260 rem

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
vava
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 275
Registrován: stř 21.12.2011, 12:09

Re: 260 rem

Příspěvek od vava »

Vypadá to, že máte zkušenosti jak s 260 Rem tak is 7mm-08 Rem - která je podle vás lepší na lov? Mám k dispozici jen Quickload, žádné praktické zkušenosti a když jsem porovnával 130 grain střelu v 260 Rem s 140gr střelou (oboje VLD Berger a prach Vectan SP11) tak 7mm-08 by měla mít rychlost s 51 cm hlavní okolo 830 m/s, zatímco s 260 Rem bych musel jít na nižší váhu střely a to pak mění jak balistiku střely tak i dopadovou rychlost ve vzdálenostech přes 300m a tím i účinek na zvěř.

Dík za názor
Jiskra
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 375
Registrován: stř 10.3.2010, 9:11

Re: 260 rem

Příspěvek od Jiskra »

Reálně dosáhneš u 260 rem. se 139 Lap.sc rychlost 900m/s . Kolega to střílí. Já mám 6,5x47 a mám V0 892 m/s. Takže to samé,dá se říct. To jen k těm rychlostem , ne co je lepší k lovu . Jestli 6,5 nebo 7-08.
Jo a hlaveň 26". Ze "špaka" to bude míň.
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1403
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: 260 rem

Příspěvek od Choochoo007 »

Kolikrat projedete full matrici puvodni nabojnici 308 nez to vezmete jako hotovou nabojnici. Ja pri prvnich pokusech projel jen jednou, ikdyz jsem to videl 2x a pootoceno v drzaku o 90°, a vysledek tvarove celkem fajn, ale zapomnel jsem zkontrolovat hazivost. Priupravil jsem prvni naboje a najednou koukam, ze strela brutalne hazi. Hodim do meraku a krcek haze oproti telu 0,4-0,5mm. Celkem brutal. Okouknul jsem prazdne nabojnice, jestli to nevzniklo pri lisovani a bohuzel. I prazdne nabojnice hazou to same.

Jeste jsem na zkousku po prvnim preformatovani upekl par nabojnic v troube na cca 230°C a pak jeste po peceni 2x preformatoval ve full matrici a ty pak hazeli minimum, nektere 0,02mm.

Po peceni se nabojnice celkove stahla, sla lepsi do komory a i zapalka vypadala, ze sla s nepatrne vetsim odporem a drzi lepe, ale zase krcek vypada ze se tahnul vice nez by bylo nutne. Po peceni 2x projeta ve Full matrici a az pak zalisovana strela. Pri zalisovavani strel se 123Gr Scenary lehce omackavali. Asi to bude chtit projet po peceni tak 3x v matrcici. Zkusim u dalsich a uvidime
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
Jiskra
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 375
Registrován: stř 10.3.2010, 9:11

Re: 260 rem

Příspěvek od Jiskra »

Já když stahuji krček v takovém případě jako Ty (třeba z 308 na 6,5),tak to dělám několika bushingy postupně . Třeba na 4x. Pak se to musí stejně přežíhat. Ale nedochází k borcení v ramenou a je to daleko šetrnější. Ale používám Reddingy s bushingama.
Nicméně u ráže 260 Rem.bych koupil originály Lapua. Mínus je cena,ale je to to nejlepší co může pro přesnou střelbu přebíječ udělat. Vyzkoušeno mnoha a mnohokrát. Prostě originál je originál.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: 260 rem

Příspěvek od pufr »

Někdy pomůže dát pro tuhle operaci expander nahoru - jako ho má Forster - aby na něj krček najížděl, když je ještě vedený v dutině matrice a i tělo nábojnice je částečně centrované.

S 260 Rem. nemám zkušenost, ale udělat z 308W dobrou 243W je o zkoušení skoro všech nástrojů, co člověk doma má :) :D (a že některým starším 243W komorám z UB o nějakou desetinku silnější stěna krčku prospívá ...)
Pokud může v klidu proběhnout fireforming, je to ideální
Pufr
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1403
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: 260 rem

Příspěvek od Choochoo007 »

