Original Brenneke TOG

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
vhool

Re: Original Brenneke TOG

Příspěvek od vhool »

to tonny: u TOGu pro 30kovej kalibr je problem ze delaji jen 165gr. coz je ideal pro 308W ale 300 WM nebo RUM chteji obecne strely na lov pres 200gr. a ustovky kolem 800-850 m/s .... leta jsem lovil s 300WM tak mam dost zkusenosti abych toto tvrdil s cistym svedomim :wink:
Uživatelský avatar
tonny
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 402
Registrován: úte 29.11.2011, 10:49
Bydliště: Břeclav

Re: Original Brenneke TOG

Příspěvek od tonny »

Vhool, TOG nabiju do 308W a do 300RUM jsem nabil VLD 210gr pro LR až bude na to čas. V 308W jsem poslední dobou lovil hlavně s SST 165gr a spokojenost. Jsem zvědavej, jak to bude mít účinek v 308W se střelou TOG 165gr na prasátka s komorovou ranou. Vysokou asi už nestihnu. Když se něco podaří, napíšu.
Naposledy upravil(a) tonny dne pát 30.12.2011, 1:12, celkem upraveno 2 x.
Myslivec Milda
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 295
Registrován: pon 11.4.2011, 21:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Original Brenneke TOG

Příspěvek od Myslivec Milda »

pufr píše:Zkušenost říká, že nebývá produktivní prezentovat v rámci příspěvků fóra teorie - v tomto případu teorie ranivého účinku střely. Taky jich existuje spousta a dost různých. ......... Dnes už vládne celkem shoda, že při zásahu těla (bez páteře) je pro dobrý ranivý účinek rozhodující objem zničené tkáně, přičemž současně nesmí být poranění omezené jen na oblast u povrchu cíle - u zvěře poranění musí zasahovat obě poloviny těla (levou i pravou). + někteří lovci jsou rádi pokud cíl prostřelí - líp se dohledá ............................ Takže když pilný lovec a - jak opakovaně čtu -"amatérský přebíječ" vhool přijde na to, že u Brenneke TOG při vysokých dopadových rychlostech pozoruje horší ranivý účinek než v oblasti třeba kolem 800 m/s, nemusí to znamenat, že u Brennekeho odflákli práci, ale že si "kompromis" deformace špičky a pevnosti zadku střely položili jinam. Důraz asi nebyl na případy dnes bohužel obvyklé, kdy s pořádně našlápnutou magnumkou s dopadovou rychlostí > 900 m/s střílím na pár desítek metrů...................... To ale neznamená, že jiný lovec než vhool - spřevahou úlovků touto střelou na vzdálenosti u kterých dopadová rychlost je cca 700 m/s - nebude s Brenneke TOG spokojený (+ rozdíly v různých rážích, hmotnostech ...). ...............

Zázračná střela se odlévá ze stříbra nebo zlata (19g/cm3 není špatných + perfektní plastická deformace ..) za úplňku ... :)
................................................................................................................................................
Díky pane kolego za snahu o vysvětlení, jak je to s tou ranivostí střely - TOG - v závislosti na dopadové rychlosti, hmotnosti střely a kalibru. V podstatě jsi potvrdil moji spekulaci o tom, že tato střela TOG nemá ráda vysokou dopadovou rychlost. Opravdu vždycky ocením solidní informaci o produktu a problematice od těch co vědí. Jinak já mám Vhoola rád , páč je to kluk šikovný a to jak umí se dřevem, to je fakt radost pohledět. Taky jeho názory na myslivost a lov jsou mi nejvíc blízké ze všech zdejších účastníků, beru ho vážně anóbrž popisuje realitu tak jak ji sám praktikuje. Což nic nemění na tom, že každý máme právo na svůj názor vycházející z vlastních zkušeností. Každý z nás co tu na fóru jsme děláme tu "svoji" myslivost v jiných podmínkách . Někdo říká deseti stromům les, někdo je z rovin, jiný z kopečků. Já lovím ve všech možných krajinách , pro názornou ilustraci - pár fotek z revírů zde : http://myslivecmilda.rajce.idnes.cz/KRA ... raz083.jpg , Právě proto mám rád takovou tu "Dospělou" dokonalou kulovnici , abych si to užil pokud možno bez omezení. K tomu patří i to dokonalé střelivo. U kal. 8 x 68 S jsem našel RWS-EVO, teď hledám pro . 375 H & H Magnum . Moje požadavky vyplývají právě z prostředí kde se loví a hlavně z toho CO se loví. Mohutného, " karpaťáka " se nedá nadirigovat na 50.m před loveckou chatu. Právě proto musí náboj a střela spolehlivě a nekompromisně zapracovat od 50.ti do 200.m ať v Evropě nebo v Africe. Hamlet by řekl. To je oč tu běží !

