7,62X54R mosin

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Uživatelský avatar
Reno
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 462
Registrován: pát 20.2.2009, 11:49

Re: 7,62X54R mosin

Příspěvek od Reno »

Tak to budou ty samé náboje, 13 g těžká střela s olověným jádrem. :) Ty moje zbývající mají rovněž číselné označení 188, k tomu pak ještě 91. Akorát tu žlutobílou krabičku s nápisem neznám, já je tenkrát zakoupil v takových těch českých armádních zelených papírových krabičkách absolutně bez označení. Že se ale jedná o ruské (sovětské) náboje, mě kdysi upozornil až kamarád, který to stejně jako Lotr poznal podle toho výrobního kódu 188. Ta krabička měla správně vypadat nějak TAKTO? Každopádně už jich mám také jenom 40... :(
MOSSBERG500
Nový návštěvník
Příspěvky: 48
Registrován: ned 17.4.2011, 22:20

Re: 7,62X54R mosin

Příspěvek od MOSSBERG500 »

Je to přesně ta krabička :D .
Lesomil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 455
Registrován: úte 04.1.2011, 19:29

Re: 7,62X54R mosin

Příspěvek od Lesomil »

Jestli si dobře vzpomínám, tyto náboje se používali jako "protekční" střelivo při "odstřelovačských" závodech.... Velmi obtížně se shánělo, snad jen u ozbrojených sborů se dalo sehnat snadněji..... Nedostatkovým zbožím bylo údajně i pro MILICI, kdy střelci jej na soutěže sháněli naznačeným způsobem.... Byla vychvalována přesnost... :)
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: 7,62X54R mosin

Příspěvek od fesoj »

Chtěl jsem napsat něco podobného - jinde než u policejních odstřelovačů jsem ho neviděl...
Kritériem pravdy je praxe.
MOSSBERG500
Nový návštěvník
Příspěvky: 48
Registrován: ned 17.4.2011, 22:20

Re: 7,62X54R mosin

Příspěvek od MOSSBERG500 »

Ne nadarmo je slovo myslivec od slova myslet a vědět. :) Pokud mám chuť přesně si zastřílet do papíru mám v zásobě pár kousků od Lapui.Jsou značeny 7,63x53R.Střela je FMJ 12g.V krabičce je jich jen 10 etiketa je žlutomodrá.na zadní straně je otisknut nástřel,který dosáhl O.Rantala v Helsinkách 5.10.1935 na 300m a to 40 ran a 397 bodů.Je zde i údaj o hmotnosti střely 12g,průměr střely 7,85mm rychlost V25 740m/s.Střílím pouze na padesátce a 3 rány přikreju padesátikorunou.
navip
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 117
Registrován: úte 26.10.2010, 12:49
Bydliště: okr.ČK

Re: 7,62X54R mosin

Příspěvek od navip »

A z čeho ty Lapui střílíš, oni totiž jak jsi správně napsal mají průměr 7,85 a to je do finského mosina a ne do ruského který má v drážkách 7,91. Já jich mám několik set kousků,ale z Mosina vz.44 měli rozptyl hanebnej,ale z pušky k tomu uzpůsobené na 100m pod 0,5 MOA.
MOSSBERG500
Nový návštěvník
Příspěvky: 48
Registrován: ned 17.4.2011, 22:20

Re: 7,62X54R mosin

Příspěvek od MOSSBERG500 »

Střílím z mosina 44 a lítá to fakt dobře.Stejně tak jsem spokojen s loveckým nábojem Sako Hamerhead 13g.Vím o tom,že seveřaní laborují do mosina kule diametr 3O. Dle vysvětlení mého kolegy myslivce,který přesně střely měřil ,jsou v normě proto tak dobré soustřely.I pro mě je to taková malá záhada :) .Krom sovětů, SB, Sierry a Hornady nevím o výrobci,který by vyráběl diametr 311, i když Hornady uvádí diametr 312.Pak se v tom vyznej :) .Mohu dodat,že můj mosin byl vyroben 1953 v Maďarsku a nikdy a nikomu ho neprodám :)
Zvědavec
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 119
Registrován: stř 01.6.2011, 20:51

Re: 7,62X54R mosin

Příspěvek od Zvědavec »

Ono kdo by taky chtěl maďarského Mosina, že jo? :D
MOSSBERG500
Nový návštěvník
Příspěvky: 48
Registrován: ned 17.4.2011, 22:20

Re: 7,62X54R mosin

Příspěvek od MOSSBERG500 »

:evil: , :D :D .Kdokoliv mého mosina vidí hned ho chce :) .Ale pro jistotu mám ještě jednoho dlouhého opravdu origo Rusko z r. 1939.ale to už odbíháme od tématu,abychom nebyli napomínáni.Jinak jsem rád,že zde na foru jsou fandové a znalci mosina a tohoto naprosto famozního náboje.
Zvědavec
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 119
Registrován: stř 01.6.2011, 20:51

