Original Brenneke TOG

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Original Brenneke TOG

Příspěvek od Zbrojovák »

Nemám zkušenost v 7x57R, ale nějakou v 8x64S. Jsem na ně v sedmičce zvědavý - poreferuj pak a hoď sem nějaké foto a popis lovu. Díky!
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Uživatelský avatar
tonny
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 402
Registrován: úte 29.11.2011, 10:49
Bydliště: Břeclav

Re: Original Brenneke TOG

Příspěvek od tonny »

Když jsem si přečetl od pana Černého o týhle střele (asi Střelecká revue okolo 2005, ZN č. 9 2004), uviděl řez, tak jsem s nadšením sehnal v Rakousku dvě krabičky (po 25ti kusech) TOG 10,7g a nabil do 300RUM. Prvně mne zarazil tvar, nebylo to jak na obrázku, byla kratší a záď zakulacená (jiné cal. jsem neviděl). V5 950m/s, střelil jsem laň na 80m těsně za plecka, průstřel a kus odešel 170m (váha 77kg). Byl jsem docela zklamenej, navíc vysokou dopadovou rychlostí podbarveno od plecka (na žebrech, slabiny) až po kýtu, v blanách napěněno. Střela tehdá vyšla na 50,-czk.
Po přečtení vlákna uvažuji o osazení tentokrát do 308W. Sice poslední dobou střílím divočáky za slecho (pokud to jde) ale vyzkouším a poreferuji.
vhool

Re: Original Brenneke TOG

Příspěvek od vhool »

to tonny: ja TOG zkousel jak v 8x57 IS tak v 8x64S v gramazi 184 a 220 gr. pri velice rychle laboraci ( 930m/s) u 8x64S s lehci variantou jsem mel totozne ucinky.zcela jinak se tato strela chova pri pouziti tezke varianty a rychlostech max. do 800m/s . osobne si nyni jiz nejaky cas laboruji do 8x57IS strelu TOG 220gr. a na rychlost V0= 740 m/s a zodpovedne mohu rict ze jsem jeste nemel nic lepsiho pro lov vysoke a cerne zvere ani v jinych razich.pravdou je ze s timto lovim max.do 150 m vzhledem k tomu ze to mam v seriove BO98 s nahankovym puskohledem . pro 300 RUM je jasna volba BERGER VLD 210gr. nebo jeste accubond 200gr. :wink:
jeste dodam ze toto je krasny priklad toho ze ani naprosto dokonala strela neni vhodna pro kazdou razi a pro kazdou i sebelepsi strelu se musi najit spravne pouziti potazmo laborace :wink:
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: Original Brenneke TOG

Příspěvek od motolada »

Zeptám se,kde se v tu chvíli nacházel hydrodynamický šok?Pokud beru že zhruba od 650m/s už by měl pomalu vznikat?Neměl by ten smrticí účinek nastat mnohem rychleji?
kasari
Moderátor
Příspěvky: 1003
Registrován: sob 18.7.2009, 15:07

Re: Original Brenneke TOG

Příspěvek od kasari »

Vlákno, kde se řeší hydrodynamický šok tu je. Tohle je o TOGu.
Ulkomaalainen...
Myslivec Milda
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 295
Registrován: pon 11.4.2011, 21:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Original Brenneke TOG

Příspěvek od Myslivec Milda »

vhool píše:to tonny: ja TOG zkousel jak v 8x57 IS tak v 8x64S v gramazi 184 a 220 gr. Pri velice rychle laboraci ( 930m/s) u 8x64S s lehci variantou jsem mel totozne ucinky. Zcela jinak se tato strela chova pri pouziti tezke varianty a rychlostech max. do 800m/s . Osobne si nyni jiz nejaky cas laboruji do 8x57IS strelu TOG 220gr. a na rychlost V0= 740 m/s
jeste dodam ze toto je krasny priklad toho ze ani naprosto dokonala strela neni vhodna pro kazdou razi a pro kazdou i sebelepsi strelu se musi najit spravne pouziti potazmo laborace :wink:
.................................................................................................................................

