Barnes TTSX

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
Mysho22
Častý návštěvník
Příspěvky: 74
Registrován: stř 25.1.2012, 23:41

Re: Barnes TTSX

Příspěvek od Mysho22 »

Ďalší úlovok s TTSX 150grs verzia kaliber 308w. Daniel 1 vkt strielaný na 60m po rane značil výskokom a úprkom do blízkej kukurice. Nakoľko už zaťahoval do kukurice. Na nástrele veľký frkanec farby cca 40cm dlhý s jemnými čiastočkami sleziny a pľúc . Odbeh cca 20m do kukurice nakoľko farbil ako z krhly nebolo problém dohľadať miestami farba na zemi na kukurici proste ideálne pre začínajúceho farbiara. Nakoľko začínalo pršať tak som sa troška ponáhľal s dohladávkou po rane som vyčkal 5min a išiel po stope a už som prišiel k zhasnutému kusu. Rana umiestnená na stred pľúc ďalej trajektoria strely pokračovala cez slezinu ktorá bola krásne prestrelená a vytvorené jemné diletačné trhliny v okolí strelného kanála. Pri búraní vstrel veľkosti strely jemne podfúknutá blana veľkosti dlane - išlo oškrabať nožom zlozemé rebro. Pri výstrele zlomené 2 rebrá odpad žiadny výstrel velkosti 2€ mince či 50kč koruny .
Mysho22
Častý návštěvník
Příspěvky: 74
Registrován: stř 25.1.2012, 23:41

Re: Barnes TTSX

Příspěvek od Mysho22 »

Tak Páni nikto dalšie úlovky s TTSX? Mne sa podaril srnček 1vkt rana za plecko na komoru ustrelené srdce len čo ma zarazilo ,že na strele sa utrhol jeden zo 4 cípov ktorý tvoria 4 lístok a narobil paseku. Viď popis v účinkoch. Inak srnec odskočil cca 15m do kukurice kde skoro od nástrelu ukažkovo farbil a nebolo ho problém dohlaďat za pomoci farby. Je to hádam 9ks strelený s TTXkom a pokial išla rana na komoru(srdce pluca pečen) vždy zver odbieha srnčia danielčia muflon do 30m od nástrelu ,ale za skvelého farbenia. Laň odbehla 200m no tam som farbu nepozoroval išiel som po stope ktorú zanechala na inovati strela stred plúc. Rád by som vedel aké ste mali či máte skúsenosti u TTXka vy s odbiehaním a farbením ?
Jirka83
Zkušený diskutér
Příspěvky: 566
Registrován: sob 16.6.2007, 19:15
Bydliště: Jičín
Kontaktovat uživatele:

Re: Barnes TTSX

Příspěvek od Jirka83 »

Napsal bys ještě o jakou se jedná ráži a jakou máš na ústí rychlost?
kozlice Zabala Hermanos 12/76 XL 90
kozlice Rizzini 20/76
kulobrok Merkel 8x57JR/16 + hlavně 16/70
ZKM 451 .22 LR
ZKK 601 W243
BO 98 LW 8,5x63REB
FN 1907 6,35Browning
Mysho22
Častý návštěvník
Příspěvky: 74
Registrován: stř 25.1.2012, 23:41

Re: Barnes TTSX

Příspěvek od Mysho22 »

Jirka83 píše:Napsal bys ještě o jakou se jedná ráži a jakou máš na ústí rychlost?
Jirka:83 všetky údaje máš o pár príspevkov vyššie: Továrenská klasika: Barnes VOR-TX® .308 Win. 150 gr. TTSX BT rýchlosť si pozri na stránke píšem cez mobil a zle sa hľadá
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Barnes TTSX

Příspěvek od rimar77 »

Včera jsem mohl poprvé otestovat střelu v ráži 25-06rem. Střela 80 grs. Prach RS 62- 3,8g zápalka cci-250 a krimpoval jsem. Prase 85 kg na 70m přes plece na místě a poškození menší než u GMX tovární laborace který by měl být pomalejší. Akorát musím změřit rychlost na hradlech.
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1403
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Barnes TTSX