Re: 7,62X54R mosin

Příspěvek od Zvědavec »

Já jen doufám, že si u Hornadyho udělají čas i na SST v této ráži.
Uživatelský avatar
Reno
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 462
Registrován: pát 20.2.2009, 11:49

Re: 7,62X54R mosin

Příspěvek od Reno »

navip píše:A z čeho ty Lapui střílíš, oni totiž jak jsi správně napsal mají průměr 7,85 a to je do finského mosina a ne do ruského který má v drážkách 7,91. Já jich mám několik set kousků,ale z Mosina vz.44 měli rozptyl hanebnej,ale z pušky k tomu uzpůsobené na 100m pod 0,5 MOA.
Problematika nábojů 7.62x54R versus 7.62x53R se tu již myslím probírala, ale jedna věc je teorie a druhá praxe. Teorie říká, že u náboje 7.62x54R je normovaný Ø střely 7.92 mm a u náboje 7.62x53R dělá 7,85 mm. Je tam tedy rozdíl 0,07 mm. Oficiálně se uvádí, že ze zbraní komorovaných na náboje 7.62x53R by se z bezpečnostních důvodů neměly střílet náboje 7.62x54R, neboť lidově řečeno "cpete větší Ø střely do menšího Ø hlavně". Osobně si nemyslím, že by střelci při rozdílu Ø střely 0,07 mm hrozilo nějaké reálné nebezpečí, spíš bude (zejména při používání tvrdších střel) docházet k rychlejšímu opotřebení vývrtu hlavně. Obrácená situace, tedy ze zbraní komorovaných na 7.62x54R střílet náboje 7.62x53R, oficiálně možná je, lze však očekávat o něco horší rozptyl zásahů, neboť "cpete menší Ø střely do většího Ø vývrtu". Tolik teorie. V praxi jsem na střelnici z karabiny Mosin 44, za ty roky co jej vlastním, s trochou nadsázky střílel snad vše, co šlo zavřít do komory a po stiknutí spouště opustilo hlaveň směrem dopředu... :D Ale zpět k tématu - pokud vezmu v potaz lovecké laborace s poloplášťovými střelami, mám vyzkoušené čtyři: 7.62x54R Barnaul, 7.62x54R Sellier & Bellot, 7.62x53R Lapua Mega a 7.62x53R Sako Hammerhead. Ohledně přesnosti na tom byly nejhůře ty Barnauly, ale co také chtít od kulovnicového náboje za 10,-Kč, že? :) Pro lovecké použití na kratší vzdálenosti by ale použitelné v pohodě byly. U zbylých tří nábojů jsem byl s přesností spokojený, rozdíly minimální, snad u těch obou "Finů" byla přesnost ještě o chloupek lepší (např. 3 rány na 50 m = jedna větší díra). A to by teoreticky díky tomu, že ty náboje Lapua a Sako jsou 7.62x53R, měla být jejich přesnost z 7.62x54R Mosina horší :idea: V praxi tomu tak ale není. Proč? To netuším, ale třeba již měli při výrobě mé hlavně více opotřebené nástroje a já tak díky tomu vlastním "skorofinského Mosina"... :lol: Problémy jsem měl naopak u nábojů S&B 7.62x54R díky tomu, že úderník "krumpáče" jménem Mosin tu a tam prorazil zápalku, část plynů pak při výstřelu unikla dozadu, což se na větší vzdálenosti projevilo poklesem zásahu. Ale to jsem tady zmiňoval. Každopádně na základě mých osobních zkušeností nemám důvod nevěřit kolegovi s nickem MOSSBERG500, že mu Finské celopláště Lapua létají přesně.
MOSSBERG500
Nový návštěvník
Příspěvky: 48
Registrován: ned 17.4.2011, 22:20

Re: 7,62X54R mosin

Příspěvek od MOSSBERG500 »

Seriozně píši,že kolega Reno je skutečný odborník co se týče mosina a je vidět,že mosina má doma :) a ví o čem píše.S přesností nábojů a proraženou zápalkou mám také shodné zkušenosti jak jsem již zmiňoval výše.Barnaul je nejvíce nepřesný náboj po nich hned SB.Co se týče nábojů původně vojenských na trhu zcivilněných jsem s přesností byl vždy spokojen.V současné době již původně vojenské patrony nestřílím,abych zbytečně neopotřebovával vývrt hlavně.Abych se vrátil k terčové Lapue.Sehnal jsem je před léty v Plzni od kamaráda. Pokud si dobře pamatuji cena byla 7kč/ks.Ještě mě napadlo zda náboj do mosina nevyrábějí maďaři MFS a jugoši Prvi Partizan.
Zvědavec
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 119
Registrován: stř 01.6.2011, 20:51