Rozumím tomu správně, že u kal. 8x64, ( V0=930m/s) jsou účinky střely TOG v gramáži 184 gr. a 220 gr. na stejnou zvěř totožné ? ? Kdežto u kal. 8 x 57 JS je to jinak ? Tam že funguje dobře jen těžší střela s nižší V0 ( pod 800m/s ) ?? To by mělo znamenat, že TOG nemá rád velkou úsťovou rychlost ? Opravdu se domníváš, že v dnešní době, kdy je obrovský přetlak nabídky nad poptávkou si renomovaný výrobce vynikající střely TOG dovolí pustit na trh sériové náboje v nesprávné laboraci až tak, že amatérský přebíječ musí měnit laboraci ? Nebo jenom něčemu správně nerozumím ? Fakt, že ne každá střela je vhodná pro každý kalibr je ověřená pravda. Stejně jako že nová hlaveň stejného kalibru, stejné délky, od různých výrobců se k jednomu typu továrního náboje může chovat velice různě co do rozptylu a precize . Ten TOG mne zajímá soukromně, a to velice, takže se o této střele rád dozvím každou seriozní informaci.
vhool

Re: Original Brenneke TOG

Příspěvek od vhool »

at TOG nebo jakakoliv jina strela funguje jinak pri ruznych rychlostech.nektere lepe pri vyssich a nektere pri nizsich vzhledem ke sve konstrukci.co se tyka TOGu tak pri vysokych rychlostech neni vyuzit jeho potencial v predani energie a tudiz se smazava rozdil nejen ve hmotnosti strely ale i v konstrukci oproti jinym strelam kdezto pri rychlostech do tech cca 800m/s ma jednoduse "cas" na to aby odvedl svou precizni praci a predal cili maximum energie.pokud si proctes na strankach vyrobce doporucena loading data pro strely TOG tak zjistis ze doporucuje znatelne nizsi V0 nez uvadi u tovarnich laboraci hotovych patron.dalsi veci je je to co se v tabulkach uvadi a to co je skutecnost ale to je tema samo o sobe.
co se toho "pusteni na trh" tyka tak ja v tom vidim tak trosku marketingovou logiku toho ze drtiva vetsina lovcu ci strelcu kouka pri volbe streliva prave na co nejvyssi energii a rychlost v tabulkach proto si myslim ze tovarni laboraci delaji tak zbytecne naslapanou.ono totiz si troufnu tipovat,ze kdyby vyrobce deklaroval v dane razi a hmotnosti strely treba o 150m/s nizsi rychlost oproti konkurenci,tak neproda ani patronu.staci si procist diskuze zde na foru na tema munice.pomalu v kazdem tematu se najde vetsina tech kteri resi V0 nisto toho aby se zajimali pri vyberu streliva o veci jako jsou treba doporucene rychlosti pro dane strely,dopadove energije,vhodnost na tu a tu zver a do toho a toho prostredi,vetsinou se dotazuji na propad v tolika a tolika metrech misto toho aby resili jak se strela v dane vzdalenosti bude chovat a vubec jim nedochazi ze prave propad strely je to nejmin dulezite protoze to pri strelbe ovlivnim tim ze namirim vyse nebo doklikam a navic pri vetsine lovu do 300m je rozdil u jedne raze mezi strelami jen par cm a nikoliv desitky cm.
tvuj negativni pohled na prebijeni chapu a nemam ti ho ani za mak zazle.pro mne vsak prebijeni je nejen konickem a uzasnym relaxem ale take tim,ze mam k dispozici pro sve zbrane "idealni" munici vyladenou jak pro flintu tak pro ucel pro ktery potrebuji.v mem pohledu je cena naboje az na poslednim miste protoze jde o meho konicka a jak znamo tak u konicka resit cenu je nesmysl :wink:
Myslivec Milda
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 295
Registrován: pon 11.4.2011, 21:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Original Brenneke TOG

Příspěvek od Myslivec Milda »

vhool píše:at TOG nebo jakakoliv jina strela funguje jinak pri ruznych rychlostech.nektere lepe pri vyssich a nektere pri nizsich vzhledem ke sve konstrukci. co se tyka TOGu tak pri vysokych rychlostech neni vyuzit jeho potencial v predani energie . a tudiz se smazava rozdil nejen ve hmotnosti strely ale i v konstrukci oproti jinym strelam kdezto pri rychlostech do tech cca 800m/s ma jednoduse . "cas" . na to aby odvedl svou precizni praci a predal cili maximum energie
tvuj negativni pohled na prebijeni chapu a nemam ti ho ani za mak zazle.pro mne vsak prebijeni je nejen konickem a uzasnym relaxem ale take tim,ze mam k dispozici pro sve zbrane "idealni" munici vyladenou jak pro flintu tak pro ucel pro ktery potrebuji.v mem pohledu je cena naboje az na poslednim miste protoze jde o meho konicka a jak znamo tak u konicka resit cenu je nesmysl :wink:
.......................................................................................................................................

