zase rychle ven. Pokud je odpor velký již při cestě dovnitř, tak na nic nečekat a hned ven. Jinak se urve rantl a je to práce navíc.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2033
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od lovec »

Waswaq píše: sob 06.11.2021, 15:47 .... Pravda je, že při cestě zpět, expander těžko prochází ven z nabojnice i přestože každou třetí hilznu mažu suchým mazání uvnitř krčku, který samozřejmě před tím čistím nylonovým kartáčkem.
...
Nedostatočné mazanie (okrem vyššie spomenutého).
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, 6mm Norma BR, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
sailormoon81
Častý návštěvník
Příspěvky: 80
Registrován: stř 01.2.2012, 9:00

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od sailormoon81 »

Michal_123:
Najviac ma irituje, že tie cudzie nábojnice(je to mix zo strelnice) idú povačšinou do mojej flinty lepšie pred formátovaním ako po formátovaní..Kdesi je chyba.
Ak myslíš tým dosedacim kužeľom spojovací kužel, tak nemyslím, že je prevalený, to len tá nábojnica je taká umazaná ani som ju nemal dávať do obrázku. Asi som sa jej chytil a potom to už nechcelo zabarviť. Nejaké stopy v matrici možno ostali, ono mi to trocha trvalo kým som prišiel na to ako vybrať zaseknutú nábojnicu, ale robí to v podstate okolo celej nábojnice dookola pri spodu také kolečko a asi na dvoch miestach výraznejšie ako je na obrázku. Keď som sa ju snažil narvať do matrice celú, bolo treba značnú silu, potom ju nešlo dostať von (3 nábojnice za sebou) a utrhlo ju. Takže preto tá myšlienku zobrať ju z vnútra trocha na sústruhu a urobiť z nej defacto krčkovú. Na reklamáciu určite nepôjde nakoľko už má nejaký ten rok a kúpená bola priamo v juesej.
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 932
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Michal_123 »

Sailor: To je divné. Zkusil bych jinou matrici, tahle bude zničená tím, jak jsi z ní dostával přetržené nábojnice.
To bude důvod také těch vrypů.
sailormoon81
Častý návštěvník
Příspěvky: 80
Registrován: stř 01.2.2012, 9:00

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od sailormoon81 »

dalas:
čiže čo sa dá potom robiť s tými nábojnicami, ktoré nejdú do matrice, ale do komory v pohode? Stačí mi spraviť len ten krčok, už som im aj písal do LEE, že nech sa neserú a spravia nejakú sériu 7x64 collet pre európu. Vraj dá sa poslať 2 prázdne nábojnice a strely a spravia mi na mieru custom za 2 mesiace, no ale ak by to aj náhodou k nim došlo, tak pri prepravných a colných a všetkých poplatkoch by asi stála ako keby bola zo zlata. Nemáte niekto odskúšanú nejakú krčkovú pre 7x64 od iného výrobcu resp. od LEE nie je nejaký 7- mičkový kaliber na ktorom by sa dal robiť krčok 7x64, napr 7 mm express alebo nejaký zlepšovák??
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 932
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Michal_123 »

Sailor: 7x64 používá stejnou krimpovací matrici jako 7mm Remington Magnum.
Takže pokud máš možnost, zkus tuhle krčkovou matrici, možná by fungovala.
sailormoon81
Častý návštěvník
Příspěvky: 80
Registrován: stř 01.2.2012, 9:00

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od sailormoon81 »

nerozumiem... Myslíš, krčkovú , collet,, matricu? Krimpovaciu nepotrebujem, nepoužívam..
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 932
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Michal_123 »

Sailor: 7x64 používá stejnou krimpovací matrici jako 7mm Remington Magnum.
Teoreticky by mohla fungovat krčková formátovací také.
Vyzkoušené to nemám, ale za pokus by to stálo.
Odpovědět