Re: 7,62X54R mosin

Příspěvek od Zvědavec »

Prvi Partisan r. 7,62x54R vyrábí, ale nikdy jsem jí netestoval - tak nějak podvědomě (možná neprávem) jsem jí řadil na roveň Barnaulům.
Nicméně dělají i SP.
Zvědavec
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 119
Registrován: stř 01.6.2011, 20:51

Re: 7,62X54R mosin

Příspěvek od Zvědavec »

A když už jsme probrali otázku přesnosti - mohl bych vás poprosit o zkušenosti ohledně účinku v cíli? Jakou zvěř s tím lovíte? Jak se chová třeba zmiňovaný Hammerhead 13 g k srnčímu, černé, vysoké, či lišce? Nebo používáte dvě laborace/ráže a 7,62x54R cíleně až od čuníků výš?
Uživatelský avatar
Reno
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 462
Registrován: pát 20.2.2009, 11:49

Re: 7,62X54R mosin

Příspěvek od Reno »

MOSSBERG500 píše:...kolega Reno je skutečný odborník co se týče mosina...
No odborník asi ne... :oops: Jenom jsem toho z Mosina (vlastně Mosinů) docela dost vystřílel, ale zejména v letech dřívějších, kdy munice 7.62x54R byla k mání za hubičku... :( Např. ty zde probírané velmi přesné celopláště "Extra" jsem kdysi zakoupil za 3,- Kč / ks, pravda v nestandardních krabičkách bez označení, takže asi ani prodavač netušil, o co se vlastně jedná... Tedy stejně jako já, protože bez těch originálních krabiček jsem věděl pouze to, že se jedná o nějakou pro Mosina velmi přesnou munici s těžkou FMJ střelou, podle kamaráda (ten číselný kód výrobce) vyrobených v SSSR. O jaké konkrétní náboje se jedná, jsem se dozvěděl až nyní zde na fóru (odborník :lol: :oops: ). Mimochodem, když jsem aktuálně zapátral po netu, tak se "Extry" sehnat dají, např. pražské BVS je má skladem za 10,- Kč / ks. Má je i Brymová, sice za 14,90 Kč / ks, ale jestli to foto odpovídá realitě, tak možná ve sběratelsky zajímavé krabičce s německým potiskem, viz. ZDE. :D

Co se týče nábojů Prvi partizan nebo MFS, tak lovecké polopláště 7.62x54R vyrábí obě tyto muničky. Osobně jsem ani jedny nezkoušel a ty "Maďary" od MFS ani zkoušet nebudu, protože můj Mosin obecně nemá lakované nábojnice rád - pokud je trošku nenamažu, zůstávají po výstřelu obvykle "přilepené" v nábojové komoře a otevřít závěr lze jen za použití značného fyzického násilí... :x Polopláště MFS mám ohledně přesnosti vyzkoušené akorát v ráži 7.62x39, s výsledkem nic moc, tedy zrovna neoslní, ale ani úplně nezklamou. Ty 7.62x54R polopláště Prvi partizan bych vyzkoušet mohl, je to mosaz a cena bude jistě příznivější než Sako, tak uvidíme...

Ještě bych se vrátil k problematice používání munice 7.62x53R ve zbraních komorovaných na 7.62x54R, konkrétně v puškách Mosin... Je pravdou, že ne každému z Mosina náboje 7.62x53R střílí přesně. Zatímco u mě přesnost naprosto bez problémů, tak když zapátrám v paměti, vybavím si minimálně dva známé (jeden rovněž karabina Mosin vzor 1944, druhý dlouhý Mosin vzor 1891/30 předělaný na "snajperskuju", oboje výroba SSSR), kterým kvalitní a cenově ne zrovna levné polopláště Lapua Mega chodily s horším rozptylem, než armádní "kulomeťáky" nejasného původu. Naopak lakované nábojnice, pokud si to dobře pamatuji, jim na rozdíl ode mě nedělaly problémy. Možná to bude různým opotřebením vývrtu hlavní jednotlivých zbraní, nebo tím, jak se dotyčná zbraň ve výrobě zrovna rozměrově "povedla", nebo jinými tolerancemi konkrétního výrobce? Například karabina Mosin vzor 1944 byla totiž vyráběna jak v SSSR (dva závody - Ižhevsk a Tula), tak po válce i v Rumunsku, Maďarsku, Polsku a Číně. Tak nevím...

No, uzavřu to tak, že kdyby se ti dva lépe učili, tak si pořídili Mosina vyrobeného buď v Maďarsku (jako MOSSBERG500), nebo v Polsku (jako já) a neměli s přesností munice 7.62x53R problémy... :lol: :twisted:
Odpovědět