Co dodat ? Snad reciproční poučení k těm "Zázračným střelám " které zmiňuješ. při tavení stříbra/zlata pro zázračnou střelu je nutno použít dřevo ze šibenice nebo ze stromu kde skonal člověk a při vlastním odlévání je nutno pronášet zaklínadlo. nejlépe toto ------- -- Zaklínám vás, vy silní a svatí andělé lovu, jménem silného hrozného, požehnaného JA, ADONAI, ELOIM, SADAI, EIE, EIE, EIE, ASAMIE, ASATIE, jménem ADONAIE, Boha Israele, který stvořil velké světlo nebes, aby se rozeznali den a noc, jména andělů, kteří slouží v druhém vojsku, před velkým, silným a mocným andělem Tetra, jménem hvězdy, která se jmenuje Merkur, jménem Boží pečetě, mocného, při všech předcházejících jménech, kterým na čelo bylo napsáno Aarons, kněze nejvyššího, při jménech andělů, kterým od osvoboditele byla udělena moc, při jménech zvířat trůnu, kteří mají šest křídel, zaklínám vás, při velkém anděli Rafaelovi, který jest předsazen čtvrtému dni, abys nám (totéž jako v neděli) etc. etc.etc.etc.etc.... takovou střelou nikdy nechybíš .......
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Original Brenneke TOG

Příspěvek od pufr »

Děkuji kolegům za pochvalu, Tonymu za oprávněnou kritiku a Mildovi přeji úspěchy s TOG i v magii.
V .375 s TOG u mne žádná informace - preferuji "opovrhovanou klasiku" 458WM.

(Google nabídl
http://www.brenneke-munition.de/cms/97. ... ae0b878cb5
to asi už znáte - zaujaly mi únikové vzdálenosti hrocha a buvola X vzdálenost střelby)
Pufr
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Original Brenneke TOG

Příspěvek od Zbrojovák »

Obdobně... :wink:

K té deformaci TOGu při dopadových rychlostech vyšších než zaznamenal jako účinné Vhool. To co jsi popsal má svou logiku, problém střel s dutinkou a masivním pláštěm je ten, že se jim plášť který má tvořit kraje hřibu prostě oláme. To platí u větší zvěře při zásahu na větší kloub nebo prostě při vyšších rychlostech dopadu. Další problém u střel s dutinkou je ten, že se můžou občas prostě na vstřelu zavřít a pak fungují jako celoplášť, ovšem s těžištěm více vpředu což je ta horší varianta - viz zadní masivní tombaková stěna TOGu, čili se ani nebudou mít tendenci převracet. To se neprojeví v želatině nebo balistické hlíně ve zkušebně, ale jen a jen při praxi v revíru :wink:

Osobní zkušenost mám s TOGem 220grs v 8x64S a v5stř. 745m/s. Lovena hlavně mufloní s velmi dobrými účinky, ovšem musím konstatovat, že obdobné velmi dobré ranivostí účinky v 8x64S mělo i obyč 12,7g SB SPCE (v5 780m/s) - je to zřejmě obecně vhodná ráž pro dané hmotnostní spektrum u nás běžně lovené spárkaté.
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
vhool

Re: Original Brenneke TOG

Příspěvek od vhool »

ja od TOGu v 8x64S upustil.z me custom flitny jsem mel ustovku 800-820m/s a i kdyz ranovost i uconek vynikajici tak jsem se vratil k pouziti 220 gr. accubond prave kvuli na muj vkus velke devastaci TOGem ( ale o me se vi ze jsem v tomto trosku "jinej" ) :wink:
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Original Brenneke TOG

Příspěvek od Zbrojovák »

Pánové dotaz:
Jelikož mám téměř dokončenou mannlicherku, měl bych zájem zkusit laboraci 9,5x57MSch. s TOGem 270grs. Nemá někdo tuchy kde v ČR střely TOG zakoupit?
Hledal jsem na webu ale k ničemu konkrétnímu jsem se nedopracoval.
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
vhool

Re: Original Brenneke TOG

Příspěvek od vhool »

ja si jeobstaravam v nemecku ale je s tim cim dal vetsi problem ... zkus primo napsat brennekemu nebo jestli budes na IWA tak primo u nich
Uživatelský avatar
tonny
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 402
Registrován: úte 29.11.2011, 10:49
Bydliště: Břeclav

Re: Original Brenneke TOG

Příspěvek od tonny »

