8x57R/360

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Uživatelský avatar
jakub203
Zkušený diskutér
Příspěvky: 507
Registrován: sob 06.1.2007, 1:14
Bydliště: Forest....
Kontaktovat uživatele:

8x57R/360

Příspěvek od jakub203 »

Ahoj Kolegové,

Tento týden by mé sbírky měl obohatit toliko vysněný kulobrok a ještě k tomu opravdu mazlík. Je to předválečná výroba dílny Gehert z Vejprt (podrobnosti hodím do kombinovaných zbraní). Jediné co mě trochu děsí je ráže 8X57R/360, joulově to splnňuje limit pro lov spárkaté ale kde vezmu munici??? Vím že to dělá Roomey ale chtěl bych se podívat i po jiné možnosti.

Jinak veselá historka z natáčení: děda měl Merkla v ráži 8x57R/360 ale soudruzi mu "doporučily" nechat ho provrtat protože až se dívaly jak se dívaly tato ráže nebyla ani v jedné z plánovaných pětiletek muničky ve Vla?imi a z venku se jaksi nevozilo :lol: Nicméně ještě nedávno jsem měl asi 100ks této munice se střelou SP a dal jsem je jednomu puškaři který je urputně sháněl.....
Blaser R93 Profesional 9.3x62, Schmidt&Bender Zenith 2,5-10x56
KB Retter Gaildorf 7x57R/16 Zeiss Diavary 1,5-6x36
Merkel 40E 12/70

"ALEA IACTA EST..."
Uživatelský avatar
jakub203
Zkušený diskutér
Příspěvky: 507
Registrován: sob 06.1.2007, 1:14
Bydliště: Forest....
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jakub203 »

ještě jeden dotaz: lze, popřípadě umíte to někdo přebíjet mistři střelmistři :lol: :lol:
Myslím jako že by jste poradily jak na to. Myslím že Edellweiss se vyzná v takovejhlech ráží....co Edíku máš nějake tip :wink:
Blaser R93 Profesional 9.3x62, Schmidt&Bender Zenith 2,5-10x56
KB Retter Gaildorf 7x57R/16 Zeiss Diavary 1,5-6x36
Merkel 40E 12/70

"ALEA IACTA EST..."
WetDog4
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 218
Registrován: ned 07.1.2007, 0:35

Příspěvek od WetDog4 »

Ničeho se neboj Jakube, přebíjení 360tek je úplně stejně snadný jako každá jiná ráže. Jen tváření její "Mutterhülse", kterou dnes je zpravidla 9,3x72R je trochu časově náročnější. většinou ale vystačí? s běžnou sadou dvou matric a při povolených pracovních tlacích, pokud nábojnice po tváření vy?íhá?, tak vydrží desítky výstřelů

Matrice objednáš běžně (co nejdřív :) ) v RCBS elektronickém shopu
skupina matric G, asi pátá strana

https://shop.rcbs.com

Nábojnice 9,3x72R od S&B nejsou valné kvality a jedna každá stojí 21 Kč, ale jednu výhodu mají - díky tomu, jak výrobce šetří mosazí, není nutno opracovávat stěnu krčku - je i v 57 mm od dna dost tenká :lol: (to už neplatí třeba pro poctivé nábojnice RWS). Tahle ráže má totiž podle normy a většinou i ve skutečnosti mezi nábojovou komorou a střelou spáru jen 0,3 mm a do té se musí krček vejít.

Prach v literatuře je většinou doporučovaný 4350 (Hodgdon, IMR nebo AAc), Dobrou službu mi udělal Tubal 5000. Nějaké osvědčené laborace určitě ještě najdu :D
Martin
Uživatelský avatar
jakub203
Zkušený diskutér
Příspěvky: 507
Registrován: sob 06.1.2007, 1:14
Bydliště: Forest....
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jakub203 »

WetDog: díky moc za tip, je?te bych ale potřeboval praktickou instruktá? :lol:

Zkusil jsem napsat do Frankonie a dostal kladnou odpověď, je v tom ale trochu háček krabička 20ks stojí 125,-Euro.........to přebijení je nutný jinak mě ten kulobrok zrujnuje... :evil:

Možná trochu blbá otázka ale je v případě přebíjení možné laborovat i jiné střely než je SP 12,7g??
Blaser R93 Profesional 9.3x62, Schmidt&Bender Zenith 2,5-10x56
KB Retter Gaildorf 7x57R/16 Zeiss Diavary 1,5-6x36
Merkel 40E 12/70

"ALEA IACTA EST..."
WetDog4
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 218
Registrován: ned 07.1.2007, 0:35

Příspěvek od WetDog4 »

Jasně, může? použít naprosto jakékoli střely - o průměru cca 8,07 mm :D

mimo S&B, RWS dělá výborné střely třeba Hawk - pro tebe jsou ty o průměru .318

http://www.hawkbullets.com/Pricelist.htm

Osobně jsem si na srnčí kalibroval jedenáctigramovky Hornady č. 3210, průměr .321 - původně určené pro 32 Win. Special, 32-40 atd., ale to si musíš někde v nástrojárně nechat nabrousit kalibr :?

