Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
Uživatelský avatar
tonny
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 402
Registrován: úte 29.11.2011, 10:49
Bydliště: Břeclav

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od tonny »

Ještě jsem kupoval Starline https://www.strobl.cz/nabojnice-starlin ... moor_p8406 , jinak vše podražilo/podraží a je dost nedostupného https://www.brownells.cz/epages/Cesko.s ... llFacets=1. Tady i Hornady levnější, 17,50.
https://www.guns-trade.cz/nabojnice-lap ... r-sr-boxer
https://www.reloader.cz/264-cal-/-6-8

Nbc Lapua mi připadá jako nějaké modla pro střelce. Když jsem v 308W docela dost střílel, při rozvažování tedy nic moc, SAKO bylo na tom lépe. Materiál podobný jako Swiss, RP, Norma, co jsem zkoušel. Hornady jsem byl spokojen v 45-70Gov., neviděl jsem důvod jim nevěřit v 6,5CM, uvidím časem, zatím jsem toho s nimi moc nenastřílel. Měl jsem nějaké náboje a nechtěl jsem mít všehochuť, tak jsem bral prvně Starline a pak ještě Hornady. Už pár let nesoutěžím a na ty moje potřeby mi vyhovují.
cobaj
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 332
Registrován: pon 02.5.2011, 18:51

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od cobaj »

No vzhledem k tem 2200bar pro 45-70 je pro opakovane prebiti pozadavek na kvalitu nabojnice uplne jiny nez na 4150bar 308Win nebo 4350bar Creedmooru. A je tu zasadni rozdil ve tvaru nabojnice a jejim namahani. Na 308Win Lapua mam 30 prebiti a zadny defekt. Je to ale v me hlave nastavena hranice pro duveru v ,,nesmrtelnost,, materiálu a proto jsem si pripravil pro jistotu novou sadu. Stara bude slouzit pro trenink dokud se neutrhne prvni dno ze sady, coz dle zkusenosti nastane drive nez praskne krcek o ktery se poctive staram zihackou. Z SB pri mych laboracich budou po tretim prebiti samovolne vypadavat zapalky. SAKO, strelene, koupene za 3kacky jsou za ty penize super a pouzivam je tam kde ocekeavam obcasne ztraty v terenu. Jako Lapua ovsem nevydrzi ani luzka ani krcky. Proste za 20kc je ta nabojnice za smesne penize a nema smysl taktizovat. Tim nepopiram ze neexistuji i jine kvalitni nabojnice.
M.
Uživatelský avatar
tonny
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 402
Registrován: úte 29.11.2011, 10:49
Bydliště: Břeclav

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od tonny »

Čekal jsem tuhle reakci. Volba pro toho, kdo chce nábojnici mnohokrát kalibrovat je jasná, ověřená Lapua. Ale kdo nechce do nich investovat s tím, že ji párkrát přebije je 10,-czk slušná cena, neboť prodej není tak častý jak u 308W.

U SB je problém s dodavateli materiálu. Řeší cenu ne přebíječe.

Jen pro zajímavost, Mojmír Ch. co si pamatuji, měl k hlavním 308W a 6,5x47Lapua v CG Miléniu se speciálními matricemi na míru ke komoře jen po 100ks nábojnic Lapua a měl jich tehdy více jak 100x přebité.
Marek007
Nový návštěvník
Příspěvky: 27
Registrován: ned 15.11.2020, 23:30

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Marek007 »

Tak dnes som sa dočítal, že v USA firmy WINCHESTER/BROWNING prezentovali nový náboj pre long range --
6,8 WESTERN máme sa načo tešiť :) Strely 165, 170 alebo 175 gr. Pušky Winchester Mod.70 a XPR, Browning X-Bolt.
Na americkom trhu dostupné na jeseň roku 2021.
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2024
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od lovec »

9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
tomas_ci
Nový návštěvník
Příspěvky: 1
Registrován: pon 24.2.2020, 21:25

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od tomas_ci »

Ahoj,

podělil by se někdo o laborace (prach, navážka) na Norma Vulkan 8x57js 196 gr?

Rád bych použil doporučený prach Norma 203-B, ale zjistil jsem, že není tak jednoduché ho sehnat.

Děkuji
Tikka T3x Lite 8x57js, CZ557 8x57js, Bettinsoli Diamond Lux 12/76
DavidH
Nový návštěvník
Příspěvky: 1
Registrován: sob 21.8.2021, 15:45

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od DavidH »

Dobrý deň prajem, Je tu niekto kto by vedel vyriešiť môj problém a to taký že by mi vyrátal v programe navážku pre 300aac blk hlaveň 41cm Twist 1:8 strela Hornady eld-m 208gr strelný prach s040 alebo d063 malo by to lietať rýchlosťou cca 500m/s bol by som veľmi vďačný :wink: :wink: :wink:
pirek
Nový návštěvník
Příspěvky: 23
Registrován: ned 22.12.2013, 16:39

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pirek »

Ahoj všichni, mám ráži 30r blaser a chci prebijet lehkými střelami. Mjg 7,8 gr a ibex Viper 8.7 a tornádo 9gr. Jaký střelný prach použít na tyto lehké monolitické střely. Dík moc za rady...
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od dalas »

To pirek a DavidH. Mám trochu problém s načtením některých souborů do fóra, tak jsem to poslal na vaše maily.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Marek007
Nový návštěvník
Příspěvky: 27
Registrován: ned 15.11.2020, 23:30