Tak jsem konečně v září vyzkoušel v 308W střely TOG 165gr, V0=840m/s jak u výrobce (přebíjené). Střílel jsem na komoru přes plec, aby byl nejlépe znát účinek střely. Střeleno sele 12kg přes obě plece, výstřel trochu devastující. Lončák 54kg, oboje plece bylo docela odpadu. Kanec 115kg, zešikma vstřel kousek asi 10cm za slechem, vzalo to krajem krkovičky, podbarvená, chytlo to kraj plece kde se střela otevřela a dost devastovala, ustřelila srdce, devastace plic, vlítla přes žebra u bránice pod škáru, kde ještě putovala asi 15cm a zůstala pod škárou. Byla to jediná střela co jsem našel, předpisový hříbečkek (1/3 střely) trojlístek s max zbytkovou hmotností (10g z 10,7g). Vše střeleno v průsecích kukuřice v pohybu zvěře asi na 50m. U všech kusů ustřelena vrchní část srdce s žilami. Pořád se mi zdá ještě zbytečná dopadová rychlost ale na 150m by to bylo ideální s ohledem na výtěžnost zvěřiny. Stop efekt vynikající, vše v ohni. Střelil jsem i tři liščata, překvapil mne devastující účinek, u jednoho liščete celá komora venku s výstřelem přes 10cm. Stříleno taktéž na 50m.
Uživatelský avatar
Ondra
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 250
Registrován: stř 26.12.2012, 20:42
Bydliště: Ústecký kraj

Re: Original Brenneke TOG

Příspěvek od Ondra »

Chlapi nejsem z toho moudrý :? . Co myslíte, že je lepší do .30-06 na střelbu od cca 50 do cca 150 metrů na černou, srnčí, dančí a občas vysokou? Brenneke TOG nebo Blaser CDP? Nejsem se nějak schopný rozhoupat :roll: . Jeden mi říká to, druhý zase ono. Trošku víc mě láká ten TOG. Nerad často měním munici, ale tady to vypadá tak, že snad budu muset koupit oboje a vyzkoušet. Poradíte?
Mauser M03 Basic /.30-06Sprg./; Zeiss Victory Varipoint 2.5-10x50 T* ASV
ZKM 452 FS /.22LR/; Odeon 4x32
US OPTICS
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: stř 18.4.2007, 18:20

Re: Original Brenneke TOG

Příspěvek od US OPTICS »

Ondro kup si 40 ks z každého střeliva a porovnej výsledky. To co jedna bába povídala, ti asi moc nepřispěje. Každá rána je o něčem jiném a každý z nás loví za jiných podmínek. Vyzkoušej ty své podmínky a pak se rozhodni. Nic prostě nenahradí osobní zkušenost a hlavně nedej na řeči.
PRVNÍ RÁNA MUSÍ JÍT vždy TAM KAM MÁ!
Uživatelský avatar
Ondra
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 250
Registrován: stř 26.12.2012, 20:42
Bydliště: Ústecký kraj

Re: Original Brenneke TOG

Příspěvek od Ondra »

US OPTICS: Díky za příspěvek. Asi to tak vážně dopadne, protože se zřejmě nerozhodnu. To se mi nestává. Nerozhodnost není můj charakteristický rys :D, ale na trhu je takové množství munice, že to udělám tak jak píšeš a pak se uvidí. Rozhodnou výsledky "z boje". Ty bývají nejvalidnější a tak to asi bude nejlepší.
Mauser M03 Basic /.30-06Sprg./; Zeiss Victory Varipoint 2.5-10x50 T* ASV
ZKM 452 FS /.22LR/; Odeon 4x32
Uživatelský avatar
Vety
Nový návštěvník
Příspěvky: 47
Registrován: úte 27.5.2008, 14:14
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Original Brenneke TOG

Příspěvek od Vety »

TO Zbrojovák : zkus kontaktovat alexlov dřív dováželi i střely na přebíjení teď je sice v nabídce nemají ale za optání nic nedáš a nebo waltertrading to by měl být výhradní dovozce pro ČR
CZ550 9,3x62 plastak/ Artemis 3100 7x56RD/ ZD 1-4x22RD
Broková Kozlice CZUB 586 MOD.3 16-70/16-70
Slovenský kopov 3x :-D
Uživatelský avatar
suhl
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 206
Registrován: stř 29.5.2013, 11:21

Re: Original Brenneke TOG

Příspěvek od suhl »

Máte někdo praktickou zkušenost v ráži 8x57JRS? Lovím srnčí, dančí a hlavně černou. Díky.
Steyr Mannlicher mod. M 8x57 JS
Steyr Mannlicher mod M 7x64
Mannlicher Schoenauer 8,2x56 MS
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Original Brenneke TOG

Příspěvek od Zbrojovák »

suhl píše:Máte někdo praktickou zkušenost v ráži 8x57JRS? Lovím srnčí, dančí a hlavně černou. Díky.
Kousek výše píši něco k 14,2g togu, z 8x64s ta úsťovka bude podobná, měl jsem krátkou hlaveň. Účinky dobré s rezervou na průstřel.
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Odpovědět