Osobně bych 7? za náboj asi nedal, ty nábojnice, které si udělá? z 9,3x72R jsou uspokojivé kvality, obě zbraně co jsem měl střílely do 3 cm/100 m, to mi u těchhle starých pecek přijde celkem dobrý.
Martin
Uživatelský avatar
polovnikrv
Nový návštěvník
Příspěvky: 27
Registrován: pát 19.2.2021, 7:01

8x57R /360

Příspěvek od polovnikrv »

Ahojte,

Vlastním staru bixku v tomto kalibry a neviem si ju vynachváliť 8) ,

nevedeli by ste mi mi niekto preposlať laborácie na prebíjanie striel SP od Sellier & Bellot 12,7g.

Poprípade nemáte niekto vacsi pocet nabojov v tomto kalibri na predaj?

Za pomoc vopred ďakujem :)

Přesunuto P.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: 8x57R/360

Příspěvek od pufr »

Vítej zde Poľovníku! :)

Měl jsem jednu obojetnici a jeden kulobrok v téhle ráži. Koukám do poznámek a v devadesátých letech jsem tenhle náboj s uvedenou S&B střelou SP 196 gr nabíjel 38,5 gr AAc4350 (který dnes již neseženeš - ani jeho ekvivalent "rychlý" Lovex S070) při celkové délce náboje 76 mm. Chrony naměřily kolem 1700 fps. Ve vývrtu po výstřelu ležela neshořelá zrna prachu.

Nepříjemnost při tváření z mateřské 9,3x72 R je, že pokud použiješ jiné, než staré, tenkostěnné Sellier & Bellot, vyjde Ti stěna krčku moc tlustá a náboje - třeba jen některé - ti nepůjdou nabít do komory. Jak si můžeš všimnout třeba na obrázku z "LoadData", toho místa kolem 8,05 mm střely tam moc není :wink:

8x57R.360.png
8x57R.360.png (17.72 KiB) Zobrazeno 5255 x
https://loaddata.com/Cartridge/8x57R360/1177


Ke stružení krčků je už ale dnes k dostání mnohem víc udělátek než před 25 lety :)
(většina zbraní téhle ráže je z doby před německou normalizací střeliva, takže to chce krček v komoře zbraně změřit - na vystřelené nábojnici, odlitku komory, olověném protlačku ...)

V roce 2004 jsem pak nabíjel zkalibrované 170 gr Hornady FP (původně .321 kalibrované na .318), pod které jsem dával 2,4 g Tubal 5000, při celkové délce náboje 73 mm. Létaly kolem 2000 fps.

V roce 2017 jsme s jedním kamarádem na mých matricích sestavili náboje 8x57R.360 s novými nábojnicemi od Hornebra (koupenými od Dorfnera, Jagdgasse Wien - takže dnové razidlo bylo "Do."). Ty Horneber / Dorfner nábojnice váží cca 10,8 g, kdežto nábojnice vyrobená ze S&B 9,3x72R váží jen cca 9,75 g. Dnová část S&B je výrazně subtilnější. Délka S&B střely 196 gr RN byla 27,4 mm. Celková délka náboje 77,2 mm. a nabíjeli jsme přesně 2,5 g prachu RS60, zápalka byla Fed. 210 Match. Rychlosti nevím, ale jinak prý spokojenost. Podle QL by tlaky měly být někde kolem 2000 barů a rychlost ze 600 mm hlavně cca 630 m/s :?

Jésli ty gavarýš po růski :) :
https://www.youtube.com/watch?v=ABT7LDYAEKU
Pufr
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 520
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: 8x57R/360

Příspěvek od Jan Slavětínský »

Nešlo by použít a tvářet nábojnici 303 Brit. než 9,3x72R ? Zkoušel to někdo?
pavel358
Častý návštěvník
Příspěvky: 60
Registrován: čtv 12.7.2012, 8:49

Re: 8x57R/360

Příspěvek od pavel358 »

Kamarád kupoval original nové nábojnice za cca 65 kč/ks.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: 8x57R/360

Příspěvek od pufr »

Jan Slavětínský píše: stř 03.3.2021, 10:13 Nešlo by použít a tvářet nábojnici 303 Brit. než 9,3x72R ? Zkoušel to někdo?
U nábojnic z rodiny ".360" činí průměr nad okrajem cca 10,7 mm. U nábojnice 303 British vidím cca 11,7 mm ...
Soudím, že na Tvé straně "drobné přehlédnutí" při výběru vhodné "Mutterhülse" Jene :)


Pavle - to je cena asi lepší než dnes přímo u Hornebra, Bertram Bullets jsou tuším ještě výš.

