Original Brenneke TOG

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Karl
Častý návštěvník
Příspěvky: 95
Registrován: pon 11.9.2017, 13:18

Re: Original Brenneke TOG

Příspěvek od Karl »

Zdar, prosím o radu. Bylo mi doporučeno používat do 308 Win (mám ji pouze na srnčí max do 130 m) střelivo Brenneke. Která ze střel (TAG, TIG, TOG atd...) je nejvhodnější pro mé potřeby (nejšetrnější ke zvěřině)? Děkuji za názory a rady. K.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Original Brenneke TOG

Příspěvek od pufr »

Pokud nechce nikdo nic napsat, tak abych "vykopnul", musím říct, že se mi ty střely od Wilhelma Brennekeho vždy líbily - spoustou zajímavých konstrukčních prvků i dokonalou historií.
Několik kamarádů v Krušných je občas vyzkoušelo - tehdy překryté vlastnictvím RWS, ale označované TIG, TUG ...
Byly ty střely vždycky trochu pevnější, takže bych se nějakých extrémních výbuchů v srnčím nebál, byť výkonově jsou na tom velmi slušně ...

Takže já osobně bych asi nespekuloval a pro popsané podmínky začal s TIG 9,7 g - mě ale teda nějaké deko vyřezané plece zas tolik nerozhodí (třeba to někoho naštve a napíše nějakou zkušenost :) :D :lol: 8)
Pufr
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1061
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: Original Brenneke TOG

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Jak řekl Pufr. Brenneke a střely TIG a TUG jsou střely s příběhem. Vznikaly v době, kdy nikdo z běžných lovců a střelců neuvažoval o střelbě na srnce ve vzdálenosti 500+, i když 7x64 Brenneke je velmi svižná a W.B. mohl být vnímaný, v době 8x72R, tak trochu jako Hig speed a LR podivín. Prostě limitem byly pořád optické mířidla a puškohledy se v lovecké praxi teprve rozšiřovaly. Lovilo se hodně na společných lovech, protože možností "vyžití " bylo relativně málo a tak to byla důležitá společenská událost. S tím byla spojená střelba na spárkatou za pohybu a potřeba max. ranivého účinku. Je nutno si vážit pragmatismu tehdejší doby , raději kilo zvěřiny vyhodit, než metrák nenajít a ten flek na zdi by byl navíc pořád prázdný. To se dnes občas ztrácí. Takže Tiga je celkem přesná střela, ale ne 0,3 SubMOA speciál, má poniklovaný plášť z hlubokotažné oceli, který najdeš všude, tak jako části jádra. Je to střela konstruovaná především na ranivost! Jako speciál na srnčí asi ne. Proč ten limit 130M?
Karl
Častý návštěvník
Příspěvky: 95
Registrován: pon 11.9.2017, 13:18

Re: Original Brenneke TOG

Příspěvek od Karl »

130m je zatím moje hranice, nejsem excelentní střelec ale snažím se posouvat...
Bock
Nový návštěvník
Příspěvky: 38
Registrován: pon 15.2.2021, 9:27

Re: Original Brenneke TOG

Příspěvek od Bock »

s Tig zkušenosti mám... v 7 a 8mm, chce to rychlost, pak funguje... při vyšší rychlosti se ale rozsype, v podstatě to je jeho podmínka aby fungoval. Ta zadní tvrdší část je příliš malá na to, aby měla vyšší průbojný účinek, navíc zůstane poměrně lehká čili, nemusí procházet.
Funguje v 7x64/65R v lehčí verzi, v 8x57S, více 8x64S, v 8x68S si to moc neumím představit. Rozhodně je třeba střílet klasicky, na blat, a na žebra.


Tog je jinde, je to moderní bond, který má výrazně proměnlivý plášť a velmi objemný zadek co do tombaku.Je to takový semimonolit, vytváří větší hřib, přehnutý plášť se třepí a vzniká částečně jakoby hvězda, která se očeše, ale snáší výrazně větší zatížení než Tig.
Má výhodu v op.kulovnici že netrpí omačkáváním předku střely podobně jako vulkan. Prostě nemá odkryté olovo.

Za mě je Tog asi v současné době určitě na špičce "ne eko" střel.

Určitě radím vyzkoušet, byť je tedy drahé. U těžších kalibrů je tam riziko zvýšené odrazivosti díky masivnímu tombakovému dnu.
Bock
Nový návštěvník
Příspěvky: 38
Registrován: pon 15.2.2021, 9:27

Re: Original Brenneke TOG

Příspěvek od Bock »

Karl píše: stř 13.1.2021, 13:45 Zdar, prosím o radu. Bylo mi doporučeno používat do 308 Win (mám ji pouze na srnčí max do 130 m) střelivo Brenneke. Která ze střel (TAG, TIG, TOG atd...) je nejvhodnější pro mé potřeby (nejšetrnější ke zvěřině)? Děkuji za názory a rady. K.
Pokud se jedná o šetrnost, vyzkoušel bych Tag. Nějakou dobu používám monolity, i když jiného výrobce, a v 9,3x74R, jde o umístění zásahu, čili žebra a čistě na blat, žádný ramenní kloub. jediné co pak udělám je to že oškrábu sraženou barvu a vymyju ji, nic víc. Netřeba nic vykrajovat, nic vyhazovat.
Odpovědět