Vážený Pane kolego, fakt Tě beru vážně, což se mi často nestává, anóbrž kdo chce mít přirozený respekt a vážnost, ten si pro to musí zasloužit důvod. Právě proto se nad Tvými písmenky zamýšlím. Otázka je, co z Tvých závěrů je v souladu s fyzikálními zákony a co subjektivní domněnka. Tvrdíš, že TOG je střela, která se neotevírá = nepředává celou svoji energii cíli ve vyšších rychlostech.( nad 800m/s) . Odvozeno, chová se částečně jako poloplášť s malou deformací. Když vezmu v úvahu základní fyzikální zákon, že dopadová energie = rychlost X hmotnost střely, s přihlédnutím k vlivu „tvrdosti „ cíle, je to trochu protimluv. Osobně si myslím, že na velikost deformace střely má větší vliv tuhost cíle než rychlost samotná. Pokud střela TOG „unese“ vysokou rychlost a neutrhne se v drážkách hlavně, pak proč tuto rychlost uměle snižovat ? Při výběru munice je u mne základní požadavek: Co nejdelší ONV ( GEE/MRD ) , plochá dráha střely a dopadová energie + ochota střely otevřít se a předat energii. Nikdy dopředu nevím, zda budu střílet na 50.m nebo do 300.m . Víš , že v lese nejsi na střelnici, a na zamíření a střelbu na trofejovou zvěř kolikrát máš čas 1-2. vteřiny. Pokud neprovozuješ tzv. popravy nic netušících srnéčků pasoucích se na polích. Z tohoto důvodu lpím na té ploché dráze střely, abych nemusel brát v úvahu kam v daný moment mířit. Pokud si TOG bez problémů poradí s dospělou a vitální vysokou, muflonem nebo černou v dopadové rychlosti cca. 700/800 m/sec. pak srnčí to zvládne levou zadní. Protože energie střely nemůže nikdy škodit, upřednostňuji dospělé kalibry které nejsou háklivé na počasí. Z toho pro mě plyne, že když použiju . 375 H & H Magnum – TOG, s úsťovou rychlostí 835.m/sec. a střela TOG tuto rychlost snese , tak zvládnu všechno co Tebou nalaborovaná : 8 x 57JS s V0= 740 m/sec. Naopak to neplatí. Taky se zdráhám uvěřit tvrzení, že výrobce by nelaboroval optimální konfiguraci náboje, proč by to dělal ? Když se náboj, potažmo střela chová ideálně v nějaké konfiguraci : rychlost X energie proč je vyrábět jinak ? Pokud by se tovární střelivo chovalo špatně, nikdo by ho nekupoval. A že by renomovaná fabrika neměla schopné inženýry a neuměla tolik , co amatérský přebíječ, to se mi taky nezdá. Koníček je hezká věc, mám pro to pochopení, ale objektivně definovat charakteristické chování střely v dané vzdálenosti na daný cíl to už je mimo amatérské možnosti. Co dodat ? Jsem zvědavý na naměřená fakta a chování střely TOG v kal. 375 H&H na střelnici. Pokud se s Jiskrou domluvím, vyzkoušíme a pak napíšu výsledek.
vhool