Lapua je jasna volba o tom zadna, ale mam cca 2000 nabojnic 308W SAKO a za to bude tak 250Lapua nabojnic, coz je trochu nepomer, ikdyz kvalitnejsich a presnych. Hmotnostne ty nabojnice nevypadaji nejhure, u 80ks je hmotnostni rozdil do 0,5gr. Delam to pro zabavu, nejsem zadny olympijsky strelec, musel bych se jeste hodne ucit. To kutilstvi je konicek z detstvi, takze nemuzu jinak :wink: A taky chci videt, co to vsechno dokaze pri nizkych nakladech. Ale diky za pripomenuti toho postupneho preformatovani, asi budu muset na to 7mm stazeni prece jen najet, ikdyz jsem nechtel i kvuli stejnejsi tlousce steny krcku.
Chtel jsem preformatovavat postupne pres 7mm az na 6,5mm. Kdyz jsem ale na zkousku delal pred rokem, dvema, par 243W z 308W, tak to slo tak napohodu, nic se nebortilo, ze jsem se na tu 7mm vybodnul. Ted ta 260Rem sla z 308W snad lepe jak formatovat vystreleny Lapui :wink: Problem byl, ze jsem tu 243W nemeril, takze nevim, jak ten krcek hazel. Preforamtovano je z nabojnic SAKO, ktere jsou mekke a jdou v klidu. Lapua mi teda na 260Rem vubec nesla takhle primo, ze 3 nabojnic 3 zmrvene. U SAKA zadny problem.
Pouzivam prave Forstery a prave ze jsem cekal, ze to bude centrovany. Mam to tak i nastaveny, aby hned po cca 1,5mm-2mm vytahnuti nabojnice z matrice byl veden krcek a expander ball krcek hned roztahoval. Prave proto jsem tolik prekvapen, ze to tak haze. Mozna stres v materialu, krcek take nema uplne stejnou tloustku. Ale jak rikam, je to jedno formatovani a co jsem koukal, tak to lidi vetsinou delali aspon 2x.
Zkusim na zkousku 1x zfomatovat, upect hodinu na tech 230°C a pak 3 preformatovat. Mam jeste do Forster matrice nejen kulicku jako expander ball, ale i valecek ze starsiho provedeni matric Bonanza. Tak zkusim i ten, co to udela
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1403
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: 260 rem

Příspěvek od Choochoo007 »

Tuhle jsem se dostal konecne ke strelbe se svoji 260Rem na 500m, jak uz jsem psal na vedlejsim foru a musim rici, ze spokojenost. Neni to u pusce, ale o rukach, kdybych umel konzistentne za pusku lehnout, tak proste pecka.
Prvni zkouska navazky(2.terc)) stanovene tak nejak pres QL a funguje to dle predpokladu, co jsem vypozoroval i u jinych naboju a pusky s prachem RS62. Jinak vse strileno nabojniceme po preformatovani z 308Win na 260Rem, tedy bez fireformingu, ktery zde stejne jen doladi/vyhladi tvar prechodu na krcek nabojnice.

https://photos.app.goo.gl/XRpgwP8javfHQjrQ8
Puska Heavy Bull kontura hlavne. Kdyby to clovek nepodelal prvni ranou nahoru, nez si za to poradne lehne a posledni doprava, tak je to vcelku na 500m luxus.

Jinak oba terce na 500m Scenar 136L a RS62, vykon cca tovarni Lapua 260Rem
Zase prvni rana nahore, pak 5.
https://photos.app.goo.gl/GmE6ZmLDBu9z23Uf8

Jina puska, Whitley Palma kontura a opet 260Rem a zkouska 95gr V-max na lisky, stanoveni navazky pro 95 GR HORNADY V-MAX jak jinak nez pres QL a opet spokojenost viz. 4 rány na 100m níže, bez nejakeho extra zkoumani laborace. Vsechny chodily vcelku vyborne.
https://photos.app.goo.gl/txJE23K3sbZwrQ2e6

Takže vřele doporučuji, pro lov vhodná, přesná ráže a z nábojnic 308Win Sako lehce přeformátovatelná bez jakékoli práce navíc. Tedy práce jakou byste dělali u každé jiné nábojnice. Sice je vysledek o nejakou desetinu mm kratsi nez by mohl/mel byt, ale to nicemu nevadi. A co je důležité, tak nábojnic 308Win jsou mraky, takže vás netrápí případná ztráta pri lovu.
Za sebe doporucuji formatovat v FL matrici (pozivam Forster) bez expander ballu a nasledne roztahovat krcek. Pouzivam na to Sinclair expander dies s expander mandrel s titanovou vrstvou. Tohle reseni mi vykazovalo nejmensi hazivost krcku. Ikdyz se u Forster necha nastavit vyska expander ballu jak potrebujes tedy teoreticky vysoko, aby ihned po vytahovani nabojnice z krcku byl krcek veden a zaroven roztahovan a mela by byt zarucena nizka hazivost, tak mi to nefungovalo vzdy dobre a malo kdy byly vysledky stejne jako pri naslednem roztahovani zvlast. Ale zase neni to nic na cem by to stalo viz. testy se strelou, ktera haze brutalne oproti temto nekolika stovkam v nekterych postupech treba v desetinach.
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
Odpovědět