Příspěvek od Choochoo007 »

Za sebe jsem byl pred lety nepritel monolitu, z hlediska opotrebeni hlavne, ale kdyz tim ulovkem ma clovek krmit deti, tak zacne vice premylset a doba uz hodne pokrocila a ty tlaky uz take nebudou az tolik jine nez klasicke poloplaste. O vikendu streleno srnce 7kg strelou Hornady Interlock na cca 60m predni komora, volna ruka, rikam si celkem fajn rana rikam si, masa bude vzadu OK. Kolega se po zpracovani ptal, cim jsem to strilel? Prej nasel strepinu v kyte. Rikam snad v plecku ne? Ne fakt v kyte rika. To me opet utvrdilo, ze nedavny nakup monolitu byla dobra volba.

Prozatim streleno 308W 130gr TTSX 3ks srnciho, vzdalenost 60-130m, 2x v ohni a na tech 130m odbehl cca 30m. Strileno pres plecka, z duvodu testu poskozeni zveriny. Zpracovatelka si chvalila minimalni poskozeni a to pritom drive strilene kusy s klasickymi poloplasti byly strileny za plecko. Pak uz jen strelen jeden kus Sika kolouch 215m, komora, rozstrelene srdce, od nastrelu 20m za silneho barveni. Poskozeni zveriny opet minimalni, max spokojenost. Barva v napenenych blanach.
Z duvodu predpokladane vyborne funcke porizeny soubezne i strely do 243W. Ikdyz clobek beha jen za liskama, obcas se potka i s nejakym selatkem a preci jen ten monolit bude vice drzet pohromade nez klasicke poloplaste a poskozeni bude rovnez mnohem mensi a clovek nemusi resit jestli pres plecka.
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Barnes TTSX

Příspěvek od rimar77 »

choochoo007
u 243 bych naopak tu střelbu přes plecka doporučil vzhledem k podobným vlastnostem jako má 25-06 kterou už jsem toho střelil vícero a prostě je potřeba aby se ta střela mohla opřít o kosti. Letos poprvé v životě jsem zažil dutou ránu u srnce když jsem nechtěl to brát přes plece abych nepoškodil zvěřinu a vzal jsem ho trochu dozadu na žebra jak jsem byl zvyklý s 9,3kou a průser. Odběhl, trocha barvy na nástřelu a pár kapek tak ca do 50m pak zmizeli a večer se psem nic, druhý den kamarád s barvářem našel srnce ležet cca 500m od nástřelu vyrazil ze zálehu utekl psovi a nedohledáno. V zálehu flek barvy tak 10-15cm prý já u toho nebyl. Střílel jsem pro kamaráda a nechtěl jsem mu rozbít zvěřinu aby nedržkoval, přeci jen ta střela je našlapaná co se rychlosti týče, pro sebe bych to normálně lupnul na komoru a trochu zvěřiny dal psovi a takhle jsem dopadl. Na srnčí mi o něco lépe fungovalo GMX od hornády přijde mi že se o malinky lépe deformuje i při menším odporu ale i tam žádná hitparáda jak jsem byl zvyklý u klasického olověného střeliva například v 7x57 když to jde na měko, ty monolity v malém průměru střely mají horší ranivost. U černé naopak fungují skvěle jak mají odpor těla a prostřelím obě lopatky i páteř a ještě to vyletí ven a kus na nástřelu. Používám 80 gr střelu a je neskutečné jak taková malinkatá lehounká včelička nadělá paseku a vypne ten kus jak vypínač. U lišek taky skvělý vypínač jen u toho srnčího je lepší to vzít na komoru a neškudlit na zvěřině. I to popisuje ten borec z Nového zélandu dával jsem kdysi odkaz na jeho článek ve 25-06 že u těch barnesů doporučuje střílet na kosti aby došlo k masivnějšímu poranění a vyřazení pohybového aparátu jinak to bude odbíhat.
bon
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 474
Registrován: úte 04.9.2007, 16:46
Bydliště: Vysočina