Re: Original Brenneke TOG

Příspěvek od vhool »

to MM: na strane dve tohoto vlakna jsou fotky TOGu s popisem.uplne stejne vypada pri rychlosti o 100m/s vyssi a z tech nekolika ktere se povedlo najit je to stejne u vsech.to jen k tomu jak TOG pracuje.na toto nema rychlost evidentne moc vliv.to co tu popisuju jsou osobni zkusenosti s touto strelou ktere mam myslim dost bohate abych si mohl udelat uz nejaky zaver.jedna vec je teorie ale druha vec je praxe.samozrejme ze to co pises ma oporu ve fyzikalnich zakonech ale jak jiste dobre vis,v praxi toto ne vzdy plati.podle mne je cely figl prave v te rychlosti,energie na 300m je u dospeleho kalibru nad .30 vzdy dost a dost a jde jen o to kolik ji v cili zustane a kolik si ji strela sebou vezme do hliny (nebo do stromu to je fuk) . a prave rychlost tu hraje podle mne dost roli,cim vetsi rychlost na stejnou prekazku (berme napr.sele 30kg) tim vice energie si strela ponecha po pruletu tkani .proto ja resim rychlost z toho duvodu aby se nasel kompromis mezi rychlosti a predanim energie.cestou k tomu je tezsi strela a mensi dopadova rychlost.
co se tyka tveho ozadavku na plochou bal.kricku.zde vidim dost rozsireny omyl a myslim ze je to castecne i dano debatami zde na foru ohledne lovu na LR.do 300m nejde o zadny LRH ani nahodou a pokud mam ONV naboje kolem 180m a na tuto vzdalenost mam nastreleno tak jedine co resim je ze kdyz strilim na 300m tak zamirim cca o 10cm vyse a je hodne pravdepodobne ze pokud lovim na vice jak 200m tak mam dostatek casu na zmereni i na zamireni protoze vetsinou o mne zver nema ani paru.to co popisujes jako 1-2 vteriny na zamireni se tyka lovu do 100m soulanim.
co se tyka casti tveho prispevku ohledne tovarnich laboraci ... tato naivita me presla uz davno,kazda tovarni produkce se ridi jistou normou a musi delat naboje takove aby jakz takz fungovaly ve vsech zbranich v danem kalibru.to znamena ze naboj musi fungovat relativne uspokojive a hlavne storpocentne bezpecne jak v zlamovackach,tak v opakovackach a i v automatech a to si jiste vyzaduje i urcity standart laborace.toliko technicke veci ale jeste je zde marketing a ten je mnohdy minimalne na stejne urovni jako technicka reseni a mozna je nekdy dulezitejsi nez sama kvalita.pokud budu ja majitel fabriky tak nebudu vyrabet co nejkvalitnejsi strelivo protoze zkrachuju ale radsi budu vyrabet to co si trh zada ... a jsme u toho.trh si zada funkcni strelivo,90% zakazniku kouka na rychlost a energii aniz by vubec tusila ze ne vzdy je to co urcuje kvalitu munice a uz vubec ne vhodnost toho ktereho streliva na ten ktery ucel.to znamena ze udelam naboj za akceptovatelnou cenu,v akceptovatelne kvalite,co mozna nejsilnejsi a nejrychlejsi v danem kalibru.ono to bude nejak fungovat a lidi to budou kupovat protoze to je nejnaslapanejsi.a pak je na forech jako toto plno temat a diskuzi jak to jednomu funguje a druhymu to nefunguje jako tomu prvnimu ... i kdyz naboj je to stejny.... a proto pak solidni vyrobce dodava komponenty na prebijeni a pise tam zcela jine hodnoty doporucene k prebijeni nez ma hotovy fabricky naboj.protoze to pak funguje lip a da se to prizpusobit podminkam ktere kdo potrebuje nebo vyzaduje :wink: ... a o tom myslim prebijeni prave je,vyrobit kvalitnejsi,ucinejsi a presnejsi naboj pro svou potrebu... :wink:
Myslivec Milda
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 295
Registrován: pon 11.4.2011, 21:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Original Brenneke TOG

Příspěvek od Myslivec Milda »

vhool píše:to MM: na strane dve tohoto vlakna jsou fotky TOGu s popisem.uplne stejne vypada pri rychlosti o 100m/s vyssi a z tech nekolika ktere se povedlo najit je to stejne u vsech.to jen k tomu jak TOG pracuje.na toto nema rychlost evidentne moc vliv. A proto pak solidni vyrobce dodava komponenty na prebijeni a pise tam zcela jine hodnoty doporucene k prebijeni nez ma hotovy fabricky naboj.protoze to pak funguje lip a da se to prizpusobit podminkam ktere kdo potrebuje nebo vyzaduje :wink: ... a o tom myslim prebijeni prave je,vyrobit kvalitnejsi,ucinejsi a presnejsi naboj pro svou potrebu... :wink:
......................................................................................................................

