Barnes TTSX

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
Mysho22
Častý návštěvník
Příspěvky: 74
Registrován: stř 25.1.2012, 23:41

Barnes TTSX

Příspěvek od Mysho22 »

Dobrý deň

Chcel by som sa prepýtať aké máte skúsenosti s Barnes VOR-TX so strelou TTSX najlepšie v 308win poprípade iných kalibroch.

Ďakujem za každý postreh.
Jiří K.
Zkušený diskutér
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 17.1.2008, 6:55
Bydliště: Ostrava

Re: Barnes TTSX

Příspěvek od Jiří K. »

Ano mám. Bohužel ze střelnice přesnost dobrá. Ráže .45-70(Marlin) a .30-06(Benelli Argo). Origo náboje mají dost vysokou cenu, tady se vyplatí přebíjet.
Mysho22
Častý návštěvník
Příspěvky: 74
Registrován: stř 25.1.2012, 23:41

Re: Barnes TTSX

Příspěvek od Mysho22 »

Jiří K. píše:Ano mám. Bohužel ze střelnice přesnost dobrá. Ráže .45-70(Marlin) a .30-06(Benelli Argo). Origo náboje mají dost vysokou cenu, tady se vyplatí přebíjet.
O cenu mi ani tak nejde skorej by som uvítal presnosť a stop efekt poprípade dobré farbenie. Eventualne účinok na divinu pri ranách cez kosť.
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 520
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: Barnes TTSX

Příspěvek od Jan Slavětínský »

Používal Barnes TSX 10,5g v ráži 7x57R. Hlavně na srnčí,nějaké dančí a škodnou. U mě to byla nejlepší střela v této ráži,které jsem v 7x57R měl možnost vyzkoušet. Po TSX byl vždy čistý průstřel, nikdy jsem nezaznamenal výstřelovou stranu někde jinde než měla být,to se u SP nebo SPCE nedalo nikdy tušit. Ranivost TSX byla velmi dobrá a kusy i méně odbíhaly, Střela nerozbijela a ty výstřelové strany byly parádní. Nikde ve zvěřině žádné plechy,střepiny ani olovo. U lišek to fungovalo jako horší celoplášť, ty výstřely měly tvar úzkého a delšího obdelníčku, pouze takový šlinc. Přesnost , flintu jsem nastřeloval na 100m na střed a v podstatě rozptyl kulobroku s TSX byl téměř stejný jako s jinou střelou. Posoudit přesnost na dálkách nevím, nemám vyzkoušeno.
Vzhledem k vlastní výrobě monokompozitní střely eXnergy, SellBellot přestala střely Barnes dovážet a laborovat,tak že docela problém je sehnat .Resp.jsem je už nesháněl a přešel jsem zpět ke střižné hraně. Lovu zdar
Přílohy
barnes.jpg
barnes.jpg (49.85 KiB) Zobrazeno 17776 x
Uživatelský avatar
roman300
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 270
Registrován: úte 19.8.2008, 16:14
Bydliště: Plzeňsko

Re: Barnes TTSX

Příspěvek od roman300 »

Zkušenost se střelou Barnes TTSX máme (já 300WM - 9,72g/v5-1015m/s, kamarád 308W- 8,42g/v5-895m/s) a to zkušenost značně rozpačitou :?
Má zkušenost je taková, že krom lišek a jednoho srnce který zůstal v ohni na cca 100m (zasažena aorta), tak vše odejde z nástřelu. Srnčí od 10 do 30m a černá s klidem i 100m a to zpravidla vše se zásahem srdce. Střela je velice šetrná a zvěř téměř vždy zanechá po komorové ráně na nástřelu plicní tkáň ve větším množství a předpisově barví už od nástřelu. Ale tahat lončáky z řepky a z rákosu je minimálně otravné, zvláště když používáte 300WM. Pokud bych tuto ráži používal výhradně na lov srnčí zvěře, je to výborná volba. Zbývá mi ještě asi 11 nábojů a už se k nim nevrátím.
Kamarád je používal ve zmíněné 308W a zkušenost je stejná, zvěř odchází..., jeho slova jsou : "Už nikdy, zlaté SST !"
Našel jsem náhodou video s balisticky stejnou ráží a stejnou střelou kterou používám, je to naprosto přesné - takto to vypadá :
https://www.youtube.com/watch?v=1M09YPWCt_c
Rem.700 Sendero 300 WM + R2 2,5-15x56; Voere 22-250 + Nikon Monarch 2,5-10x56 IL, CZ550 Medium 300WM + S&B 2,5-10x56; ZKM456+ Leup. VX-III 4,5-14x50; Browning B80 12/70; ZP 49 12/12; Norinco 1911 .45ACP; Taurus 85 .38 Spec.
Mysho22
Častý návštěvník
Příspěvky: 74
Registrován: stř 25.1.2012, 23:41

Re: Barnes TTSX

Příspěvek od Mysho22 »

roman300: Tak to si ma velmi nepotešil práve do 308win a 150gr verziu chcem nabiť do mojej Tikky T3 vačšinou sa u nás vyskytuje srnčia , dančia a sem tam diviak. Ojedinele vysoká ,ale iba holá. Naposledy som používal od Normy BST ale po skúsenostiach radšej hľadám niečo viacej šetrnejšie k divine so solidnym zastavovacím účinkom.
palkopal
Zkušený diskutér
Příspěvky: 538
Registrován: pát 29.3.2013, 14:59