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Marek007 »

Neviem či to sme patrí, čo môže spôsobovať kolísanie rýchlosti strely, samozrejme okrem návažky prachu.
Pri meraní Labradarom z 10 striel ES:27, SD 10. Predpokladám, že to asi bude nábojnicami.
cobaj
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 332
Registrován: pon 02.5.2011, 18:51

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od cobaj »

To je jako vestit z kristalove koule. Nasyp sem maximum dat. Odvypravej to jak pohadku. Raze. Strela. Jak jsi k nabojnicim přišel. Jedna sarze. Sber po kamaradech. Vyrobce. Cisteni.Obrabeni. Kalibrace. Postup. Matrice. Typ. Nastaveni. Uprava povrchu krcku. Prach. Mnozstvi. Odchylka v davkovani. Zapalka. Usazeni. Tenze krcku. Casovani strelby ........... Vdechno ma vliv a chyba muze byt kdekoliv. Vcetne nevhodne sestavy jako takove.
Napis vsechno co vis a pak se tu muze strhnout vasniva diskuze kde je chyba.
M.
Marek007
Nový návštěvník
Příspěvky: 27
Registrován: ned 15.11.2020, 23:30

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Marek007 »

Strela 30-06 Sprg., Hornady 220 gr ELD-X, prach Norma MRP, 54gr., zápalka CCI BR-2, nábojnica Sako. Nábojnice boli vystrelené z mojej pušky, ktoré som si postupne odkladal (rôzne šarže). Používam matrice od LEE, digitálne váhy DS 750. V prebíjaní som začiatočník, takže chýb pri výrobe môže byť veľa...
Waswaq
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 114
Registrován: pát 23.5.2014, 20:58

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Waswaq »

Rád by se zeptal na podivuhodnou věc, která se mi děje a nedokážu si její důvod vysvětlit. Přebíjím náboje ráže 6,5x65R RWS, které následně konzumuje moje Haenel Jäger 9. Matrice mám FL od RCBS a "morduju" to na lisu RCBS Partner. Střely usazuji těsně před dotyk s drážkami.
K jádru pudla: Vezmu patronu, šoupnu ji do komory a chci zavřít Jägeruv závěr a nedovřu ho. většinou se i zaklopí Kippblock, aniž by zapadl do hlavně. Otevřu, povytáhnu patronu, pootočím s ní v komoře a zkusím zavřít znovu. Někdy to musím udělat třeba ještě jednou, ale nakonec se to povede a zbraň dovřu a jde s tím i lovit :D (Opravdu. Při lovu naprosto bez problémů. Do papíru dělám 5 ran do kruhu 3 cm/ 100m. To mi stačí.)
Na patroně je po tomto viditelný otěr na hraně přechodu těla nábojnice do ramen - P2, a zároveň druhý otěr na protilehlé straně (jako bychom náboj otočili o 180 stupňů okolo podélné osy) nikoli však na nábojnici, nýbrž na střele samotné. V místě kde je ještě její průměr dostatečně široký, než se začne zužovat ke špičce.
Na tento jev nemá vliv použitá střela. Použil jsem jak špičaté, tak i ogivální, je to jedno.
Jistě by pomohlo střelu usadit hlouběji, aby se vůle mezi drážkami a střelou zvětšila, ale držím se osvědčené laborace a zatím jsem to tímto neřešil.
Spíš mě zajímá kde tato "křivost" vzniká??? Patrner je z druhé ruky. Nevím co si odmakal a beran už má lehkou vůličku. Ale zase si říkám, že v matrici se to musí osově srovnat, že?
Hilzny jedou už několikátý kolo přebití, ty nejstarší přebíjím možná již po 5. Hlídám délku nábojnice, ale zatím jsem neřešil sílu mosazi v krčku, její rovnoměrnost a podobné věci. Ani na to nemám přípravky, kterými bych to změřil, nebo případně detekoval problém.

Tak čím to je ???
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od dalas »

Snad se mýlím, ale jeví se to tak, že vyrábíš nesouosé náboje do nesouosé komory. Nejjednodušší by bylo provést měření souososti krčku, souososti usazení střely a síly stěny krčku. To, že to jednou jde a jednou ne ukazuje na nesouosost komory. Měly by být i případy, kdy se trefíš napoprvé a náboj do komory jde. Otázka zůstává, kde vzniká nesouosost náboje. Předpokládám, že továrna jde nabít bez problémů. Co přebitý náboj pocházející z jiné zbraně? Je problém jen u nábojů, které používají nábojnici pocházející z Tvé zbraně? I když bude matrice naprosto v pořádku a bude formátovat nábojnici s nesouosým krčkem, něco srovná ale určitá zbytková nesouosost tam může zůstat dle meze pružnosti materiálu. Další neplechu může dělat usazovací matrice ve spolupráci s vyklechtaným beranem. Bez toho měření to je ale jen pokus, omyl. Alespoň síla krčku by mohla nahrubo jít digi šuplérou (posuvné měřítko :D ). Každopádně dej vědět, co jsi vybádal.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
poli
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 324
Registrován: pon 04.6.2012, 8:55

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od poli »

Podle mě nejsnazší řešení zkrátit náboj o nějakou desetinu. Dělají to všechny udělané náboje, jaký je rozptyl v délkách hotových nábojů?
Odpovědět