Podíval jsem se, hezké, jenom ten velký "hříbek" klasický pro EVO mi tam chybí k dokonalosti. Pochopil jsem Tě správně , že když přestanu vyhazovat hilzny, a požádám Tě, pochopitelně za adekvátní odměnu, abys mi přebil podle sebe a QL na ideální parametry třeba kal. 8 x 68 S , nebo ten . 375 H&H Magnum, že budou tyto náboje lepší než tovární ? ( Balistika, precize, ranivost ? ) . Dejme tomu na zkoušku 10 nebo 20.ks ? Pokud máš pravdu, tak abych si začal shánět ty přebíječské propriety. Mám totiž rád když věci fungují dokonale a správně.
Uživatelský avatar
tonny
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 402
Registrován: úte 29.11.2011, 10:49
Bydliště: Břeclav

Re: Original Brenneke TOG

Příspěvek od tonny »

Mildo, vhool má naprostou pravdu. Je to těžko popisovat, faktorů je příliš mnoho. Každopádně každý typ střely a v každém průměru a hmotnosti střely může být úplně stejný zásah s jiným účinkem. Proto od výrobce střel je udávaná dopadová rychlost, při které jsou ranivé účinky střely nejlepší. S výrobci čehokoli je problém ten, že reagují na trh, co si žádá. Také vím, jak to chodí od lidí co v takových provozech dělají, co tu veřejně nemůžu prezentovat. Oni ty fabriky dnes vlastní lidé, společnosti, co maj zájem jen o zisky, ale to už je mimo téma (nebudu dále reagovat).

Takže je možné (nehledal jsem to), že střela TOG v cal. .30 má např. toto rozmezí dopadové rychlosti mezi 500-700m/s. To že je to laborované v magnumech je jen pro to, že se předpokládá lov na větší vzdálenost s těmito zbraněmi a tudíž účinek střely se stejným zásahem např. na 100m je vhodnější 308W než 300RUM. Každý ale raději to dělo, jen tak pro jistotu.
Naposledy upravil(a) tonny dne čtv 29.12.2011, 23:04, celkem upraveno 1 x.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Original Brenneke TOG

Příspěvek od pufr »

Zkušenost říká, že nebývá produktivní prezentovat v rámci příspěvků fóra teorie - v tomto případu teorie ranivého účinku střely. Taky jich existuje spousta a dost různých. Technicky založení hledají vysvětlení v rychlostech a energiích (Kneubühl a pod.), fyziologové, lékaři, soudní lékaři (např. M.L.Fackler) akcentují parametry poranění +zohledňují "vzdálené účinky" vyvolané tlakem v cévách a pod.. Tohle by si měl každý zájemce "seštudovat" sám. Protože jinak je jak strýc František v Saturninovi, který v šesté třídě poslal své učitele do ..., že už si na všechno přijde sám (vždycky, vždycky, vždycky se vyplatí podívat se, kam v mé oblasti zájmu došli jiní - po desítkách let pokusů a utracených milionech).

Dnes už vládne celkem shoda, že při zásahu těla (bez páteře) je pro dobrý ranivý účinek rozhodující objem zničené tkáně, přičemž současně nesmí být poranění omezené jen na oblast u povrchu cíle - u zvěře poranění musí zasahovat obě poloviny těla (levou i pravou). + někteří lovci jsou rádi pokud cíl prostřelí - líp se dohledá

Konstruktér lovecké střely (nepočítaje funkci ve zbrani, ve vývrtu hlavně a aerodynamické vlastnosti) řeší těžký úkol - spolehlivou expanzi v rozsahu dopadových rychlostí cca 400 až 1000 m/s (jedině nárůstem plochy působící na cíl zvětšíme objem zničené tkáně) přičemž deformační síly rostou úměrně s pevností cíle (ta je "různá") a cca kvadraticky s dopadovou rychlostí.
Současně se snaží ve stejně širokém rozsahu zachovat dobrý průbojný účinek střely.
To je úkol technicky neřešitelný - a bylo už o tom taky napsáno dost článků - jeden z nejhezčích v aprílovém čísle Precision Shooting asi před deseti lety - fiktivní výrobce dával 100% záruku na účinek střely na cíl - podmínky plnění záruky byly asi na tři strany textu bez obrázků.