Re: Barnes TTSX

Příspěvek od bon »

U černé, vysoké nebo lišky bych tu střelbu přes plecka bral, ale u srnčí mi to přijde jako zbytečná pras.rna.
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Barnes TTSX

Příspěvek od rimar77 »

bon každého volba popisuju svojí zkušenost u mé ráže a prostě budu s bezolovnatou v tomto kalibru muset střílet na komoru a raději vyhodím trochu masa než poranit a nedohledat. Ta komorová rána věřím že bude stačit. Zatím co jsem střílel srnčí na komoru tak v pohodě.
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1061
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: Barnes TTSX

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Myslím, že zkušenost rimar77 je správná.
Pokud se nepletu, tak první monolity nevznikaly za účelem plnit jakési "zelené" zadání, ale by vyvíjeny lovci, kteří lovili těžkou zvěř, zejména africkou, která má velký trávník a srdce, plíce , aorta jsou natlačeny dopředu, jsou tedy skryty za silnými kostmi. Potřebovaly tudíž penetraci a samozřejmě i průstřel, kvůli dosledu. Přitom běžní velké antilopy nemají moc běli a relativně dobře barví ze svalu a tak postačuje relativně malý výstřelový otvor (např. proti naší podzimní černé). Toto monolity splňují víc než dobře.
Jenže potřebují dopadovou rychlost a tvrdost zvěře, tedy odpor cíle, zkrátka kosti. Čím je zvěř lehčí a vitálnější, případně má zvedlou hladinu adrenalinu (říje, naháňka, profláklé krmeliště)tím to platí víc. Monolit se chová více jako střepina dělostřeleckého granátu, než klasický poloplášť.
Pokud se zaměřím na účinek střely, tak první je v rychlém, etickém usmrcení zvěře a to rimarem popsaný způsob lovu srnčího s monolitem, zejména v ráži o malém průměru bezezbytku splňuje. O prasárně nelze mluvit.
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1403
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Barnes TTSX

Příspěvek od Choochoo007 »

Rimar, ja prave tu strelbu pres plecka doporucuji u monolitu.
Jen prave rikam, ze s olovnatou strelou to clovek resi, protoze pak je kolikrat plecko na vyhozeni treba na vystrelove strane a to bez ohledu na razi.
U olovnatych strel to lovci cpou za plecko a kdyz to ujede trochu dozadu, je z toho mekota a hrozi nedohledani.
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
bon
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 474
Registrován: úte 04.9.2007, 16:46
Bydliště: Vysočina

Re: Barnes TTSX

Příspěvek od bon »

Každý další příspěvek mě utvrzuje v přesvědčení zůstat minimálně na srnčí u olova dokud to jen bude možné :?
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1061
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: Barnes TTSX

Příspěvek od Josef Kuřitka »

No a v čem je u srnčího výhoda olova?
LosYelenos
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 101
Registrován: stř 19.9.2012, 9:16

Re: Barnes TTSX

Příspěvek od LosYelenos »

Já to vidím opačně. Srnčí, když neleží na nástřelu, tak rozhodně nechodí daleko u černé je to horší. Pokud se střelí přes plecka, taky nechodí daleko a poškození zvěřiny po monolitu je prostě jiné než po "olovu". Jak se to vezme za plecka, tak i srnčí kousek odejde, ale dosled je většinou úspěšný, u prasat, které jsou mnohem vitálnější nastává v tomhle problém.
S jakou min dopadovou rychlostí máte otestované TTSX? Mám doma 168gn, ale lauf jen 450mm a z toho moc nevytáhnu.
bon
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 474
Registrován: úte 04.9.2007, 16:46
Bydliště: Vysočina

Re: Barnes TTSX

Příspěvek od bon »

Josef Kuřitka píše: úte 25.1.2022, 14:21 No a v čem je u srnčího výhoda olova?
Že nemusím střílet přes lopatku abych měl kus na nástřelu nebo v jeho blízkosti.
Odpovědět