Re: Barnes TTSX

Příspěvek od palkopal »

Jestli to nebude tím, že v ráži 7x57 R s těžší střelou to lítá o poznání míň (podle eXergy odhaduji V0 cca 720 - 750 m/s), než s lehčími střelami 300 WM V0 1015 m/s či 308W V0 895 m/s. Podle mne při tak vysoké rychlosti nemá střela čas se pořádně "rozbalit" - chtělo by to těžší střely a střílet na delší vzdálenost (200 m a víc :lol: :lol: ). Uvažuju tak podle SB eXergy, které pro dané ráže s těžší střelou laborují náboje s V0 o cca 100 m/s nižší.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Barnes TTSX

Příspěvek od pufr »

Při úvaze započti i to, že odporové - ve vztahu ke střele "deformační" - síly v cíli jsou funkcí dopadové rychlosti (uvažujeme-li o "stejné" střele a "stejném" cíli) a rostou nikoli lineárně ale exponenciálně :?
Pufr
simrec
Nový návštěvník
Příspěvky: 21
Registrován: pon 08.10.2007, 15:10
Bydliště: Praha

Re: Barnes TTSX

Příspěvek od simrec »

Zdar panove.
Já mám velmi dobrou zkusenost s tou strelou Barnes, kterou kdysi laborovalo SB, jedná se o ty klasické "modráky". Já je mel nabité v 7x65R, 160 grs, standardní laborace. Na to, že lauf uz nic moc, tak presnost velmi dobra a to i na vetsi vzdalenost. Ucinek na zver az prekvapive dobry, zasahy vetsinou komora a kdyz ne v ohni, tak s velmi dobrým barvenim do cca 20m. Poskozeni zveriny minimalni, zadny velky vystrel. Pri zasahu kosti samozrejme silnejsi ucinek, ale zver vzdy prostrelena. Loveno mufloni, sici, vysoka, cerna v dalkach 100 - 200 m.
palkopal
Zkušený diskutér
Příspěvky: 538
Registrován: pát 29.3.2013, 14:59

Re: Barnes TTSX

Příspěvek od palkopal »

Doprodej "modráků" XLC inzeruje Šubrt http://zbrane.subrt.cz/7x65-r-sellier-b ... xlc-10-4g/
V0 800 m/s - holt pomalejší než 300WM.
Mysho22
Častý návštěvník
Příspěvky: 74
Registrován: stř 25.1.2012, 23:41

Re: Barnes TTSX

Příspěvek od Mysho22 »

Tak páni škatula modrokabátnikov od Barnesu do 308win v 150gr laboracii s 9,8g strelou sú doma už len zajisť na strelnicu a skusiť ako si sadnú s mojou Tikkou T3 :-)
tibi1
Zkušený diskutér
Příspěvky: 605
Registrován: stř 18.10.2006, 6:52

Re: Barnes TTSX

Příspěvek od tibi1 »

v zivote by som tento monolit do svojho laufu nenarval...ked si predstavim co su tam za tlaky pri prechode vyvrtom tak. Ale komu odvaha - tomu čest!
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 520
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: Barnes TTSX

Příspěvek od Jan Slavětínský »

tibi - zbytočný strachy. Monolitické střelivo je konstrukčně i technologicky vymyšlené a otestované. Tlaky,rychlosti,defornace,účinky,přechodová balistika, namahání vývrtu atd...Tím vším se profíci a konstruktéři ve zbrojovkách zabývají než něco dotáhnou do finální podoby.. Přeci nelze něco pustit do oběhu mezi lid a doufat, že se nikomu nic nestane.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Barnes TTSX

Příspěvek od pufr »

Bych na ty konsruktéry a výrobce zas tak nepřísahal. Taky začli cca po 20ti až 30ti letech všichni výrobci homogenních střel opatřovat jejich vodící část obvodovými drážkami, které snižují průtlačný odpor v přechodovém kuželu o více než 50%, snižují výrazně tvorbu depozitů materiálu střely - "otěry", snižují zahřívání hlavně ovlivňující erozi v exponovaných místech ... Je to operace navíc, ale "benefit" je takový, že bez "odlehčovacích" drážek už dnes obdobné střely nedělá nikdo. :?

Ten molybdendisulfid v poměnkově modrém laku tomu ale pravda taky "trochu" pomůže :?
Pufr
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2024
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Barnes TTSX

Příspěvek od lovec »

pufr píše:.... Je to operace navíc, ale "benefit" je takový, že bez "odlehčovacích" drážek už dnes obdobné střely nedělá nikdo. :?

Ten molybdendisulfid v poměnkově modrém laku tomu ale pravda taky "trochu" pomůže :?
Nosler E-Tip... :mrgreen:

Povodnymi Barnes-X "Blue Edition" som nieco odstrielal v dobach, ked s tym S&B prisiel na trh. Nebolo to zle, ale TSX a TTSX su na nasu zver predsa len vhodnejsie...
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
Odpovědět