Takže když pilný lovec a - jak opakovaně čtu -"amatérský přebíječ" vhool přijde na to, že u Brenneke TOG při vysokých dopadových rychlostech pozoruje horší ranivý účinek než v oblasti třeba kolem 800 m/s, nemusí to znamenat, že u Brennekeho odflákli práci, ale že si "kompromis" deformace špičky a pevnosti zadku střely položili jinam. Důraz asi nebyl na případy dnes bohužel obvyklé, kdy s pořádně našlápnutou magnumkou s dopadovou rychlostí > 900 m/s střílím na pár desítek metrů.

Pak se totiž nestane, že by se střela "neotevřela" - jak píše o kousek výš mM - deformační síly jsou obrovské. Naopak se špička otevře rychleji a výrazněji a v oblasti zeslabení pláště obvodovou drážkou zevnitř a střižnou hranou zvenku se cípy pláště odlomí, úlomky odbíhají většinou radiálně od hlavního střelného kanálu. V tomhle místě konstruktér naprogramoval konec deformace. Dál už cílem proniká cca válcový projektil, tvoří dlouhý střelný kanál, objem zničené tkáně je relativně malý. Střela zpravidla prostřelí - kus je možno následovat po pobarvené dráze - žádná tragedie. Fotky střel ze zvěře takovému průběhu deformace odpovídají.
Obdobně se při vysokých dopadových rychlostech chovají některé těžší střely typu Barnes X - cípy expandované špičky se odlomí.

To ale neznamená, že jiný lovec než vhool - spřevahou úlovků touto střelou na vzdálenosti u kterých dopadová rychlost je cca 700 m/s - nebude s Brenneke TOG spokojený (+ rozdíly v různých rážích, hmotnostech ...).

Zázračná střela se odlévá ze stříbra nebo zlata (19g/cm3 není špatných + perfektní plastická deformace ..) za úplňku ... :)
Pufr
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2024
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Original Brenneke TOG

Příspěvek od lovec »

pufr, velmi pekne napisane a zhrnute, gratulujem k vybornemu prispevku.
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
johanes1
Častý návštěvník
Příspěvky: 67
Registrován: čtv 15.4.2010, 23:08

Re: Original Brenneke TOG

Příspěvek od johanes1 »

to pufr: vyborny, vyzivny a pragmaticky prispevek! Nezbyva nez dodat: "Hloupeho nakopni, chytreho trkni". Dekuji
Uživatelský avatar
tonny
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 402
Registrován: úte 29.11.2011, 10:49
Bydliště: Břeclav

Re: Original Brenneke TOG

Příspěvek od tonny »

Pufr, krásně jsi se rozepsal o teorii ranivého účinku střely všeobecně, ale o střele TOG z praxe jsem se nic prakticky nedozvěděl.
V prvním příspěvku jsem psal o zklamání účinku střely TOG 10,7g v 300RUM, kde mi laň 77kg odešla 170m od nástřelu po zásahu těsně za plec. Dostal jsem věcnou odpověď od vhoola, že to může být vysokou rychlostí, s čímž mohu jen souhlasit, neboť se mi to stávalo i s jinými střelami, které výborně fungovali v 308W na podobnou vzdálenost kolem 100m. S 300RUM střelou TOG jsem ještě střelil sele 15kg naměko v běhu, odběhlo bez značení ještě asi 30m. Na těle vytaženo tenké střevo bez poškození výstřelem asi 5cm. Další čtyři prasta na hlavu a páteř přes plec, tam je to jasný. Také liška na 60m odběhla asi 15m po zásahu na střed těla, bylo vidět na mokrém kožichu jak je celá kůže nepřirozeně modrá. Prostě jsem toho názoru, že dopadová rychlost u střely TOG 10,7g by měla být nižší, tudíž v 308W se bude chovat lépe jako kompromis ranivého účinku a poškození zvěřiny. Rychlost mnou nalaborované munice se střelou TOG 10,7g u 300RUM jsem naměřil ve 100 metrech 888m/s (průměrná dopadová vzdálenost), lovil jsem s ní v roce 2005.
Odpovědět