Cena S&B 9,3 x 72 R nábojnice už převýšila 30 Kč / kus, ale tak 15% jich při úpravě zničíš (podélné poruchy pláště nábojnice při tváření apod.) a každou jednotlivou nábojnici vezmeš při tváření, žíhání, krácení, stružení více než třicetkrát do ruky. Plus výsledná kvalita není na úrovni Hornebrových nábojnic. Takže ve finále záleží, jak si považuješ své práce, jak kvalitní náboje chceš vyrobit, kolikrát předpokládáš, že nábojnice použiješ / přebiješ ...
Pufr
pavel358
Častý návštěvník
Příspěvky: 60
Registrován: čtv 12.7.2012, 8:49

Re: 8x57R/360

Příspěvek od pavel358 »

No já bych si ty nábojnice radši koupil origoš než se s tím drbat.
Uživatelský avatar
polovnikrv
Nový návštěvník
Příspěvky: 27
Registrován: pát 19.2.2021, 7:01

Re: 8x57R/360

Příspěvek od polovnikrv »

Dobrý deň,

mám trocha problem s rozptylom zbrane,

investoval som dosť vela peňazí do renovácie celkovej zbrane,

nakoniec však vysvitlo že moja zbraň striela presne iba so staršími strelami S&B s novými strelami, ktoré sú prebíjané má veľmi veľký rozptyl, nakoľko hlaveň je už "trocha" vystrielaná.

Myslíte si, že keby som začal na prebíjanie používať miesto klasických striel sp .318, strely Hornady .321, hrozilo by poškodenie hlavne?

Nakoľko rozdiel nie je až taky'markantný podľa mňa by to mohlo fungovať.
Zbraň je z roku cca 1890 ... a v nemecku som našiel že existovali hlavne s rôznymi priemermi, dokonca i 8,20 v tomto kalibri, čo mi príde dosť zvláštne.

Ďakujem za Vaše reakcie.
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: 8x57R/360

Příspěvek od Michal_123 »

Jestli se staršími náboji střílí zbraň dobře a s novými přebíjenkami nikoliv, tak bude problém jinde než v hlavni, včetně průměru střely.
A nebo to není úplně pravda.
Přeměř pro info průměr střel těch starých nábojů.

Změř si úsťové rychlosti starého a nového střeliva + vyhodnoť rozptyl rychlostí.
Já když jsem řešil problémy s přesností zbraně, zkoušel jsem různé přebíjené střely a také jsem zkoušel originální náboje.

Vnitřní průměr hlavně se nechá změřit amatérsky protlačením měkkého olověného válečku.
Možná to bude umět změřit lépe nějaký puškař. Zkusil bych se telefonicky s nějakým domluvit.
Uživatelský avatar
polovnikrv
Nový návštěvník
Příspěvky: 27
Registrován: pát 19.2.2021, 7:01

Re: 8x57R/360

Příspěvek od polovnikrv »

No ono to je asi proto, že na tých nových SP se strela dotyka kdyz dam do usti hlavne strelu jenom 2mm po okraj nabojnice... ase starsimi asi 4-5mm .... myslim ze je to tvarem strely... Samozrejme ta hlaven uz neco prezila...
jen kdyz se podívame na tvar strely napr.
https://www.zbrane.cz/strelivo/strely/s ... -grs-sp-53
coz jsou klasicke strely vidime ze zhruba 3/5 strely ma prumer .318 kdyz se podivame napr. na strelu od ballistix academy

https://www.ballistix-academy.at/produc ... se-bullets
vidime ze tady jsou to minimalne 4/5

Stare strelivo ktore mam pouzivaju strelu ktora je na obrazku na lavo, v pravo su klasicke SP, je vidiet uz rozdiel na prvy pohlad.

Obrázek

a prave ty starsi streli jsou podobne akorat maji olovenou spicku

Nebo myslite ze by pomohla uprava usti... odvrtat od usti vystrelenou cast?

Slysel jsem ze se to dela docela casto u starsich zbrani nevim jak s tim mate zkusenosti

S tim protlaceni olova mate nekdo zkusenosti ?

Dekuju
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: 8x57R/360

Příspěvek od Michal_123 »

Odvrtání (nebo uříznutí) ústí je běžná oprava, která se na zbraních prováděla a provádí.
V případě, že je ústí poškozené, je to způsob, jak přesnost zlepšit.

Mám Mosina, se kterým jsem vyhrál několik závodů, ten má odvrtaných cca 8cm hlavně.
Je to běžná poválečná oprava přesnosti zbraně.
Před uložením druhoválečných zbraní do skladů se v SSSR provedly všechny nutné opravy včetně toho odvrtání, když to bylo třeba.
O Mosinech se traduje, že odvrtané jsou "k ničemu". To jsou ovšem plky.

Mám také známého, který odhalil u své jednoranné Ižky, že pár posledních centimetrů hlavně mělo větší průměr, než zbytek zbraně. Vyřešilo to uříznutí hlavně. A puška trefuje, což předtím nebylo.

Ovšem pořád to neznamená, že to pomůže Tobě.
Nech si změřit vývrt někde, kde to umí.
Zkus jiné střelivo.
Odpovědět